Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 лютого 2025 року Справа №200/14933/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання в справі за його позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів,
28 січня 2025 року ОСОБА_1 через підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду із заявою, в якій просив визнати поважними причини пропуску строку, який надається для пред'явлення до виконання виконавчого листа, та поновити пропущений строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання.
В обґрунтування заяви зазначав, що з 01 листопада 2020 року він проходить військову службу на офіцерських посадах, зокрема з 21 грудня 2021 року - на посаді начальника відділу в Управлінні Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Донецькій області (Держспецзв'язку), з 01 червня 2024 року по теперішній час проходить військову службу в Управлінні Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Луганській області.
Крім того, він як військовослужбовець у періоди з 01 листопада 2020 року по 08 грудня 2020 року, з 01 січня 2021 року по 04 травня 2021 року, з 15 травня 2021 року по 04 липня 2021 року, з 12 серпня 2021 року по 23 лютого 2022 року, та з 14 червня 2022 року по 28 січня 2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у місті Краматорську Донецької області.
Проходження військової служби із введенням воєнного стану в Україні значно ускладнило можливість своєчасного звернення ним до суду для отримання виконавчого документу та подальшого пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Боржник в добровільному порядку починаючи з 23 грудня 2021 року не виконав покладені на нього рішенням суду у цій справі зобов'язання, посилаючись на відсутність фінансування, про що він дізнався з відповіді Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від 12 грудня 2024 року № 29-01-14/5496 на його звернення від 09 грудня 2024 року.
Виконавчий лист було отримано вже після закінчення строку пред'явлення його до виконання (за його заявою).
Заявник подав заяву про розгляд заяви про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання без його участі. Також зазначав, що подану заяву підтримує та просить її задовольнити.
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради подало клопотання про розгляд заяви без участі його представника в порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 листопада 2021 року, яке набрало законної сили 23 грудня 2021 року, позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів задоволено: визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 недоплаченої частини разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік в сумі 7354 грн.; стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену частину разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», враховуючи висновки, що викладені в рішенні Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, в сумі 7354 грн.
15 січня 2025 року за заявою стягувача в даній справі судом оформлено та видано виконавчий лист зі строком пред'явлення його до виконання до 24 грудня 2024 року.
Інформація про наявність відкритого виконавчого провадження у суду відсутня.
Судом також встановлено, що на запит позивача від 09 грудня 2024 року Управлінням праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради надана відповідь від 12 грудня 2024 року № 29-01-14/5496, в якій зазначено, що рішення суду виконати неможливо у зв'язку з відсутністю кошторисних призначень на зазначені цілі та відсутністю фінансування за бюджетною програмою КПКВК 3504040.
Судом також встановлено, що з 01 листопада 2020 року заявник проходить військову службу, зокрема з 01 червня 2024 року по теперішній - в Управлінні Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Луганській області. У періоди з 01 листопада 2020 року по 08 грудня 2020 року, з 01 січня 2021 року по 04 травня 2021 року, з 15 травня 2021 року по 04 липня 2021 року, з 12 серпня 2021 року по 23 лютого 2022 року, та з 14 червня 2022 року по 28 січня 2024 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи у місті Краматорськ Донецької області (підтверджується службовим посвідченням позивача; довідками від 21 січня 2025 року №38/08-1-54 та №38/08-1-55, що видані Управлінням Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України в Луганській області).
Судом також встановлено, що з 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.
Розглянувши заяву суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 - 6 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року № 1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Строки пред'явлення виконавчого документа до виконання перериваються у разі:
1) пред'явлення виконавчого документа до виконання;
2) надання судом, який розглядав справу як суд першої інстанції, відстрочки або розстрочки виконання рішення.
У разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв'язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред'явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв'язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
З 26 березня 2022 року набрав чинності Закон України від 15 березня 2022 року №2129-ІХ «Про внесення зміни до розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження"», яким розділ XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» доповнено пунктом 102 відповідного змісту.
Відповідно до п. 102 розд. ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції зазначеного Закону), тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Таким чином, строк пред'явлення виконавчого документу до виконання, що встановлений ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження», який закінчився після 26 березня 2022 року, переривається на період дії на території України воєнного стану та встановлюється з дня припинення або скасування воєнного стану.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 15.03.2023 року у справі №260/2595/22, який звернув увагу на те, що особливості примусового виконання рішень у період воєнного стану визначені п. 102 розд. ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про виконавче провадження» як спеціального нормативно-правового акту.
Строк пред'явлення до виконання виконавчого листа, що виданий в даній справі, в силу закону з 26 березня 2022 року на період дії на території України воєнного стану перервано. Отже, цей строк не пропущений.
З огляду на наведене правові підстави для задоволення заяви про поновлення такого строку відсутні.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 248, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання відмовити.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 256 КАС України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 03 лютого 2025 року.
Суддя Т.В. Логойда