Справа № 711/685/25
Номер провадження 1-в/711/37/25
31 січня 2025 року Придніпровський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,
представника ЧРУП ГУНП в Черкаській області: ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду щодо:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, уродженця м. Попасна Луганської області, мешканця АДРЕСА_1 , із середньою освітою, раніше судимого:
-15.06.2022 Соснівським районним судом м. Черкаси за ч. 1 ст. 309 КК України до відбуття покарання у вигляді обмеження волі строком на 1 рік, на підставі 75 КК України звільнено від відбування покарання з іспитовим строком на 1 рік;
-25.10.2022 Соснівським районним судом м. Черкаси за ч. 1 ст. 309 КК України до штрафу у розмірі 17000 гривень;
-04.07.2023 Придніпровським районним судом м. Черкаси за ч. 2 ст. 309 КК України до 1 року позбавлення волі. На підставі ст. 71 КК України приєднано частково невідбуту частину покарання за вироком Соснівського районного суду м. Черкаси від 15.06.2022 у виді 3 місяців обмеження волі, та остаточно призначено 1 рік 3 місяці позбавлення волі. На підставі ухвали Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14.01.2025, згідно із ст.81 КК України, звільнений з місць позбавлення волі умовно-достроково на строк 6 місяців 11 днів;
24.01.2025 начальник Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з поданням про встановлення адміністративного нагляду та обмежень щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Подання мотивоване тим, що ОСОБА_5 на підставі ухвали Придніпровського районного суду м. Черкаси від 14.01.2025, згідно зі ст. 81 КК України, звільнений з місць позбавлення волі умовно-достроково на строк 6 місяців 11 днів. 22.01.2025 звільнився з ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» з позначкою «підпадає під нагляд». Протягом 2022 року ОСОБА_5 двічі притягувався до відповідальності за вчинення злочинів, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 309 КК України, що свідчить про небажання ОСОБА_5 стати на шлях виправлення, він залишається небезпечним для суспільства, належних висновків не робить, що зумовлює необхідність здійснювати за останнім превентивні заходи.
У зв'язку із викладеними вище обставинами, до суду на підставі п.«г» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі - Закон), внесене подання про встановлення щодо ОСОБА_5 терміном на 12 місяців адміністративного нагляду та обмежень, а саме: заборонити перебування у місцях, де здійснюється торгівля алкогольними напоями на розлив; заборонити виїзд в особистих справах за межі м. Черкаси без дозволу керівництва Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області; реєструватися в органах поліції 1 раз на місяць, кожну першу п'ятницю кожного місяця; заборонити виходити з будинку в період з 22.00 години до 06.00 години.
ОСОБА_5 в судовому засіданні подання підтримав, не заперечував щодо встановлення стосовно нього адміністративного нагляду.
Представник ЧРУП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , у судовому засіданні подання підтримала, просила суд його задовольнити.
Також учасники судового провадження подали до суду заяву про незастосування технічних засобів фіксування провадження, повідомили, що не заперечують проти визнання такої дії та результатів її здійснення чинними. Зважаючи на клопотання особи, стосовно якої розглядається подання, та представника ЧРУП ГУНП в Черкаській області, суд вважає за можливе не застосувати фіксування цього провадження відповідними технічними засобами, що кореспондує положенням ч. 6 ст. 107 КПК України.
Заслухавши думку особи стосовно якої розглядається подання, представника ЧРУП ГУНП в Черкаській області - ОСОБА_3 , дослідивши письмові матеріали справи, приходжу до наступного.
Так, згідно зі ст. 11 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» особи, яких було засуджено до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, підлягають адміністративному нагляду у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. «г» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється, зокрема, щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за один із злочинів, пов'язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Щодо осіб, зазначених у пунктах «г» і «ґ» статті 3 цього Закону, підставами для встановлення адміністративного нагляду є вирок суду, що набрав законної сили (п. «а» ст. 4 Закону).
Порядок встановлення адміністративного нагляду визначений ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», відповідно до частини першої якої щодо осіб, зазначених у пунктах «б», «г» і «ґ» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.
Як установлено з матеріалів подання, ОСОБА_5 відбував покарання у виді 1 року 3 місяців позбавлення волі за вироком Придніпровського районного суду м. Черкаси за ч. 2
ст. 309 КК України від 04.07.2023, в державній установі «Черкаський слідчий ізолятор», звідки звільнився 22.01.2025 умовно-достроково на строк 6 місяців 11 днів з позначкою «підпадає під нагляд».
Разом з тим, подання про встановлення щодо ОСОБА_5 адміністративного нагляду внесене до суду не начальником установи виконання покарань (в цьому випадку державної установи «Черкаський слідчий ізолятор»), а начальником органу Національної поліції - начальником Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області.
Отже, подання про встановлення щодо ОСОБА_5 адміністративного нагляду внесене неуповноваженим на те органом, а відтак задоволенню не підлягає.
Відповідно до вимог ст. 24 КПК кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого, а також на перегляд вироку, ухвали суду, що стосується його прав, свобод, законних інтересів, судом вищого рівня в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Гарантії права на оскарження судового рішення, постановленого в порядку Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» передбачено самим Законом, а заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку. В свою чергу, КПК врегульовує право на апеляційне оскарження судових рішень, постановлених в порядку виконання вироку.
Керуючись статтями 3, 4, 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст. 539 КПК України, суд
Відмовити у задоволенні подання начальника Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 про встановлення адміністративного нагляду та обмежень щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м. Черкаси протягом семи днів з дня її винесення. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено ухвалу, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_1