Рішення від 21.01.2025 по справі 910/10835/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.01.2025Справа № 910/10835/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Маринченка Я.В., за участі секретаря судового засідання Панасюк Ю.М. розглянувши матеріали справи

За позовом керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної ради

до Спеціальної школи в смт. Мізоч Рівненської обласної ради та Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп»

про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 51099,02 грн,

за участі представників:

від позивача - не з'явився;

від відповідача 1 - не з'явився;

від відповідача 2 - не з'явився;

від прокуратури - Греськів І.І.

ВСТАНОВИВ:

Керівник Здолбунівської окружної прокуратура в інтересах держави в особі Рівненської обласної ради звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Спеціальної школи в смт. Мізоч Рівненської обласної ради та Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп» про визнання додаткових угод недійсними та стягнення 51099,02 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що укладені між сторонами додаткові угоди № 2 від 06.06.2021, №3 від 09.09.2021, №4 від 05.11.2021, №5 від 08.11.2021, №6 від 06.12.2021, №7 від 08.12.2021, №8 від 20.12.2021, №9 від 22.12.2021 до Договору №ВРЕ-190-2021 про постачання електричної енергії споживачу не відповідають вимогам ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та ч. 3 ст. 632 ЦК України. Прокурор зазначає, що за період дії Договору на постачання електричної енергії з ініціативи постачальника 9 разів збільшено ціну за електричну енергію з 2,33 грн. з ПДВ до 4, 324296 грн. з ПДВ, тобто на 85,6 % від ціни основного договору. Так, прокурор вказує на те, що спірні додаткові угоди підлягають визнанню недійсними, а розрахунок за поставлену електричну енергію повинен здійснюватися за ціною, вказаною в Договорі. Відтак, в результаті збільшення ціни на підставі додаткових угод, відповідачем 2 зайво отримано кошти в загальній сумі 51099,02 грн. На підставі викладеного, позивач просить суд визнати вказані додаткові угоди недійсними та стягнути з ТОВ «Енерджі трейд груп» на користь Рівненської обласної ради грошові кошти у розмірі 51099,02 грн.

Відповідач заперечив проти задоволення позову, вказавши, зокрема, що сторонами було погоджено порядок зміни істотних умов Договору, сторони були обізнані та враховували їх під час укладення додаткових угод. Також відповідач зазначив, що правові наслідки, про застосування яких просить прокурор, не передбачено ані ст.216 ЦК України, ані ст.228 ЦК України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 01.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

В судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов.

Позивач, відповідач 1 та відповідач 2 уповноважених представників в судове засідання не направили.

Розглянувши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що за результатами проведення процедури закупівлі UA-2021-01-04-001766-c, переможцем визнано товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп» як учасник, який запропонував найкращу цінову пропозицію - 279600 грн.

20.01.2021 між Спеціальною школою в смт. Мізоч Рівненської обласної ради (далі - Споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп» (далі - Постачальник) укладено Договір №ВРЕ-190-2021 про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) відповідно до умов якого Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.

Загальна кількість електричної енергії за цим Договором становить 120000 кВт. (п.2.2. Договору)

Загальна ціна даного Договору становить 279600 грн, у т.ч. ПДВ (20%) 46600 грн. (5.1. Договору)

Ціна за одиницю електричної енергії визначається у Додатку 2 «Комерційна пропозиція» Договору. Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за ціною, яка зазначена у Додатку №2 до Договору. (п.5.2. Договору)

Відповідно до п.1 Комерційної пропозиції ціна за спожиту електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахування актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 2,33 грн. Ціна електричної енергії як товару (без ПДВ) - 1,6477367 грн/кВт*год. Компенсація регульованого тарифу на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі, встановленому НКРЕКП (без ПДВ) - 0,29393. ПДВ - 0,388333.

Згідно з п.5.6. Договору розрахунковим періодом є календарний місяць (з першого по останнє число місяця).

Пунктом 13.9. Договору визначено, що умови Договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застовування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язання сторонами в повному обсязі, крім випадків: зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача; збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Зміна ціни за одиницю товару електричної енергії допускається за умови надання стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України». Таким документальним підтвердженням можуть бути офіційні дані про ціну, обсяги купівліпродажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» (далі - РДН) та внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР), та інші показники, які складаються у відповідному розрахунковому періоді в торговій зоні «ОЕС України» та оприлюднені на офіційному веб-сайті ДП «Оператор ринку». У якості документального підтвердження даних, сторонами визнаються, зокрема, завірені роздруківки з веб-сайту звітів про результати роботи РДН/ВДР та про діяльність ОР за відповідний календарний місяць, які оприлюднюються відповідно до законодавства ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» або інший документ органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни товару на ринку. Нова (змінена) ціна застосовується з першого числа відповідного розрахункового періоду (календарного місяця) і залишається незмінною до його завершення.

Судом також встановлено, що сторонами було укладено ряд додаткових угод до Договору, якими збільшувалась ціна за одиницю товару до 10 %.

Так відповідно до:

- додаткової угоди №2 від 06.09.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 01 серпня 2021 року, ціна за одинцю товару (кВт*год) становить 2,5275312 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 8,15 %).

- додаткової угоди №3 від 09.09.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 01 вересня 2021 року. Пунктом 1 додаткової угоди № 3 внесено зміни до п. 2.2 Договору та викладено у новій редакції: ціна на електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 2, 7446 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 17,59 % загалом від ціни договору і на 8,6 % від попередньої додаткової угоди); та включає в себе ціну електричної енергії як товару - 1,9933 грн/кВт*год, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі встановленому НКРЕКП, (без ПДВ) - 0,29393 грн/кВт*год., ПДВ - 0,4574 грн. Всі інші умови залишаються незмінними.

- додаткової угоди №4 від 05.11.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 01 жовтня 2021 року. Пунктом 1 додаткової угоди № 4 внесено зміни до п. 2.2 Договору та викладено у новій редакції: ціна на електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 2, 9836332 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 27,9% загалом від ціни договору і на 8,7 % від попередньої додаткової угоди); та включає в себе ціну електричної енергії як товару - 2,192431 грн/кВт*год, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі встановленому НКРЕКП, (без ПДВ) - 0,29393 грн/ кВт*год., ПДВ - 0,4972722 грн. Всі інші умови залишаються незмінними.

- додаткової угоди №5 від 08.11.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 11 жовтня 2021 року. Пунктом 1 додаткової угоди № 5 внесено зміни до п. 2.2 Договору та викладено у новій редакції: ціна на електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 3,246462 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 39,05% загалом від ціни договору і на 8,8 % від попередньої додаткової угоди); та включає в себе ціну електричної енергії як товару - 2,411455 грн/кВт*год, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі встановленому НКРЕКП, (без ПДВ) - 0,29393 грн/ кВт*год., ПДВ - 0,541077 грн.

Також внесено зміни до пп.2 п. 13.9 Договору: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання Стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України». Таким документальним підтвердженням можуть бути офіційні дані про ціну, обсяги купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу на перед» (далі - РДН) та внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР), та інші показники, які склалися у відповідному розрахунковому періоді в торговій зоні «ОЕС України» та оприлюднені офіційному вебсайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» за адресою в мережі Інтернет https://www.oree.com.ua - згідно з частиною шостою статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії». У якості документального підтвердження даних, Сторонами визнаються, зокрема, завірені роздруківки з веб-сайту Звітів про результати роботи РДН/ВДР та про діяльність ОР за відповідний календарний місяць, які оприлюднюються відповідно до законодавства ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» https://www.oree.com.ua/index.php/main/get_by_id/500 або інший документ органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни товару на ринку. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»». Всі інші умови залишаються незмінними.

- додаткової угоди №6 від 06.12.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 1 листопада 2021 року. Пунктом 1 додаткової угоди № 6 внесено зміни до п. 2.2 Договору та викладено у новій редакції: ціна на електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 3,526883436 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 51,4 % загалом від ціни договору і на 8,6% від попередньої додаткової угоди); та включає в себе ціну електричної енергії як товару - 2,64513953 грн/кВт*год, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі встановленому НКРЕКП, (без ПДВ) - 0,29393 грн/ кВт*год., ПДВ - 0,587813906 грн. Також внесено зміни до пп.2 п. 13.9 Договору: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/ внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання Стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України». Таким документальним підтвердженням можуть бути офіційні дані про ціну, обсяги купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу на перед» (далі - РДН) та внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР), та інші показники, які склалися у відповідному розрахунковому періоді в торговій зоні «ОЕС України» та оприлюднені офіційному веб-сайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» за адресою в мережі Інтернет https://www.oree.com.ua - згідно з частиною шостою статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії». У якості документального підтвердження даних, Сторонами визнаються, зокрема, завірені роздруківки з веб-сайту Звітів про результати роботи РДН/ВДР та про діяльність ОР за відповідний календарний місяць, які оприлюднюються відповідно до законодавства ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» https://www.oree.com.ua/index.php/main/get_by_id/500 або інший документ органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни товару на ринку. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»». Всі інші умови залишаються незмінними.

- додаткової угоди №7 від 08.12.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 10 листопада 2021 року. Пунктом 1 додаткової угоди № 7 внесено зміни до п. 2.2 Договору та викладено у новій редакції: ціна на електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 3,843982764 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 65 % загалом від ціни договору і на 9 % від попередньої додаткової угоди); та включає в себе ціну електричної енергії як товару - 2,90938897 грн/кВт*год, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі встановленому НКРЕКП, (без ПДВ) - 0,29393 грн/ кВт*год., ПДВ - 0,640663794 грн. Також внесено зміни до пп.2 п. 13.9 Договору: збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/ внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії. Зміна ціни за одиницю електричної енергії допускається за умови надання Стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку в торговій зоні «ОЕС України». Таким документальним підтвердженням можуть бути офіційні дані про ціну, обсяги купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу на перед» (далі - РДН) та внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР), та інші показники, які склалися у відповідному розрахунковому періоді в торговій зоні «ОЕС України» та оприлюднені офіційному веб-сайті ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» за адресою в мережі Інтернет https://www.oree.com.ua - згідно з частиною шостою статті 67 Закону України «Про ринок електричної енергії». У якості документального підтвердження даних, Сторонами визнаються, зокрема, завірені роздруківки з веб-сайту Звітів про результати роботи РДН/ВДР та про діяльність ОР за відповідний календарний місяць, які оприлюднюються відповідно до законодавства ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» https://www.oree.com.ua/index.php/main/get_by_id/500 або інший документ органу, установи чи організації, які мають повноваження здійснювати моніторинг цін на товари, визначати зміни ціни товару на ринку. В будь-якому випадку підвищення ціни за одиницю товару здійснюється з урахуванням вимог п. 2 ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі». Всі інші умови залишаються незмінними.

- додаткової угоди №8 від 20.12.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 1 грудня 2021 року. Пунктом 1 додаткової угоди № 8 внесено зміни до п. 2.2 Договору та викладено у новій редакції: ціна на електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 4,1927604 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 80 % загалом від ціни договору і на 9,07 % від попередньої додаткової угоди); та включає в себе ціну електричної енергії як товару - 3,200037 грн/кВт*год, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі встановленому НКРЕКП, (без ПДВ) - 0,29393 грн/ кВт*год., ПДВ - 0,6987934 грн.

- додаткової угоди №9 від 22.12.2021, яка починає застосовуватись до договірних величин споживання електричної енергії з 10 грудня 2021 року. Пунктом 1 додаткової угоди № 9 внесено зміни до п. 2.2 Договору та викладено у новій редакції: ціна на електричну енергію за 1 кВт/год, без урахування тарифу на її розподіл та з урахуванням актуального тарифу передачі, встановленого НКРЕКП становить 4,324296 грн. з ПДВ (збільшено ціну на 85,6 % загалом від ціни договору і на 3,13 % від попередньої додаткової угоди); та включає в себе ціну електричної енергії як товару - 3,30965 грн/кВт*год, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії, у розмірі встановленому НКРЕКП, (без ПДВ) - 0,29393 грн/кВт*год., ПДВ - 0,720716 грн.

Так, судом встановлено, що за період дії Договору на постачання електричної енергії збільшено ціну за електричну енергію з 2,33 грн з ПДВ до 4,324296 грн з ПДВ, тобто в загальному на 85,6 % від ціни Договору.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовники, учасники процедур закупівлі, суб'єкт оскарження, а також їхні представники повинні добросовісно користуватися своїми правами, визначеними цим Законом. Забороняється зловживання правами, у тому числі правом на оскарження рішень, дії чи бездіяльності замовника.

Частиною 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Згідно зі ст. 180 Господарського кодексу України (істотні умови господарського договору) зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Частиною 1 статті 175 Господарського кодексу України визначено, що майновогосподарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 185 Господарського кодексу України до укладення господарських договорів на біржах, оптових ярмарках, публічних торгах застосовуються загальні правила укладення договорів на основі вільного волевиявлення, з урахуванням нормативноправових актів, якими регулюється діяльність відповідних бірж, ярмарків та публічних торгів.

Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Підставами для внесення змін до Договору були звернення відповідача 2 до відповідача 1 з листами, зокрема, від 10.08.2021 за №2021/08- 31.17, від 31.08.2021 за №2021/08-31.18, від 25.10.2021 за №2021/10-73, від 26.10.2021 за №2021/10-74, від 10.11.2021 за №2021/11-2801, від 15.11.2021 за №2021/11-1501, від 01.12.2021 за №2021/12-1203, від 14.12.2021 за №2021/12-1402.

Також відповідачем 2 до листів надавались цінові довідки видані Харківською торгово-промисловою палатою.

Суд зазначає, що дані з сайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» та цінові довідки Харківської торгово-промислової палати не містять точної інформації про коливання цін на електроенергію станом як на момент звернення товариства з листами-пропозиціями про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод, а також не відображають об'єктивну картину щодо зміни цін на електроенергія на «ринку на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку.

При цьому з наявної в матеріалах справи інформації з сайту ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» щодо середньозважених цін у 2021 року, вбачається, що за період з січня по грудень 2021 року мало місце як збільшення, так і зменшення цін на електричну енергію, при цьому сторонами не ініціювалось укладення додатковий угод про зменшення ціни за одиницю товару.

Крім того, за даними ДП «Оператор ринку» у вересні 2021 року ціна на внутрішньодобовому ринку становила 2 957,13 грн./МВт*год, на ринку «на добу наперед» - 2 109,02 грн./МВт*год, тоді як додатковою угодою №3 від 09.09.2021 ціну збільшено до 2,7446 грн. з ПДВ, та починає застосовуватись до договірних величин з 01.09.2021.

Станом на жовтень 2021 року ціна на внутрішньодобовому ринку - 3374,23 грн./ МВт*год, на ринку «на добу наперед» - 2 516,91 грн./МВт*год, а за умовами додаткової угоди №4 від 05.11.2021 - 2,9836332 грн. з ПДВ та починає застосовуватись до договірних величин з 01.10.2021. Також, додатковою угодою №5 від 08.11.2021 збільшено ціну до 3,246462 грн. з ПДВ. Вказана додаткова угода починає застосовуватись з 11.10.2021

Станом на листопад 2021 року ціна на внутрішньодобовому ринку - 3 404,56 грн./ МВт*год, на ринку «на добу наперед» - 2 915,98 грн./МВт*год, тоді як за умовами додаткової угоди №6 від 06.12.2021 - 3,526883436 грн. з ПДВ, а додатковою угодою №7 від 08.12.2021 - 3, 843982764 грн. з ПДВ, договірні відносини яких починають діяти з 01.11.2021 та 10.11.2021 відповідно.

Станом на грудень 2021 року ціна на внутрішньодобовому ринку - 3 124.14 грн./ МВт*год, на ринку «на добу наперед» - 2 819,75 грн./МВт*год, тоді як за умовами додаткової угоди №8 від 20.12.2021 ціна становила 4,1927604 грн. з ПДВ. та додатковою угодою №9 від 22.12.2021 ціна становила 4,324296 грн. з ПДВ.

Також, суд зазначає, що перемога у тендері та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення більш ніж на 10% шляхом так званого «каскадного» укладення додаткових угод може мати ознаки та кваліфікуватись як нечесна та недобросовісна ділова практика, що в свою чергу суперечить меті Закону України «Про публічні закупівлі»

При цьому, можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 цього кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Частинами 1-3, 5 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

З таких обставин, суд приходить до висновку, що вимоги прокуратури про визнання недійсними Додаткових угод № 2 від 06.09.2021, № 3 від 09.09.2021, №4 від 05.11.2021, №5 від 08.11.2021, №6 від 06.12.2021, №7 від 08.12.2021, №8 від 20.12.2021, №9 від 22.12.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо вимоги прокурора про стягнення з ТОВ «Енерджі трейд груп» 51099,02 грн суд зазначає таке.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Енерджі трейд груп» поставлено 85285 кВт*год електричної енергії на загальну суму 249813,07 грн, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі та платіжними документами, зокрема, згідно акту №А-00000001639 за січень 2021 року - 5614 кВт*год на суму 13080,62 грн. з ПДВ; згідно акту №А-00000003360 за лютий 2021 року - 14733 кВт*год на суму 34327,90 грн. з ПДВ; згідно акту №А-00000006148 за березень 2021 року - 9826 кВт*год на суму 22894,58 грн. з ПДВ; згідно акту №А-00000009181 за квітень 2021 року - 8838 кВт*год на суму 20592,54 грн. з ПДВ; згідно акту №А-00000012698 за травень 2021 року - 5540 кВт*год на суму 12908,20 грн. з ПДВ; згідно акту №А-00000016151 за червень 2021 року - 1267 кВт*год на суму 2952,11 грн. з ПДВ; згідно акту №А- 00000018018 за липень 2021 року - 639 кВт*год на суму 1488,88 грн. з ПДВ; згідно акту № А- 00000021643 за серпень 2021 року - 803 кВт*год на суму 2030,22 грн. з ПДВ; згідно акту № А- 00000023971 за вересень 2021 року - 7213 кВт*год на суму 19797, 35 грн. з ПДВ; згідно акту № А- 00000025967 за жовтень 2021 року - 7469кВт*год на суму 23 614,67 грн. з ПДВ; згідно акту № А- 00000028975 за листопад 2021 року - 7305 кВт*год на суму 27 385, 37 грн. з ПДВ; згідно акту № А- 00000032501 за грудень 2021 року - 16038 кВт*год на суму 68740,63 грн. з ПДВ.

Прийняття вказаної електроенергії Спеціальною школою в смт. Мізоч Рівненської обласної ради здійснено за цінами та обсягами, вказаними у спірних угодах, які, як встановлено судом, підлягають визнанню недійсними, а відтак розрахунок за поставлену електроенергію повинен здійснюватися за ціною, вказаною в Договорі.

Суд зазначає, що в результаті підняття ціни на підставі додаткових угод № 2 від 06.09.2021, №3 від 06.09.2021, №4 від 05.11.2021, №5 від 08.11.2021, №6 від 06.12.2021, №7 від 08.12.2021, №8 від 20.12.2021 та №9 від 22.12.2021 ТОВ «Енерджі Трейд Груп» надмірно отримано грошові кошти у розмірі 51099,02 грн.

Відповідно до частини першої статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Згідно зі статтею 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Статтею 669 ЦК України визначено, що кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.

Відповідно до частини першої статті 670 ЦК України у випадку, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку щодо обґрунтованості вимог прокурора в цій частині та стягненню з відповідача 2 надмірно сплачені Спеціальною школою в смт. Мізоч Рівненської обласної ради грошові кошти у розмірі 51099,02 грн.

Щодо порушення інтересів держави та підстав представництва інтересів прокурором суд зазначає таке.

Згідно п. 3 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 53 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор, серед іншого, звертається до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави в позовній, чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Аналіз частини третьої статті 23 Закону України «Про прокуратуру» дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:

- якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;

- у разі відсутності такого органу.

«Не здійснення захисту» виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб'єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається.

«Здійснення захисту неналежним чином» виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

«Неналежність» захисту може бути оцінена з огляду на встановлений порядок захисту інтересів держави, який серед іншого включає досудове з'ясування обставин порушення інтересів держави, обрання способу їх захисту та ефективне здійснення процесуальних прав позивача.

Звертаючись до суду з даною позовною заявою прокурор виходив з того, що використання бюджетних коштів з порушенням вимог законодавства підриває матеріальну і фінансову основу системи бюджетного фінансування, що в свою чергу завдає шкоду інтересам держави. Також, укладенням додаткових угод до договору поставки електричної енергії порушені матеріальні інтереси, оскільки з урахуванням додаткових угод КЗ «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради фактично отримано менший обсяг електричної енергії у порівнянні з первісним договором за значно вищою ціною. Недотримання в даному випадку законодавства в сфері публічних закупівель сприяло виникненню особливих негативних економічних і соціальних наслідків. Укладення оспорюваних додаткових угод до договору закупівлі товару всупереч норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про публічні закупівлі» є порушенням законності в бюджетній системі, порушує принципи добросовісної конкуренції, об'єктивної та неупередженої оцінки тендерних пропозицій, та принципу запобігання корупційним діям і зловживанням при проведенні публічних закупівель.

Згідно п.1.1.Статуту комунального закладу «Мізоцька спеціальна загальноосвітня школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради, затвердженого рішенням Рівненської обласної ради № 1395 від 19.06.2019, спеціальна школа є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Рівненської області.

За своїм правовим статусом Спеціальна школа є комунальним закладом, бюджетною установою та фінансується з обласного бюджету (п.1.6 Статуту).

Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником школи є Рівненська обласна рада.

Комунальні підприємства є учасниками бюджетного процесу, а саме: розпорядниками бюджетних коштів за відповідними бюджетними призначеннями та асигнуваннями, тобто суб'єктами, яким територіальною громадою передані відповідні владні повноваження щодо розпорядження бюджетними коштами. Отже, використання комунальним підприємством коштів є предметом контролю Рівненської обласної ради за діяльністю закладу освіти. Оскільки основною функцією останньої є публічне управління, вона безпосередньо не вступає у господарські відносини, а, засновуючи комунальні підприємства, делегує таким владні повноваження з розпорядження і використання бюджетних коштів комунальним підприємствам, установам, закладам, уповноважуючи їх на цільове та ефективне використання коштів.

Здолбунівською окружною прокуратурою, було направлено 19.07.2024 лист №54-1187вих-24 на адресу Рівненської обласної ради, яким повідомлено про наявність порушень при підписанні додаткових угод до Договору постачання електричної енергії та здійсненні розрахунків за даним Договором.

У відповідь Рівненська обласна рада 30.08.2024 листом №09-2378/01 повідомила, що вжиття заходів для усунення зазначених порушень не планується.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що прокурор правомірно звернувся до суду в інтересах держави в особі Рівненської обласної ради з даним позовом, належним чином обґрунтував порушення інтересів держави та необхідність їх захисту.

Доводи відповідача спростовуються вищевстановленими обставинами та наявними в матеріалах справи доказами.

Згідно із ч.2-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи положення ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідачів порівну.

Керуючись ст.ст.13, 73, 74, 76, 77, 86, 129, ст.ст.232, 233, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати недійсною Додаткову угоду № 2 від 06.09.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену між Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Визнати недійсною Додаткову угоду № 3 від 09.09.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену між Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Визнати недійсною Додаткову угоду №4 від 05.11.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену між Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Визнати недійсною Додаткову угоду №5 від 08.11.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену між Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Визнати недійсною Додаткову угоду №6 від 06.12.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену між Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Визнати недійсною Додаткову угоду №7 від 08.12.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену між Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Визнати недійсною Додаткову угоду №8 від 20.12.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену між Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Визнати недійсною Додаткову угоду №9 від 22.12.2021 до Договору № ВРЕ-190-2021 на постачання електричної енергії від 20.01.2021, укладену Комунальним закладом «Мізоцька спеціальна школа І-ІІ ступенів» Рівненської обласної ради та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп».

Стягнути з ТОВ «Енерджі трейд груп» (01010, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 6; ідентифікаційний код 36716332) на користь Рівненської обласної ради (33013, м. Рівне майдан Просвіти, 1; ідентифікаційний код 21085816) грошові кошти у розмірі 51099 (п'ятдесят одна тисяча дев'яносто дев'ять) грн 02 коп.

Стягнути зі Спеціальної школа в смт. Мізоч, Рівненської обласної ради (35740, Рівненська область, Рівненський район, смт. Мізоч, вул. Богдана Хмельницького,35; ідентифікаційний код 22581256) на користь на користь Рівненської обласної прокуратури (33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 52; ідентифікаційний код 02910077) витрати по сплаті судового збору у розмірі 10900 (десять тисяч дев'ятсот) грн 80 коп.

Стягнути з Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі трейд груп» (01010, м. Київ, вул. Івана Мазепи, 6; ідентифікаційний код 36716332) на користь на користь Рівненської обласної прокуратури (33028, м. Рівне, вул. 16 Липня, буд. 52; ідентифікаційний код 02910077) витрати по сплаті судового збору у розмірі 10900 (десять тисяч дев'ятсот) грн 80 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата підписання: 03.02.2025.

Суддя Я.В. Маринченко