Постанова від 03.02.2025 по справі 297/5076/24

Справа №: 297/5076/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2025 року м. Берегове

Суддя Берегівського районного суду Закарпатської області Ільтьо І. І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , працюючу в.о. директора Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України, громадянина України,

за ч. 3 ст. 164-14 та ч. 6 ст. 164-14 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

При проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України за період із 01.10.2022 по 30.06.2024, (підпорядкованість - Національна академія аграрних наук України, місцезнаходження Інституту - Закарпатська обл., Берегівський р-н, с. Велика Бакта, проспект Свободи, буд.17), було виявлено придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель. Так, згідно наданих до ревізії договорів, на придбання послуг з вирощування сільськогосподарських культур укладених із фермерським господарством «Ф-«Дарья» за №01/11-22 від 02.11.2022, із Товариством з обмеженою відповідальністю «Талановите юнацтво Закарпаття» за №02/11-22 від 29.12.2022, із фермерським господарством «Спадщина» за №03/04-23 від 03.04.2023, із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 б/н від 01.05.2024 та актів приймання-передачі наданих послуг встановлено, що Інститутом, протягом періоду з 12.10.2022 по 30.06.2024, придбано послуги з вирощування сільськогосподарських культур на загальну вартість 7964055,59 грн, розрахунки за які проведено на суму 5925015,59 грн, які відповідно до Єдиного закупівельного словника за показником четвертої цифри відповідають ДК 021:2015-77110000-4 «Послуги, пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції».

Таким чином, ревізією встановлено, що Інститутом без проведення відповідних процедур закупівель були укладені договори про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкритих торгів/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), а саме:

за 2022 рік договір за №01/11-22 від 02.11.2022 укладений із фермерським господарством «Ф-«Дарья», фактичне виконання склало суму 1896971,31 грн; договір за №02/11-22 від 29.12.2022 укладений із Товариством з обмеженою відповідальністю «Талановите юнацтво Закарпаття», фактичне виконання склало суму 2031071,92 грн;

за 2023 рік договір за №03/04-23 від 03.04.2023 укладений із фермерським господарством «Спадщина», фактичне виконання склало суму 1996972,36 грн;

за 2024 рік договір б/н від 01.05.2024 укладений із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 , фактичне виконання склало суму 2039040,00 грн, шляхом поділу предмета закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями та у зв'язку з порушенням пункту 5 Особливостей зазначені договори є нікчемними у розумінні цих особливостей.

Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги передбачені пунктами 5, 6, 10 та 21 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (зі змінами), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178.

Крім того, при проведенні ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку (Національної академії аграрних наук України за період із 01.10.2022 по 30.06.2024, підпорядкованість - Національна академія аграрних наук України, місцезнаходження Інституту - Закарпатська обл., Берегівський р-н, с. Велика Бакта, проспект Свободи, буд.17), було виявлено: укладення договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель. Встановлено, що згідно наданих до ревізії договорів, на придбання послуг з вирощування сільськогосподарських культур укладених із фермерським господарством «Ф-«Дарья» за №01/11-22 від 02.11.2022, із Товариством з обмеженою відповідальністю «Талановите юнацтво Закарпаття» за №02/11-22 від 29.12.2022, із фермерським господарством «Спадщина» за №03/04-23 від 03.04.2023, із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 б/н від 01.05.2024 та актів приймання-передачі наданих послуг встановлено, що Інститутом, протягом періоду з 12.10.2022 по 30.06.2024, придбано послуги з вирощування сільськогосподарських культур на загальну вартість 7964055,59 грн., розрахунки за які проведено на суму 5925015,59 грн., які відповідно до Єдиного закупівельного словника за показником четвертої цифри відповідають ДК 021:2015-77110000-4 «Послуги, пов'язані з виробництвом сільськогосподарської продукції».

Таким чином, ревізією встановлено, що Інститутом без проведення відповідних процедур закупівель були укладені договори про закупівлю, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедури закупівлі відкритих торгів/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), а саме:

за 2022 рік договір за №01/11-22 від 02.11.2022 укладений із фермерським господарством «Ф-«Дарья», фактичне виконання склало суму 1896971,31 грн.; договір за №02/11-22 від 29.12.2022 укладений із Товариством з обмеженою відповідальністю «Талановите юнацтво Закарпаття», фактичне виконання склало суму 2031071,92 грн.;

за 2023 рік договір за №03/04-23 від 03.04.2023 укладений із фермерським господарством «Спадщина», фактичне виконання склало суму 1996972,36 грн.;

за 2024 рік договір б/н від 01.05.2024 укладений із фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 , фактичне виконання склало суму 2039040,00 грн., шляхом поділу предмета закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури закупівлі відкриті торги/використання електронного каталогу (у разі закупівлі товару), визначеної цими особливостями та у зв'язку з порушенням пункту 5 Особливостей зазначені договори є нікчемними у розумінні цих особливостей.

Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги передбачені пунктами 5, 6, 10 та 21 «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (зі змінами), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в суд не з'явилася, однак подала заяву, згідно якої просила розглянути справу без її участі.

Перевіривши матеріали справи, вважаю, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.3 ст.164-14 КУпАП, тобто як придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації та за ч. 6 ст. 164-14 КУпАП, як укладення договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених законом.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення №13-02-0075/2024 та №13-02-0074/2024 від 31.10.2024 року, довідкою ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України від 31.10.2024, актом діяльності Інституту аграрних ресурсів та регіонального розвитку Національної академії аграрних наук України №13-07/07/15 від 31.10.2024, висновком на заперечення да акта ревізії від 30.10.2024 року №13-07-07/15.

Відповідно до ст. 36 ч. 2 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Оскільки, ОСОБА_1 вчинила два адміністративні правопорушення, з яких порушення передбачене ч.6 ст.164-14 КУпАП є більш серйозним, тому стягнення слід накласти в межах санкції ч.6 ст.164-14 КУпАП.

Враховуючи вищенаведене, особу правопорушника, приймаючи до уваги характер вчинених правопорушень, даних про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, обставини передбачені ст. ст. 34, 35 КУпАП, вважаю, що міра відповідальності, яка буде необхідною і достатньою для виховання порушника є адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.6 ст.164-14 КУпАП.

Крім цього, на підставі п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір» вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп..

Керуючись ч. 2 ст. 36, ч. 3, ч. 6 ст. 164-14, ст. 283, п. 2 ст. 284 КУпАП, п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України “Про судовий збір»,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень передбачених ст. 164-14 ч. 3 та ст. 164-14 ч. 6 КУпАП та із застосуванням ч. 2 ст. 36 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , в користь держави 605 гривень 60 коп. судового збору.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності протягом десяти днів з дня винесення постанови через цей суд до Закарпатського апеляційного суду.

Суддя Іван ІЛЬТЬО