Рішення від 31.01.2025 по справі 240/10872/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року м. Житомир справа № 240/10872/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що виразилась у скасуванні нарахування і виплаті ОСОБА_1 з 01.03.2024 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн передбаченої Постановою КМУ №713 від 14.07.2021 відновленої з 01.06.2023 рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2023;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2024 нарахування та виплату пенсії в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки від 10.06.2021 №33/26/117-469 щомісячної надбавки в розмірі 2000,00 грн, передбаченої постановою КМУ від 14.07.2021 №713 відновленої з 01.06.2023 на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2023, індексації в повному обсязі передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 (індексація базового ОСНП 2022 р.) - 2669,21 грн, від 24.02.2023 №168 (індексація базового ОСНП 2023 р.) - 1500,00 грн та від 23.02.2024 №185 (індексація базового ОСНП 2024 р.) - 1399,51 грн, починаючи з 01.03.2024 з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем пенсія йому нараховується з урахуванням індексації (збільшення) пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168, від 23.02.2024 №185, однак після індексації пенсії з 01.03.2024 остання виплачується у меншому розмірі. На думку, позивача, відповідачем протиправно встановлено обмеження пенсії максимальним розміром після проведення перерахунку з 01.03.2024 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185. Крім того, вважає, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713 після виконання рішення суду у справі №240/28788/23 щодо перерахунку пенсії.

Після усунення позивачем недоліків позову, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 11.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

19.07.2024 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, відповідно до змісту якого відповідач заперечує проти заявлених вимог та просить відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування відзиву відповідач вказує, що на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії. Головне управління здійснює виплату пенсії з урахуванням постанов №118, №168, №185, та не обмежує пенсію максимальним розміром. Зазначає, що відсутні підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713, оскільки розмір пенсії позивача на виконання рішення суду збільшився більше, ніж на 2000,00 грн.

Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що у червні 2022 року позивач звертався до ГУ ПФУ в Житомирській області із письмовою заявою про здійснення перерахунку та виплати належної суми пенсії, починаючи з 01.12.2019, відповідно до складових грошового забезпечення, які зазначені у довідці №33/26/117-469 від 10.06.2021.

Оскільки відповідач відмовив у проведені перерахунку пенсії відповідно до чинного законодавства позивач звернувся з позовом до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2023 у справі №240/10769/22 задоволено позов ОСОБА_1 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.12.2019, відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчисливши розмір пенсії на підставі наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" довідки №33/26/117-469 від 10.06.2021 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 19.11.2019 з врахуванням проведених виплат.

На виконання рішення суду відповідачем з червня 2023 року здійснено перерахунок та виплату пенсійного забезпечення, виходячи з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Після вступу в законну силу рішення суду, з 01.06.2023 відповідач, на думку позивача, безпідставно зупинив нарахування та доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів від 14.07.2021 №713.

У липні 2023 року позивач звернувся із заявою до відповідача про відновлення нарахування та виплати вищевказаної доплати, однак відповідач відмовив, вказану відмову позивач оскаржив до суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №240/29206/23 позов задоволено, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" за період з 01.06.2023, з урахуванням виплачених сум.

У січні 2024 року рішення суду вступило в законну силу і станом на 01.02.2024 відповідач виконував рішення суду і на вказану дату здійснив нарахування і виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, яка передбачена Постановою КМУ від 14.07.2021 №713, що підтверджується наданою відповідачем довідкою-перерахунком пенсії.

Крім того, у липні 2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсійного забезпечення відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/10769/22 в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019 відповідно до довідки №33/26/117-469 від 10.06.2021 відповідач відмовив посилаючись на чинне законодавство.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2023 у справі №240/28788/23 задоволено позов та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

У березні 2024 року рішення суду вступило в законну силу.

Починаючи з 01.03.2024, відповідач незаконно припинив щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн, передбачену постановою КМУ №713 від 14.07.2021, яка була встановлена (відновлена) ОСОБА_1 відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 у справі №240/29206/23, яке вступило в законну силу.

22.03.2024 позивач звернувся до відповідача із вимогою про відновлення нарахування та виплати доплати, передбаченої постановою КМУ №713 від 14.07.2021, яка була встановлена рішенням суду від 30.11.2023.

19.04.2024 відповідач, незважаючи на рішення суду яке вступило в законну силу, відмовив у відновлені нарахування і виплаті щомісячної доплати передбаченої постановою КМУ №713. Свою відмову відповідач мотивував тим, що після перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 28.12.2023 з 01.03.2018 вона збільшилась більше як на 2000,00 грн, тому підстав для її відновлення немає. Відповідач також зазначив, що станом на 01.05.2024 розмір його пенсії складає 18981,31 грн і щомісячна доплата передбачена постановою КМУ №713, яка була відновлена судом згідно рішення від 30.11.2023 у справі №240/29206/23 в її розмір не входить.

Станом на 01.02.2024 відповідач виконував рішення суду і у лютому 2024 року здійснив нарахування і виплату щомісячної доплати до пенсії передбачену Постановою КМУ №713 у розмірі 2000,00 грн на підставі рішення суду.

З березня 2024 року відповідач зупинив виплату щомісячної доплати передбаченої постановою КМУ №713 від 14.07.2021, яка була відновлення рішенням суду від 30.11.2023.

Вважаючи такі дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними, позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову КМУ №713.

Пунктом 1 Постанови №713 встановлено з 01.07.2021 особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 відповідно до Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24.03.2022 №2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом №2262-ХІІ, починаючи з 01.07.2021.

Пунктом 3 Постанови №713 доручено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 №656 "Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій" для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

У пунктах 45-48 постанови від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 Верховний Суд, розглядаючи спір у подібних правовідносинах, зазначив, що прийняття Постанови КМУ №713 зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00 - 2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови КМУ №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови КМУ №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови КМУ №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови КМУ №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови КМУ №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018.

Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а та від 04.04.2023 у справі №380/25987/21.

Таким чином, на підставі правових висновків Верховного Суду у справах №420/2473/22, №600/870/22-а, №380/25987/21 щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, зважаючи на встановлені у справі обставини, а також враховуючи межі заявлених позивачем позовних вимог, суд дійшов висновку про задоволення позову в цій частині.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2024, нарахування та виплату пенсії в розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення на підставі довідки від 10.06.2021 №33/26/117-469, індексації в повному обсязі передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 (індексація базового ОСНП 2022 р.) - 2669,21 грн, від 24.02.2023 №168 (індексація базового ОСНП 2023 р.) - 1500,00 грн та від 23.02.2024 №185 (індексація базового ОСНП 2024 р.) - 1399,51 грн, з урахуванням раніше виплачених сум, то суд відмовляє в їх задоволенні через безпідставність.

Так, судом встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 28.12.2023 у справі №240/28788/23 провело з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% відповідних сум грошового забезпечення, та здійснено виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того, відповідно до розрахунку пенсії встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.03.2024 нараховно позивачу індексацію базового ОСНП 2022 (14106,84 х 0,140) 1974,96 грн, індексація базового ОСНП 2023 (16081,80 х 0,1970) 1500,00 грн, та індексація базового ОСНП 2024 (17581,80 х 0,0796) 1399,51 грн.

Отже матеріалами справи підтверджується, що пенсійний орган з 01.03.2022, 01.03.2023 та з 01.03.2024 здійснив нарахування пенсії позивачу з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118, від 24.02.2023 №168 та від 23.02.2024 №185, однак припинив доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн, що передбачена Постановою №713 від 14.07.2021, на підставі чого розмір пенсії позивача склав 18981,31 грн.

Отже, між сторонами справи відсутній спір щодо виплати розміру індексації та пенсії позивача з розрахунку 82% від грошового забезпечення.

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 , починаючи з 01.03.2024 нарахування та виплату пенсії з включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.03.2024, з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.М. Гурін

31.01.25