Справа № 613/2230/24
Провадження № 2/615/128/25
31 січня 2025 року м. Валки
Суддя Валківського районного суду Харківської області Левченко А.М. розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, Управління освіти Валківської міської ради про захист прав, припинення дискримінаційних дій, публічне вибачення та відшкодування моральної шкоди, -
Ухвалою Богодухівського районного суду Харківської області від 26 грудня 2024 року цивільну справу № 613/2230/24 за позовом ОСОБА_1 до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, Управління освіти Валківської міської ради про захист прав, припинення дискримінаційних дій, публічне вибачення та відшкодування моральної шкоди передано на розгляд до Валківського районного суду Харківської області за підсудністю.
Згідно ст. 186 ЦПК України, до відкриття провадження у справі суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.186 ЦПК, чи підсудна справа даному суду, чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в цивільній справі, встановлених цим Кодексом.
За змістом ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У статті 19 ЦПК України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.
Способи захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють як закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, як вплив на правопорушника. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів дається в статті 16 ЦК України.
Позивач звернувся до суду з позовом до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, Управління освіти Валківської міської ради, в якому, просить:
зобов'язати посадових осіб Відповідача-1 та Відповідача-2 припинити дискримінаційні дії щодо позивача, а саме:
визнати безпідставність встановлення «конфлікту інтересів» стосовно родичів позивача, які працюють у ліцеї;
скасувати результати перевірок та службових розслідувань, які не підтвердили жодних порушень, але мали ознаки упередженості;
забезпечити виплату щорічної грошової винагороди працівникам ліцею, які є родичами позивача, у відповідності до трудового законодавства;
зобов'язати посадових осіб Відповідача-1 та Відповідача-2 публічно вибачитися перед позивачем у присутності трудового колективу Серпневого ліцею на загальних зборах колективу, зазначивши про відсутність порушень у діях позивача;
притягнути посадових осіб Відповідача-1 та Відповідача-2 до дисциплінарної відповідальності за систематичні дії дискримінаційного характеру щодо позивача.
стягнути з Відповідача-1 компенсацію моральної шкоди у розмірі 10000 грн;
стягнути з Відповідача-2 компенсацію моральної шкоди у розмірі 20000 грн.
Що стосується вимоги визнати безпідставність встановлення «конфлікту інтересів» стосовно родичів позивача, які працюють у ліцеї, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» до повноважень Національного агентства належать здійснення моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» у випадках виявлення порушення вимог цього Закону щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб або іншого порушення цього Закону Національне агентство вносить керівнику відповідного органу, підприємства, установи, організації припис щодо усунення порушень законодавства, проведення службового розслідування, притягнення винної особи до встановленої законом відповідальності.
Припис Національного агентства є обов'язковим для виконання. Про результати виконання припису Національного агентства посадова особа, якій його адресовано, інформує Національне агентство упродовж десяти робочих днів з дня одержання припису.
Таким чином, суд у межах цієї справи не є тим органом, до повноважень якого віднесено встановлення фактів наявності чи відсутності реального чи потенційного конфлікту інтересів стосовно родичів позивача.
Також, позивач просить скасувати результати перевірок та службових розслідувань, які не підтвердили жодних порушень, але мали ознаки упередженості.
Службове розслідуванням - це комплекс заходів, які здійснюються з метою уточнення причин, установлення обставин та умов, що сприяли вчиненню правопорушення, відповідальність за яке передбачена законодавством України, та ступеня вини особи (осіб), яка вчинила це правопорушення.
Висновок службового розслідування, в якому відображено узагальнений опис виявлених порушень норм законодавства, не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яке безпосередньо породжує правові наслідків для суб'єктів відповідних правовідносин і має обов'язковий характер.
За своєю правовою природою висновок службового розслідування є службовим документом, який фіксує факт проведення службового розслідування і є носієм доказової інформації про обставини, що стали підставами для його призначення.
Висновки службового розслідування не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Зафіксовані в результатах службового розслідування обставини можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень суб'єкта владних повноважень, в основу яких покладені зазначені в ньому висновки. Отже, висновок за результатами службового розслідування є лише носієм певної інформації.
Водночас обов'язковою ознакою рішення дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
Таким чином, правова природа оскаржуваного висновку службового розслідування унеможливлює здійснення судового розгляду вимог про визнання протиправним і скасування висновку за результатами службового розслідування, у зв'язку із чим ці позовні вимоги не можуть розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Що стосується вимоги притягнути посадових осіб Відповідача-1 та Відповідача-2 до дисциплінарної відповідальності за систематичні дії дискримінаційного характеру щодо позивача.
Згідно ст.147-1 КЗпП дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.
На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність згідно із статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищими у порядку підлеглості щодо органів, зазначених у частині першій цієї статті.
Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.
Отже, особливістю дисциплінарної відповідальності є те, що її застосовує роботодавець. Саме він в особі органу (особи), якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) працівника, відповідно до ч. 1 ст. 147-1 КЗпП застосовує дисциплінарні стягнення. у зв'язку із чим позовні вимоги про притягнення до дисциплінарної відповідальності взагалі не підлягають судовому розгляду.
Відповідно до п.1 ч.1ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Згідно ч.4 ст. 263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Велика Палата Верховного Суду зазначила, що поняття «спір, який не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства» слід тлумачити в більш широкому значенні, тобто як поняття, що стосується тих спорів, які не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, так і тих, які взагалі не підлягають судовому розгляду. Таку правову позицію висловлено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 22 березня 2018 року у справі № 800/559/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 9901/152/18 та від 30 травня 2018 року у справі № 9901/497/18.
На підставі викладеного, враховуючи принцип диспозитивності цивільного судочинства, у відкритті провадження в частині заявлених вимог про визнання судом безпідставності встановлення «конфлікту інтересів» стосовно родичів позивача, які працюють у ліцеї; скасування результатів перевірок та службових розслідувань, які не підтвердили жодних порушень, але мали ознаки упередженості; притягнення посадових осіб Відповідача-1 та Відповідача-2 до дисциплінарної відповідальності слід відмовити, оскільки в цій частині заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 186, 260, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суддя -
У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Валківської міської ради Богодухівського району Харківської області, Управління освіти Валківської міської ради про захист прав, припинення дискримінаційних дій, публічне вибачення та відшкодування моральної шкоди в частині заявлених вимог про визнання судом безпідставності встановлення «конфлікту інтересів» стосовно родичів позивача, які працюють у ліцеї; скасування результатів перевірок та службових розслідувань, які не підтвердили жодних порушень, але мали ознаки упередженості; притягнення посадових осіб Відповідача-1 та Відповідача-2 до дисциплінарної відповідальності - відмовити.
Роз'яснити позивачу, що заявлені вимоги не підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання її суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду або через Валківський районний суд Харківської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була врученя у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Суддя А.М. Левченко