Рішення від 03.02.2025 по справі 200/6313/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2025 року Справа№200/6313/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо непроведення розрахунку розміру пенсії по інвалідності відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі пенсії за віком з 21.12.2023;

зобов'язати перерахувати та сплачувати пенсію відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 21.12.2023 в розмірі пенсії за віком.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності III групи у розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058-IV. Згідно з позовом позивачу належало до призначення пенсію по інвалідності у розмірі пенсії за віком відповідно до абз. 8 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У травні 2024 року позивач, вважаючи неправомірним визначення пенсії по інвалідності у розмірі 50 % пенсії за віком, звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, однак за наслідком його звернення пенсію не було перераховано. Позивач вважає нездійснення перерахунку протиправним та таким, що порушує його права.

Відповідач 1, Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, проти задоволення позовних вимог заперечив, надав до суду відзив на позовну заяву. За змістом відзиву позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (з дислокацією м.Селидове) та у травні 2024 року звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перехід з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію по інвалідності в розмірі за віком згідно Закону №1058. Надану позивачем заяву опрацьовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області за принципом екстериторіальності та проведено перерахунок пенсії “У зв'язку з уточненням даних в ЕПС (не з вини пенсіонера) з 01.06.2024». Відповідач 1 зазначив, що за результатами розгляду документів, що були долучені до заяви позивача встановлено що страховий стаж позивача становить 19 років 08 місяців 02 дня, додатково за Списком № 1 - 11 років, що становить в загальному підсумку - 30 років 11 місяців 28 днів, в той час як задля переходу на пенсію по інвалідності за віком необхідно мати стаж тривалістю 35 років. Відповідач 1 зауважив на тому, що управлінням не приймалося рішення про відмову в переведенні з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію по інвалідності в розмірі за віком згідно Закону 1058.

Відповідач 2, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області, проти позовних вимог заперечив, надав до суду відзив на позовну заяву. За змістом відзиву за результатом розгляду документів позивача, що були додані до заяви про перерахунок пенсії від 23.05.2024, встановлено що страховий стаж позивача складає 19 років 08 місяців 02 дня, додатково за Списком № 1 - 11 років, що в загальному підсумку становить 30 років 11 місяців 28 днів. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області проведено перерахунок “У зв'язку з уточненням даних в ЕПС (не з вини пенсіонера) з 01.06.2024 згідно із заявою від 23.05.2024, розмір пенсії позивача по інвалідності не був визначений на рівні пенсії за віком, через відсутність необхідного страхового стажу - 35 років.

Відповідач 3 - Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом визначив у наданому до суду відзиві. За змістом відзиву управлінням розглянуто заяву позивача про призначення пенсії по інвалідності від 21.12.2023. За наслідком розгляду заяви Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області прийнято рішення від 25.12.2023 номер справи 057250005591, яким ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності 3-ї групи трудове каліцтво/профзахворювання (без наявності акту Н1/П4) у розмірі 50 % пенсії за віком.

Відповідач зазначив, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час обчислення пенсії за віком для до страхового стажу зараховується додатковий стаж: період з дня встановлення інвалідності до досягнення віку 60 років. Втім, розмір пенсії по інвалідності відповідно до ст. 32 цього Закону залежить від групи інвалідності та призначається в таких розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком.

У відзиві зазначено, що ч. 2 ст. 33 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що непрацюючі інваліди II групи, визнані інвалідами після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону, та непрацюючі інваліди III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, за наявності страхового стажу у чоловіків 35 років. Втім, в заяві від 21.12.2023 позивач не вказав що його вибір - призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, тому управлінням розглянуто заяву про призначення пенсії по інвалідності відповідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.09.2024 позов залишено без руху. Ухвалою від 23.09.2024 позивачу поновлено строк звернення до суду із позовом та відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін. Ухвалою від 05.12.2024 до участі у розгляді справи у якості співвідповідачів залучено Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (з дислокацією м.Селидове) як одержувач пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-VI “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058). Позивач має інвалідність ІІІ групи внаслідок трудового каліцтва, інвалідність встановлено до 01.01.2027, що підтверджується випискою з Акту огляду МСЕК серії 12 ААВ № 216523, копія якої наявна а матеріалах справи.

21.12.2023 позивач звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії по інвалідності 3-ї групи. Надану позивачем заяву про призначення пенсії розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області, що є відповідачем 3 у справі. Згідно з протоколом призначення пенсії розмір пенсії позивача становить 7407,06 грн, обчислений на рівні 50% пенсії за віком 14814,12 грн (розмір пенсії за віком - 14479,24 грн, доплата за понаднормовий стаж - 334,88 грн). В протоколі зазначено, що тривалість стажу позивача: 51 рік 2 місяці 11 днів, у т.ч. страховий стаж до 01.01.2004 -3 роки 10 місяців 7 днів, після 01.01.2004 - 15 років 9 місяців 25 днів, додатковий стаж за список №1 - 11 років, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення 60 років) - 20 років 6 місяців 9 днів.

23.05.2024 позивач звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із заявою про зміну виду розрахунку та виплату пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком. Заяву опрацьовано за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області, яким проведено перерахунок “У зв'язку з уточненням даних в ЕПС (не з вини пенсіонера) з 01.06.2024. Згідно з протоколом перерахунку розмір пенсії по інвалідності становить 7428,50 грн, пенсію обчислено на рівні 50% пенсії за віком 14857,00 грн (розмір пенсії за віком - 14479,24 грн, доплата за понаднормовий стаж - 377,76 грн). Згідно з протоколом страховий стаж позивача 51 рік 2 місяця 11 днів, у т.ч. страховий стаж до 01.01.2004 - 3 роки 10 місяців 7 днів, після 01.01.2004 - 15 років 9 місяців 25 днів, додатковий стаж за список №1 - 11 років, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення 60 років) - 20 років 6 місяців 9 днів.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ, ВИСНОВКИ СУДУ

Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2023 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 9 указаного Закону відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Як свідчать матеріали справи, починаючи з грудня 2023 року позивач отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону № 1058-IV у розмірі 50 % пенсії за віком на підставі ч. 2 ст. 32 Закону № 1058-IV.

Статтею 32 Закону України № 1058 встановлено необхідну тривалість стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією для осіб, яким установлено інвалідність, для набуття права на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності.

Абзацем 2 частини 1 цієї статті передбачено, що особи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 26 цього Закону.

Розміри пенсії по інвалідності, особливості обчислення залежно від групи інвалідності та способу, який особа з інвалідністю ІІ і ІІІ групи може обрати визначені у статті 33 Закону № 1058-IV. Згідно з частиною першою указаної статті пенсія по інвалідності особам з інвалідністю III групи призначається у розмірі 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

У свою чергу, абзацом 8 частини другої статті 33 Закону № 1058-IV визначено, що непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

Отже, особа з інвалідністю ІІІ групи, якій призначена пенсію по інвалідності, вправі обрати способи розрахунку такої пенсії - або у розмірі 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058-IV, або у розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Періоди, з яких складається страховий стаж, визначені статтею 24 Закону № 1058-IV.

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

У свою чергу, за правилами абзацу 2 частини першої статті 24 указаного Закону до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Абзацом 1 частини другої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що при обчисленні пенсії по інвалідності (під час її розрахунку за правилами ст. 33 Закону № 1058-IV) до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Згідно з матеріалами справи страховий стаж позивача становить 51 рік 2 місяця 11 днів, у т.ч. страховий стаж до 01.01.2004 - 3 роки 10 місяців 7 днів, після 01.01.2004 - 15 років 9 місяців 25 днів, додатковий стаж за список №1 - 11 років, додатковий стаж (період з дня встановлення інвалідності до досягнення 60 років) - 20 років 6 місяців 9 днів. Втім, під час обчислення тривалості страхового стажу для призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відповідачами 2 та 3 не враховано страховий стаж позивача за період з дня встановлення інвалідності до досягнення 60 років - 20 років 6 місяців 9 днів, що суперечить абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України № 1058-IV.

Зважаючи на загальну тривалість стажу позивача 51 рік 9 місяців 25 днів, суд дійшов висновку про наявність у позивача права на отримання розміру пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком, виходячи із наявного страхового стажу, обчисленого у відповідності до вимог ст. 24 Закону № 1058-IV, що свідчить про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області під час призначення позивачу пенсії по інвалідності з 21.12.2023 у розмірі 50 % пенсії за віком та невідповідність проведеного Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області перерахунку пенсії позивача вимогам абз. 8 ч. 2 ст. 33 та абз. 2 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058-IV.

Суд не приймає посилання відповідача 3 на неможливість призначення позивачу пенсії у розмірі пенсії за віком на підставі абз. 8 ч. 2 ст. 33 Закону № 1058-IV через невизначення позивачем в заяві бажаного розміру пенсії, оскільки чинним законодавством не встановлено такого обов'язку особи, що звертається за призначенням пенсії до органів пенсійного фонду.

Оскільки призначення позивачу пенсії по інвалідності в оспорюваному розмірі здійснено відповідачем 3 - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, саме відповідач 3 є належним відповідачем щодо заявлених позивачем вимог.

Встановлення судом обґрунтованості доводів позивача про протиправність невизначення призначеної позивачу з 21.12.2023 пенсії по інвалідності у розмірі пенсії за віком свідчить, що вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання відповідача 3 здійснити перерахунок призначеної позивачу з 21.12.2023 пенсії по інвалідності із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні, у розмірі пенсії за віком є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вимоги позивача про зобов'язання виплачувати йому пенсію не підлягають задоволенню через їх передчасність, оскільки питання виплати пенсії у належному розмірі буде вирішено відповідачем 1 після проведення її перерахунку відповідачем 3 на виконання цього рішення.

Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи задоволення судом вимог позивача, суд вважає за можливе присудити на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача 3 судові витрати у вигляді сплаченого судового збору за квитанцією від 10.09.2024 № 7935-3908-5417-5915 в сумі 968,96 грн.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невизначення під час призначення з 21.12.2023 пенсії по інвалідності ОСОБА_1 в розмірі пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 з 21.12.2023 пенсії по інвалідності із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні, у розмірі пенсії за віком.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (відповідач 1) - адреса: 84122, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010.

Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (відповідач 2) - адреса: 8500, Київська обл., місто Фастів, вул.Саєнка Андрія, будинок 10, ЄДРПОУ 22933548

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач 3) - адреса: 61022, місто Харків, майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344.

Суддя А.С. Михайлик