Рішення від 31.01.2025 по справі 380/10188/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 рокусправа № 380/10188/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м.Львові, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (місцезнаходження: вул.Героїв Майдану, 32, м.Львів, 79026; ЄДРПОУ 08410370), в якій просить:

- визнати дії Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо не нарахування і невиплати ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати доплат за науковий ступінь та вчене звання з 01.03.2018 по 23.09.2020, та з 28.02.2022 по 25.04.2022 з 01.03.2018 року по день їх фактичної виплати;

- зобов'язати Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного нарахувати і виплатити позивачу компенсацію втрат доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати доплат за науковий ступінь та вчене звання з 01.03.2018 по 23.09.2020, та з 28.02.2022 по 25.04.2022 з 01.03.2018 по день їх фактичної виплати - 27 квітня 2024 року відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;

- визнати протиправною бездіяльність Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням доплати за період із 01.01.2016 по 23.09.2020 індексації грошового забезпечення, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року;

- зобов'язати Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з військової служби з урахуванням доплати за період із 01.01.2016 по 23.09.2020 індексації грошового забезпечення, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з урахуванням раніше проведених виплат та із одночасною компенсацією при виплаті сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004;

- визнати протиправною бездіяльність Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо невидання нового грошового атестату та довідки про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 (надбавок, доплат, підвищень) та премії (за 24 місяці військової служби перед звільненням) для обчислення пенсії відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393 (зі змінами) із зазначенням індексації грошового забезпечення доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року;

- зобов'язати Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного видати новий грошовий атестат та нову довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби з урахуванням індексації грошового забезпечення, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, для подання її до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 24.09.2020, направити їх до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 24.09.2020;

- стягнути з Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного на користь ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату індексації грошового забезпечення за період із 01.01.2016, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення - 27.04.2024, перерахунку грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні з військової служби, за період з 23.09.2020 по 19.07.2022, з урахуванням принципів справедливості та співмірності у розмірі 170000,00 грн. (сто сімдесят тисяч), а за період з 20.07.2022 у сумі 173389,58 грн (сто сімдесят три тисячі триста вісімдесят дев'ять гривень 58 копійко), з урахуванням положень ст.117 КЗпП України за 182 дні по 952,69 гривні в день, із одночасною компенсацією при виплаті сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 23 вересня 2020 року полковника ОСОБА_1 Наказом начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (далі НАСВ) № 226 (по стройовій частині) звільнено з військової служби, знято з усіх видів забезпечення та виключено зі списків особового складу з 23.09.2020. Однак, під час проходження військової служби, а також при звільненні з позивачем не проведено повний розрахунок по грошову забезпеченню.

Повідомляє, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22 позовні вимоги ОСОБА_1 до НАСВ частково задоволені, а саме: визнано протиправною бездіяльність Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо нездійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 23 вересня 2020 року; зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року з врахуванням січня 2008 року, як базового місяця для розрахунку із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 15.01.2004 № 44; зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по вересень 2020 року з врахуванням березня 2018 року, як базового місяця для розрахунку із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з врахування виплачених сум; визнано протиправними дії Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо не нарахування та не виплати з 30.01.2020 по 23.09.2020 ОСОБА_1 грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року; зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року з врахуванням виплачених сум; зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 23.09.2020, грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з 01.01.2016 по день їх фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІП «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

26 грудня 2023 року на рахунок ОСОБА_1 відповідач на виконання рішення суду перерахував 42820,91 грн перерахунку грошового забезпечення та 80624,07 грн індексації грошового забезпечення.

В подальшому рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23 позовні вимоги ОСОБА_1 до НАСВ частково задоволені, а саме: визнано протиправними і скасовано накази начальника НАСВ №272-АД від 25.05.2018 «Про виплату доплат за науковий ступінь та вчене звання військовослужбовцям Національної академії сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного» № 185-АД від 24.03.2020 «Про виплату доплат за науковий ступінь та вчене звання військовослужбовцям Національної академії сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного» щодо встановлення та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 23.09.2020 надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5 % від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 5% від посадового окладу; визнано протиправними дії Національної академії сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного щодо нездійснення перерахунку та виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 23.09.2020 з урахуванням надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15% від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 25% від посадового окладу; зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 з урахуванням надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15% від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 25% від посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум; стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Національної академії сухопутних військ імені гетьмана П. Сагайдачного на користь ОСОБА_1 1000 (одну тисячу) гривень рівно витрат на професійну правничу допомогу.

У лютому 2024 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача зі заявою розглянути можливість добровільного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі №380/12124/23 та, крім цього, нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат частини доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 з урахуванням надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15% від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 25% від посадового окладу, з 01.03.2018 по день їх фактичної виплати відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІП «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»; розглянути можливість здійснення перерахунку та виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням доплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 23.09.2020, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року; забезпечити виготовлення та видачу ОСОБА_1 , нового грошового атестату та нової довідки про розмір грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 23.09.2020, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року) для подання її до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 24.09.2020; нарахувати і виплатити ОСОБА_1 середнє грошове забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 23.09.2020, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, за період з 23.09.2020 по день фактичної виплати заборгованості, із одночасною компенсацією при виплаті сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004.

Однак, у відповідь на вищевказане звернення, позивач отримав відмову. Не погоджуючись з такою відмовою, позивач просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою судді від 03.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив. Щодо компенсації втрати частини доходів вказав, що Закон №2050-ІІІ пов'язує виплату компенсації втрати частини доходів з виплатою основної суми доходу. При цьому, коли доходи нараховуються за рішенням суду, то підстава для виплати компенсації виникає у зв'язку з несвоєчасним виконанням рішення суду. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.11.2022 у справі №380/10690/22 виконане в порядку безспірного списання органами Державного казначейства коштів, відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників. Таким чином, факт несвоєчасної виплати відповідачем коштів на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22 відсутній.

Щодо перерахунку вихідної допомоги, зазначає, що позивачу нараховано та виплачено грошову допомогу при звільненні, виходячи з розміру його місячного грошового забезпечення за останньою займаною посадою станом на дату його виключення зі списків особового складу Національної академії, тобто у спосіб, що прямо передбачений чинним законодавством, а відтак правові підстави для перерахунку такої допомоги - відсутні.

Щодо видачі грошового атестата, вказує, що у Національної академії відсутня можливість та правові підстави для видачі позивачу «нового грошового атестату», оскільки повноваженнями з доповнення виданих грошових атестатів наділено обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відтак позовні вимоги в частині зобов?язання

Національної академії видати позивачу «новий грошовий атестат» є такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії, повідомляє, що форму довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії доведено вказівкою Департаменту фінансів Міністерства оборони України, викладеною в листі 28.03.2018 №248/3/6/885. У вищевказаній формі довідки Департаментом фінансів Міністерства оборони України не передбачено відображення відомостей про виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовця, відтак, у Національної академії відсутня можливість та правові підстави для видачі позивачеві довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії з включенням до неї відомостей про суми індексації грошового забезпечення, як і є передбачено і самого порядку повторної видачі такої довідки.

Щодо виплати середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні, вказаує, що позивач не заявляв жодних претензій щодо проведеного з ним розрахунку та сам просив його виключення зі списків особового складу академії, а тому підстави для задоволення такої вимоги відсутні.

Щодо компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, вказує, що відповідачем ще не проведено виплат оспорюваних позивачем сум, а тому такі вимоги є передчасними.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 , проходив військову службу у Національній академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

Відповідно до наказу начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (по стройовій частині) від 23.09.2020 №226 полковника ОСОБА_1 , професора кафедри морально-психологічного забезпечення діяльності військ Інституту морально-психологічного забепечення діяльності військ Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, звільненого наказом Головнокомандувача Збройних Сил України (по особовому складу) від 25.08.2020 №250 з військової служби в запас за підпунктом «б» за станом здоров'я пункту другого частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» з правом носіння військової форми одягу, визнано вважати таким, що 23.09.2020 справи та посаду здав.

Вказані вище обставини встановлені у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22, яке набрало законної сили, а тому в силу вимог ч. 4 ст. 78 КАС України, не підлягають доказуванню при розгляді даної справи.

Окрім цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22 визнано протиправною бездіяльність Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо нездійснення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01 січня 2016 року по 23 вересня 2020 року. Зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року з врахуванням січня 2008 року, як базового місяця для розрахунку із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 15.01.2004 № 44. Зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з березня 2018 року по вересень 2020 року з врахуванням березня 2018 року, як базового місяця для розрахунку із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з врахування виплачених сум. Визнано протиправними дії Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо не нарахування та не виплати з 30.01.2020 по 23.09.2020 ОСОБА_1 грошового забезпечення, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року. Зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року з врахуванням виплачених сум. Зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 23.09.2020, грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з 01.01.2016 по день їх фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІП «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного на користь ОСОБА_1 понесені витрати на професійну правничу допомогу на суму 2000 (дві тисячі)грн.00коп.

Крім цього, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано накази начальника Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного №272-АД від 25.05.2018 «Про виплату доплат за науковий ступінь та вчене звання військовослужбовцям Національної академії сухопутних військ». № 185-АД від 24.03.2020 «Про виплату доплат за науковий ступінь та вчене звання військовослужбовцям Національної академії сухопутних військ» щодо встановлення та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 23.09.2020 надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 5 % від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 5% від посадового окладу. Визнано протиправними дії Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного щодо нездійснення перерахунку та виплати грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.03.2018 по 23.09.2020 з урахуванням надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15 % від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 25% від посадового окладу. Зобов'язано Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 з урахуванням надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15 % від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 25% від посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного на користь ОСОБА_1 1000 (одну тисячу) гривень рівно витрат на професійну правничу допомогу.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20 червня 2024 року у справі № 380/12124/23 визнати неповажними підстави для поновлення строку апеляційного оскарження, наведені в заяві про поновлення строку апеляційного оскарження Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного від 10 червня 2024 року. Відмовлено у задоволенні заяви про поновлення строку апеляційного оскарження Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного від 10 червня 2024 року. Відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі №380/12124/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного про визнання бездіяльності протиправною.

Ухвалою Верховного Суду від 18 липня 2024 року у справі №380/12124/23 відкрито касаційне провадження за скаргою Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.06.2024 у справі № 380/12124/23.

26.12.2023 на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22, відповідачем виплачену позивачу 80624,07 грн індексації грошового забезпечення та 42820,91 грн частини перерахованого грошового забезпечення, що підтверджується наданими позивачем виписками про зарахування на картку та не заперечується відповідачем.

12.04.2024 представник позивача звернувся до відповідача зі заявою, у якій просив:

- виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів у зв?язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 23.09.2020, грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з 01.01.2016 по день їх фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв?язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44;

- здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 з урахуванням надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15 % від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 25% від посадового окладу, з урахуванням раніше виплачених сум;

- нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів у зв?язку з порушенням термінів виплати грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 з урахуванням надбавки за науковий ступінь кандидата наук у розмірі 15 % від посадового окладу та за вчене звання доцента у розмірі 25% від посадового окладу, з 01.03.2018 по день їх фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-II «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв?язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв?язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.01.2004 №44;

- розглянути можливість здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби з урахуванням доплати індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 року по 23.09.2020 року, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з врахуванням виплачених сум із одночасною компенсацією при виплаті сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004;

- забезпечити виготовлення та видачу ОСОБА_1 нового грошового атестату та нової довідки про розмір грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 23.09.2020, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року) для подання її до ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою скерування до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для здійснення перерахунку та виплати пенсії з 24.09.2020.

Однак, у відповідь на вищевказане звернення, відповідач листом від 24.04.2024 повідомив позивача про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22 в частині виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів у зв?язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 23.09.2020, грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з 01.01.2016 по день їх фактичної виплати - відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року №2050-III «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв??язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв?язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44 буде виконано в добровільному порядку після задоволення поданої академією заявки до розпорядника коштів вищого рівня на виділення грошових коштів, необхідних на виконання судового рішення. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23 також буде виконано після виділення відповідних коштів. У іншій частині вимог заяви позивачу відмовлено, у зв'язку з відсутні правових підстав на задоволення таких.

В подальшому, 27.04.2024 на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22, відповідачем виплачену позивачу компенсацію втрат доходів у зв?язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 23.09.2020, грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з 01.01.2016 по день їх фактичної виплати, у розмірі 78860,86 грн, що також підтверджується наданою позивачем випискою про зарахування на картку та не заперечується відповідачем.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, викладеною у листі від 24.04.2024 позивач звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, єдину систему соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни врегульовано Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон № 2011-XII).

Частиною четвертою статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до Постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 Постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також додатки 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Так, Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21, спірні відносини у якій є тотожними цьому спору, зауважив, що на момент набрання чинності постановою №704 (01.03.2018) пункт 4 цієї постанови було викладено в редакції змін, передбачених пунктом 6 постанови № 103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Тобто, станом на 01.03.2018 пункт 4 постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

Водночас, Закон України від 05.10.2000 № 2017-III «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон № 2017-III) визначає правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, згідно із положеннями статті 1 державні соціальні стандарти - це встановлені законами, іншими нормативно-правовими актами соціальні норми і нормативи або їх комплекс, на базі яких визначаються рівні основних державних соціальних гарантій.

У свою чергу базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти (стаття 6 Закону № 2017-III).

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

При цьому, згідно з частиною другою статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються Державний бюджет України і бюджетна система України (пункт 1) та порядок встановлення державних стандартів (пункт 3).

Разом з цим, Верховний Суд наголосив на тому, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати розрахункову величину для визначення посадових окладів із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який не відповідає нормативно-правовому акту вищої юридичної сили.

Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України від 23.11.2018 № 2629-VIII «Про Державний бюджет України на 2019 рік» було установлено, що у 2019 році для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів як розрахункова величина застосовується прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений на 1 січня 2018 року.

У свою чергу, Закон України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (далі - Закон № 294-IX), Закон України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (далі - Закон № 1082-IX) та Закон України від 02.12.2021 № 1928-IX «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (далі - Закон № 1928-IX), Закон України від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон №2710-ІХ) таких застережень щодо застосування як розрахункової величини для визначення, зокрема грошового забезпечення, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня 2018 року, на 2020 та 2021, 2022, 2023 роки, відповідно, не містять.

Тобто, положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для обчислення розмірів посадових окладів, розрахованих згідно з постановою №704, прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року до 01.01.2020 - набрання чинності Законом № 294-IX не входили в суперечність із актом вищої юридичної сили.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувалися такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19, від 09.06.2022 у справі №520/2098/19).

Так, Львівський окружний адміністративний суд у рішенні від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22, яке набрало законної сили, керуючись вищезгаданими висновками Верховного Суду, дійшов висновку, що починаючи з 29.01.2020, відповідач неправомірно застосовував при обчисленні посадового окладу та окладу за військовим званням позивача таку розрахункову величину як прожитковий мінімум для працездатних осіб, визначений законом на 01.01.2018, а не станом на 01.01.2020.

Таким чином, Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного зобов'язано провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року з врахуванням виплачених сум.

Статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, в редакції, чинній на дату звільнення позивача з військової служби було встановлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення з військової служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з прямим підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Відповідно до п. 5 розділу XXXII Порядку № 260 одноразова грошова допомога у разі звільнення з військової служби обчислюється з розміру місячного грошового забезпечення, до якого включаються:

звільненим із займаних посад - щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення (крім винагород) за останньою займаною посадою;

які на день звільнення з військової служби перебували в розпорядженні відповідних командирів (начальників) та тим, які до дня звільнення з військової служби були звільнені від посад (у тому числі у зв'язку зі скороченням штатних посад), - щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення (крім винагород) за останньою займаною посадою на день звільнення з військової служби з урахуванням зміни вислуги років та норм грошового забезпечення;

яких відсторонено від посад відповідно до Кримінального процесуального кодексу України або яких відсторонено від виконання службових повноважень у зв'язку зі складанням щодо них протоколу про адміністративне корупційне правопорушення, - щомісячні основні та додаткові види грошового забезпечення (крім винагород), на які мали право військовослужбовці за останньою займаною посадою на день відсторонення від посад (відсторонення від виконання службових повноважень) з урахуванням зміни вислуги років і норм грошового забезпечення.

Військовослужбовцям льотно-підйомного складу, які звільнені з льотної роботи на підставі постанови військово-лікарської комісії та які у зв'язку з цим звільняються з військової служби, для обчислення одноразової грошової допомоги включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород) в розмірах, встановлених для цієї категорії військовослужбовців.

Військовослужбовцям, які після прибуття для подальшого проходження військової служби до Збройних Сил України з державних органів, установ, організацій зараховані у розпорядження та звільняються зі служби, розмір одноразової грошової допомоги в разі звільнення з військової служби обчислюється виходячи з окладів за посадами, які вони обіймали в цих органах, установах, організаціях, та інших виплат, установлених для відповідних працівників цих органів, установ та організацій.

З огляду на вищенаведене, можна зробити висновок, що розмір одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону № 2011-ХІІ обчислюється, виходячи з місячного грошового забезпечення (без урахування винагород), на яке має право військовослужбовець на день звільнення з військової служби, за останньою штатною посадою, яку він займав перед звільненням.

Таким чином, при здійсненні перерахунку і виплати грошового забезпечення позивача за період з 30.01.2020 по 23.09.2020 на виконання судового рішення від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22, з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, відповідач зобов'язаний був також перерахувати розмір виплаченої позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні.

Крім цього, суд звертає увагу, що на виконання судового рішення від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22 позивачеві здійснено перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з січня 2016 року по вересень 2020 року.

Верховний Суд в постанові від 26.01.2022 у справі №520/8887/2020 сформував правовий висновок, згідно з яким індексація є складовою місячного грошового забезпечення військовослужбовця і повинна включатися до розрахунку грошової допомоги при звільненні.

Відтак, перерахунок розміру виплаченої позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні повинен був бути здійснений також із урахуванням індексації грошового забезпечення, на яку позивач мав право на момент звільнення з військової служби та яку отримав лише після виконання судового рішення від 03 листопада 2022 року у справі №380/10690/22.

Підсумовуючи вищенаведене, з метою належного захисту права позивача в цій частині, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у нездійсненні перерахунку і виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, а також інших похідних видів грошового забезпечення, обчислених із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та із урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22 за вересень 2020 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, а також інших похідних видів грошового забезпечення, обчислених із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та із урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22 за вересень 2020 року.

Щодо вимоги позивача про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004, суд зазначає таке.

Порядком №44 передбачена щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби.

У відповідності до абз.1 п.2 Порядку №44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Згідно з п.п. 4 та 5 Порядку №44, виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

З наведеного слідує, що належні до виплати позивачу суми одноразової грошової допомоги відносяться до виплат, право на які позивач набув у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, тому вищенаведений Порядок в спірному випадку підлягає застосуванню, а позовні вимоги в цій частині задоволенню.

Така позиція відповідає висновкам, викладеним у постанові Верховного Суду від 22.06.2018 у справі № 812/1048/17, згідно з якими механізм щомісячної грошової компенсації сум ПДФО, що утримуються з грошового забезпечення, передбачає виплату такої компенсації у розмірі суми ПДФО за місцем одержання грошового забезпечення одночасно з виплатою грошового забезпечення.

Водночас, щодо позовних вимог про зобов'язання Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з урахуванням доплати за період із 01.01.2016 по 23.09.2020 індексації грошового забезпечення, перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, суд звертає увагу, що розмір одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 15 Закону № 2011-ХІІ обчислюється, виходячи з місячного грошового забезпечення (без урахування винагород), на яке має право військовослужбовець на день звільнення з військової служби, за останньою штатною посадою, яку він займав перед звільненням.

Відтак, формулюючи таким чином свої позовні вимоги, позивач фактично хоче включити до розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, яка йому належала у вересні 2020 року, суму індексації та грошового забезпечення, яке йому нараховано за весь період з 01.01.2016 по 23.09.2020 та з 30.01.2020 по 23.09.2020, що не передбачено жодним нормативно-правовим актом, тому такі позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного здійснити перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні ОСОБА_1 з урахуванням доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», зобов'язання Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного видати новий грошовий атестат та нову довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби з урахуванням індексації грошового забезпечення, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, суд звертає увагу, що право позивача на отримання вищевказаних доплат у розмірі 25% встановлене у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23.

Водночас, як слідує з наданих позивачем виписок по рахунку, а також листа відповідача від 24.04.2024, судове рішення у справі № 380/12124/23 на даний час ще не виконано відповідачем та відповідні доплати ще не нараховані і не виплачені ОСОБА_1 .

Більше того, як встановлено судом з відомостей ЄДРСР, ухвалою Верховного Суду від 18 липня 2024 року у справі №380/12124/23 відкрито касаційне провадження за скаргою Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

Таким чином, станом на дату розгляду даної справи, у справі №380/12124/23 між сторонами ще триває спір.

Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: «Права і свободи людини і громадянина захищаються судом» (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм слідує, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин, а не можливість їх порушення в майбутньому.

Так, оскільки доплата за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплата за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту» на виконання судового рішення від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23 ще не були нараховані і виплачені позивачу, а сама справа № 380/12124/23 перебуває на розгляді у Верховному Суді, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач, виконавши судове рішення, не здійснить позивачу перерахунок одноразової грошової допомоги при звільненні з урахуванням вказаних доплат, а також не видасть новий грошовий атестат та нову довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби.

Отже, зазначені вимоги, на думку суду, є передчасними та задоволенню не підлягають, адже спір в цій частині фактично не існує.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного нарахувати і виплатити позивачу компенсацію втрат доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати доплат за науковий ступінь та вчене звання з 01.03.2018 по 23.09.2020, та з 28.02.2022 по 25.04.2022 з 01.03.2018 по день їх фактичної виплати - 27 квітня 2024 року відповідно до Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та «Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159.

Так, статтею 1 Закону України «Про компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 року № 2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) передбачено те, що підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Згідно зі статтею 2 Закону № 2050-ІІІ, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

За змістом статті 3 Закону № 2050-ІІІ, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Відповідно до статті 4 даного Закону, виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Пунктами 2, 3 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року № 159 (далі - Порядок № 159) передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01.01.2001.

Системний аналіз даних положень дає змогу дійти висновку, що основними умовами для виплати суми компенсації є: порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії) та виплата нарахованих доходів. При цьому виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу.

Аналогічна правова позиція висловлена в постановах Верховного Суду від 16.05.2019 у справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 у справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі №140/1547/19.

Суд встановив те, що основну суму доходу на виконання судового рішення від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23 (доплати за науковий ступінь та вчене звання з 01.03.2018 по 23.09.2020, та з 28.02.2022 по 25.04.2022) на час подання позову відповідач не виплатив, оскільки щодо цього доходу існує спір, а сама справа № 380/12124/23 перебуває на розгляді у Верховному Суді.

Листом від 24.04.2024 відповідач повідомив позивача про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23 буде виконано після задоволення поданої академією заявки до розпорядника коштів вищого рівня на виділення грошових коштів, необхідних на виконання судового рішення.

При цьому, дата 27.04.2024, на яку посилається позивач, є датою виплати позивачу компенсації втрат доходів у зв?язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 23.09.2020, грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року, з 01.01.2016 по день їх фактичної виплати, у розмірі 78860,86 грн на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22, що також підтверджується наданою позивачем випискою про зарахування на картку та підтверджується відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Враховуючи те, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць, а заборгованість на виконання судового рішення у справі № 380/12124/23, як вище встановлено судом, позивачу не виплачена, суд вважає, що вимоги позивача про виплату компенсації втрати частини доходів, через порушення строку виплати грошового забезпечення, також є передчасними.

Більше того, суд також звертає увагу, що у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2023 року у справі № 380/12124/23 щодо перерахунку грошового забезпечення за період з 28.02.2022 по 25.04.2022, суд встановив, що надбавка за науковий ступінь та вчене звання не встановлювалася позивачу взагалі. Позивач не оскаржував наказів про встановлення чи невстановлення надбавок за цей період. Тому у задоволенні вимог у цій частині позивачу було відмовлено.

Вказані вище висновки суду є підставою для відмови в задоволенні позову в частині позовних вимог про виплату компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Щодо позовних вимог про стягнення з Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного на користь ОСОБА_1 середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні - невиплату індексації грошового забезпечення за період із 01.01.2016, доплати за науковий ступінь доктора наук за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25%, доплати за вчене звання доцента за період з 01.03.2018 по 23.09.2020 у розмірі 25% відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про вищу освіту», перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошового забезпечення з 30.01.2020 по 23.09.2020, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року по день фактичної виплати заборгованості індексації грошового забезпечення - 27.04.2024, перерахунку грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні з військової служби, за період з 23.09.2020 по 19.07.2022, з урахуванням принципів справедливості та співмірності у розмірі 170000,00 грн. (сто сімдесят тисяч), а за період з 20.07.2022 у сумі 173389,58 грн (сто сімдесят три тисячі триста вісімдесят дев'ять гривень 58 копійко), з урахуванням положень ст.117 КЗпП України за 182 дні по 952,69 гривні в день, із одночасною компенсацією при виплаті сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004, суд зазначає таке.

Так, згідно з частиною другою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Абзацом третім пункту 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України № 1153/2008 від 10 грудня 2008 року (далі - Положення) передбачено, що особа, звільнена з військової служби, на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечена грошовим, продовольчим і речовим забезпеченням. Військовослужбовець до проведення з ним усіх необхідних розрахунків не виключається без його згоди зі списків особового складу військової частини.

Аналіз викладених правових норм дає підстави дійти висновку, що звільнений з військової служби військовослужбовець на день виключення зі списків особового складу військової частини має бути повністю забезпечений матеріальним і грошовим забезпеченням. Тобто, у випадку звільнення військовослужбовця з військової служби з ним має бути проведено повний розрахунок за всіма видами належного йому на день звільнення продовольчого, речового та грошового забезпечення.

За змістом частини 1 статті 47 Кодексу законів про працю України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) власник або уповноважений ним орган зобов'язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум. В разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган в усякому випадку повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно з ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-ІХ від 01.07.2022 (далі - Закон № 2352-ІХ), який набрав чинності 19.07.2022, внесені зміни у статтю 117 КЗпП. Стаття 117 КЗпП (в редакції Закону № 2352-ІХ) передбачає, що у разі невиплати з вини роботодавця належних звільненому працівникові сум у строки, визначені статтею 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку, але не більш як за шість місяців.

Отож спірний період стягнення середнього заробітку охоплюється періодом до набрання чинності Законом №2352-ІХ (19 липня 2022 року) і після цього.

Період до 18 липня 2022 року регулюється редакцією статті 117 КЗпП України, до внесення у неї змін Законом №2352-ІХ, тобто без обмеження строком виплати у шість місяців.

При цьому, норми статті 117 КЗпП України у редакції, яка діяла до 19 липня 2022 року із урахуванням висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 761/9584/15-ц, які безпосередньо стосуються норм статті 117 КЗпП України у редакції, яка діяла до 19 липня 2022 року, а на їхнє виконання підлягає встановленню, зокрема: розмір середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні; загальний розмір належних позивачу при звільненні виплат; частка коштів, яка була виплачена позивачу при звільненні у порівнянні з загальним розміром належних позивачу при звільненні виплат; частка коштів, яка не була виплачена позивачу при звільненні у порівнянні з загальним розміром належних позивачу при звільненні виплат. А також належить ураховувати приписи чинної редакції статті 117 КЗпП України щодо періоду з 19 липня 2022 року, яким законодавець обмежив виплату шістьма місяцями, проте без застосування принципу співмірності цієї суми щодо коштів, які роботодавець невчасно сплатив працівнику.

Такий підхід узгоджується із правовою позицією, висловленою Верховним Судом, зокрема, у постановах від 15 лютого 2024 року в справі №420/11416/23, від 10 квітня 2024 року в справі №360/380/23, від 30 квітня 2024 року в справі №560/6962/23, від 23 травня 2024 року в справі №580/9003/23 та багато інших.

Відповідне питання було предметом розгляду Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду (постанова від 06 грудня 2024 року в справі №440/6856/22) і сформований висновок є застосовним до спірних правовідносин.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 30 листопада 2020 року в справі № 480/3105/19, у якій сформував наступний правовий висновок.

Синтаксичний розбір текстуального змісту статті 117 Кодексу законів про працю України дає підстави суду зробити висновки про те, що відповідальність у розмірі середнього заробітку застосовується лише в разі невиплати всіх належних працівникові сум (заробітної плати, компенсацій тощо). Такий правовий висновок прямо випливає із цієї норми.

Аналіз такого правового врегулювання дає змогу суду зробити правовий висновок, який непрямо випливає з приписів частини першої статті 117 Кодексу законів про працю України про те, що в разі виплати частини (не всіх) належних звільненому працівникові сум зменшується відповідно розмір відповідальності. І цей розмір відповідальності повинен бути пропорційним розміру невиплачених сум з урахуванням того, що всі належні при звільненні суми становлять сто відсотків, стільки ж відсотків становить розмір середнього заробітку.

Таким чином, Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у постанові від 30 листопада 2020 року в справі № 480/3105/19 дійшов висновку, що залежно від розміру невиплачених належних звільненому працівникові сум пропорційно належить виплаті розмір середнього заробітку, однак за весь час їх затримки по день фактичного розрахунку.

Водночас, необхідно звернути увагу, що у цій справі суд дійшов висновку про те, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок і виплату позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, а також інших похідних видів грошового забезпечення, обчислених із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та із урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22 за вересень 2020 року та зобов'язав Національну академію здійснити відповідні дії.

Окрім цього, як вже згадувалося вище, в ході розгляду даної справи судом встановлено, що основну суму доходу на виконання судового рішення від 25 жовтня 2023 року у справі №380/12124/23 (доплати за науковий ступінь та вчене звання з 01.03.2018 по 23.09.2020, та з 28.02.2022 по 25.04.2022) на час подання позову відповідач ще не виплатив, оскільки щодо цього доходу існує спір, а сама справа № 380/12124/23 перебуває на розгляді у Верховному Суді.

Беручи до уваги вказану обставину, суд доходить висновку, що на момент вирішення цієї справи з ОСОБА_1 ще не здійсненого повного розрахунку при звільненні, а відтак є неможливим установлення розміру усіх належних звільненому працівникові сум, що є необхідним для пропорційного розрахунку розміру середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.

З огляду на правову позицію Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду, викладену у постанові від 30 листопада 2020 року в справі № 480/3105/19, встановлення цих обставин має важливе значення для правильного вирішення цієї справи по суті.

За таких обставин у суду відсутні підстави для задоволення вимог про стягнення на користь позивача з відповідача середнього грошового забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні, до проведення повного та остаточного розрахунку з ним по грошовому забезпеченню.

Разом з тим, суд звертає увагу позивача на те, що він не позбавлений можливості звернутися до суду з позовом до відповідача про стягнення середнього грошового забезпечення за несвоєчасний розрахунок при звільненні після проведення з ним остаточного розрахунку та чіткого визначення суми індексації, яка йому належала при звільненні.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позову.

Щодо витрат на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч. 4 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України, для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У відповідності до ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

В матеріалах справи наявні Договір про надання правової допомоги №АБ-01/41 від 23.02.2024, ордер серії ВС №1281359 від 13.05.2024, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЛВ №000264, рахунок на оплату №87 від 13.05.2024 на суму 6000,00 грн, платіжна інструкція №@2PL742776 від 13.05.2024 на суму 6000,00 грн.

Суму 6000,00 грн позивач просить стягнути з відповідача.

Суд звертає увагу, що при встановленні розміру гонорару за надання професійної правничої допомоги враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Враховуючи викладене, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, перевіривши відповідність заявленої до стягнення суми наданому обсягу адвокатських послуг, суд вважає, що справедливим і співмірним є зменшення розміру витрат позивача на професійну правничу допомогу від попередньо заявленої суми.

Беручи до уваги складність справи, час, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт, обсяг наданих адвокатом послуг, обсяг задоволених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення клопотання позивача та стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв'язку з розглядом даної справи у розмірі 1000 грн 00 коп.

Щодо судового збору, то оскільки позивачу відмовлено в задоволенні позовних вимог, за які було сплачено судовий збір, то такий відповідно до ст.139 КАС України стягненню зі сторін не підлягає.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, яка полягає у нездійсненні перерахунку і виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, а також інших похідних видів грошового забезпечення, обчислених із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та із урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22 за вересень 2020 року.

Зобов'язати Національну академію сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (місцезнаходження: вул.Героїв Майдану, 32, м.Львів, 79026; ЄДРПОУ 08410370) здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги при звільненні, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, а також інших похідних видів грошового забезпечення, обчислених із застосуванням розрахункової величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020 та із урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої на виконання судового рішення від 03.11.2022 у справі №380/10690/22 за вересень 2020 року, із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004 та з урахуванням вже виплачених сум.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (місцезнаходження: вул.Героїв Майдану, 32, м.Львів, 79026; ЄДРПОУ 08410370) витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1000 (одну тисячу) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяБратичак Уляна Володимирівна