Справа № 766/14912/24
н/п 3/766/1372/25
04 лютого 2025 року
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Арчаков Д.В.,
за участі:
секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (не з'явився, належним чином повідомлений),
потерпілої - ОСОБА_2 (не з'явилась, належним чином повідомлена)
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за частиною другою ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №114267 від 30.08.2024 року, складений відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, в якому зазначено, що останній 27.08.2024 року об 17 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив сварку зі своєю донькою гр. ОСОБА_2 , виганяв з будинку, висловлювався в її бік нецензурними словами чим вчинив психологічне насилля в сім'ї.
ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення
2. З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні заперечує, зазначає, що сварка відбулась на побутовому підґрунті.
3. Потерпіла ОСОБА_2 в своїх поясненнях від 28.08.2024 зазначає, що її батько, гр. ОСОБА_1 , вчинив з нею сварку, виганяв з будинку, ображав нецензурною лайкою.
ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази
4. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення надано такі докази:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №114267 від 30.08.2024 року за ч.1 ст. 173-2 КУпАП;
- копія протоколу про прийняття заяви;
- пояснення ОСОБА_1 ;
- пояснення ОСОБА_2 ;
- копія форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
ІV. Оцінка Суду
5. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
6. Адміністративна відповідальність за частиною другою ст. 173-2 КУпАП (в редакції чинної на час вчинення правопорушення) настає, зокрема, за повторне протягом року вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто за умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Отже, основним безпосереднім об'єктом домашнього насильства є суспільні відносини щодо захисту здоров'я як фізичного так і психологічного.
7. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Отже основною ознакою домашнього насильства, як діяння, за яке передбачене покарання, є відносини, що склалися між особою, яка вчинила насильство, та особою, постраждалою від такого насильства, в результаті спільного побуту або спільного проживання і залежності постраждалої особи від особи, яка чинить що неї насильство.
8. В Законі також визначено, що запобігання домашньому насильству - це система заходів, що здійснюються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, та спрямовані на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо форм, причин і наслідків домашнього насильства, формування нетерпимого ставлення до насильницької моделі поведінки у приватних стосунках, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, насамперед до постраждалих дітей, викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків, а також будь-яких звичаїв і традицій, що на них ґрунтуються
На підставі системного аналізу наведених в Законі визначень, суд переконаний, що для настання адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУпАП раптової, що виникла за емоційним сплеском, сварки чи бійки між подружжям чи іншими особами, що разом проживають в рамках побутових відносин не достатньо.
9. Тобто, вирішуючи питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за домашнє насильство, суд має встановити наявність ознак т.зв. «аб'юзивних» стосунків, тобто взаємин, в яких одна людина (насильник, кривдник) шляхом насильства (фізичного, сексуального, психологічного чи економічного) порушує особисті кордони іншої (постраждалої або жертви) з метою придушення волі та підкорення. І за наявності ознак таких стосунків суд може вирішити питання про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення на підставі поданих доказів.
10. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
11. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
12. З наведеного вбачається, що природа наведеного конфлікту не містить ознак придушення волі або підкорення іншого з сім'ї, а сама сварка носить спонтанний побутовий характер, через що викладені обставини не можна розцінюватись як домашнє насильство (див. п. 8, 9).
Крім того, з матеріалів справи не вбачається доказів, які б підтверджували вину ОСОБА_2 у вчиненні нею будь-яких наведених потерпілою діянь, що могли б, прямо чи опосередковано, призвести до шкоди здоров'ю та підпадали б під ознаки домашнього насильства.
Також Суд наголошує, що, як вбачається з приписів ст. 251 КУпАП, сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є доказом вини особи, стосовно якої складено такий протокол. Доказом в даному випадку виступають лише фактичні дані, що можуть встановлюватися у такому протоколі.
Таким чином, жодних доказів вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства психологічного характеру до суду надано не було.
13. Враховуючи вищевикладене, всебічно та повно дослідивши та проаналізувавши подані сторонами докази, Суддя дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП (редакції статті чинної на момент вчинення правопорушення), а тому провадження у справі підлягає закриттю на підставі пункту 1 частини першої ст. 247 КУпАП.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 173-2, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
1. Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП (редакції статті чинної на момент вчинення правопорушення) на підставі пункту першого частини першої статті 247 КУпАП - за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
2. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонським міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя:Д. В. Арчаков