Рішення від 03.02.2025 по справі 211/314/25

Справа № 211/314/25

Провадження №2-о/211/44/25

РІШЕННЯ

іменем України

03 лютого 2025 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Ніколенко Д.М.,

за участю секретаря судового засідання - Данилової О.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міністерство оборони України, про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, -

встановив:

адвокат Федосов Микита Миколайович від імені та в інтересах заявника звернувся до суду з вказаною заявою, де заінтересованою особою зазначено Міністерство оборони України, та просить суд встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.12.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_11. В обґрунтування заяви представник зазначив, що з серпня місяця 2011 року по дату мобілізації до лав ЗСУ (15.11.2022) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу, як чоловік та дружина, з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 . Вказану квартиру з серпня місяця 2011 року їм в безоплатне користування надавав батько ОСОБА_1 - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та яку 15.05.2018 подарував донці ОСОБА_4 (Договір дарування квартири серії ННС 708432). ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилась донька ОСОБА_5 . Крім того, за наведеною адресою разом з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_5 проживав син ОСОБА_1 від попереднього шлюбу - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . 15.11.2022 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 призваний на військову службу до військової частини НОМЕР_1 . ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 загинув. 01.04.2024 рішенням Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у справі №211/747/24 (провадження №2-0/211/40/24) встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.08.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_11, яке набрало законної сили 28.05.2024. 02.12.2024 за вих. №7/31436/24 начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 полковником ОСОБА_12 ОСОБА_1 направлено виписку з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, №34/д від 08.11.2024. За змістом наведеної Виписки комісія дійшла висновку про повернення на доопрацювання документів для призначення одноразової грошової допомоги. Оскільки вирішити вказане питання в позасудовому порядку неможливо, заявник змушена звернутися до суду із вказаною заявою.

Ухвалою судді Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 14.01.2025 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.

30.01.2025 представником Міністерства оборони України ОСОБА_11 через систему «Електронний суд» скеровано до суду пояснення, згідно якого заінтересована особа просить розглянути справу за відсутності представника Міністерства за наявними у справі матеріалами. Також представник просить суд залучити до участі у справі в якості заінтересованих осіб ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 . Та витребувати у відповідного відділу державної реєстрації актів цивільного стану інформацію з Державного реєстру актів цивільного стану щодо наявності у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дружини, дітей, батьків та, у випадку їх наявності, залучити до участі у даній справі у якості заінтересованих осіб.

Суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні даних клопотань, вважаючи їх необґрунтованими, по-перше, безпосередньо Міністерством оборони України розглядається питання щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, тому немає потреби у залученні його структурних одиниць, по-друге, у витребуванні доказів немає необхідності, так як у справі вони були витребувані, досліджені та враховані судом при ухваленні рішення у справі №211/747/24. Крім того, у вказаній справі були залучені, в якості заінтересованих осіб, батьки ОСОБА_2 , які, у свою чергу, не заперечували проти задоволення заяви, на відміну від Міністерства оборони України. У даній справі суд не вбачає підстав та необхідності для їх залучення.

У судове засідання заявник ОСОБА_1 та її представник - адвокат Федосов М.М., не з'явились, адвокат Федосов М.М. надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до поданого раніше пояснення, Міністерство оборони України просить розглянути справу за відсутності представника Міністерства за наявними у справі матеріалами, врахувавши пояснення.

Дослідивши докази у справі та матеріали цивільної справи, суд вважає, що заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно зі ст. 84 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Судом встановлено, що рішенням Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 01.04.2024 у справі №211/747/24 (провадження №2-0/211/40/24) встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 01.08.2011 по ІНФОРМАЦІЯ_11, яке набрало законної сили 28.05.2024 (а.с. 18-20 - копія рішення, а.с. 21, 22 - копія ухвали).

ІНФОРМАЦІЯ_4 у них народилася донька, ОСОБА_5 (а.с. 15 - копія свідоцтва про народження).

ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 помер (а.с. 24 - копія свідоцтва про смерть).

Відповідно до Акту від 29.01.2024, складеного та завіреного головою ОСББ «Східний 41» ОСОБА_8 і підписаного сусідами, у період з 2011 року до ІНФОРМАЦІЯ_11 (дня загибелі) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживав з ОСОБА_1 та дітьми ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за адресою: АДРЕСА_1 . Вів спільне господарство, сплачував комунальні послуги (а.с. 32 - копія акту, а.с. 33-44 - копії квитанцій).

Вказана квартира на підставі Договору дарування квартири від 15.05.2018 належить ОСОБА_1 (а.с. 16, 17 - копія договору).

Заявник звернулась до Міністерства оборони України з метою призначення їй та виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум у зв'язку з загибеллю ОСОБА_2 . Однак, їй було повернуто документи для доопрацювання, про що свідчить виписка з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, №34/д від 08.11.2024 (а.с. 28). Такий висновок ґрунтується на тому, що в редакції статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», чинного на дату смерті військовослужбовця ( ОСОБА_2 ), зазначено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або згідно статті 31 частини першої згаданого Закону, члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Підтверджуючих документів про право на призначення пенсії у разі втрати годувальника або факт призначення даного виду пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», чи документів про перебування на утриманні загиблого, ОСОБА_9 на розгляд Комісії не надано.

Як вбачається з Відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 23.12.2024, отриманої від ГУ ДПСУ в Дніпропетровській області, у ОСОБА_1 у період: 3 квартал 2011 року, 1 квартал 2012 року - 3 квартал 2015 року - відсутня інформація про доходи; 4 квартал 2011 року - 11,77 грн.; 4 квартал 2015 року - 3 квартал 2018 року - отримувала державну та соціальну матеріальну допомогу від Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Довгинцівської районної в місті ради (місячна виплата становила 2 580,00 грн.); 2 квартал 2018 року - отримала спадщину від ОСОБА_10 у розмірі 101 956,00 грн.; 4 квартал 2018 року - 2 квартал 2023 року - відсутня інформація про доходи; 3 квартал 2023 року (вересень) - отримала допомогу на похованні від ВЧ НОМЕР_1 у розмірі 12 945,00 грн. (а.с. 29).

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5), ОСОБА_2 у періоди з грудня 2011 року по липень 2013 року, з вересня 2017 року по лютого 2022 року, з грудня 2022 року по липень 2023 року працював та отримував сталий дохід, зокрема, середній заробіток у 2011 році становив 1 025,00 грн., у 2012 році - 1 062,82 грн., у 2013 році - 1 209,94 грн., у 2017 році - 3 275,00 грн., у 2018 році - 4 283,33 грн., у 2019 році - 4 107,07 грн., у 2020 році - 4 457,14 грн., у 2021 році - 7 296,67 грн., у 2022 році - 21 049,16 грн., у 2023 році - 90 836,36 грн. (а.с. 30, 31).

Згідно із частиною 3 статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до норм статей 3, 4 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.

Згідно із роз'ясненнями, які містяться у пункті 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

При вирішенні питання щодо встановлення вищевказаного факту суд також приймає до уваги пункт 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», де зазначено, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Згідно з роз'ясненнями, викладеними у листі Верховного Суду України від 01.01.2012 «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України постановив Постанову №168 від 28.02.2022 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Згідно із п. 2 Постанови №168 сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

Відповідно до приписів ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають:

1. Батьки;

2. Один із подружжя, який не одружився вдруге;

3. Діти, які не досягли повноліття;

4. Утриманці загиблого (померлого).

Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Згідно зі статтею 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні. Непрацездатними членами сім'ї відповідно до Закону вважаються:

а) діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. При цьому братам, сестрам та онукам право на пенсію надається у тих випадках, якщо у них немає працездатних батьків;

б) батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або є особами з інвалідністю;

в) батьки та дружина (чоловік), якщо вони не взяли повторний шлюб, військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію;

г) дід і бабуся - при відсутності осіб, які за законом зобов'язані їх утримувати;

д) дружина (чоловік) або один з батьків чи дід, бабуся, брат або сестра, незалежно від віку і працездатності, якщо вона (він) зайнята доглядом за дітьми, братами, сестрами чи онуками померлого годувальника, які не досягли 8-річного віку, і не працює.

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається, зокрема, непрацездатним дітям осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Статтею 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» також передбачено, що члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, окрім допомоги померлого. Якщо, крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів для існування.

Досліджені судом докази беззаперечно свідчать про те, що ОСОБА_1 у періоди з грудня 2011 року по липень 2013 року, з вересня 2017 року по лютого 2022 року, з грудня 2022 року по липень 2023 року дійсно перебувала на утриманні ОСОБА_2 , так як у заявлені періоди або зовсім не отримувала доходу, або отримувала, але це була державна та соціальна матеріальна допомога. За таких обставин, оскільки встановлення факту перебування на утриманні ОСОБА_2 має для заявника юридичне значення і потрібно для оформлення виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , суд вважає за необхідне встановити факт перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , але у визначені судом періоди. Проте надані суду докази не підтверджують факт перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 у періоди з серпня 2013 року по серпень 2017 року, з березня 2022 року по листопад 2022 року, оскільки у матеріалах справи відсутня інформація про наявність заробітку у ОСОБА_2 у зазначені періоди. Тому заявлені вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити частково.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 76-82, 89, 247, 263-265, 293, 294, 315, 319, 354-355 ЦПК України, суд

ухвалив:

заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Встановити факт перебування ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у періоди з грудня 2011 року по липень 2013 року, з вересня 2017 року по лютий 2022 року, з грудня 2022 року по липень 2023 року на утриманні ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), який помер ІНФОРМАЦІЯ_11 .

В іншій частині в задоволенні заяви - відмовити.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 03 лютого 2025 р.

Суддя Д.М. Ніколенко