Справа № 183/525/25
№ 1-кс/183/188/25
03 лютого 2025 року Дніпропетровська обл.,
м. Самар
Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання прокурора Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, заявлено у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132610000169 від 13.12.2024 р. за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України,
23.01.2025 року до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло вищезазначене клопотання.
Обґрунтовуючи клопотання прокурор зазначає, що слідчими Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024132610000169 від 13.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України.
Проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється групою слідчих Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську у складі ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 .
В ході досудового слідства встановлено, що військові посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) протягом 2022-2024 років, в умовах воєнного стану, перевищуючи свої службові повноваження, тобто вчиняли дії, які явно виходили за межі наданих цим особам повноважень, протиправно виключали з військового обліку військовослужбовців, надавали та оформлювали відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаним особам.
Відповідно до положень п. 21 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 1487 від 30.12.2022 - взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Так, під час досудового розслідування, з метою належної перевірки усіх обставин, Луганською спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону відповідно до положень ст.ст. 36, 93 КПК України спрямовано запит № 04-2175вих-24 від 17.12.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , фактична адреса не розголошується на підставі п. 1.1.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю) про надання інформації та документів, яка мається у ІНФОРМАЦІЯ_1 за 2021 - 2024 роки.
Проте, згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2467 від 19.12.2024 у наданні такої інформації та документів відмовлено.
Відповідно до положень п. 1, п. 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 154 від 23.02.2022 - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Таким чином, відомості за 2022 - 2024 роки про зняття (виключення) осіб з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, які прийняті ІНФОРМАЦІЯ_1 - перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У зв'язку з чим, виникає необхідність отримання дозволу на тимчасовий доступ до інформації та документів, яка міститься щодо військовозобов'язаних та резервістів, що перебуває у володінні або користуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Разом з цим, з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження, підтвердження встановлення усіх обставин кримінального правопорушення, необхідний доступ зазначених відомостей, які маються у ІНФОРМАЦІЯ_1 . Окрім цього, вказані відомості необхідні для перевірки за обліками державних реєстрів та баз даних щодо надання статусу осіб з інвалідністю, перетину державного кордону України та інш.
У разі зволікання з вилученням інформації у ІНФОРМАЦІЯ_1 , будуть створені можливості для їх знищення, спотворення, видалення, тому вважаю за доцільне розглянути клопотання за відсутності представників ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Документи, які перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 містять конфіденційну інформацію, в тому числі персональні дані осіб, але самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
В судове засідання прокурор не з'явився. Про час, дату, місце розгляду справи повідомлений належним чином.
В клопотанні прокурор просить, вказане клопотання розглядати без участі представника ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою збереження вказаної інформації.
Ознайомившись з клопотанням та доданими до клопотання матеріалами, слідчий суддя дійшов наступного.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління ДБР, розташованого у місті Краматорську перебувають матеріали кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132610000169 від 13.12.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України.
З протоколів допиту свідків від 06 та 08 січня 2025 р. вбачається, що є підстави вважати, що військовими службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.426-1 КК України
З наданих слідчому судді матеріалів досудового розслідування вбачається, що документи до яких заявник просить надати тимчасовий доступ, а саме відомості за 2022 - 2024 роки про зняття (виключення) осіб з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 , рішення щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, які прийняті ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Частиною 1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Згідно з ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Таким чином, документи до яких просить прокурор надати тимчасовий доступ, містять охоронювану законом таємницю.
В матеріалах, доданих до клопотання, містяться докази місця знаходження вказаних документів.
Заявником клопотання доведено, що в зазначеній документації маються відомості, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, без отримання яких неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити всі обставини кримінального провадження, встановити всіх осіб, причетних до вчинення злочинів, надати їм належну правову оцінку.
Також доведено неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести у вчиненні кримінального правопорушення не надається можливим.
На підставі викладеного слідчий суддя доходить до висновку, що клопотання обґрунтоване і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.159, 162-164 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів, заявлено у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024132610000169 від 13.12.2024 р. за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.426-1 КК України, - задовольнити.
Надати прокурорам Луганської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , дозвіл на тимчасовий доступ (тобто можливість ознайомитися з документами і вилучити їх оригінали та/або копії) до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме:
- інформації відносно осіб (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце реєстрації, місце проживання, РНОКПП), які згідно рішень ВЛК визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- оригіналів документів на підставі, яких ВЛК прийнято рішення про непридатність осіб до військової служби з виключенням з військового обліку з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- інформації відносно осіб (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце реєстрації, місце проживання, РНОКПП), які згідно рішень МСЕК визнані особами з інвалідністю з виключенням з військового обліку з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- оригіналів документів на підставі, яких МСЕК прийнято рішення про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку з 01.01.2022 по 31.12.2024;
- інформації відносно осіб (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце реєстрації, місце проживання, РНОКПП), яким відповідно до положень ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації з 24.02.2022 по 31.12.2024;
- оригіналів документів на підставі, яких відповідно до положень ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надана відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації з 24.02.2022 по 31.12.2024;
- інформації відносно осіб (прізвище, ім'я, по батькові, дата народження, місце реєстрації, місце проживання, РНОКПП), яким відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 76 від 27.01.2023, які заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час з 24.02.2022 по 31.12.2024;
- оригіналів документів на підставі, яких відповідно до Порядку бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 76 від 27.01.2023, які заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час з 24.02.2022 по 31.12.2024.
Роз'яснити представникам ІНФОРМАЦІЯ_1 , що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Прокурор зобов'язаний пред'явити особі, яка зазначена в ухвалі як володілець речей і документів, оригінал ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів та вручити її копію.
Строк дії ухвали визначити до 03 (включно) квітня 2025 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1