Справа № 711/895/25
Номер провадження 3/711/375/25
04 лютого 2025 року м.Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Остапенко Ю. А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП,
До Придніпровського районного суду м. Черкаси 03.02.2025 надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 234693 від 31.01.2025 щодо ОСОБА_1 , складений за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Згідно з протоколом, ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 5
ст. 126 КУпАП, а саме: 31 січня 2025 року, близько 02:10 години, у м. Черкаси по вул. Гагаріна, 77, керував транспортним засобом «Citroen C5», номерний знак державної реєстрації НОМЕР_1 , у той час як його позбавлено права керування транспортним засобом строком на 3 роки рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси, (справа № 711/5506/24) від 01.08.2024 року, правопорушення вчинено повторно протягом року відповідно до постанови серії ЕНА № 3791620 за ч. 4 ст. 126 КУпАП від 05.01.2025, чим порушив ч. 10 ст. 15 Закону України «Про дорожній рух», п. 2.1а ПДР України.
Дослідивши адміністративну справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП, протокол серії ЕПР1 № 234693 від 31.01.2025 про адміністративне правопорушення та додатки до нього, суд дійшов до висновку про необхідність повернення вказаних матеріалів до Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції для дооформлення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як вказано у ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також іншими документами.
З цього випливає, що протоколи про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актами обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України від 06.11.2015 № 1376, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол).
До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Натомість у матеріалах справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП відсутні відеозаписи з нагрудних камер працівників поліції № 472416 та №471687, які хоча й зазначені в протоколі серії ЕПР1 № 234693 від 31.01.2025, однак не долучені до матеріалів адміністративної справи.
Крім того, у протоколі серії ЕПР1 № 234693 від 31.01.2025 вказано, що ОСОБА_1 позбавлений права керування транспортним засобом строком на 3 роки рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси (справа № 711/5506/24) від 01.08.2024, правопорушення вчинено повторно протягом року відповідно до постанови серії ЕНА № 3791620 за ч. 4 ст. 126 КУпАП від 05.01.2025 року, однак копії таких належним чином завірених документів до справи не долучено, а тому в матеріалах справи відсутнє підтвердження факту попереднього притягнення ОСОБА_1 протягом року до адміністративної відповідальності.
Також матеріали справи не містять письмових пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Як зазначає ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
У п. 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» звертається увага на те, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Враховуючи порушення, допущені при складанні протоколу та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення, суд вважає за необхідне повернути справу для дооформлення, оскільки без усунення вказаних недоліків суддя позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути адміністративну справу.
За змістом рішення Конституційного Суду України від 31 березня 2015 року за № 2-рп/2015 положення частини другої статті 294 КУпАП щодо оскарження в апеляційному порядку постанови судді у справі про адміністративне правопорушення необхідно розуміти так, що в апеляційному порядку може бути оскаржена лише та постанова судді у справі про адміністративне правопорушення, ухвалення якої передбачене частиною першою статті 284 цього Кодексу, а саме: про накладення адміністративного стягнення, про застосування заходів впливу, встановлених у статті 241 цього кодексу, про закриття справи. Таким чином, постанова судді про повернення матеріалу для належного оформлення оскарженню не підлягає.
За наведених обставин адміністративна справа підлягає поверненню для дооформлення.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 245, 251, 256, 278 КУпАП, суддя
Адміністративні матеріали № 711/895/25, які надійшли від Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 126 КУпАП - повернути до Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції для належного дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Ю. А. Остапенко