Рішення від 22.01.2025 по справі 916/3258/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" січня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/3258/24

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Босової Ю.С.

За участю представників сторін:

Від прокурора: Місюрко Г.А. /на підставі посвідчення/;

Від позивачів:

- Одеської міської ради: Явченко Д.В. в порядку самопредставництва;

- Департаменту комунальної власності Одеської міської ради: Вакаренко І.В. в порядку самопредставництва;

Від відповідача: Прохоров О.О. /керівник/;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Київської окружної прокуратури міста Одеса в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до громадської організації «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» про стягнення 61 835,11 грн., розірвання договору та зобов'язання повернути майно, -

ВСТАНОВИВ:

Київська окружна прокуратура міста Одеса (далі по тексту - прокурор) звернулась до господарського суду в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (далі по тексту - Департамент) з позовною заявою до громадської організації «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» (далі по тексту - ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет») про стягнення з відповідача на користь територіальної громади міста Одеса в особі Одеської міської ради заборгованості за орендною платою у розмірі 61 835,11 грн; розірвання договору оренди №329/200 від 08.08.2008, укладеного між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет»; та зобов'язання відповідача повернути територіальній громаді міста Одеса в особі Департаменту нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 164,6 м2 за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11-А у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому вона одержала його в оренду, шляхом підписання акту приймання-передачі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог прокурор вказує, що рішеннями Одеської міської ради розмір орендної плати за договором оренди №329/200 від 08.08.2008 визначався на рівні від 1,00 до 1,20 грн на рік. Поряд з цим, після 31.12.2020 такі рішення Одеською міською радою не приймались, а, отже, за період з 01.01.2021 по 24.02.2022 ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» мало сплачувати орендну плату відповідно до умов договору. Проте, в порушення прийнятих на себе зобов'язань ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» не було сплачено орендної плати, у зв'язку з чим, станом на момент звернення прокурора до суду з даним позовом заборгованість за орендною платою становила 61 835,11 грн.

Посилаючись на положення договору оренди №329/200 від 08.08.2008, за змістом яких невнесення орендної плати протягом 3-х місяців є підставою для відмови Орендодавця від договору в односторонньому порядку, прокурор стверджує про наявність підстав для розірвання договору в судовому порядку. Прокурор зазначає, що у зв'язку з несплатою відповідачем орендної плати територіальна громада міста Одеси значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору оренди: стабільно щомісячно до 15-числа поточного місяця отримувати платежі до місцевого бюджету м. Одеси.

Ухвалою суду від 29.07.2024 дана справа була призначена до розгляду за правилами загального позовного провадження.

20.08.2024 до суду від ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» надійшло клопотання про залучення до матеріалів доказів сплати заборгованості за орендною платою у розмірі 61 835,11 грн на рахунок Департаменту.

27.09.2024 до суду від Департаменту надійшло підтвердження сплати відповідачем заборгованості за орендною платою у повному обсязі.

13.11.2024 до суду від ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» надійшли пояснення, по тексту яких відповідач наголошує, що у випадку розірвання договору організація втратить єдине можливе місце здійснення діяльності, у зв'язку з чим, відповідач просив суд розглянути питання врегулювання спору мирним шляхом.

19.11.2024 до суду від Департаменту надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з підготуванням мирової угоди для її підписання сторонами.

Враховуючи не укладення сторонами мирової угоди для підписання якої судом було неодноразово оголошено перерви у судових засіданнях, даний спір вирішується господарським судом по суті.

Слід зазначити, що Департаментом та Одеською міською радою було підтримано заявлені прокурором позовні вимоги, за виключенням вимоги про стягнення заборгованості у зв'язку з її сплатою відповідачем після відкриття провадження у даній справі.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення учасників судового процесу, господарський суд встановив наступне.

Нежитлові приміщення першого поверху, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11-А, належать територіальній громаді міста Одеса в особі Одеської міської ради на праві комунальної власності, що підтверджується свідоцтвом про право власності від 20.03.2008 та інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №379336080 від 20.05.2024.

08.08.2008 між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради (Орендодавець) та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» (Орендар) було укладено договір оренди нежитлового приміщення №329/200, відповідно до п. 1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежитлові приміщення першого поверху загальною площею 164,6 кв. м., які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11-А. Договір укладено на строк з 08.08.2008 до 07.08.2009.

Згідно з п. 2.1 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 орендна плата визначається на підставі ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст. 76 Закону Україні «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України 04.10.1995 №786 з наступними змінами та доповненнями, та протоколу засідання комісії з проведення конкурсів на право укладання договору оренди будівель (споруд, приміщень), які є комунальною власністю територіальної громади міста Одеси від 08.08.2008. За орендоване приміщення Орендар зобов'язується сплачувати орендну плату, що становить за перший, після підписання договору оренди, місяць 4000,00 грн (без урахування податку на додану вартість та індексу інфляції) та є базовою ставкою орендної плати за місяць. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний індекс інфляції, що друкується Мінстатом України.

Відповідно до п. 2.4 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 Орендар вносить орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.

Згідно з п. 4.1 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 вказане у п. 1.1. приміщення Орендодавцем передається Орендарю виключно для використання під розміщення організації.

Положеннями пп. а), г), е), м) п. 4.2 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 встановлено, що протягом дії цього договору, крім своєчасного внесення орендної плати, Орендар зобов'язаний: забезпечувати збереження об'єкта оренди, своєчасно проводити капітальний і поточний ремонт приміщень, запобігати їх пошкодженню і псуванню; за свій рахунок проводити протипожежні заходи, нести матеріальну відповідальність за збитки, спричинені пожежею, що виникла в об'єкті оренди з вини Орендаря; застрахувати об'єкт оренди па користь Орендодавця на весь термін дії договору оренди у страховій компанії у порядку, визначеному чинним законодавством на повну вартість об'єкта оренди, що визначена у п. 1.1. цього договору, та надати Орендодавцю копії відповідних документів, що засвідчують виконання зазначеного зобов'язання, протягом 20 днів з моменту укладання цього договору; окремо сплачувати за власні кошти витрати за дольову участь у користуванні земельною ділянкою для чого у місячний термін з дати укладання договору оренди звернутися до Одеського міського управління земельних ресурсів Одеської міської ради з клопотанням про оформлення договору на дольову участь у землекористуванні та протягом двох місяців з дати укладання договору оренди укласти відповідний договір на дольову участь у землекористуванні; своєчасно та доброякісно забезпечувати здійснення заходів щодо очищення прилеглої території та тротуарів від снігу.

Відповідно до п. 4.7 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання, Орендар зобов'язаний у 15-денний термін передати Орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому, ніж на момент передачі його в оренду, та відшкодувати Орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди.

Положеннями п. 5.3 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 у разі невнесення Орендарем орендної плати протягом 3-х місяців з дати закінчення терміну платежу, Орендодавець має право відмовитися від договору і вимагати повернення об'єкта оренди. У разі відмови Орендодавця від договору оренди, договір є розірваним з моменту одержання Орендарем повідомлення Орендодавця про відмову від договору.

Згідно з п. 5.6 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 за невиконання або неналежне виконання Орендарем обов'язків, передбачених п. 4.1, пп. а), г), е), м) п. 4.2, п. 4.3, 4.8, 4.9, 4.13 цього договору, Орендодавець має право достроково вимагати розірвання договору оренди у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Відповідно до п. п. 7.6, 7.11 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 договір може бути розірваний на вимогу однієї із сторін за рішенням господарського суду у випадках, передбачених чинним законодавством та договором оренди. Дія договору оренди припиняється внаслідок: закінчення строку, на який його було укладено; продажу об'єкта оренди за участю Орендаря; загибелі об'єкта оренди; достроково за згодою сторін або за рішенням господарського суду; банкрутства або ліквідації Орендаря; в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

08.08.2008 Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради було передано ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» у користування приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11-А, що підтверджується підписаним сторонами актом приймання-передачі.

09.10.2008 між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №1 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, згідно умов якої сторони, керуючись рішенням Одеської міської ради №3480-V від 09.10.2008, визначили, що орендна плата з 09.10.2008 становить 1,2 грн з ПДВ.

03.07.2009 між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №2 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, згідно умов якої сторони, керуючись рішеннями Одеської міської ради №3480-V від 09.10.2008, №4182-V від 09.04.2009, встановили орендну плату з 10.09.2009 у розмірі 1,00 грн. без ПДВ.

29.10.2009 між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №3 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 29.10.2011.

10.08.2011 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №4 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, на підставі якої змінено найменування Орендодавця на Департамент та продовжено строк дії договору до 08.08.2014.

11.09.2014 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №5 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2014; визначено, що розмір орендної плати за період з 08.08.2014 до 31.12.2014 становить 1,00 грн (без ПДВ); викладено пп м) п. 4.2 договору у новій реакції.

12.01.2015 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №6 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2015; визначено, що розмір орендної плати за період з 01.01.2015 до 31.12.2015 становить 1,00 грн (без ПДВ).

13.01.2016 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №7 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2016; визначено, що розмір орендної плати за період з 01.01.2016 до 31.12.2016 становить 1,00 грн (без ПДВ).

21.12.2016 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №8 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2017; визначено, що розмір орендної плати за період з 01.01.2017 до 31.12.2017 становить 1,00 грн (без ПДВ).

21.12.2017 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №9 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2018; визначено, що розмір орендної плати за період з 01.01.2018 становить 4609,69 грн.

04.04.2018 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №10 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою встановлено розмір орендної плати 1,20 грн з 01.01.2018 до 31.12.2018.

29.12.2018 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №11 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2019; встановлено розмір орендної плати з 01.01.2019 до 31.12.2019 у розмірі 1 грн. без ПДВ; визначено, що з 01.01.2020 розмір орендної плати становить 4225,93 грн.

23.12.2019 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №12 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 31.12.2020; встановлено розмір орендної плати з 01.01.2020 до 31.12.2020 у розмірі 1 грн. без ПДВ; визначено, що з 01.01.2021 розмір орендної плати становить 5331,52 грн.

05.03.2020 між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено додаткову угоду №13 до договору оренди №329/200 від 08.08.2008, якою продовжено строк дії договору до 05.02.2023.

16.08.2022 Департаментом на виконання рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 № 969-УІП «Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану» було прийнято наказ №538, яким звільнено ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» від сплати орендної плати за договором оренди № 329/200 від 08.08.2008 на період дії воєнного стану.

25.09.2023 працівниками Департаменту за результатами обстеження нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11, було складено акт, зі змісту якого можна встановити, що приміщення використовується для проведення фізичних занять з людьми з інвалідністю, технічний стан майна задовільний. Додатками до вказаного акту є матеріали фотофіксації.

31.10.2023 Департамент звернувся до ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» з претензією, відповідно до якої Орендодавець пропонував сплатити заборгованість за орендною платою у розмірі 81 835,11 грн, розірвати договір оренди №329/200 від 08.08.2008 та повернути орендоване приміщення за актом приймання-передачі. Слід зазначити, що направлене на адресу відповідача поштове відправлення було повернуто за зворотною адресою з відміткою про відсутність адресата.

03.04.2024 Департамент повторно звернувся до ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» з претензією, відповідно до якої Орендодавець пропонував сплатити заборгованість за орендною платою у розмірі 81 835,11 грн, розірвати договір оренди №329/200 від 08.08.2008 та повернути орендоване приміщення за актом приймання-передачі. Проте, направлене на адресу відповідача поштове відправлення було повернуто за зворотною адресою з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

25.06.2024 працівниками Департаменту за результатами обстеження нежитлового приміщення, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11, було складено акт, зі змісту якого можна встановити, що об'єкт оренди зачинений, доступ до приміщення відсутній, Орендар має заборгованість за орендною платою, приміщення не застраховано. Додатками до вказаного акту є матеріали фотофіксації.

Листом від 04.07.2024 Департамент у відповідь на звернення прокурора повідомив, що строк дії договору оренди №329/200 від 08.08.2008 згідно з постановою Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 продовжено на період дії воєнного стану, заборгованість ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» зі сплати орендної плати за період з 01.01.2021 до 30.06.2024 становить 61 835,11 грн.

30.07.2024 ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» сплатило на рахунок Департаменту грошові кошти у розмірі 61 835,11 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №12, у графі призначення платежу якої зазначено наступне: орендна плата за договором №329/200 від 08.08.2008.

Зі змісту довідки №01-26/331 від 01.11.2024, складеної Управлінням з фізичної культури та спорту Одеської міської ради, можна встановити, що ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» здійснює свою діяльність в місті Одесі вже понад 22 роки. Основним завданням організації є відновлення фізичних здібностей людей, які втратили кінцівки під час війни або за інших обставин, та допомога людям адаптуватися до нових умов життя. Організація активно займається реабілітацією через спорт та інші соціальні заходи. З метою виконання статутних завдань та обов'язків організація орендує приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11 А, яке є пристосованим для осіб з інвалідністю, на базі вказаного приміщення проходять тренування осіб з порушенням опорно-рухового апарату. ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» також реалізує проекти з адаптивного та ветеранського спорту, які без наявності приміщення виконувати взагалі неможливо, в клубі сформована та успішно діє команда з баскетболу на візках, спортсмени-ветерани клубу брали участь у Чемпіонаті України з більярдного спорту серед чоловіків і жінок з порушеннями опорно-рухового апарату. Керівництвом організації за роки роботи набуто величезний досвід з питань спорту осіб з інвалідністю, адаптивного спорту, реалізації ефективних заходів підтримки для вразливих категорій осіб, реабілітаційної роботи з ветеранами, у зв'язку з чим, стале функціонування організації є надзвичайно важливим для міста Одеси за сучасних умов.

Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Положеннями ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, та встановлено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 179 Господарського кодексу України (далі по тексту - ГК України) майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Предметом заявлених прокурором в інтересах Одеської міської ради та Департаменту позовних вимог є вимоги, пред'явлені до ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет», про стягнення заборгованості за орендною платою у розмірі 61 835,11 грн, розірвання договору оренди №329/200 від 08.08.2008 та зобов'язання відповідача повернути орендоване приміщення.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності.

08.08.2008 між Представництвом по управлінню комунальною власністю Одеської міської ради, яке в подальшому було замінено на Департамент, та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» було укладено договір оренди нежитлового приміщення №329/200, за змістом якого відповідачу було передано у користування нежитлові приміщення першого поверху загальною площею 164,6 кв. м., які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11-А.

Договір оренди №329/200 від 08.08.2008 був укладений на строк до 07.08.2009. Поряд з цим, як було встановлено судом під час вирішення даного спору, на підставі додаткових угод строк дії такого договору неодноразово був продовжений, зокрема, додатковою угодою №13 від 05.03.2020 на строк до 05.02.2023.

27.12.2019 набув чинності Закон України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-IX від 03.10.2019 (далі по тексту - Закон України «Про оренду державного та комунального майна»), який згідно п. 1 Прикінцевих та перехідних положень був введений в дію з 01.02.2020.

Порядок продовження договору оренди майна згідно з Законом України «Про оренду державного та комунального майна» встановлений ст. 18, якою визначено продовження договору оренди за результатами проведення аукціону, а також випадки продовження дії договору за відсутності аукціону.

24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» було постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022.

Водночас, у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні, на підставі Закону від 01.04.2022 № 2181-IX Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна» були доповнені п. 6-1, відповідно до якого під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема щодо: продовження договору оренди, шляхом запровадження можливості автоматичного продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, на строк до припинення чи скасування та на чотири місяці після припинення чи скасування воєнного стану.

Постановою Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» установлено, що договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Норма щодо продовження договору, встановлена цим пунктом, не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються (п. 5 постанови).

При цьому, у п. 16 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 визначено, що орендодавці державного та комунального майна повинні забезпечити нарахування орендної плати орендарям згідно з пунктом 1 цієї постанови, а також продовження та припинення договорів оренди відповідно до пункту 5 цієї постанови починаючи з 24.02.2022.

Правовий аналіз наведених нормативних приписів постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 дає підстави для висновку, що автоматичне продовження договорів оренди державного та комунального майна, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, починається з 24.02.2022, за умови, зокрема, що строк дії відповідних договорів завершується у період воєнного стану. Позиція суду із даного питання відповідає висновкам, які наведені у постанові Верховного Суду від 19.03.2024 по справі №910/3272/23.

Оскільки строк дії договору оренди №329/200 від 08.08.2008 закінчувався 05.02.2023, тобто в період дії воєнного стану, суд доходить висновку, що дія даного договору була продовжена на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану згідно з постановою Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.

Відповідно до ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Згідно із ч. ч. 1, 3-4 ст. 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Господарський суд зазначає, що з моменту укладення договору №329/200 від 08.08.2008 розмір річної орендної плати майже щороку на підставі відповідних рішень Одеської міської ради був зменшений до 1,00 грн, у зв'язку з чим, між Департаментом та ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» були укладені відповідні додаткові угоди.

Проте, починаючи з січня 2021 року ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» мало сплачувати орендну плату у визначеному договором оренди №329/200 від 08.08.2008 розмірі, що, як повідомляє прокурор у позовній заяві, пов'язано зі змінами у законодавстві, якими не передбачено можливості зменшення орендної плати.

Згідно з п. 129-1 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020 (зі змінами) якщо у зв'язку із змінами у соціально-економічному становищі в країні або в окремих її регіонах внаслідок економічної кризи, стихійного лиха, запровадження карантинних обмежень або інших подій, які можуть негативно вплинути на здатність орендарів продовжувати сплачувати орендну плату за укладеними договорами оренди, Кабінет Міністрів України або представницький орган місцевого самоврядування ухвалили рішення про надання орендних знижок, звільнень від сплати орендної плати за договорами оренди певного майна або за договорами оренди майна, яке використовується за певними цільовими призначеннями, визначеними у такому рішенні, то підставою для застосування таких звільнень або знижок є наказ орендодавця, прийнятий на підставі звернення орендаря, на якого вони поширюються, крім випадків, коли у рішенні Кабінету Міністрів України або представницького органу місцевого самоврядування зазначається про те, що знижки або звільнення застосовуються без окремого рішення орендодавця. Орендні знижки або звільнення у таких випадках надаються з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування), або якщо у відповідному рішенні дата початку застосування знижки або звільнення не визначена, - то з дати, визначеної у наказі орендодавця. Припинення застосування знижки або звільнення відбувається з дати, визначеної у рішенні Кабінету Міністрів України (рішенні представницького органу місцевого самоврядування) або в наказі орендодавця. Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування знижки або звільнення у такому випадку не вносяться.

29.06.2022 Одеською міською радою було прийнято рішення №969-VIII «Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану», яким Одеська міська рада вирішила на період воєнного стану та до його припинення (скасування) звільнити окремих орендарів, зокрема, громадських об'єднань, від сплати орендної плати.

16.08.2022 Департаментом на виконання рішення Одеської міської ради від 29.06.2022 №969-VIII «Про орендну плату за використання комунального майна територіальної громади м. Одеси у період дії воєнного стану» було прийнято наказ №538, яким звільнено ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» від сплати орендної плати за договором оренди № 329/200 від 08.08.2008 на період дії воєнного стану.

З викладених обставин господарський суд доходить висновку про доведеність прокурором обставини наявності у ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» обов'язку сплачувати орендну плату у визначеному договором оренди №329/200 від 08.08.2008 розмірі з 01.01.2021 до 23.02.2022. Так, загальний розмір орендної плати за вказаний період згідно розрахунку Департаменту становить 61 835,11 грн.

Під час вирішення даного спору було встановлено, що заборгованість за орендною платою була сплачена ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» у повному обсязі після відкриття судом провадження у даній справі, що підтверджується платіжною інструкцією №12 від 30.07.2024 про перерахування коштів на рахунок Департаменту.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК України можливе також у разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина зумовлює відмову в позові, а не закриття провадження у справі. Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 18.07.2023 у справі №906/1357/20, від 16.08.2023 у справі №910/5571/22.

Проте, за переконанням суду, підстави для закриття провадження в частині позовних вимог прокурора про стягнення з ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» на користь територіальної громади міста Одеса в особі Одеської міської ради заборгованості за орендною платою у розмірі 61 835,11 грн відсутні з огляду на наступне.

У постанові від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц Велика Палата Верховного Суду зробила висновки, що суд під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах. Якщо підставою для представництва інтересів держави прокурор зазначив відсутність органу влади, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах, цей довід прокурора суд повинен перевірити незалежно від того, чи надав прокурор докази вчинення ним дій, спрямованих на встановлення відповідного органу. Процедура, передбачена абзацами третім і четвертим частини четвертої статті 23 Закону № 1697-VII, застосовується тільки до встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження з такого захисту (пункти 50, 51 вказаної постанови).

Оскільки повноваження органів влади, зокрема і щодо здійснення захисту законних інтересів держави, є законодавчо визначеними, суд згідно з принципом jura novit curia ("суд знає закони") під час розгляду справи має самостійно перевірити доводи сторін щодо наявності чи відсутності повноважень органів влади здійснювати у спосіб, який обрав прокурор, захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 587/430/16-ц (пункт 69)).

Згідно з ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Сторонами договору оренди №329/200 від 08.08.2008 є Департамент та ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет», а, отже, вимога про стягнення заборгованості за орендою платою, як і вимоги про розірвання договору та повернення майна може бути пред'явлена прокурором виключно в інтересах Департаменту як сторони за договором.

Проте, Одеська міська рада не є стороною за договором оренди №329/200 від 08.08.2008, а, отже, не має права вимагати у ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» сплати орендної плати на свою користь, оскільки втручання у договірні відносини сторонніх осіб недопускається.

З викладених обставин господарський суд доходить висновку про недоведеність прокурором порушення будь-яких прав Одеської міської ради. Відсутність порушених прав Одеської міської ради, за захистом яких прокурор звернувся до суду з даним позовом, має наслідком відмову у задоволенні вимог прокурора як про стягнення з ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» заборгованості за орендною платою у розмірі 61 835,11 грн, так і про розірвання договору.

При наданні оцінки позовним вимогам прокурора в інтересах Департаменту про розірвання договору, господарський суд виходить з наступного.

Умови припинення договору оренди визначені ст. 24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до вимог якої договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його укладено; укладення з орендарем договору концесії такого майна; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря); припинення юридичної особи - орендаря або юридичної особи - орендодавця (за відсутності правонаступника); смерті фізичної особи - орендаря; визнання орендаря банкрутом; знищення об'єкта оренди або значне пошкодження об'єкта оренди. Договір оренди може бути достроково припинений за згодою сторін. Договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором. У разі банкрутства орендар відповідає за свої борги майном, яке належить йому на праві власності, відповідно до законодавства України. Договір оренди вважається припиненим в односторонньому порядку за умови встановлення факту надання орендарем недостовірної інформації про право бути орендарем відповідно до положень частин третьої і четвертої статті 4 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 ГК України договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний з підстав, передбачених ЦК України для розірвання договору найму, в порядку, встановленому ст. 188 цього Кодексу.

Ця норма узгоджується з приписами ч. 2 ст. 651 ЦК України, згідно з якими договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили. (ч. 2, 3 ст. 653 ЦК України).

У поданій до суду позовній заяві прокурор посилається на п. 5.3 договору оренди №329/200 від 08.08.2008, яким передбачено право Департаменту на розірвання договору в односторонньому порядку. Проте, вказаний пункт не може бути застосований судом під час вирішення даного спору, оскільки правові наслідки розірвання договору в односторонньому порядку (відмови від договору) та розірвання договору за рішенням суду є різними. Так, в першому випадку договір є розірваним після реалізації орендодавцем свого права на розірвання договору, а, отже, повторне розірвання такого договору в судовому порядку є неможливим; в другому випадку договір вважається розірваним після набрання рішенням суду законної сили.

Оскільки прокурором було пред'явлено вимогу про розірвання договору оренди №329/200 від 08.08.2008 в судовому порядку, господарському суду слід оцінити наявність підстав для розірвання такого договору з урахуванням умов договору та приписів чинного законодавства.

Згідно з п. 5.6 договору оренди №329/200 від 08.08.2008 за невиконання або неналежне виконання Орендарем обов'язків, передбачених п. 4.1, пп. а), г), е), м) п. 4.2, п. 4.3, 4.8, 4.9, 4.13 цього договору, Орендодавець має право достроково вимагати розірвання договору оренди у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо: 1) наймач володіє та/або користується річчю всупереч договору або призначенню речі; 2) наймач без дозволу наймодавця передав річ у володіння та/або користування іншій особі; 3) наймач своєю недбалою поведінкою створює загрозу пошкодження речі; 4) наймач не приступив до проведення капітального ремонту речі, якщо обов'язок проведення капітального ремонту був покладений на наймача (ст. 783 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 773 ЦК України якщо наймач володіє та/або користується річчю, переданою йому у найм, не за її призначенням або з порушенням умов договору найму, наймодавець має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.

З викладених обставин господарський суд доходить висновку, що договір оренди №329/200 від 08.08.2008 може бути розірваний у судовому порядку з передбачених п. з п. 5.6 договору підстав та за умови доведення суду істотного порушення прийнятих ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» на себе зобов'язань.

Господарський суд зазначає, що фактично єдиною підставою для розірвання договору, яка була наведена прокурором в обґрунтування заявленого позову, є несплата ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» орендної плати, в результаті чого територіальна громада міста Одеси значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору оренди: стабільно щомісячно до 15-числа поточного місяця отримувати платежі до місцевого бюджету м. Одеси. Судом було встановлено, що зобов'язання зі сплати орендної плати дійсно не було виконано відповідачем належним чином.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 20.11.2024 у справі № 918/391/23 дійшла висновку, що у кожному конкретному випадку істотність порушення договору потрібно оцінювати з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення. Поняття такої істотності закон визначає за допомогою іншої оціночної категорії - «значної міри позбавлення сторони того, на що вона розраховувала під час укладення договору». Тобто критерієм істотного порушення договору закон визначив розмір завданих цим порушенням втрат, який не дозволяє потерпілій стороні отримати те, на що вона очікувала, укладаючи договір. Йдеться не лише про грошовий вираз зазначених втрат, зокрема й збитків, але й про випадки, коли потерпіла сторона не зможе використати результати договору. Співвідношення завданих порушенням договору втрат із тим, що могла очікувати від його виконання ця сторона, має вирішальне значення для оцінки істотності такого порушення. Головна ідея, на якій ґрунтується правило ч. 2 ст. 651 ЦК України, полягає у тому, що не будь-яке, а лише істотне порушення умов договору може бути підставою для вимоги про його розірвання або зміну. Неістотні (незначні) порушення умов договору є недостатніми для обґрунтованого та правомірного застосування такого крайнього заходу, як розірвання договору або його зміна в судовому порядку. Ця ідея спирається на принцип, який називається принципом збереження договору (preservation of contract). Договірні відносини мають підтримуватися, допоки це можливо й економічно доцільно для сторін. Розірвання договору має бути крайнім заходом задля мінімізації витрат, пов'язаних з укладенням та виконанням договору.

У постанові Верховного Суду від 09.12.2020 по справі № 199/3846/19 також вказано, що розірвання договору як санкція має бути максимально збалансованим і відповідати тяжкості допущеного порушення. Вирішальне значення для застосування зазначеного припису закону має співвідношення шкоди з тим, що могла очікувати від виконання договору сторона. У кожному конкретному випадку питання про істотність порушення має вирішуватися з урахуванням усіх обставин справи, що мають значення.

Договором оренди №329/200 від 08.08.2008 дійсно передбачено обов'язок ГО «Спортивний клуб інвалідів «Одеса-Баскет» щомісячно до 15-числа поточного місяця сплачувати орендні платежі до місцевого бюджету. Проте, за переконанням суду, отримання орендної плати від передання майна в оренду не було вирішальним критерієм передачі такого майна у користування громадському об'єднанню.

З моменту укладення договору оренди №329/200 від 08.08.2008 між Департаментом та відповідачем неодноразово, фактично на виконання рішень Одеської міської ради, було укладено додаткові угоди про зменшення орендної плати до 1,00 грн на рік. Крім того, рішенням Одеської міської ради від 29.06.2022 №969-VIII на період воєнного стану громадські об'єднання були звільнені від сплати орендної плати. Правовим результатом укладення таких угод, а також прийняття Одеської міською радою рішення від 29.06.2022 №969-VIII, є сплата відповідачем до державного бюджету з моменту укладення договору до грудня 2020 року орендної плати у розмірі однієї гривні на рік, а також звільнення відповідача від сплати орендної плати з 24.02.2022.

Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку про недоведеність прокурором істотного порушення ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» прийнятих на себе зобов'язань, оскільки отримання орендної плати вочевидь не має настільки важливого значення як для Департаменту, так і в кінцевому рахунку для Одеської міської ради, яка своїми рішеннями фактично зменшувала орендну плату/звільнила від її сплати на період воєнного стану, зокрема, ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет».

Зі змісту довідки №01-26/331 від 01.11.2024, складеної Управлінням з фізичної культури та спорту Одеської міської ради, можна встановити, що основним завданням ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» є відновлення фізичних здібностей людей, які втратили кінцівки під час війни або за інших обставин, та допомога людям адаптуватися до нових умов життя. Відповідач також реалізує проекти з адаптивного та ветеранського спорту, які без наявності приміщення виконувати взагалі неможливо.

Господарським судом враховано, що реалізація ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» проектів, пов'язаних з адаптивним та ветеранським спортом, за поточної ситуації є надзвичайно важливою для суспільства, а, отже, пред'явлення прокурором позову в інтересах Департаменту не зовсім відповідає інтересам суспільства.

З викладених обставин, враховуючи недоведеність істотного порушення ГО «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» прийнятих на себе зобов'язань, тобто порушення, в результаті якого Департамент значною мірою позбавляється того, на що він розраховував під час укладення договору, помилковість тверджень прокурора про істотне порушення відповідачем умов договору у зв'язку з несплатою орендної плати, від сплати якої відповідач був звільнений фактично 12 років (якщо не враховувати обов'язок зі сплати однієї гривні на рік), а також звільнення громадських об'єднань від сплати орендної плати на період воєнного стану рішенням Одеської міської ради, господарський суд доходить висновку про необхідність відмови у задоволенні заявленого прокурором позову в інтересах Департаменту про розірвання договору №329/200 від 08.08.2008.

Відмова суду у задоволенні вимоги про розірвання договору має наслідком відмову у задоволенні похідної вимоги прокурора в інтересах Департаменту про зобов'язання відповідача повернути територіальній громаді міста Одеса в особі Департаменту нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 164,6 м2 за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11-А у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому воно було передано в оренду, шляхом підписання акту приймання-передачі.

При цьому, суд зазначає, що вимога про повернення майна сформульована прокурором некоректно, оскільки Департамент не є особою, яка представляє інтереси територіальної громади міста Одеса, тому що такою особою може бути лише орган місцевого самоврядування, тобто Одеська міська рада.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо правомірності відмови у задоволенні заявлених Київською окружною прокуратурою міста Одеса в інтересах держави в особі Одеської міської ради, Департаменту комунальної власності Одеської міської ради позовних вимог до громадської організації «Спортивний клуб осіб з інвалідністю «Одеса-Баскет» про стягнення з відповідача на користь територіальної громади міста Одеса в особі Одеської міської ради заборгованості за орендною платою у розмірі 61 835,11 грн, розірвання договору оренди №329/200 від 08.08.2008 та зобов'язання відповідача повернути територіальній громаді міста Одеса в особі Департаменту комунальної власності Одеської міської ради нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 164,6 м2 за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 11-А у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому воно було передано в оренду, шляхом підписання акту приймання-передачі.

Судові витрати зі сплати судового збору покладаються судом на прокурора у зв'язку з відмовою у задоволенні позову відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 236 - 238, 240 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В позові відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення складено 03 лютого 2025 р.

Суддя С.П. Желєзна