Провадження № 2/679/161/2025
Справа № 679/1862/24
27 січня 2025 року м.Нетішин
Нетішинський міський суд Хмельницької області
у складі: головуючого судді Стасюка Р.М.,
за участі секретаря судового засідання Плазій Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,-
І.Зміст позовних вимог.
У грудні 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі ГУ ПФУ в Хмельницькій області), через систему «Електронний суд», звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 в якому просить стягнути на його користь 29304,93 гривень матеріальної шкоди.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ № 871102 ОСОБА_1 встановлено інвалідність першої групи внаслідок загального захворювання з 25.06.2020 по 30.06.2022, у зв'язку з чим призначено виплату пенсії по інвалідності на весь строк встановлення інвалідності.
З урахуванням пункту 14-6 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням корона вірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 №540-ІХ на період дії карантину ГУ ПФУ в Хмельницькій області продовжено виплату ОСОБА_1 пенсії по першій групі інвалідності з 01.07.2022 у раніше встановленому розмірі.
Листом Комунального закладу охорони здоров'я «Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи» від 06.11.2023 за № 1354, який надійшов до ГУ ПФУ в Хмельницькій області 13.11.2023, повідомлено, що у зв'язку з неявкою ОСОБА_1 на черговий переогляд, інвалідність їй не продовжено.
Таким чином, за період з 01.07.2022 по 30.11.2023 утворилась переплата з виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 у розмірі 43840,00 гривень, оскільки позивач, не володіючи інформацією про неявку відповідачки на черговий переогляд та не продовження їй інвалідності, протягом вказаного періоду продовжував здійснювати виплату пенсії.
З метою вжиття заходів щодо повернення надміру виплачених ОСОБА_1 коштів, 15.11.2023 ГУ ПФУ в Хмельницькій області направлено до АТ КБ «Приват Банк» відповідний лист, на виконання якого установою банку було проведено операцію з повернення грошових коштів, в межах наявного на рахунку відповідачки розміру в сумі 14535,07 гривень.
Листами від 14.04.2024 та 26.07.2024 відповідачку було повідомлено про розмір, причину утворення переплати та необхідність добровільного повернення надміру отриманих грошових коштів у вигляді пенсії по інвалідності за період з 01.07.2022 по 30.11.2023 у розмірі 29304,93 гривень.
Зважаючи на те, що на момент звернення до суду з позовною заявою відповідачка у добровільному порядку заборгованість з переплати пенсії по інвалідності не повернула, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою судді Нетішинського міського суду Хмельницької області від 05.12.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Справу призначено до судового розгляду на 03.01.2025.
02.01.2025 до суду надійшла заява представника позивача ГУ ПФУ в Хмельницькій області Семенової Ю.М. в якій зазначено, що сторона позивача підтримує заявлені позовні вимоги, просить розгляд справи проводити у відсутності представника.
У зв'язку з неявкою відповідачки ОСОБА_1 у судове засідання призначене на 03.01.2025 розгляд справи відкладено на 27.01.2025.
Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання 27.01.2025 повторно не з'явилася, відзив на позовну заяву не подала. Про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином.
В силу ч. 13 ст. 7, ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
ІІІ.Фактичні обставини встановлені судом.
Судом встановлено, що згідно виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією від 25.06.2020, до довідки серії 12 ААБ № 871102, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.06.2020 встановлено першу Б групу інвалідності, у зв'язку із загальним захворюванням. Інвалідність встановлена до 01.07.2022. Дата переогляду червень 2022 року.
У зв'язку з встановлення ОСОБА_1 інвалідності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначено виплату пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням короновірусної хвороби (COVID-19) від 30.03.2020, розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено пунктом 14-6 такого змісту: «У разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю».
На підставі наведеного виплата пенсії відповідачці була продовжена на період дії карантину без результатів повторного огляду медико-соціальної експертизи на період з 01.07.2022 по 30.11.2023.
Листом Комунального закладу охорони здоров'я «Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи» від 06.11.2023 за № 1354, ГУ ПФУ в Хмельницькій області повідомлено про необхідність припинення виплат для ОСОБА_1 , оскільки остання на черговий переогляд за викликом не з'явилася, внаслідок чого відсутні підстави для продовження групи інвалідності.
15.11.2023 ГУ ПФУ в Хмельницькій області на адресу АТ КБ «Приват Банк» направлено лист, в якому на виконання вимог п. 19 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596, зобов'язано повернути кошти перераховані на виплату пенсії за період з 01.07.2022 по 30.11.2023 в сумі 43840,00 гривень, з нарахованими на неї відсотками з поточного/карткового рахунку одержувача коштів «номер рахунку», відкритого в АТ КБ «Приват Банк» на ім'я ОСОБА_1 .
Відповідно до листа АТ КБ «Приват Банк» від 21.11.2023 ГУ ПФУ в Хмельницькій області проінформовано про повернення грошових коштів зарахованих на рахунок ОСОБА_1 в межах наявного залишку в сумі 14535,07 гривень.
Відповідно до проведеного розрахунку переплати за період з 01.07.2022 по 30.11.2023 по пенсійні справі ОСОБА_1 , розмір переплати за вказаний період склав 43840,00 гривень, повернуто 14535,07 гривень, залишок переплати 29304,93 гривень.
З метою досудового врегулювання спору, 14.04.2024 та 26.07.2024 ГУ ПФУ в Хмельницькій області на адресу ОСОБА_1 направлено повідомлення про розмір, причину утворення переплати та необхідність добровільного повернення надміру отриманих грошових коштів, у вигляді пенсії по інвалідності за період з 01.07.2022 по 30.11.2023 у розмірі 29304,93 гривень.
Вимоги про добровільне повернення коштів залишено без реагування, у зв'язку з чим позивачем пред'явлено вимогу про відшкодування матеріальної шкоди.
ІV. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду, щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
За частиною першою статті 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
Відносини, що виникають у процесі призначення, перерахунку і виплати пенсій, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими визначений порядок та підстави повернення суми пенсій, виплачених пенсіонеру.
Згідно ст. 1 Закону ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону (ч. 1 ст. 30 Закону).
Група інвалідності, її причина, час настання та строк встановлюються за результатами медико-соціальної експертизи або оцінювання повсякденного функціонування особи - для повнолітніх осіб (ч. 1 ст. 31 Закону).
За змістом ст. 34 Закону пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.
Статтею 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені строки виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності, зокрема, у разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд здоровою, пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно із частиною 1 статті 102 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління ПФУ від 21 березня 2003 року (у редакції постанови правління ПФУ від 25 листопада 2014 року).
Згідно із п. 3 цього Порядку суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку відповідно до ст. 50 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішення про стягнення приймає територіальний орган ПФУ, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
У пункті 4 Порядку міститься роз'яснення, що у разі припинення виплати пенсії відповідно до ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу ПФУ, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум, стягуються в судовому порядку.
За приписами ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Тобто, зобов'язання з повернення безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна; б) набуття або збереження за рахунок іншої особи; в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна.
Вiдсутнiсть правової підстави - це такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовiдношення i його юридичному змісту. Тобто, вiдсутнiсть правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином.
Набуття чи збереження майна буде безпідставним не тільки за умови відсутності відповідної підстави з самого початку при набутті майна, а і тоді, коли первісно така підстава була, але у подальшому відпала.
Згідно з ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
При цьому, правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України) на всій території України з 12 березня 2020 року установлено карантин. Строк карантину неодноразово продовжувався. Карантин в Україні було безперервно встановлено з 12 березня 2020 року до 30 червня 2023 року.
В свою чергу, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19» № 540 від 30.03.2020, розділ XV «Прикінцеві положення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доповнено п. 14-6, яким передбачено, що у випадку пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби, передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю, виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю.
Верховний Суд у постанові від 18 серпня 2020 року у справі №638/10460/17 дійшов висновку, що зайво сплачені суми пенсії можуть бути утримані пенсійним органом за умови зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних. Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним. Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 03 жовтня 2019 року у справі № 487/3380/16-а та від 11 лютого 2020 року у справі № 761/41107/16-а.
Проаналізувавши вищенаведені норми права та оцінивши надані позивачем докази суд дійшов висновку про те, що у спірних правовідносинах позивачем не доведено наявності недобросовісності ОСОБА_1 з огляду на наступне.
Судом встановлено, що відповідачці, яка перебувала на обліку в ГУ ПФУ у Хмельницькій області, як особа з інвалідністю, у період з 01.07.2022 по 30.11.2023 нараховувалася та виплачувалася пенсія поза межами строку встановленої їй раніше інвалідності, при цьому позивач був обізнаний зі строком, на який відповідачці встановлювалась група інвалідності (01.07.2022) та продовжив нарахування та виплату пенсії поза межами цього строку за власною ініціативою, на період продовження карантину.
При цьому, суд звертає увагу, що органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд (ч. 3 ст. 35 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»), тому законодавець покладає обов'язок саме на органи медико-соціальної експертизи повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про результати повторного огляду осіб. У даному випадку позивач не перевірив, чи пройшла ОСОБА_1 повторний огляд, з метою своєчасного виявлення та уникнення переплати пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи про неявку на черговий переогляд ОСОБА_1 орган медико-соціальної експертизи повідомив ГУ ПФУ у Хмельницькій області лише 06.11.2023.
З огляду на викладене суд вважає, що за наслідками розгляду даної справи не доведено належними доказами зловживань з боку ОСОБА_1 чи подання нею недостовірних даних, у зв'язку з чим підстави для стягнення сплачених сум пенсії відсутні, оскільки не встановлено ні факту недобросовісного отримання відповідачкою зазначених коштів, ні наявності рахункової помилки.
Ураховуючи вищевикладене, на основі повно та всебічно з'ясованих обставин, на які посилаються учасники справи, як на підставу своїх вимог та заперечень, підтверджених доказами, оцінивши їх належність, допустимість, а також достатність, взаємозв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
V. Розподіл судових витрат.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на те, що в задоволенні позовних вимог відмовлено, витрати понесені на оплату судового збору в сумі 2422,40 гривень покладаються на позивача і компенсації не підлягають.
Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 141, 258, 263-265, 268, 280-283 ЦПК України, суд,-
В задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів із дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 27 січня 2025 року.
Сторони у справі:
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, ЄДРПОУ 21318350, юридична адреса: вул. Г. Чекірди, буд. 10, м.Хмельницький, Хмельницька область.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя Р.М. Стасюк