31 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/16342/24
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)" про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)", в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не проведення нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період проходження військової служби з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця (як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення) січень 2008 року, а за період з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року з урахуванням вимог абзаців 4,5,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078;
- зобов'язати нарахувати та виплати індексацію грошового забезпечення за період проходження військової служби з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року із застосуванням базового місяця (як місяця, з якого починається обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення) січень 2008 року, а за період з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року з урахуванням вимог абзаців 4,5,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 та із урахуванням раніше проведених виплат та з одночасним нарахуванням та виплатою компенсації утриманих сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями. поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року №44.
- зобов'язати нарахувати та виплатити компенсацію втрат доходів, у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення на суму невиплаченої індексації за весь час затримки виплати - за період з 20.07.2016 року по день фактичної виплати компенсації.
Позовні вимоги Позивача мотивовані тим, що у день звільнення зі служби Позивач дізнався, що Відповідач за період проходження військової служби з 20.07.2016 року по 13.05.2021 року не нараховував та не виплачував індексацію його грошового забезпечення. Позивач вважає, що з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року має право на нарахування та виплату індексації його грошового забезпечення із урахуванням базовим місяцем для її обчислення січень 2008 року, а за період з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року - з урахуванням вимог абзаців 4,5,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Крім того, Позивач вважає, що має право на компенсації утриманих сум податку з доходів фізичних осіб на суми нарахованої індексації та на компенсацію втрат доходів, у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення.
На своє звернення Позивач отримав лише інформацію про суми нарахованої індексації за спірний період, але їх перерахунок не був проведений.
Ухвалою суду від 02.09.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Відповідача, Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)", відзив на позов в установлений термін до суду не подав.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав для проведення індексації грошових доходів громадян, в тому числі військовослужбовців, регулюються правовими нормами Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач проходив військовому службу у Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)" і наказом від 12.05.2021 року №40/ОС-21 звільнений з 13.05.2021 року зі служби.
Судом встановлено, що протягом вказаного періоду Відповідачем була нарахована та виплачена Позивачу індексація його грошового забезпечення, розмір якої зазначено у довідці Відповідача №41 від 19.06.2024 року, копія якої долучена Позивачем до позову та досліджена судом. Одночасно суд враховує, що відповідно до інформації, зазначеній в даній довідці, при розрахунку вказаної індексації базовим місяцем враховувався липень 2016 року.
Суть спору між сторонами в даній справі в першій частині позовних вимог зведена виключно до наявності у Позивача права на індексацію грошового забезпечення за спірний період з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 р.
Суд враховує, що індексація заробітної плати - це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону №1282-XII).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (надалі - Порядок № 1078).
Розрахунок самої індексації, оскільки вона покликана захистити доходи населення від інфляції, ґрунтується на індексі споживчих цін (індексі інфляції), який щомісяця публікується Держстатом України.
Доводи Позивача щодо наявності у нього права на індексацію грошового забезпечення за спірний період з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 р., узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.
Так, в розумінні вимог Закону №1282-XII та Порядку №1078 для індексації заробітної плати необхідно визначити два показники: базовий місяць та коефіцієнт індексації.
Базовий місяць - це місяць останнього підвищення окладів.
Коефіцієнт індексації обчислюється на базі щомісячних індексів інфляції. Розрахунок ведеться зростаючим підсумком шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим - до перевищення порогу індексації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Суд враховує, що до підвищення з 01.01.2018 року схеми посадових окладів військовослужбовців були затверджені постановою КМ України від 7 листопада 2007 р. №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.01.2008 року.
Таким чином, в розумінні вимог п.5 Порядку №1078 саме січень 2008 року є базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення Позивачу за період з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача при проведенні індексації його грошового забезпечення за період з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року.
Порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)" здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року у відповідності до вимог Порядку № 1078 та із урахуванням січня 2008 року як базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення Позивачу та із урахуванням виплачених сум.
Судом встановлено, що протягом іншого спірного періоду (з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року) Відповідачем також була нарахована та виплачена Позивачу індексація його грошового забезпечення, розмір якої зазначено в довідці Відповідача №10 від 22.02.2024 року, копія якої долучена Позивачем до позову та досліджена судом. Одночасно суд враховує, що відповідно до інформації, зазначеній в даній довідці, при розрахунку вказаної індексації базовим місяцем враховувався березень 2018 року.
Одночасно суд частково погоджується із доводами Позивача, що при нарахуванні індексації грошового забезпечення Позивача за період з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року слід врахувати вимоги абзаців 4,5,6 пункту 5 Порядку № 1078.
Безспірно, відповідно до вимог абзацу четвертого п.5 Порядку № 1078, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абзац п'ятий пункту 5 Порядку № 1078).
Таким чином, індексація грошового забезпечення Позивача з березня 2018 року повинна визначатися як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу та за умови, що розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Разом з тим, до чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий пункту 5 Порядку № 1078).
Як вже зазначалося судом, представник Відповідача всупереч вимогам ст.77 КАС України не надав суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності нарахування та виплати Позивачу індексації його грошового забезпечення Позивача за період з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року.
Таким чином, порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)" здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року із врахуванням вимог абзаців 4,5,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
Разом з тим, як вже зазначалося, відповідно до вимог ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Відповідно до вимог ст.18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-III (надалі - Закон № 2017-III) індексацію доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін віднесено до державних соціальних гарантій.
В розумінні вимог ст.1 цього ж Закону № 2017-III прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.
Позивач не врахував, що за приписами ст.6 Закону №1282-XII грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Системний аналіз положень Закону № 2017-III та Закону №1282-XII свідчить, що індексація грошових доходів населення, в тому числі грошового забезпечення Позивача, є державною соціальною гарантією, що здійснюється з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін та в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Таким чином, доводи Позивача щодо щомісячного розміру індексації за спірний період у фіксованій сумі 4 258,75 грн., виходять за межі прожиткового мінімуму, встановленого законом за спірний період, а тому є такими, що суперечать вимогам Закону №1282-XII, а тому врахуванню не підлягають.
Одночасно суд враховує, що в розумінні вимог ст.2 Закону №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Тобто, лише у разі затримки на один і більше календарний місяць виплата уже нарахованих доходів обчислюються компенсаційні суми в розумінні Закону № 2050-III.
Суд враховує, що відповідно до вимог п.5 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів. у зв'язку з порушенням термінів їх виплати. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159, сума компенсації виплачується громадянам у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
За приписами п.8 цього ж Порядку відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.
Суд визнає право Позивача на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, але вважає передчасними в цій части позовні вимоги Позивача, так як такі спірні відносини між сторонами ще не виникли по причині не проведення Відповідачем перерахунку розміру індексації та відсутня відмова Вілдповідача в нарахуванні та виплаті відповідної компенсації.
Суд також погоджується із доводами Позивача, що приписами правових норм Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 р. №44, визначені умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями.
Відповідно до вимог п.4 цього Порядку виплата такої грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.
Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення (п.5 цього ж Порядку).
Тобто, виплаті такої компенсації передує механізм нарахування та утримання такого податку з доходів вказаних осіб.
Суд визнає право Позивача на компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, що будуть утримані із сум перерахованого розміру індексації його грошового забезпечення на виконання вказаного судового рішення.
Разом з тим, суд вважає також передчасними в цій части позовні вимоги Позивача, так як такі спірні відносини між сторонами щодо нарахування та утримання відповідного податку ще не виникли по причині не проведення Відповідачем перерахунку розміру індексації.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)" (вул. Низгірецька,1 м. Бердичів, Житомирська область, 13306, код ЄДРПОУ 08563330) задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Бердичівська виправна колонія (№70)" щодо не нарахування в повному обсязі ОСОБА_1 індексації його грошового забезпечення за період з 20.07.2016 року по 13.05.2021 року.
Зобов'язати Державну установу "Бердичівська виправна колонія (№70)" здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 20.07.2016 року по 28.02.2018 року у відповідності до вимог Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, та із урахуванням січня 2008року як базового місяця для обчислення такої індексації грошового забезпечення та із врахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Державну установу "Бердичівська виправна колонія (№70)" здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 року по 13.05.2021 року у відповідності до вимог абзаців 4,5,6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, та із врахуванням виплачених сум.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк
31.01.25