Справа № 577/566/25
Провадження № 3/577/219/25
"31" січня 2025 р. м. Конотоп
Суддя Конотопського міськрайонного суду Сумської області Кравченко В.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Свердловськ, РФ, мешканця АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ,-
за частиною 2 статті 173-2 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 230539 від 21.01.2025 року ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 173-2 КУпАП за наступних обставин (мовою оригіналу).
14.01.2025 року близько 17 год. 00 хв. за адресою АДРЕСА_1 , гр-н ОСОБА_1 вчинив сварку відносно колишньої дружини ОСОБА_2 штовхав та ображав нецензурною лайкою в присутності малолітньої дитини ОСОБА_3 , чим завдав шкоди психічному здоров'ю потерпілої.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, провину визнає в повному обсязі.
Дослідивши представлені докази суд дійшов такого висновку.
Відповідно до статті 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції України і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Частина перша статті 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно частини 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом статті 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 2 ст. 173-2 КУпАП (на час вчинення інкримінованого особі діяння в редакції Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024, який набрав чинності 19.12.2024 року) встановлює адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Отже, для притягнення до відповідальності за наведеною нормою потрібно встановити, що домашнє насильство було вчинено стосовно малолітнього чи неповнолітньої особи, а не в її присутності про що вказано у протоколі, який за своєю суттю є процесуальним документом обвинувачення.
Суд наголошує, що лише згода особи відносно якої складений протокол з інкримінованим правопорушенням не свідчить про доведеність вини останньої за діяння, які законодавець не визначав протиправними.
Правилами пункту 1 частини 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене провадження в справі підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 173-2 КУпАП.
Керуючись: ст.ст. 173-2, 247, 284 КпАП України,
Закрити провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 за частиною 2 статті 173-2 КУпАП внаслідок відсутності складу правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя: В. О. Кравченко