Рішення від 29.01.2025 по справі 320/13308/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року справа №320/13308/23

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» до Головного управління Державної податкової служби України у місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» з позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про визнання протиправними та скасування податкові повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у місті Києві від 06.10.2022 року №253500413, від 06.10.2022 року №253540413 та від 13.10.2022 №262700413 винесені відносно ТОВ «МЕГА СЕРВІС Україна».

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.

Відповідач позов не визнав, надавши відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Товариство з обмежено відповідальністю «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» зареєстроване 28.01.2016, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, зареєстроване за адресою: Україна, м. Київ, вул. Магнітогорська, буд.1.

Основним видом діяльності товариства є Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами (КВЕД 46.45).

Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено камеральні перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 40240094) за березень 2022 року, за квітень 2022 року, за травень 2022 року.

Камеральні перевірки проведені на підставі п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу головним державним інспектором відділу моніторингу камеральних перевірок податкової звітності управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у м. Києві Людмилою Ткаченко.

За результатами перевірки складено Акти:

- від 13.09.2022р. №24658/ж5/26-15-04-13-03/40240094, яким встановлено порушення ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» п. 198.6 ст. 198 Кодексу, що призвело до завищення в декларації ПДВ за березень 2022 року суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, на суму 30 000 гривень:

??- від 14.09.2022р. №24742/ж5/26-15-04-13-03/40240094, яким встановлено порушення ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» п. 198.6 ст. 198 Кодексу, що призвело до завищення в декларації з ПДВ за квітень 2022 року суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, на суму 63 692 гривень:

-від 15.09.2022р. №25165/ж5/26-15-04-13-03/40240094, яким встановлено порушення ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» п. 198.6 ст. 198 Кодексу, що призвело до завищення в декларації з ПДВ за травень 2022 року суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, на суму 71 899 гривень.

На підставі висновків перевірок ГУ ДПС у м. Києві винесено податкові повідомлення-рішення:

??-від 06.10.2022 року №253500413, яким встановлено порушення п. 200.4 ст. 200 Кодексу, Порядку №21, та п.201.1, п. 201.10, п.201.14, 201.15 ст. 200 ПКУ і зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 30 000,00 грн.

??-від 06.10.2022 року №253540413, яким встановлено порушення п. 200.4 ст. 200 Кодексу, Порядку №21, та п.201.1, п. 201.10, п.201.14, 201.15 ст. 200 ПКУ і зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 63 692,00 грн.

??-від 13.10.2022 року №262700413, яким встановлено порушення п. 200.4 ст. 200 Кодексу, Порядку №21, та п.201.1, п. 201.10, п.201.14, 201.15 ст. 200 ПКУ і зменшено розмір від'ємного значення суми ПДВ у розмірі 71 899,00 грн.

ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА», було здійснено оскарження відповідних податкових повідомлень-рішень до Державної податкової служби України.

Рішеннями Державної податкової служби України про результати розгляду скарг від 07.12.2022 №16229/6/99-00-06-01-01-06, від 07.12.2022 №16131/6/99-00-06-01-01-06 та від 07.12.2022 №16216/6/99-00-06-01-01-06 - скарги залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін.

Не погоджуючись з податковими повідомленнями рішеннями позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно підпункту «а» пункту 185.1 статті 185 ПК об'єктом оподаткування ПДВ, серед іншого, є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташовано на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу […].

На підставі пункту 187.1 статті 187 ПК датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима,-дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до пункту «а» пункту 198.1 статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно пункту 198.2 статті 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг на оплату товарів/послуг, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата списання електронних грошей платника податків як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець постачальника;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

За правилами пункту 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

На підставі пункту 198.3 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Як визначено пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Аналіз вищезазначених приписів податкового законодавства свідчить, що за загальним правилом не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних; відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Між тим, за матеріалами даної справи спірні правовідносини виникли в умовах правового режиму воєнного стану.

24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VІІІ Про правовий режим воєнного стану (далі Закон № 389) Президент України видав Указ № 64/2022 Про введення в Україні воєнного стану (далі Указ № 64/2022).

Згідно з пунктом 1 Указу № 64/2022 з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразового продовжувався відповідними нормативно-правовими актами і діє на теперішній час.

03 березня 2022 року у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні Верховна Рада України прийняла Закон України №2118-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану (далі Закон № 2118), який набрав чинності 07 березня 2022 року.

Відповідно до Закону № 2118 підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнений новими нормами.

Згідно пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

На підставі пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Як визначено пунктом 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

15 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2120-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану (далі Закон № 2120), який набув чинності 17 березня 2022 року.

На підставі Закону № 2120 підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено новими нормами.

Відповідно до пункту 32-2 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, платники податку за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

Протягом шести місяців після припинення або скасування дії воєнного стану платники зобов'язані забезпечити реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних всіх податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрація яких відстрочена на період дії воєнного стану, а податковий кредит, задекларований платниками під час дії воєнного стану на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, підлягає обов'язковому уточненню (приведенню у відповідність) з урахуванням даних податкових накладних та розрахунків коригування, зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних.

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2260-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану (далі Закон № 2260), який набув чинності 27 травня 2022 року.

Законом № 2260 внесені зміни до підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно яких пункт 32-2 викладений в редакції, відповідно до якої тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку:

включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні;

отримувачі послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі нарахування таким отримувачем послуг податку на додану вартість у складі податкових зобов'язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний (податковий) період, такі платники податку мають право на віднесення таких сум податку до податкового кредиту відповідного звітного (податкового) періоду, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання послуг, відповідно до Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

Абзац перший пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладений в редакції, відповідно до якої встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Підпункт 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладений в редакції, відповідно до якої у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування (…) платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.(…)

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.(…)

Відповідно до підпункту 69.1-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

29 липня 2022 року Міністерством фінансів України прийнято наказ № 225 Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконанням платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року № 967/38303 (далі Порядок № 225)

Згідно пункту 2 розділу І Порядку № 225 дія цього Порядку поширюється на платників податків, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України), які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Згідно пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 225 заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку № 225 рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку.

У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.

Як свідчать матеріали справи в період березень, квітень, травень 2022 року, ТОВ «ПЛЮСАР» (код ЄДРПОУ 13676420) на підставі Договору зберігання №01/03 від 01.03.2022 року на адресу ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» були надані послуги з відповідального зберігання матеріальних цінностей, що підтверджується актами:

- ??від 01.03.2022 року про приймання - передачі матеріальних цінностей на зберігання за Договором зберігання №01/03;

- ??від 31.03.2022р. №ПЛ-0000007 про надання послуг зберігання на суму ПДВ у розмірі 30000,00 грн;

- від 30.04.2022р. №ПJI-0000008 про надання послуг зберігання на суму ПДВ у розмірі 30000,00 грн;

- від 31.05.2022р. №ПЛ-0000009 про надання послуг зберігання на суму ПДВ у розмірі 30000,00 грн.

ТОВ «ПЛЮСАР» було виставлено рахунки-фактур №ПЛ-0000007 від 31.03.2022; №ПЛ-0000008 від 30.04.2022; № ПЛ-0000009 від 31.05.2022.

У зв?язку з настанням першої події - наданням послуг зберігання, ТОВ «ПЛЮСАР» було складено та направлено на реєстрацію в ЄДРПН податкові накладні, а саме:

1) від 31.03.2022 року №15 на загальну суму 180 000,00 грн у тому числі ПДВ у розмірі 30000,00 грн та згідно квитанції №l податкова накладна доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України - 15.07.2022 10:46:48;

2) від 30.04.2022 року №16 на загальну суму 180 000,00 грн у тому числі ПДВ у розмірі 30000,00 грн. та згідно квитанції №l податкова накладна доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України - 15.07.2022 10:46:35;

3) від 31.05.2022 року №17 на загальну суму 180 000,00 грн у тому числі ПДВ у розмірі 30000,00 грн та згідно квитанції №1 податкова накладна доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України - 15.07.2022 10:46:32.

Оплата за надані послуги по вказаним вище актами наданих послуг була здійснення

18.07.2022р. та підтверджується платіжним дорученням №14827.

Також, суд встановив, що в період квітень та травень 2022р. ТОВ «ПРАЙМ ТРЕЙД ЦЕНТР» (код ЄДРПОУ 41327160) на підставі Договору купівлі продажу №1 від 15.06.2018 року на адресу ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» здійснило поставку товару, що підтверджується видатковими накладними:

- ??від 25.04.2022р. №KB-000855 про поставку товару на загальну суму 202 150,48 грн в тому числі ПДВ у розмірі 33691,75 грн.;

- ??від 23.05.2022р. №КВ-000856 про поставку товару на загальну суму 200 000,00 грн в тому числі ПДВ у розмірі 33 333,33 грн.

Також ТОВ «ПРАЙМ ТРЕЙД ЦЕНТР» було виставлено рахунки-фактур №KB-0000326 від 25.04.2022р. та №КB-0000326 від 23.05.2022р.,

У зв?язку з настанням першої події - поставкою товару, ТОВ «ПРАЙМ ТРЕЙД ЦЕНТР» було складено та направлено на реєстрацію в ЄДРПН податкові накладні, а саме:

1) від 25.04.2022 року №18765 на загальну суму 202 150,48 грн у тому числі ПДВ у розмірі 33691,75 грн та згідно квитанції №1 податкова накладна доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України - 15.07.2022 14:54:59;

2) від 23.05.2022 року №18766 на загальну суму 200 000,00 грн у тому числі ПДВ у розмірі 33333,33 грн та згідно квитанції №l податкова накладна доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України - 15.07.2022 14:55:01.

Оплата за поставлений товар по вказаним вище видатковим накладним була здійснена 10.06.2022р. та підтверджується платіжним дорученням №14307.

Відповідно до спірного періоду травень 2022р., суд зазначає наступне.

ТОВ «НВО «ЕКОПАКЛАЙН» (код ЄДРПОУ 43378966) на підставі Договору поставки №19/07/17 від 19.07.2017 року на адресу ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» були поставку товару, що підтверджується видатковою накладною №195 від 12.05.2022 року та товарно-транспортною накладною від 12.05.2022 12:50:16 про поставку товару на загальну суму 51 395,00 грн в тому числі ПДВ у розмірі 8 565,83 грн.

Також ТОВ «НВО «ЕКОПАКЛАЙН» було виставлено рахунки-фактур від 29.04.2022р. №183.

У зв?язку з настанням першої події - поставкою товару, ТОВ «НВО «ЕКОПАКЛАЙН» було складено та направлено на реєстрацію в ЄДРПН податкові накладні, а саме:

- від 12.05.2022 року №20 на загальну суму на загальну суму 51 395,00 грн в тому числі ПДВ у розмірі 8 565,83 грн та згідно квитанції №l податкова накладна доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України - 15.07.2022 08:06:29.

Оплата за поставлений товар по вказаним вище видатковим накладним була здійснена 17.05.2022р. та підтверджується платіжним дорученням №14048.

Таким чином, вбачається що ТОВ «ПЛЮСАР», ТОВ «ПРАЙМ ТРЕЙД ЦЕНТР» та ТОВ «НВО «ЕКОПАКЛАЙН» 15.07.2022 року до 18-00 направили для реєстрації в ЄДРПН вказані вище податкові накладні, що підтверджується квитанціями №1.

З огляду на доведеність матеріалами справи відповідних обставин, суд приходить до висновку, що ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» правомірно та обґрунтовано сформовано податковий кредит, на підставі зазначених податкових накладних в декларації ПДВ за березень, квітень та травень 2022 року.

Відповідач у відзиві зазначає, що відповідно до Акту камеральної перевірки від 13.09.2022 року №24658/Ж5/26-15-04-13-03/40240094, від 14.09.2022р. №24742/ж5/26-15-04-13-03/40240094, від 15.09.2022р. №25165/ж5/26-15-04-13-03/40240094, про порушення норм законодавства, що встановлені за результатами камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «МЕГА СЕРВІС Україна» за березень, квітень, травень 2022 року встановлено порушення п. 198.6 ст. 198 Кодексу.

Між тим, такий висновок є помилковим з огляну на наступне.

Спірні правовідносини виникли в умовах воєнного стану, а тому для формування і декларування податкового кредиту за березень, квітень, травень 2022 року пріоритет над загальними нормами у вказаний період мають спеціальні норми, наведені в підрозділі 2 Особливості справляння податку на додану вартість розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.

Як на час подання ТОВ «МЕГА СЕРВІС УКРАЇНА» декларації з ПДВ за березень, квітень, травень 2022 року, так і на час проведення камеральної перевірки контролюючим органом та прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, спірні правовідносини регулювалися спеціальними нормами: приписами підпункту 32.2 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, а не загальними нормами: приписами п. 201.10 ст. 201, п. 200.4 ст. 200, п. 198.6 ст. 198 ПК України.

При цьому нормами пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України (в редакції Закону № 2260) законодавець окремо визначив категорії платників податків, які:

1) мають можливість своєчасно виконувати свої податкові обов'язки;

2) відновили можливість своєчасно виконувати свої податкові обов'язки;

3) не мають можливості своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, встановивши для них окремі правила.

Положення пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України визначають такі категорії платників ПДВ та строки виконання податкових обов'язків:

1. постачальники платники ПДВ, які зобов'язані забезпечити у строки, встановлені пп. 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у пп. 69.1 цього пункту, з яких:

платники, у яких відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні;

платники, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки до 15 липня 2022 року;

платники, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

2. покупці платники ПДВ зобов'язані уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований ними на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄДРПН.

Тобто, обов'язок у покупців-платників податків здійснити коригування податкового кредиту, задекларованого на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, виникає після реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄДРПН їх контрагентами в строки, визначені вищезазначеними нормами.

Між тим, норми пп. 69.1 п. 69 та пп. 69.1-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України не визначають обов'язку покупця платника ПДВ коригувати податковий кредит шляхом виключення сум ПДВ, задекларованих на підставі первинних (розрахункових) документів, якщо податкові накладні не були зареєстровані до 15 липня 2022 року.

За матеріалами справи вбачається що ТОВ «ПЛЮСАР», ТОВ «ПРАЙМ ТРЕЙД ЦЕНТР» та ТОВ «НВО «ЕКОПАКЛАЙН» 15.07.2022 року до 18-00 направили для реєстрації в ЄДРПН вказані вище податкові накладні, що підтверджується квитанціями №1, а отже виконали свій податковий обов'язок щодо реєстрації в ЄРПН податкових накладних за березень, квітень, травень 2022 року.

За таких обставин суд вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 06.10.2022 року №253500413, від 06.10.2022 року №253540413 та від 13.10.2022 №262700413 винесені відносно ТОВ «МЕГА СЕРВІС Україна» є протиправними та такими що підлягають скасуванню.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Так, з огляду на результат розгляду справи та з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 2684,00 грн. судових витрат, пов'язаних із сплатою судового збору.

На підставі викладеного та керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного Управління ДПС у місті Києві від 06.10.2022 року №253500413, від 06.10.2022 року №253540413 та від 13.10.2022 №262700413 винесені відносно Товариства з обмежено відповідальністю «МЕГА СЕРВІС Україна».

Стягнути на користь Товариства з обмежено відповідальністю «МЕГА СЕРВІС Україна» судовий збір у сумі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Державної податкової служби у м. Києві.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.