Справа № 183/525/25
№ 1-кс/183/187/25
03 лютого 2025 року Дніпропетровська обл.,
м. Самар
Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, заявлено у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132610000169 від 13.12.2024 р. за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України,
23.01.2025 року до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло вищезазначене клопотання.
Обґрунтовуючи клопотання прокурор зазначає, що слідчими Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024132610000169 від 13.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України.
Проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється групою слідчих Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 .
В ході досудового слідства встановлено, що військові посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) протягом 2022-2024 років, в умовах воєнного стану, перевищуючи свої службові повноваження, тобто вчиняли дії, які явно виходили за межі наданих цим особам повноважень, протиправно виключали з військового обліку військовослужбовців, надавали та оформлювали відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним особам.
Відповідно до положень п. 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 1487 від 30.12.2022 - взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Так, під час досудового розслідування, з метою належної перевірки усіх обставин, Луганською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону відповідно до положень ст.ст. 36, 93 КПК України спрямовано запит № 04-15вих-25 від 02.01.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_3 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , фактична адреса не розголошується на підставі п. 1.1.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю) про надання інформації та документів, яка мається у ІНФОРМАЦІЯ_3 за 2021 - 2024 роки.
Проте, згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 № ст/11 від 06.01.2025 у наданні такої інформації та документів відмовлено.
Відповідно до положень п. 1, п. 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 154 від 23.02.2022 - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. ІНФОРМАЦІЯ_4, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Таким чином, відомості за 2022 - 2024 роки про зняття (виключення) осіб з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, які прийняті ІНФОРМАЦІЯ_3 - перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У зв'язку з чим, виникає необхідність отримання дозволу на тимчасовий доступ до інформації та документів, яка міститься щодо військовозобов'язаних та резервістів, що перебуває у володінні або користуванні ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Разом з цим, з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження, підтвердження встановлення усіх обставин кримінального правопорушення, необхідний доступ зазначених відомостей, які маються у ІНФОРМАЦІЯ_3 . Окрім цього, вказані відомості необхідні для перевірки за обліками державних реєстрів та баз даних щодо надання статусу осіб з інвалідністю, перетину державного кордону України та інш.
У разі зволікання з вилученням інформації у ІНФОРМАЦІЯ_3 , будуть створені можливості для їх знищення, спотворення, видалення, тому вважаю за доцільне розглянути клопотання за відсутності представників ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Документи, які перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_3 містять конфіденційну інформацію, в тому числі персональні дані осіб, але самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
В судове засідання прокурор не з'явився. Про час, дату, місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В клопотанні прокурор просить, вказане клопотання розглядати без участі представника ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою збереження вказаної інформації.
Ознайомившись з клопотанням та доданими до клопотання матеріалами, слідчий суддя дійшов наступного.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи, зокрема:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132610000169 від 13.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України, за фактом протиправного виключення з військового обліку військовослужбовців, надання та оформлення відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним особам, що вчинено в період 2022-2024 р.р. військовими посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З протоколів допиту свідків від 06 та 08 січня 2025 р. вбачається, що є підстави вважати, що військовими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.426-1 КК України
Разом з цим у своєму клопотанні прокурор просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володіння ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином заявником клопотання не доведено перебування у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 документів, надання тимчасового доступу до яких прокурор просить, а також, що вказані документи можуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у цьому кримінальному провадженні.
На підставі викладеного слідчий суддя доходить до висновку, що клопотання не обґрунтоване та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.159, 162-164 КПК України, слідчий суддя,
В задоволенні клопотання прокурора Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, заявлено у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132610000169 від 13.12.2024 р. за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1