Рішення від 27.01.2025 по справі 480/11082/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2025 року Справа № 480/11082/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/11082/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити йому виплату нарахованої пенсії у повному розмірі з урахуванням індексації з 01.03.2022 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.03.2023 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", та з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 № 185 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", із розрахунку 79 % грошового забезпечення з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/9356/24 та без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що обмеження максимального розміру пенсії, є протиправними, оскільки суперечать рішенню Конституційного суду України № 7-РП/2016 від 20.12.2016 у справі № 1-38/2016 та судовій практиці.

Ухвалою суду від 27.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, причини неподання відзиву суд не повідомив, тому суд визнає можливим вирішити справу за наявними в ній матеріалами згідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, яка передбачає, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також враховуючи положення ч. 4 ст. 159 КАС України, відповідно до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

10.01.2022 рішенням Сумського окружного адміністративного суду по адміністративній справі № 480/12758/21 визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Сумській області, викладену у листі від 01.10.2021 № 8232-9727/К-02/8-1800/21 у проведенні перерахунку ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС України до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/39-2240 від 10.08.2021 та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ до ГУ ПФУ в Сумській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 33/39-2240 від 10.08.2021, з урахуванням фактично виплачених сум.

В подальшому 16 лютого 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", якою встановив, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З 01 березня 2022 року пенсійний орган провів індексацію пенсії, внаслідок чого розмір пенсії збільшився.

В травні 2022 року здійснений перерахунок пенсії позивача внаслідок чого розмір пенсії збільшився та становив 19340 грн.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 відповідач провів індексацію пенсії внаслідок чого сума індексації склала 1500 грн, а загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації, доплат та підвищень, (відповідно до витягу з перерахунку пенсії від 01.03.2023), склав 22490,63 грн, проте виплата пенсії здійснювалася в розмірі 20930 грн.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/3109/23 від 30.01.2024 визнано противоправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 79% до 70% розміру сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.01.2016 року, зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016, із розрахунку 79% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, визнано противоправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії з 79% до 70% розміру сум грошового забезпечення та обмеження її максимального розміру, під час її перерахунку з 01.12.2019 згідно довідки від 10.08.2021 № 33/39-2240, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019, на підставі довідки від 10.08.2021 № 33/39-2240, виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" МВС, із розрахунку 79% відповідних сум грошового забезпечення та без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 185 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", якою встановлено, що розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З 01 березня 2024 року пенсійний орган провів індексацію пенсії позивача, внаслідок чого розмір пенсії збільшився на 1500 гривень. Однак, ця індексація відповідачем нараховувалася та розмір пенсії склав 23999,63 грн, але пенсії виплачувалася в розмірі 23610 грн, що підтверджується витягом з перерахунку на 01.03.2024 рік.

В квітні 2024 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії відповідно до якого нарахована пенсія становила 26699,59 грн, а з урахуванням обмеження максимальний розміром пенсія виплачувала в розмірі 23610 грн.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/9356/24 від 29.11.2024 визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Сумській області в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб" та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.07.2021 щомісячну доплату в розмірі 2000 грн відповідно до постанови КМУ від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

У листопаді 2024 року позивач звернувся до головного управління ПФУ в Сумській області із заявою про виплату індексації за 2022 - 2024 рік без обмеження її максимальним розміром у розмірі 79 % грошового забезпечення.

02.12.2024 листом ГУ ПФУ в Сумській області № 1800-0202-8/49591 повідомлено, що з 01.03.2022, 01.03.2023 та 01.03.2024 проведено індексацію. Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2024 рік" прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2024 становить 2361 грн, максимальний розмір 23610 грн. А тому з 01.03.2024 проведено індексацію в межах максимального розміру.

Частиною 7 статті 43 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому у вказаному рішенні Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Відповідно до статті 151-2 Конституції України рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України, яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів (пункти 3, 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 року № 15-рп/2000 у справі про порядок виконання рішень Конституційного Суду України). Це виключає можливість органу державної влади, у тому числі парламенту, органу місцевого самоврядування, їх посадових осіб відтворювати положення правових актів, визнаних Конституційним Судом України неконституційними, крім випадків, коли положення Конституції України, через невідповідність яким певний акт (його окремі положення) було визнано неконституційним, у подальшому змінені в порядку, передбаченому розділом XIII Основного Закону України.

Конституційний Суд України в пункті 7 Рішення № 4-рп/2016 від 08 червня 2016 року вже висловлював правову позицію, якою зауважив, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічної редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй".

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

З огляду на те, що положення ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано Конституційним Судом України неконституційним, воно втратило чинність з дня ухвалення такого рішення, а саме з 20.12.2016. При цьому внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 1774 від 06.12.2016 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є по своїй суті повторним запровадженням правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому ці зміни самі по собі не створюють підстав для такого обмеження максимального розміру пенсії.

Таким чином, положення ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII щодо встановлення максимального розміру пенсії втратили чинність, а тому пенсія військовим пенсіонерам повинна виплачуватись без обмеження максимальним розміром, тобто в розмірі її фактичного нарахування.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 виплату нарахованої пенсії у повному розмірі з урахуванням індексації з 01.03.2022 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з 01.03.2023 з урахуванням індексації, запровадженої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та з 01.03.2024 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 № 185 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", із розрахунку 79 % грошового забезпечення з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду по справі № 480/9356/24 та без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1211,20 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал