Справа № 743/1731/24
Провадження № 2-о/743/17/25
04 лютого 2025 року селище Ріпки
Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді: Макаревича Я. М.
за участю секретаря: Довбенко О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в селищі Ріпки справу за заявою ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції,
27.12.2024 року через систему «Електронний суд» ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України. В обґрунтування заяви зазначено, що заявники перебувають у зареєстрованому шлюбі, від якого ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Севастополь Україна народилася дитина чоловічої статі ОСОБА_3 . Пологи відбулися у закладі охорони здоров'я АР Крим, що є тимчасово окупованою територією України. Свідоцтво про народження дитини видане тимчасовою владою держави - окупанта. Такі документи про народження дитини відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини заявників саме на тимчасово окупованій території України. Заявники не звертались до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з приводу отримання відмови у проведенні реєстрації.
Встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території заявникам потрібне для отримання свідоцтва про народження дитини та відповідної реєстрації у встановленому законодавством України порядку.
В заяві позивачі просили суд встановити факт, що має юридичне значення, для проведення державної реєстрації народження дитини у відповідних відділах реєстрації актів цивільного стану України, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Севастополь, Україна (тимчасово окупована територія України) народилася дитина чоловічої статі - громадянин України ОСОБА_3 , матір'ю якого є громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком - громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Справа передана головуючому судді 07.01.2025 року.
Ухвалою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 27.01.2025 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження. Судове засідання призначено на 28.01.2025 року.
Ухвалою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 28.01.2025 року відкладено судове засідання на 04.02.2025 року.
04.02.2025 року від Чернігівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі їх представника, додатково також зазначено, що проти заявлених вимог не заперечує і покладається на розсуд суду.
В судове засідання заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , їх представник адвокат Мартинюк Ю.С. не з'явились, в тексті заяви заявники звернулись з клопотанням про розгляд заяви за їх відсутності.
У відповідності до вимог частини 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Зважаючи на наявність у справі достатніх матеріалів про права та правовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що не з'явились в засідання.
Дослідивши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Гагарінським РВ УМВС України в місті Севастополі 17.01.2006 року, має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , а заявниця ОСОБА_2 є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 , виданим Ленінським РВ УДМС України в місті Севастополі 05.11.2013 року, має реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Між заявниками 18.10.2013 року було укладено шлюб, який зареєстровано Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Ленінського районного управління юстиції у м. Севастополь, про що видано свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_5 , актовий запис 740. Прізвище після державної реєстрації шлюбу: чоловік - ОСОБА_4 , дружина - ОСОБА_4 .
З матеріалів справи вбачається, що у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в місті Севастополь, Автономна Республіка Крим, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася дитина чоловічої статі - ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 при народженні дитини батькам видавався медичний документ про народження: Епікриз виписний із медичної карти новонародженого виданий ГБУ УЗ РКБ «Севастопольський клінічний пологовий будинок», який подано до Відділу запису актів цивільного стану Ленінського району міста Севастополя Управління ЗАГС міста Севастополя, який 24.12.2024 року видав Свідоцтво про народження серії НОМЕР_6 , актовий запис 110249920000400971005.
Такі документи про народження дитини відповідно до діючого законодавства України є недійсними і не створюють жодних юридичних наслідків, однак зазначені у них відомості об'єктивно й достовірно підтверджують факт народження дитини заявника саме на тимчасово окупованій території України.
На даний час місто Севастополь є тимчасово окупованою територією України.
Згідно пункту 7 частини 1 статті 1-1, частин 1, 2 статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації, а самесухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку; надра під територіями, зазначеними у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями. Адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 1 Розділу ІІ Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004, вся територія Автономної Республіки Крим тимчасово окупована рф.
У зв'язку з цим на території міста Севастополь органи державної реєстрації актів цивільного стану утворені не відповідно до Конституції та законів України, та діють не в порядку та не у спосіб, передбачений Конституцією та законами України. Їх діяльність є незаконною. Будь-який виданий ними акт (рішення, документ) є недійсним і не створює правових наслідків.
З цих підстав при народженні дитини батьки були позбавлені можливості отримати свідоцтво про її народження у порядку, встановленому законодавством України.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає про наступне.
Відповідно до статті 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Статтею 317 ЦПК України встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
За нормами даної статті заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до частини 2 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", державна реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до цього Закону, Цивільного та Сімейного кодексів України та інших актів законодавства органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Так, державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.
Судом встановлено, що Заявники є батьками, тому, відповідно до статті 317 ЦПК України, мають право звернутися до суду з заявою про встановлення факту народження дитини.
Згідно частин 1, 2, 3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до частин 1, 2 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Згідно з частиною 4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Факт народження ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у пологовому будинку міста Севастополя, АР Крим підтверджується наданими до суду доказами. При цьому судом враховується, що вказаний факт має для заявників юридичне значення.
В постанові Верховного Суду від 16.01.2018 (справа №664/2171/16-ц) зазначено, що, враховуючи практику Європейського Суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема, Loizidou v Turkey, Cyprus v Turkey), а також Молдови і росії (зокрема, Mozer v the Republic of Moldova and russia, Ilascu and Others v Moldova and russia), документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватися разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ.
У постанові Верховного Суду від 24.04.2024 (справа №761/13911/23) закріплено правову позицію, згідно якої при встановленні факту народження дитини на тимчасово окупованій території України підлягають оцінці в сукупності з іншими доказами документи, подані заявником на підтвердження факту, який підлягає встановленню, зокрема свідоцтво про народження дитини, медична довідка, які хоч і не є юридично дійсними на території України, однак можуть підтверджувати, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на тимчасово окупованій території, зафіксувала факт народження дитини.
Практикою Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави-члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки, від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів.
Заявники не звертались до відділу державної реєстрації актів цивільного стану з приводу отримання відмови у проведенні реєстрації.
З інформації, викладеної в листі Верховного Суду від 22.04.2021 № 987/0/208-21, вбачається, що під час розгляду судами справ про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації фактів не ґрунтується на положеннях чинного законодавства.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що заявники позбавлені можливості іншим чином встановити факт народження дитини, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини на ім'я ОСОБА_3 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком громадянин України ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України заявникам потрібно для отримання свідоцтва про народження дитини, встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
В зв'язку з чим заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 247, 265, 293, 294, 315, 317, 319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Чернігівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чернігівському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, задовольнити.
Встановити факт народження на тимчасово окупованій території України дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьком - громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Я.М. МАКАРЕВИЧ