Справа № 451/172/25
Провадження № 2-о/451/16/25
про залишення заяви без руху
04 лютого 2025 року місто Радехів
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Куцик-Трускавецька О.Б., розглянувши заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа Лопатинська селищна рада Шептицького району Львівської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
установила:
на розгляд Радехівського районного суду Львівської області поступила заява ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа Лопатинська селищна рада Шептицького району Львівської області про встановлення факту, що має юридичне значення.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.01.2025 автоматизованою системою документообігу суду для цього судового провадження визначено суддю Куцик-Трускавецьку О.Б.
Суд, вивчивши заяву та додані до неї документи, доходить висновку, що заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), з огляду на таке.
Частиною 1 статті 4 ЦПК України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно частини 2 статті 19 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, окремого провадження.
Крім того, частиною 3 статті 294 ЦПК України визначено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до прецедентної практики Європейського суду з прав людини, реалізуючи п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава - учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух.
Відповідно до частини 4 статті 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що з 01 січня 2025 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу становить 3028 грн.
Відповідно до п.п.4 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» розмір ставки судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605,60 грн).
Враховуючи наведене, заявникам необхідно сплатити судовий збір в сумі 1221,20 грн (кожному позивачу по 605,60 грн). Докази сплати судового у встановлених порядку і розмірі додати до заяви.
Суд не приймає до уваги подані представником позивачів квитанції про сплату судового збору у грудні 2024 року, оскільки судовий збір за вказаними квитанціями сплачено у позовному провадженні у іншому спорі.
Відповідно до частини 1, частини 2 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд приходить до висновку, що заяву необхідно залишити без руху та надати заявникам строк для усунення недоліків заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
При цьому слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням права заявників на доступ до правосуддя.
Отже, встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ЦПК України при цьому покладає обов'язок на суд перевірити виконання заявником цих вимог та прийнятності заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Згідно частини 3 статті 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 4, 19, 175, 177, 185, 293, 310 ЦПК України, суддя -
постановила:
заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заінтересована особа Лопатинська селищна рада Шептицького району Львівської області про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху та надати заявникам строк для усунення недоліків заяви, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
У разі неусунення недоліків заяви у зазначений строк заява буде вважатись неподаною і повернута заявникам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяО. Куцик-Трускавецька