712/15165/24
2-а/712/29/25
30 січня 2025 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
судді Борєйко О.М.
за участю секретаря судового засідання Чорнуцької І.Ю.
представника позивача Мусієнко М.В.
представника відповідача Юрченко В.О.
відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
ОСОБА_1 звернувся до Соснівського районного суду з вказаним адміністративним позовом.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , прибув до ІНФОРМАЦІЯ_1 та відмовився від проходження військово - лікарської комісії.
Постановою №1918/М/2024 за справою про адміністративне правопорушення від 26 жовтня 2024 року позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф в розмірі 17 000 гривень.
Не погоджуючись з оскарженою постановою, позивач звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з вказаною позовною заявою.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 25 грудня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.
Представником відповідача надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог в зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.
Зазначив, що 26 жовтня 2024 року в ході уточнення облікових даних було з'ясовано, що ОСОБА_1 не має при собі військово - облікового документа, в зв'язку з цим не зміг його пред'явити на вимогу уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_3 , що призвело до порушення вимоги пункту 10-1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, згідно яких у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану військовозобов'язані повинні:
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон.
Відповідно до ч.6 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Враховуючи викладене, в зв'язку з відмовою пред'явити військово-обліковий документ, згідно ст. 254 КУпАП, уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , в присутності ОСОБА_1 , 26 жовтня 2024 року був складений Протокол про адміністративне правопорушення та належним чином повідомлено останнього про розгляд справи про адміністративне правопорушення 28 жовтня 2024 року о 14 годині 00 хвилин, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 .
У позивача були відсутні зауваження до протоколу; пояснення до протоколу також відсутні. Відповідно його було повідомлено під підпис, що розгляд справи відбудеться 28 жовтня 2024 о 14 годині 00 хвилин.
28 жовтня 2024 року ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення 28 жовтня 2024 року о 14 годині 00 хвилин, до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився, з клопотаннями та заявами про відкладення розгляду справи не звертався.
28 жовтня 2024 року справу про адміністративне правопорушення стосовно громадянина ОСОБА_1 розглянуто начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковник ОСОБА_3 , в ході розгляду якої встановлено наступне:
«28 жовтня 2024 року відносно громадянина ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП у зв'язку з відсутністю військово - облікового документу військовозобов'язаного та не пред'явлення його на вимогу уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_3 , що ж порушенням вимоги ч.6 ст. 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ зі змінами та абз.3 п.п.10-1 п.1 Правил військового обліку, які є додатком 2 до Порядку орагнізації та ведення військового обліку приовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений Постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Права, передбачені статею 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП громадянинові ОСОБА_1 було повіомлено та роз'яснено. Зауважегь до протоколу не має. Клопотань пр вдкладення справи не заявляв.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення призначено на 14 годину 00 хвилин 28 жовтня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 кабінет №302.
Дослідивши матеріали справи було встановлено наступне;
Громадянин ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 та під час перевірки обліковиї даних не пред'явив військово-обліковий документ на вимогу уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з його відсутністю, про що був складений протокол.
Згідно вимог частини 6 статті 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у період проведення мобілізації( крім цільової) громадяни України чоловочої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та предявляти за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.
Відповідно до абз.3 підпункту 10 пункту1 Правил військового обліку, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів,який затверджений постановлю КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 рк, приовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою повноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.
Згідно абз.2 п.22 постанови КМУ № 560, резервісти та військовозобовяані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебуваня або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформлюється військово-обліковий документ.
Відповідно до ст. 17 Закону України « Про оборону», захист Вітчизни, незалежності, територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні для проходження військової служби за станом здоров'я і віком, жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Згідно вимог статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
На момент розгляд справи було встановлено що громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги ч.6 ст. 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ зі змінами та абз. 3 п.п.10 пункту 1 Правил військового обліку, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений Постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Враховуючи, що громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення під час дії особливого періоду, яке передбачене ч.3 ст 210-1 КУпАП, постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1918/М/2024 від 28 жовтня 2024 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф в сумі 17 000 гривень.
Згідно ст. 235 КУпАП, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно п. 9 «Положення про Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань розглядають справи про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні позивач та представник позивача - адвокат Мусієнко М.В. заявлені позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з викладених в позовній заяві підстав.
Зазначили, що позивачем уточнені облікові дані 26 липня 2024 року, підтверджується доданим до позовної заяви витягом з додатку «Резерв+». Позивачем був пред'явлений працввникам ІНФОРМАЦІЯ_3 електронний вйськово - обліковий документ.
При розгляді справи про адімністартивне правопорушення начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_3 не були враховані надані представником позивача письмові пояснення.
Працівниками ІНФОРМАЦІЯ_3 не було здійснено фіксацію адміністартивного правопорушення, портативні відеореєстратори у останніх були відсутні.
В судовому засіданні представник відповідача Юрченко В.О. просив відмовити в задоволенні заявлених пощовних вимог в зв'язку з їх необгрунтованістю та безпідставністю. в задоволенні заявлених позовних вимог просив відмовити з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву; надав журнал реєстрації видачі, повернення потративного відеореєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації та витяг із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 348 від 24 жовтня 2024 року «Про проведення оповіщення військовозобов'язаних» про призначення особового складу ториторіального центру комплектування та соціальної підтримки для проведен яоповіщення військовозобов'язаних 26 жовтня 2024 року.
Дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, дослідивши їх всебічно, повно, об'єктивно, безпосередньо в судовому засіданні, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, суд приходить до наступного.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами та ін.
Відповідно до ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст. 235 КУпАП, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», громадяни зобов'язані: з'являтися за викликом до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки(військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.5 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
26 жовтня 2024 року в ході уточнення облікових даних було з'ясовано, що ОСОБА_1 не має при собі військово - облікового документа, в зв'язку з цим не зміг його пред'явити на вимогу уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_3 , що призвело до порушення вимоги пункту 10-1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які є додатком до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, згідно яких у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану військовозобов'язані повинні:
мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою уповноваженого представника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон.
Відповідно до ч.6 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», в період проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського, а також представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.
Враховуючи викладене, в зв'язку з відмовою пред'явити військово-обліковий документ, згідно ст. 254 КУпАП, уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , в присутності ОСОБА_1 , 26 жовтня 2024 року був складений Протокол про адміністративне правопорушення та належним чином повідомлено останнього про розгляд справи про адміністративне правопорушення 28 жовтня 2024 року о 14 годині 00 хвилин, що підтверджується особистим підписом ОСОБА_1 .
У позивача були відсутні зауваження до протоколу; пояснення до протоколу також відсутні. Відповідно його було повідомлено під підпис, що розгляд справи відбудеться 28 жовтня 2024 о 14 годині 00 хвилин.
28 жовтня 2024 року ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення 28 жовтня 2024 року о 14 годині 00 хвилин, до ІНФОРМАЦІЯ_3 не з'явився, з клопотаннями та заявами про відкладення розгляду справи не звертався.
Відповідно до ст.268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
28 жовтня 2024 року справу про адміністративне правопорушення стосовно громадянина ОСОБА_1 розглянуто начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковник ОСОБА_3 , в ході розгляду якої встановлено наступне:
«28 жовтня 2024 року відносно громадянина ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП у зв'язку з відсутністю військово - облікового документу військовозобов'язаного та не пред'явлення його на вимогу уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_3 , що ж порушенням вимоги ч.6 ст. 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ зі змінами та абз.3 п.п.10-1 п.1 Правил військового обліку, які є додатком 2 до Порядку орагнізації та ведення військового обліку приовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений Постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Права, передбачені статею 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП громадянинові ОСОБА_1 було повіомлено та роз'яснено. Зауважегь до протоколу не має. Клопотань про відкладення справи не заявляв.
Розгляд справи про адміністративне правопорушення призначено на 14 годину 00 хвилин 28 жовтня 2024 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_3 кабінет №302.
Дослідивши матеріали справи було встановлено наступне;
Громадянин ОСОБА_1 був доставлений до ІНФОРМАЦІЯ_3 та під час перевірки обліковиї даних не пред'явив військово-обліковий документ на вимогу уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_3 у зв'язку з його відсутністю, про що був складений протокол.
Згідно вимог частини 6 статті 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у період проведення мобілізації( крім цільової) громадяни України чоловочої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та предявляти за вимогою уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.
Відповідно до абз.3 підпункту 10 пункту1 Правил військового обліку, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів,який затверджений постановлю КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 рк, приовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред'являти їх за вимогою повноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейського.
Знідно абз.2 п.22 постанови КМУ № 560, резервісти та військовозобовяані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адресу електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебуваня або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформлюється військово-обліковий документ.
Відповідно до ст. 17 Закону України « Про оборону», захист Вітчизни, незалежності, територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні для проходження військової служби за станом здоров'я і віком, жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством.
Згідно вимог статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
На момент розгляд справи було встановлено що громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги ч.6 ст. 22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ зі змінами та абз. 3 п.п.10 пункту 1 Правил військового обліку, які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який затверджений Постановою КМУ № 1487 від 30 грудня 2022 року.
Враховуючи, що громадянин ОСОБА_1 скоїв адміністративне правопорушення під час дії особливого періоду, яке передбачене ч.3 ст 210-1 КУпАП, постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1918/М/2024 від 28 жовтня 2024 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф в сумі 17 000 гривень.
Згідно ст. 235 КУпАП, Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ст. 12 Постанови Кабінету міністрів України №154 від 23 лютого 2022 року «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», керівник Територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 Кодексу України, і накладати адміністративні стягнення.
Згідно п. 9 «Положення про Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань розглядають справи про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно правового висновку Верховного Суду в постанові від 30 травня 2018 року у справі № 337/3389/16-а: «постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов'язки для особи, щодо якої він винесений. Таке рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для суб'єктів приватного права, що знаходяться в нерівному положенні по відношенні до суб'єкта владних повноважень».
Аналогічні вимоги містяться у «Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженій Наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3
Згідно п.6 «Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення», до протоколу долучаються докази, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення. Докази, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену особу, яка складає протокол.
Відповідно до ч.3 ст 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч.4 ст. 77 КАС України, докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.5 ст 77 КА України, суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.6 ст. 77 КАС України, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Представником ІНФОРМАЦІЯ_3 надано суду журнал реєстрації видачі, повернення потративного відеореєстратора та карт пам'яті, копіювання цифрової інформації та витяг із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 № 348 від 24 жовтня 2024 року «Про проведення оповіщення військовозобов'язаних» про призначення особового складу ториторіального центру комплектування та соціальної підтримки для проведення оповіщення військовозобов'язаних 26 жовтня 2024 року.
Разом з тим, запису з портативного відеореєстратора представником ІНФОРМАЦІЯ_3 суду не надано.
В судовому засіданні позивач та представник позивача - адвокат Мусієнко М.В. зазначили, що позивачем уточнені облікові дані 26 липня 2024 року, що підтверджується доданим до позовної заяви витягом з додатку «Резерв+». Позивачем був пред'явлений працівникам ІНФОРМАЦІЯ_3 електронний вйськово - обліковий документ, що зафіксовано на мобільний телефон дружини позивача (копію запису надіслали на офіційну електронну адресу Соснівського районного суду м. Черкаси). Разом з тим, згідно наданого позивачем та представником позивача запису, представник ІНФОРМАЦІЯ_3 звенувся до ларіна К.Ю. про предявлення останнім електронного військо- облікового документу з додатку «Резерв+», але, доказів пред'явлення позивачем військово-облікового документа наданий позивачем запис не містить.
Крім того, позивач та представник позивача зазначили, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення
При розгляді справи про адімністартивне правопорушення начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_3 не були враховані надані представником позивача письмові пояснення.
Протокол про адміністративне правопорушення від 26 жовтня 2024 року був складений уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 в присутності позивача, підписаний особисто останнім, та отриманий ним 26 жовтня 2024 року. У вказаному протоколі позивач своїм підписом підтвердив, що він ознайомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення 28 жовтня 2024 року о 14 годині 00 хвилин.
Разом з тим, письмові пояснення представника позивача - адвоката Мусієнко М.В. на протокол про адміністративне правопорушення від 26 жовтня 2024 року надійшли на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 28 довтня 2024 року о 15 годині 36 хвилин, тобто після розгляду справи про адміністративне правопроушення.
На підставі вищевикладеного, відповідно ст. 22 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», згідно ст. ст. 9,12 Постанови Кабінету міністрів України №154 від 23 лютого 2022 року «Про затвердження Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», згідно ст.ст. 7, 9, 23, 33, 251, 278, 280, 285, 289, 293 КУпАП та керуючись ст.ст. 2, 4, 20, 72-79, 241, 242, 250, 256, 268, 286, 288 КАС України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, - задовольнити.
Постанову № 1918/М/2024 по справі про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 28 жовтня 2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - скасувати і надіслати справу на новий розгляд до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
В разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 31 січня 2025 року.
Сторони справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_1 ;
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя О.М. Борєйко