Справа №760/32822/24
3/760/971/25
17 січня 2025 року місто Київ
Суддя Солом'янського районного суду міста Києва Верещінська І.В., за участю представника Київської митниці Державної митної служби України - Короля Л.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення № CQ063174060UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина серії НОМЕР_1 , виданий Залізничним РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 14.06.2004, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України,-
До Солом'янського районного суду м. Києва від Київської митниці Державної митної служби України надійшли матеріали за протоколом про порушення митних правил №1045/10000/24 від 03.12.2024 року щодо громадянина України ОСОБА_1 .
Перевіривши матеріали справи про порушення митних правил, суд дійшов наступного висновку.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил та доводів в справі про порушення митних правил №1045/10000/24, 12.07.2024 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення № CQ063174060UA (далі МПВ), яке пересилалося з України відправником: гр. ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), АДРЕСА_2 , НОМЕР_3 ) до Канади (отримувач: Shane Rideout CA Toronto ON 2210 Dundas St W Rear DOOR), було виявлено радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е» - у кількості 50 шт.
У митній декларації форми CN 23 вміст вкладення задекларовано як «lamps» (в перекладі на українську мову - лампи ), вага №.3,85 кг, вартість 95 USD.
Листом Київської митниці № 7.8-6/20-06/7/15044 від 13.08.2024, вказані зразки направлено для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби (далі - СЛЕД Держмитслужби).
Відповідно до висновку СЛЕД Держмитслужби від 28.08.2024 року № 142000-3302-0309, надані на дослідження предмети ідентифіковано як радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е», які мають ознаки спеціально призначених радіоелектронних компонентів для електронного обладнання, спеціально призначеного для військового використання, зазначеного в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807.
У судовому засіданні представник Київської митниці Державної митної служби України пояснив, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення наявні ознаки порушення митних правил за ст. 473 МК України, що підтверджується доказами, наявними в матеріалах справи.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил у судове засідання не з'явився, був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду належним чином.
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Державної митної служби України Короля Л.І., дослідивши матеріали справи та долучені докази, суддею було встановлено наступне.
Відповідно до Акту про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу № CQ063174060UA, під час митного оформлення МПВ виявлено: радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е» - у кількості 50 шт (а.с. 9).
На підставі запиту про проведення дослідження (аналізу, експертизи) (Вих. №7.8-6/20-06/7/15044 від 13.08.2024 року Київської митниці Державної митної служби України, Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби проведено дослідження (експертиза) зразків, відібраних відповідно до Акту про взяття проб (зразків) товарів від 09 серпня 2024 року (а.с. 11 - 12).
Як вбачається з висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби №142000-3302-0309 від 28 серпня 2024 року, надані на дослідження предмети ідентифіковано як радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е», які мають ознаки спеціально призначених радіоелектронних компонентів для електронного обладнання, спеціально призначеного для військового використання, зазначеного в позиції ML11 Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 № 1807 (а.с. 14 - 17).
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил №1045/10000/24 від 03.12.2024 року та опису предметів, на підставі положень ст. 511 МК України предмет правопорушення, а саме: радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е» - у кількості 50 шт, вилучені (а.с. 1-5).
Згідно ст. 1 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» № 549-1V від 20.02.2003 року, вироби військового призначення - озброєння, боєприпаси, військова та спеціальна техніка, спеціальні комплектуючі вироби для їх виробництва, вибухові речовини, а також матеріали та обладнання, спеціально призначені для розроблення, виробництва або використання зазначених виробів.
Відповідно до ст. 12 зазначеного закону, попередня ідентифікація товарів, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у частині третій статті 15 цього Закону.
Відповідно до п. п. 3 - 5 Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року № 1807, міжнародна передача товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів (далі - суб'єкт) або іноземним суб'єктом господарської діяльності (далі - іноземний суб'єкт) за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю. Експорт та імпорт товарів може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності, які в установленому порядку отримали відповідні повноваження, крім випадків, передбачених пунктом 4 Положення про порядок надання суб'єктам зовнішньоекономічної діяльності повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1998 р. № 838. Товари, контроль за міжнародними передачами яких здійснюється відповідно до цього Порядку, зазначені у списку товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, згідно з додатком (далі - список).
Список товарів військового призначення, міжнародні передачі яких підлягають державному контролю, який є додатком до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопад 2003 року № 1807, включає в себе, зокрема ML11 - Електронне обладнання, космічні апарати та "компоненти", не зазначені в інших позиціях списку товарів військового призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» № 549-1V від 20.02.2003 року, експертиза в галузі державного експортного контролю проводиться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, для вирішення питання про можливість надання відповідних дозволів, висновків чи міжнародних імпортних сертифікатів, можливість проведення реєстрації суб'єктів господарювання, державних замовників у сфері оборони у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, як суб'єктів здійснення міжнародних передач товарів або надання таким суб'єктам, державним замовникам повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю.
Як вбачається з матеріалів справи, дозвіл або висновок митному органу не надавався.
Відповідно до ч. 1 ст. 196 МК України, не можуть бути пропущені через митний кордон України: 1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів; 3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Згідно до п. п. 1, 2, 3 ст. 235 МК України, забороняється переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях: 1) товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; 2) товарів, відправлених з порушенням митних правил; 3) товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 473 МК України передбачена відповідальність за пересилання через митний кордон України в міжнародних експрес-відправленнях товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України, а також пересилання у міжнародних поштових відправленнях товарів, заборонених до пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу.
У відповідності до ч. 2 ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінюючи в сукупності надані докази, суд дійшов висновку, що в діях відправника міжнародного поштового відправлення № CQ063174060UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наявні ознаки порушення митних правил, відповідальність за що, передбачено ст. 473 МК України.
Санкція статті 473 МК України передбачає конфіскацію товарів, які переміщувалися через митний кордон України з порушенням правил міжнародних поштових відправлень.
Як вбачається з Протоколу про порушення митних правил №1045/10000/24 від 03 грудня 2024 року, на підставі положень ст. 511 МК України, безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е» - у кількості 50 шт., вилучені.
Таким чином, конфіскації підлягають безпосередні предмети порушення митних правил: радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е» - у кількості 50 шт.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, ст. ст. 9, 40-1, 252 КУпАП України, ст. ст. 4, 196, 233, 235, 257, 458, 459, 473, 495 МК України, суддя, -
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення № CQ063174060UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина серії НОМЕР_1 , виданий Залізничним РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 14.06.2004, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, та накласти на нього стягнення у виді конфіскації в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил: радіолампи з маркуванням «6ПЗС-Е» - у кількості 50 шт., які вилучено уповноваженими особами Київської митниці Державної митної служби за протоколом про порушення митних правил №1045/10000/24 від 03 грудня 2024 року.
Стягнути з відправника міжнародного поштового відправлення № CQ063174060UA громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина серії НОМЕР_1 , виданий Залізничним РВ ЛМУ УМВС України у Львівській області 14.06.2004, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , судовий збір за рішеннями про стягнення судового збору на користь держави у розмірі 605,60 грн. на наступні реквізити: Рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 .
Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подачі апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя І.В. Верещінська