вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
03.02.2025м. ДніпроСправа № 904/5682/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Колісника І.І.
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу
за позовом Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія", м. Дніпро
до Фізичної особи-підприємця Алізаде Елміри, м. Дніпро
про стягнення 5 862,77 грн.
Приватне акціонерне товариство "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" звернулося через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Фізичної особи-підприємця Алізаде Елміри 5862,77 грн вартості необлікованої електричної енергії.
Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2422,40 грн позивач просить покласти на відповідачку.
Позовні вимоги обґрунтовані втручанням відповідачкою в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів шляхом впливу на лічильник електричної енергії NIK 2100 АР6Т.2000.МС.11 № 20422786 фізичного поля від радіоелектронного пристрою, внаслідок чого електрична енергія споживається, а лічильником не враховується, що зафіксовано позивачем в акті про порушення № 00000779 від 15.07.2024.
Ухвалою суду від 30.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; відповідачці для подання відзиву на позов встановлено 15-денний строк з дня вручення цієї ухвали.
Відповідачка відзиву на позов не подала. Про відкриття провадження у справі та можливість подання заяв по суті справи відповідачка повідомлялася рекомендованим листом з повідомленнями про вручення за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до вимог статей 120, 242 Господарського процесуального кодексу України.
На адресу суду повернувся направлений відповідачці конверт із копією ухвали суду від 30.12.2024, до якого відділенням поштового зв'язку додано довідку про причину невручення поштового відправлення, а саме "за закінченням терміну зберігання".
За частиною третьою статті 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Згідно з частиною десятою статті 242 Господарського процесуального кодексу України судові рішення відповідно до цієї статті вручаються шляхом надсилання (видачі) відповідній особі копії (тексту) повного або скороченого судового рішення, що містить інформацію про веб-адресу такого рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень.
Частиною другою статті 50 Цивільного кодексу України передбачено, що фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб-підприємців є відкритою.
За змістом статей 9, 14, 18 Закону України № 755-IV від 15.05.2003 (із змін. і доп.) "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" на підставі поданих фізичною особою-підприємцем документів у Єдиному державному реєстрі зазначаються відомості про її місцезнаходження (адресу місця проживання, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою-підприємцем).
Відповідно до частини першої статті 51 Цивільного кодексу України до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Тобто, офіційне місцезнаходження повідомляється особою для забезпечення комунікації з нею, зв'язку зацікавлених осіб, у тому числі контрагентів, органів державної влади тощо.
Правила надання послуг поштового зв'язку визначені постановою Кабінету Міністрів України № 270 від 05.03.2009 (із змін і доп.) (далі - Правила).
Для отримання поштових відправлень користувачі послуг поштового зв'язку повинні забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України "Про поштовий зв'язок", цих Правил (п. 76 Правил).
Відтак повна відповідальність за достовірність інформації про місцезнаходження та щодо наслідків неотримання поштових відправлень покладається саме на фізичну особу-підприємця.
У разі неможливості вручення адресатам (одержувачам) поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом строку, що встановлюється оператором поштового зв'язку, відправлення "EMS" - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод (п. 101 Правил).
У разі неможливості вручення адресату (одержувачу) поштового відправлення, поштового переказу таке відправлення, переказ повертаються відправнику, крім випадків, якщо відправник під час оформлення поштового відправлення, поштового переказу визначив інший порядок розпорядження поштовим відправленням, поштовим переказом (п. 104 Правил).
За таких обставин суд доходить висновку, що неможливість вручення поштового відправлення відповідачці є наслідком незабезпечення нею вимог законодавства щодо можливості реального вручення їй поштових відправлень за її офіційним місцезнаходженням.
Отже, судом були вчинені всі передбачені законом заходи для належного повідомлення відповідачки про розгляд справи.
Згідно з частиною дев'ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За викладених обставин суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
Приватне акціонерне товариство "Підприємство з експлуатації електричних мереж
"Центральна енергетична компанія" (далі також - ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК", оператор системи, позивач) є Оператором системи розподілу та розподіляє електричну енергію споживачам, які приєднані до його мереж, відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила, ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 312 від 14.03.2018, Кодексу систем розподілу (далі - КСР), затвердженого постановою НКРЕКП № 310 від 14.03.2018, Кодексу комерційного обліку (далі - ККОЕЕ), затвердженого постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018, та на підставі постанови НКРЕКП №1533 від 27.11.2018 "Про видачу ПрАТ "ПЕЕМ "ЦЕК" ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом".
26 липня 2019 року шляхом підписання відповідачкою заяви-приєднання між Приватним акціонерним товариством "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" та Фізичною особою-підприємцем Алізаде Елмірою (далі також - споживач, відповідачка) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за особовим рахунком № 010001400 (далі - договір); ЕІС-код точки комерційного обліку площадки комерційного обліку 62Z4314213292239.
Відповідно до пункту 1.1 договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (далі - споживач) як послуги Оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до договору згідно з заявою-приєднання, що є Додатком 1 до договору.
Умови договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, та є однаковими для всіх споживачів (п. 1.2 договору).
Пунктом 1.3 договору визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.
Згідно з пунктом 2.1 договору оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об'єктом споживача, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії, який є Додатком 2 до договору, в особовому рахунку споживача, облікових базах даних Оператора системи.
Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовуються на об'єкті (об'єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (EIC-кодами) в Додатку 3 до договору (п. 2.2 договору).
Пунктом 6.2 договору передбачено, що споживач (серед іншого) зобов'язується: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з Оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; забезпечувати доступ представникам Оператора системи розподілу, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.
Згідно з пунктом 8.6 договору у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує Оператору системи вартість необлікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ.
У разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стали причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складення акта. Сторона, яка здійснила таке порушення, не може без поважних причин відмовитися від складення та підписання відповідного акта (п. 8.9 договору).
Відповідно до пункту 11.1 договору цей договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє до кінця поточного календарного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Згідно з пунктами 1.3 - 1.5 Паспорту точки розподілу електричної енергії (Додаток 2/1 до договору) видом об'єкта електрифікації за договором, до складу якого входить площадка комерційного обліку, є нежитлове приміщення за адресою: м. Дніпро, вул. Гладкова, 25, прим. 67н; приєднана потужність за майданчиком комерційного обліку - 4,5 кВт (а.с. 16).
Також додатками до договору є: Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (Додаток 3/1), Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (Додаток 6/1.3) та Однолінійна схема (Додаток 7/1.3) (а.с. 17 - 19).
Під час заміни лічильника на об'єкті електрифікації, яка проводилася 15.07.2024 за заявою відповідачки від 27.06.2024 б/н (вх. № 1570/380-04 від 27.06.2024), позивач виявив порушення споживачем ПРРЕЕ, а саме підпункту 4 пункту 8.4.2, про що був складений акт про порушення № 00000779 (а.с. 25-26).
В акті про порушення № 00000779 зафіксовано виявлені явні ознаки втручання в параметри розрахункового засобу обліку з метою зміни його показів шляхом впливу на лічильник електричної енергії NIK 2100 АР6Т.2000.МС.11 № 20422786 фізичного поля від радіоелектронного пристрою, внаслідок чого спожита електрична енергія споживається, але лічильником не враховується. Порушення зафіксовано схематично вмонтованим індикатором впливу радіочастотного випромінювання. На рідкокристалічному екрані лічильника відтворюється напис "RADIO". Порушення продемонстровано споживачу.
Присутня під час складання акта про порушення споживач ФОП Алізаде Елміра копію акта отримала, про що нею власноручно зазначено в акті № 00000779 від 15.07.2024.
При цьому споживачу було повідомлено про те, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 21.08.2024 о 10.00 год за адресою: м. Дніпро, вул. Горобців Братів, 28 та запрошено його для участі у цьому засіданні. Також споживача попереджено, що у разі його неявки цей акт буде розглянуто без його участі (а.с. 26).
У пункті 9 акта про порушення № 00000779 від 15.07.2024 зазначено, що для усунення виявленого порушення вжито заходу із заміни лічильника.
Також в акті про порушення № 00000779 від 15.07.2024 указано, що до нього додано матеріали фотофіксації.
Згідно з актом про усунення порушень Правил роздрібного ринку електричної енергії №150721 від 15.07.2024, складеним представником позивача за участю відповідачки, на об'єкті - магазин харчових продуктів по вул. Квартальна (стара назва - вул. Гладкова), 25 (о/р 010001400) здійснено заміну електролічильника зі складанням актів технічної перевірки та пломбування засобів обліку № 1003281 від 15.07.2024 (а.с. 27-28).
Засідання комісії позивача з розгляду акта про порушення № 00000779 від 15.07.2024 відбулося 21.08.2024, результати якого оформлені протоколом № 272/2024 від 21.08.2024. Представник відповідачки на засідання комісії не з'явився (а.с. 30).
За допущене споживачем порушення комісією прийнято рішення виконати розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії відповідно до розділу 8.4 ПРРЕЕ, виходячи з наступних розрахункових даних: дозволена потужність відповідно до умов договору - 4,5 кВт; тривалість роботи обладнання протягом доби - 24 год; коефіцієнт використання струмоприймачів - 0,6; розрахунковий добовий обсяг споживання електричної енергії - 64,80 кВт*год; період, за який здійснюється розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії, згідно з пп. 1 п. 8.4.8 ПРРЕЕ становить 182 дні - з 16.01.2024 по 15.07.2024 (з дня останнього контролю огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення).
За розрахунком позивача обсяг електроенергії, необлікованої внаслідок вчиненого споживачем порушення ПРРЕЕ, становить 893 кВт*год, вартість якої становить 5862,77 грн з ПДВ (а.с. 32).
За змістом пункту 2 протоколу № 272/2024 від 21.08.2024 відповідачці запропоновано вартість необлікованої електроенергії сплатити протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (а.с. 30).
На підставі сформованого розрахунку позивач надіслав на адресу відповідачки рахунок №8195027269661 від 21.08.2024 на суму 5862,77 грн для сплати вартості необлікованої електроенергії (а.с. 33).
На підтвердження надсилання споживачу протоколу, розрахунку та рахунка позивачем надано копії опису вкладення до цінного листа з рекомендованим повідомленням та списку згрупованих відправлень за 28.08.2024 (а.с. 31).
Відповідачка вартість необлікованої електроенергії за надісланим їй рахунком на суму 5862,77 грн не сплатила, у зв'язку з чим позивач 16.10.2024 звернувся до неї з претензією №2692/010.01-04 від 09.10.2024, в якій просив здійснити оплату зазначеного рахунка протягом 10 календарних діб з дати цієї претензії (а.с. 34-35).
Вимоги позивача, викладені у претензії № 2692/010.01-04 від 09.10.2024, відповідачкою залишені без реагування, що й стало причиною виникнення спору.
Предметом доказування є обставини, пов'язані з достовірністю встановленого за актом №00000779 від 15.07.2024 порушення відповідачкою, правомірністю цього акта та прийнятого на його підставі комісійного рішення про нарахування вартості необлікованої електроенергії на суму 5862,77 грн.
Правилами роздрібного ринку електричної енергії врегульовано взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами.
Пунктом 1.2.1 ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
За змістом пункту 5.1.1 ПРРЕЕ, в редакції, чинній у спірний період, оператор системи має право:
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
- проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;
- тимчасово припиняти розподіл (передачу) електричної енергії, обмежувати обсяг розподілу (передачі) електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках та порядку, передбачених цими Правилами та Кодексом систем розподілу, зокрема у зв'язку із заборгованістю споживача за договором про користування електричною енергією та/або договором про постачання електричної енергії, які продовжують свою дію в частині регулювання відносин сторін щодо заборгованості (переплати) за цими договорами, нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо;
- на отримання доступу до засобів вимірювальної техніки, систем автоматизованого вимірювання та баз даних результатів такого вимірювання (з метою отримання інформації) для контролю обсягів розподілу електричної енергії та величини потужності;
- перевіряти схеми приєднання струмоприймачів споживача, які беруть участь у регулюванні навантаження в електромережі, а також перевіряти працездатність установлених у споживача пристроїв протиаварійної автоматики та інших пристроїв, що забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі;
- контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів;
- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Згідно з пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії, серед іншого, зобов'язаний:
- користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);
- сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
- здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
- дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
- узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;
- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
- забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок, у тому числі генеруючих установок, установок зберігання енергії та їх налаштувань, та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) в установленому цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень;
- забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку;
- забезпечувати безперешкодний доступ до власних електричних установок уповноважених представників відповідних органів виконавчої влади (після пред'явлення ними службових посвідчень), яким згідно з законодавством України надано відповідні повноваження, а також виконувати їх приписи;
- своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень;
- не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об'єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.
Частинами першою, другою статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором (стаття 216 Господарського кодексу України).
Приписами частини другої статті 217 Господарського кодексу України встановлено, що у сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
За змістом пункту 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до пункту 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Складений позивачем акт про порушення за своїм змістом та порядком його складання відповідає вказаним нормативним приписам. Зафіксоване в акті порушення, передбачено підпунктом 4 пункту 8.4.2 глави 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ, а саме - фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів).
За результатами засідання комісії з розгляду акта про порушення № 00000779 від 15.07.2024 позивачем здійснено розрахунок загального обсягу необлікованої спожитої електричної енергії відповідно до пункту 8.4.10 ПРРЕЕ за період з 16.01.2024 по 15.07.2024 за формулою № 4, а саме: Wдоб = P*tдоб*Kв, де
Р - потужність (кВт), визначена як: 1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключенні всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи); 3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год). У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача t доб приймається рівним 8 год;
Kв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Перевіривши розрахунок, наведений позивачем, судом порушень не встановлено.
Відповідачкою не надано доказів судового оскарження рішення про донарахування вартості та обсягу недооблікованої електричної енергії, яке оформлене протоколом № 272/2024 від 21.08.2024.
Рахунок № 8195027269661 від 21.08.2024 на оплату вартості необлікованої електроенергії на суму 5862,77 грн був направлений відповідачці 28.08.2024 у складі поштового відправлення № 0504040233693, яке остання не отримала. Цей лист надійшов до поштового відділення відповідачки 29.08.2024 і 12.09.2024 був повернутий позивачу оператором поштового зв'язку за закінченням установленого терміну зберігання.
Утім, отримання відповідачкою кореспонденції знаходиться поза межами контролю позивача як відправника й від нього не залежить.
Відтак за змістом положень пункту 8.2.7 ПРРЕЕ щодо процедури вручення споживачу розрахункового документа за необліковану електричну енергію перебіг установленого цим пунктом 30-денного строку для виконання відповідачкою зобов'язання з оплати такого розрахункового документа посинається з 06.09.2024 (29.08.2024 + 5 робочих днів).
З урахуванням приписів статей 253, 254 Цивільного кодексу України щодо початку й закінчення перебігу строку відповідачка мала виконати своє зобов'язання з оплати рахунка №8195027269661 від 21.08.2024 на суму 5862,77 грн не пізніше 07.10.2024.
Отже, строк виконання нею грошового зобов'язання є таким, що настав.
Частиною першою статті 598 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом, зокрема виконанням, проведеним належним чином (стаття 599 Цивільного кодексу України).
Докази оплати відповідачкою рахунка на суму 5862,77 грн, виставленого позивачем на оплату вартості необлікованої електричної енергії, у матеріалах справи відсутні.
З огляду на викладене вимоги позивача про стягнення на його користь з відповідачки вартості необлікованої електроенергії у сумі 5862,77 грн є законними й обґрунтованими.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у сумі 2422,40 грн покладається на відповідачку.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73-79, 86, 91, 129, 165, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" до Фізичної особи-підприємця Алізаде Елміри про стягнення 5862,77 грн вартості необлікованої електричної енергії - задовольнити повністю.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Алізаде Елміри (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь Приватного акціонерного товариства "Підприємство з експлуатації електричних мереж "Центральна енергетична компанія" (ідентифікаційний код 31793056; місцезнаходження: 49008, м. Дніпро, вул. Горобців Братів, буд. 28) вартість необлікованої електроенергії у сумі 5862,77 грн, судовий збір у сумі 2422,40 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 03.02.2025.
Суддя І.І. Колісник