31 січня 2025 рокусправа № 380/14190/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Золочівської окружної прокуратури до Підкамінської селищної ради Львівської області про визнання протиправними дій, -
Золочівська окружна прокуратура (адреса: вул. Поштова,7 м. Золочів, Львівська обл.,80700; код ЄДРПОУ - 0291003123) (далі - Позивач) звернулася в суд з позовом до Підкамінської селищної ради Львівської області (адреса: вул.І.Франка 1, смт. Підкамінь, Золочівський район, Львівська область,80670; код ЄДРПОУ - 04372483) (далі - Відповідач) з вимогами:
Визнати протиправною бездіяльність Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 04372483, адреса: вул. І. Франка, 1, cмт Підкамінь, Золочівський район, Львівська область, 80670) щодо незабезпечення проведення робіт із винесення меж геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га, яка розташована в околицях смт Підкамінь Підкамінської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов'язати Підкамінську селищну раду Золочівського району Львівської області код ЄДРПОУ 04372483, адреса: вул. І. Франка, 1, cмт Підкамінь, Золочівський район, Львівська область, 80670) забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га, яка розташована в околицях смт Підкамінь Підкамінської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Підкамінською селищною радою Золочівського району Львівської області, не здійснює належні заходи щодо забезпечення винесення меж геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Отже, необхідність звернення до суду з вказаним позовом обумовлено необхідністю відновлення та захисту порушених інтересів держави, які полягають у неухильному дотриманні режиму охорони та використання об'єкта природнозаповідного фонду
Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 09 липня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач, повідомлений належним чином про розгляд справи, відзиву на позов не надав, свою позицію стосовно позовних вимог не висловив.
Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:
Рішенням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів від 09.10.1984 № 495 «Про мережу територій і об'єктів природно-заповідного фонду області» створено геологічну пам'ятку природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га в околицях смт Підкамінь Бродівського району, на даний час Золочівський район (далі по тексту - Рішення № 495).
Пунктом 3.2 Рішення № 495 вирішено обласним управлінням, підприємствам, установам, сільськогосподарським та іншим організаціям, у підпорядкуванні яких знаходяться території і об'єкти природно-заповідного фонду нанести границі територій і об'єктів природно-заповідного фонду на планово-картографічні матеріали, до 01.01.1985 винести їх в натуру, встановивши біля них охоронні знаки і інформаційні аншлаги.
Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області 31.10.2008 оформлено та видано охоронне зобов'язання № 04-05-14145, яким Підкамінській селищній раді Золочівського району Львівської області передано під охорону геологічну пам'ятку природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га.
Відповідно до охоронного зобов'язання № 04-05-14145 від 31.10.2008 Підкамінська селищна рада Золочівського району Львівської області бере під охорону указану геологічну пам'ятку природи місцевого значення і зобов'язується зберігати її та дотримуватись екологічних вимог при використанні природних ресурсів згідно із ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також провести відмежування заповідного об'єкту в натурі, оформлення його природоохоронною наочністю та нанесення на планово-картографічні матеріали.
Так, відповідно до інформації Департаменту екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації № 31-3500/0/2-24 від 21.05.2024 встановлено, що рішенням сесії Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області від 14.12.2023 № 1603 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності під об'єктом природно-заповідного фонду» надано дозвіл Підкамінській селищній раді на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності під об'єктом природно-заповідного фонду (геологічна пам'ятка природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га у с. Підкамінь, яку створено рішенням Львівської обласної ради № 495 від 09.10.1984).
Підкамінською селищною радою Золочівського району Львівської області листом № 03-15/359 від 30.05.2024, на запит окружної прокуратури № 14.54/05-40-2254ВИХ-24 від 24.05.2024, надано копію рішення сесії Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області від 14.12.2023 № 1603 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності під об'єктом природно-заповідного фонду».
Також згідно із інформацією Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області № 03-15/368 від 03.06.2024 селищною радою інші заходи крім рішення сесії Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області від 14.12.2023 № 1603 не вживались, документація в стадії виготовлення ТзОВ «ГЕО-ТРАНС» та сесією селищної ради не затверджувалась.
У зв'язку з цим, 20.06.2024 окружною прокуратурою повторно скеровано запит № 14.54/05-40-2700ВИХ-24 до Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області щодо забезпечення проведення робіт із винесення меж геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Відповідно до інформації Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області від 26.06.2024 № 03-15/419 бюджетом селищної ради на 2024 рік/програмою на поточний рік видатки бюджету за рахунок загального або спеціального фондів на природоохоронні заходи не передбачено, Підкамінською селищною радою Золочівського району Львівської області договір з ТзОВ «ГЕО-ТРАНС» або іншою ліцензованою організацією на розроблення відповідної землевпорядної документації указаної геологічної пам'ятки природи місцевого значення не укладався та сесією селищної ради документація із землеустрою щодо винесення меж та закріплення їх в натурі (на місцевості) геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га не затверджувалась.
Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною позивач звернувся до суду.
За змістом ст.131-1 Конституції України, на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене ст.ст.2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з вимогами ст.23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Відповідно до ч.4 ст.53 Кодексу адміністративного судочинства України, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У даному ж випадку, ключовою підставою для визначення права прокурора на звернення до суду з цим позовом є встановлення факту невжиття Держекоінспекцією у Львівській області дій щодо захисту інтересів держави.
Згідно ч.1 ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі: в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення (ч.1 ст.19 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.43 Земельного кодексу України, землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність,
Згідно зі ст.44 Земельного кодексу України, до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
При цьому, за правилами ст.45 Земельного кодексу України, землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначені Законом України «Про природно-заповідний фонд України» від 16.06.1992 року №2456-XII (далі Закон №2456-XII).
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.7 вказаного Закону, землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Приписами ч.5 ст.38 Закону №2456-XII визначено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів, оголошених парками-пам'ятками садово-паркового мистецтва, беруть на себе зобов'язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Згідно ч.ч.3 та 5 ст.53 вказаного Закону, рішення про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об'єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Території та об'єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання. При цьому, межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно до ч.3 ст.60 Закону №2456-XII, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об'єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Закон України «Про землеустрій» 22.05.2003 року №858-IV (далі Закон №858-IV) визначає правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.
Згідно з ч.1 ст.25 вказаного Закону, документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.
Приписи пункту «в» ч.2 ст.25 Закону №858-IV визначають такий вид документації із землеустрою як проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.
Відповідно до ч.1 ст.26 вказаного Закону, замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
За правилами ст.47 Закону №858-IV, проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об'єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; ґ) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.
Рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.
У ст.12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких, серед іншого, належить розпоряджання землями територіальних громад.
Згідно п.34 та п.37 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні.
Правовий аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що саме на відповідача покладається обов'язок щодо забезпечення проведення робіт із винесення меж геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га, яка розташована в околицях смт Підкамінь Підкамінської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Суд встановив, що відповідачем межі геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га, яка розташована в околицях смт Підкамінь Підкамінської територіальної громади Золочівського району Львівської області не встановлено та не закріплено їх в натурі (на місцевості).
Відсутність вчинення таких заходів свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що, зважаючи на правовий статус території природно-заповідного фонду, порушує встановлений порядок його охорони та використання.
Тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Як наслідок, обґрунтованими є і похідні вимоги про спонукання до вчинення дій.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч.2 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Підкамінської селищної ради Золочівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 04372483, адреса: вул. І. Франка, 1, cмт Підкамінь, Золочівський район, Львівська область, 80670) щодо незабезпечення проведення робіт із винесення меж геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га, яка розташована в околицях смт Підкамінь Підкамінської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов'язати Підкамінську селищну раду Золочівського району Львівської області (код ЄДРПОУ 04372483, адреса: вул. І. Франка, 1, cмт Підкамінь, Золочівський район, Львівська область, 80670) забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж геологічної пам'ятки природи місцевого значення «Ерозійний останець морських рифів Товтрів або Медоборів Сарматського віку в околицях смт Підкамінь» площею 0,3 га, яка розташована в околицях смт Підкамінь Підкамінської територіальної громади Золочівського району Львівської області та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяКарп'як Оксана Орестівна