про прийняття справи до провадження
04 лютого 2025 року м. ДніпроСправа № 640/14165/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області (місцезнаходження: вул. Білогородська, буд. 13, м. Боярка, Фастівський район, Київська область, ідентифікаційний код 43162533) треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Служба судової охорони (місцезнаходження: вул. Липська, буд. 18/5, м. Київ, ідентифікаційний код 42902258), Державна судова адміністрація України (місцезнаходження: вул. Липська, буд. 18/5, м. Київ, ідентифікаційний код 42902258) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів,
До Луганського окружного адміністративного з Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 640/14165/22 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області (далі - відповідач), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Служба судової охорони, Державна судова адміністрація України, з такими вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02,2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 30000,00 гри щомісячно за період з 24.02.2022 по 31.07.2022;
- стягнути з Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області на користь ОСОБА_1 суму недоотриманої додатково винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», за період з 24.02.2022 по 31.07.2022 в розмірі 150000,00 грн;
- зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області подати звіт про виконання рішення суду на протязі 30 календарних днів з дня набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування вимог зазначено, що починаючи з 27.12.2019 проходить службу в Службі судової охорони та перебуває на посаді контролера І категорії 2 відділення 12 взводу охорони 3 підрозділу охорони Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області.
Адвокатом Онищуком Віктором Вікторовичем від імені співробітників Служби судової охорони направлені відповідні адвокатські запити задля отримання інформації та відповідей щодо питання нарахування та виплати додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно.
Листом від 18.04.2022 №41.06-316 Територіальне управління Служби судової охорони у місті Києві та Київській області у відповіді на адвокатський запит адвоката Онищука В.В. від 15.04.2022 повідомило, що будь-яких наказів командирів (начальників) Територіальним управлінням Служби судової охорони у місті Києві та Київській області не видавалися і відповідно додаткова винагорода за березень 2022 року не виплачувалась жодному співробітнику Управління.
В подальшому, листом від 09.05.2022 № 30/30.06.3-400 Центральне управління Служби судової охорони, у відповідь на адвокатський запит адвоката Онищука В.В. повідомило, серед іншого, про відсутність фінансового ресурсу для виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, а також вказало, що жодному співробітнику Служби судової охорони за період з 24.02.2022 по 03.05.2022 додаткова винагорода відповідно до Постанови № 168 не нараховувалась та не виплачувалась.
Листом від 06.05.2022 № 11-3210/22 Державна судова адміністрація України у відповідь на адвокатський запит адвоката Онищука В.В. повідомила про відсутність будь-яких внутрішніх резервів для перерозподілу видатків між установами системи правосуддя та збільшення бюджетних асигнувань Службі судової охорони для виплати додаткової винагороди співробітникам цієї служби відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 № 168, у зв'язку зі скорочення видатків (зменшенням бюджетних призначень).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, залучено в якості третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Службу судової охорони, Державну судову адміністрацію України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.11.2022 зупинити провадження в адміністративній справі № 640/14165/22 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі № 260/3564/22 (адміністративне провадження № Пз/990/4/22).
Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863-ІХ) пункт 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (Відомості Верховної Ради України, 2023 р., № 29, ст. 111) викладено в новій редакції.
Так, приписами пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" установлено, що інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
Адміністративна справа № 640/14165/22 надійшла до Луганського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 640/14165/22 передано для розгляду судді Смішливій Т.В.
З огляду на вищевикладене, вважаю за необхідне прийняти зазначену адміністративну справу до свого провадження.
Справа, розгляд якої розпочато одним суддею чи колегією суддів, повинна бути розглянута цим самим суддею чи колегією суддів, за винятком випадків, які унеможливлюють участь судді у розгляді справи, та інших випадків, визначених цим Кодексом (частина 13 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини першої статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 80 КАС України).
Також суд зазначає, що рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 06.04.2023 у справі № 260/3564/22, залишеною без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2023, позовні вимоги задоволено: визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 з 24 лютого 2022 року додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»; зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Закарпатській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 30000 грн на місяць, починаючи з 24 лютого 2022 року.
10.10.2023 постанову Великої Палати Верховного Суду від 21.09.2023 у справі № 260/3564/22 оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Відповідно до частини першої статті 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
З огляду на наведене, провадження у справі підлягає поновленню.
Окружним адміністративним судом м. Києва залишилось не вирішене клопотання від 23.09.2022 про залучення в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, Служба судової охорони та Державна судова адміністрація України.
Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.
В частині залучення в якості третіх осіб Служби судової охорони та Державної судової адміністрації України, клопотання підлягає поверненню без розгляду відповідно до приписів статті 167 КАС України, оскільки Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.09.2022 зазначені установи залучено в якості третіх осіб без самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
В частині залучення Кабінету Міністрів України та Міністерства фінансів України, суд зазначає.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Отже, необхідною умовою для залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, є те, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки осіб, які не брали участі у справі.
Спірні правовідносини у цій справі виникли між Територіальним управлінням Служби судової охорони у м. Києві та Київській області та його співробітником щодо ненарахування та невиплати останньому додаткової винагороди, передбаченої Постановою № 168.
Разом з тим, виходячи із предмета спору та обсягу правовідносин в межах розгляду цієї справи, а також відсутності доказів на підтвердження того, що судове рішення за результатом розгляду цієї справи може істотно вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки Мінфіну та Кабміну, суд не вбачає визначених КАС України підстав для залучення їх до участі у цій справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Отже, у задоволенні клопотання в цій частині слід відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись статтями 5, 9, 12, 77, 80, 160, 161, 168, 171, 174, 175, 256, 257, 260, 261, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти адміністративну справу до провадження.
Поновити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Служба судової охорони, Державна судова адміністрація України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення коштів.
Розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У задоволенні клопотання про залучення третіх осіб відмовити.
Запропонувати сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.
Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у м. Києві та Київській області протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали надати суду через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису:
- докази нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02,2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 30000,00 гри щомісячно за період з 24.02.2022 по 31.07.2022.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Смішливою Т.В. одноособово.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
СуддяТ.В. Смішлива