Справа № 559/395/25
Провадження № 3/559/394/2025
04.02.2025 м. Дубно
Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Жуковська О.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли від Дубенського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого опалювачем ТзОВ «Європа Транс Агро», місце реєстрації та проживання АДРЕСА_1 , притягувався до адміністративної відповідальності, роз'яснивши вимоги ст.268 КУпАП та 63 Конституції України,-
Згідно протоколу серії ВАБ №661958 від 14.01.2025, 29.12.2024 о 03 год 44 хв. ОСОБА_1 був відсутній під час перевірки за місцем свого проживання АДРЕСА_1 , тобто порушив п. 1 постанови Дубенського міськрайонного суду від 09.07.2024 про встановлення адміністративного нагляду, чим повторно протягом року вчинив дане правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину в скоєному не визнав, пояснив, що влаштувався на роботу, працює доба через три, про це повідомляв поліцейського, не пам'ятає такого, щоб не був вдома. Можливо було таке, що приїжджали поліцейські, а він не чув, що стукали, бо міцно спав після нічної зміни.
Свідок-поліцейський ОСОБА_2 суду пояснив, що ОСОБА_1 перебуває під адміністративним наглядом, він здійснює за цим контроль. ОСОБА_1 повідомляв, що влаштувався на роботу і працює доба через три. В день перевірки він мав бути вихідний, йому ніхто не повідомляв, що на роботі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи, зокрема: протокол про адмінправопорушення серії ВАД № 661958, рапорт, роблю наступні висновки.
Щоб притягнути людину до будь-якої адміністративної відповідальності, необхідна впевненість, що ґрунтується на аналізі досліджених доказів, що особа вчинила інкриміноване їй адміністративне правопорушення. Тобто, вина має бути доведена доказами.
Статтею 251 КУпАП визначено, що є доказами в справі про адміністративне правопорушення, а згідно її другої частини обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи суд тлумачить на її користь, тобто на користь ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
В матеріалах справи відсутні будь- які докази, які підтверджують факт вчинення вказаного адміністративного правопорушення. Натомість встановлено, що особа працевлаштувалася, намагається стати на шлях виправлення, змінити спосіб життя.
Всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, враховуючи ст.62 Конституції України, вважаю, що вина ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП не доведена наданими в справі доказами.
Отже згідно п.1 ст.247 КУпАП провадження в цій справі підлягає закриттю, у зв'язку відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п.1 ст.247, ч.2 ст.187, ст.283 - 284 КУпАП, -
закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано скаргу протягом десяти днів з дня винесення до Рівненського апеляційного суду через Дубенський міськрайонний суд.
Суддя: Макеєв С.В.