Справа № 171/1682/24
3/212/18/25
29 січня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Ваврушак Н.М., за участі секретаря судового засідання Яненко О.Ю., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, складених Відділенням поліції № 8 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює лісорубом ПЧЛ, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
учасники справи про адміністративне правопорушення: захисник - адвокат Лантух О.О.
Відповідно до постанови Дніпровського апеляційного суду від 22 липня 2024 року визначена підсудність справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення Жовтневому районному суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 298203 від 23.06.2024 року, 23.06.2024 року о 17:10 годині водій ОСОБА_1 в м. Апостолово по вул. Осипенко керував транспортним засобом марки «ВАЗ 21102» д. н. з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, не виразна мова, не стійка хода. Від проходження огляду на сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, що зафіксовано на бодікамеру № 799342.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснені вимоги ст.268 КУпАП й зміст ст.63 Конституції України.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, його захисник - адвокат Лантух О.О. надав суду клопотання про закриття адміністративної справи з недоведеності вини та порушення порядку огляду на стан сп'яніння, безпідставної зупинки транспортного засобу.
Суд, дослідивши письмові та відеоматеріали справи, дійшов такого висновку.
Згідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Частиною першої статті 130 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 298203 від 23.06.2024 року; актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у якому вказані виявлені ознаки за якими проводився огляд водія ОСОБА_1 , а саме: запах алкоголю з порожнини рота, не виразна мова, не стійка хода, та яким зафіксовано відмову останнього від проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою газоаналізатора Alcotest Drager ARBH - 0612; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до медичної установи; рапортами ст. інспектора та поліцейського СРПП ВП№8 Криворізького РУП в Дніпропетровській області від 23.06.2024; копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАВ № 343715 про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 5 ст. 121 КУпАП, та накладення на останнього адміністративного стягнення у виді штрафу; довідкою поліцейського СРПП ВП№8 Криворізького РУП в Дніпропетровській області від 23.06.2024, згідно якої ОСОБА_1 отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_2 від 13.05.2004; відеозаписом фіксування вчинення правопорушення, відповідно до якого ОСОБА_1 керував транспортним засобом, був зупинений працівниками поліції у зв'язку з порушенням ПДР, останньому повідомлено про причину зупинки транспортного засобу, встановлені ознаки алкогольного сп'яніння, роз'ясненні наслідки відмови від проходження огляду, при цьому ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та в медичному закладі.
З переглянутого відеозапису, видно, що ОСОБА_1 після зупинки транспортного засобу працівникам поліції повідомив, що він відпочивав та після вживання алкогольних напоїв сів за кермо автомобілю, їхав повільно, свідомо відмовляється від проходження медичного огляду.
На думку суду, дослідженні у судовому засіданні докази у своїй сукупності дають достатні підстави суду для того, щоб дійти висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
З переглянутого у судовому засіданні відеозапису вбачається, що поліцейський роз'яснив ОСОБА_1 причину зупинки транспортного засобу, а саме порушення ПДР, що надає поліцейському право зупинити транспортний засіб відповідно до вимог ст. 35 ЗУ «Про Національну поліцію».
Відсутність підпису у акті огляду та направлені на огляд з метою виявлення стану сп'яніння обумовлена відмовою ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, що зафіксовано на відеозаписі.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складений у відповідності із чинними вимогами законодавства. Крім того, з оглянутого судом відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 було запропоновано пройти огляд на місці зупинки та у медичному закладі, а також роз'яснено його право відмовитися із наступними наслідками такої відмови.
Отже, ОСОБА_1 в порушення пункту 2.5 ПДР України відмовився на вимогу поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Крім того, суд звертає увагу, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Таким чином, вважаю, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Доводи захисника про недоведеність вини ОСОБА_1 спростовуються наведеними вище обґрунтуваннями.
Вирішуючи питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, яка повністю підтверджена матеріалами справи, та вважає необхідним і достатнім застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч. 1 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
У відповідності до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 гривень.
Керуючись ст. ст. 40-1, 130, 283- 285 КУпАП, суд -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 гривень (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок), з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 гривень (шістсот п'ять гривень 60 копійок) на користь держави (стягувач: Державна судова адміністрація України, отримувач коштів: ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).
На підставі статті 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу.
Відповідно до вимог статті 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Строк пред'явлення постанови до виконання - 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її прийняття до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Н. М. Ваврушак