Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 січня 2025 року Справа№200/494/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: військової частини НОМЕР_1
за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 )
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до військової частини НОМЕР_1 , про визнання протиправною бездіяльність (дії) щодо не нарахування та невиплати збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 26.09.2022 року по 31.12.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, зобов'язання нарахувати та виплатити збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 26.09.2022 року по 31.12.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що перебуваючи у відрядженні у військовій частині НОМЕР_2 , позивач виконував бойові завдання на підставі бойових наказів (розпорядження) начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 та набув право на отримання збільшеної додаткової винагороди до 100000 грн. відповідно до постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», однак збільшена додаткова винагорода протиправно не нараховувалася та не виплачувалася.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 02 березня 2023 року в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2024 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 березня 2023 р. у справі № 200/494/23 залишено без задоволення
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 березня 2023 р. у справі № 200/494/23 залишено без змін.
Постановою Верховного Суду від 25 липня 2024 року касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 березня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2024 року задоволено частково.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 02 березня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2024 року у цій справі скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.08.2024 року справу передано на розгляд судді Олішевській В.В.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 серпня 2024 року справу прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Не погоджуючись з позовними вимогами відповідач надав відзив на позовну заяву, мотивований наступним.
Пунктом 2-1 постанови Кабінету Міністрів України №168 визначено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів, при цьому дана норма застосовується до правовідносин які виникли з 24.02.2022 року.
На виконання пункту 2-1 постанови Кабінету Міністрів України №168 Адміністрацією Державної прикордонної служби видано наказ від 30.07.2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168».
Наказом №392-АГ визначено як порядок так і умови виплати додаткової винагороди (у тому числі які документи оформляються для здійснення нарахування і виплати, зокрема у п.4, п.5 наказу визначено перелік документів якими як підтверджується безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях чи заходах з національної безпеки і оборони.
Обов'язок оформлення документів визначених п.4, п.5, п.11 наказу №392-АГ, які являються підставою для нарахування і виплати коштів покладено на начальників органів Держприкордонслужби (командирів військових частин), який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі, що підтверджується довідкою, за формою, наведеною у додатку 1, додатку 2 до наказу №392-АГ.
Командир військової частини (на грошовому забезпеченні якого перебуває військовослужбовець) нараховує кошти і видає наказ про виплату підвищеної додаткової винагороди відрядженому військовослужбовцю за дні безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях чи заходах за відповідний період - на підставі і у порядку визначеному наказом №392-АГ, тобто за підтверджуючими документами (довідкою) які надаються командиром до якого направлений військовослужбовець.
Підвищена додаткова винагорода за період перебування позивача у відряджені не нараховувалась та не виплачувалась відповідачем, оскільки начальником прикордонного загону до якого був відряджений позивач не надано підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу №392-АГ, зокрема за формою, наведеною у додатку 1, додатку 2 до наказу №392-АГ.
У зв'язку з неотриманням довідки до 5 числа (щомісячно) військовою частиною НОМЕР_1 з метою реалізації вимог Постанови №168 та наказу №392-АГ на адресу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 направлявся лист відповідачем від 25.11.2022 №22/2811-22-вих з клопотанням про надання інформації щодо відряджених військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах, за встановленою формою (у виді довідок) визначених наказом №392- АГ, для нарахування і виплат підвищеної додаткової винагороди.
На адресу військової частини НОМЕР_1 від начальника НОМЕР_3 прикордонного загону надійшов лист від 29 листопада 2022 року «Про надання інформації», в якому зазначено, що НОМЕР_3 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної (до 100000 грн.) додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) військової частини НОМЕР_1 , за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_3 прикордонного загону, зокрема: «Підрозділи (військовослужбовці) які знаходяться у межах Чернігівської і Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення».
На звернення відповідача щодо необхідності отримання підтверджуючих документів безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах під час його відрядження до НОМЕР_3 прикордонного загону, ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив, що підтверджуючі документи не будуть надані у зв'язку з тим, що відрядженні до НОМЕР_3 прикордонного загону військовослужбовці в/ч НОМЕР_1 не приймали участі у бойових діях і заходах.
Ухвалою суду від 20 вересня 2024 року залучено у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ).
Витребувано у військової частини НОМЕР_2 :
- пояснення щодо безпосередньої участі ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на території Чернігівської області, у випадку взяття участі позивачем по справі у бойових діях та заходах - надати відповідну довідку;
- пояснення з приводу направлення/не направлення до Військової частини НОМЕР_1 ( НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України) довідок, передбачених додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби 392-АГ від 30 липня 2022 року, або документів, передбачених Інструкцією про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18 березня 2016 року № 188, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 31 березня 2016 року за № 488/28618, щодо участі позивача у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 26.09.2022 року по 31.12.2022 року - для наступного нарахування та виплати ОСОБА_1 військовою частиною НОМЕР_1 на підставі зазначених документів додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
На виконання вказаної ухвали суду третьою особою надано пояснення, у яких зазначено наступне.
Журнал бойових дій, книга оперативно-службової діяльності, та журнал розпоряджень по підрозділу обліковувались та велися безпосередньо у прикордонній комендатурі швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону та до управління військової частини НОМЕР_2 не надавалися.
У зв'язку із тим, що позивач був прикомандирований до військової частини НОМЕР_2 , начальником військової частини НОМЕР_2 було видано Довідку про безпосередню участь у бойових діях, або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Оскільки підтверджуючі документи до військової частини НОМЕР_2 не були надані, в довідці дана інформація відсутня.
Дана довідка інформує про період перебування позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань.
Довідка не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 168.
Інформація та документи, які б підтверджували право позивача на отримання додаткової винагороди до 100000 грн на адресу військової частини НОМЕР_2 з комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону стосовно позивача не надходили.
Ухвалою суду від 21 жовтня 2024 року витребувано у відповідача:
- пояснення стосовно проходження позивачем військової служби під час його перебування у відрядженні в оперативному управлінні НОМЕР_3 прикордонного загону у складі НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (відомості про завдання та заходи, які виконувались позивачем у вказані періоди);
- пояснення щодо посадових осіб, які мали вести журнал бойових дій, книгу оперативно-службової діяльності та журнал надходження розпоряджень по підрозділу - НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, у період з 08 жовтня 2022 року по 8 січня 2023 року, - із посиланням на нормативно-правові приписи, а також відповідні накази, розпорядження щодо покладення цих обов'язків на відповідних посадових осіб;
- копії (витяги) зазначених вище журналів бойових дій, книг оперативно-службової діяльності та журналів надходження розпоряджень по підрозділу - за періоди з 08 жовтня 2022 року по 8 січня 2023 року;
- пояснення щодо посадових осіб, які мали складати рапорти про участь позивача у бойових діях або заходах у період з 08 жовтня 2022 року по 8 січня 2023 року, - із посиланням на нормативно-правові приписи, а також відповідні накази, розпорядження щодо покладення цих обов'язків на відповідних посадових осіб;
- пояснення коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону щодо направлення / не направлення за періоди з 08 жовтня 2022 року по 8 січня 2023 року рапортів із клопотанням про виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн на місяць;
- пояснення коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону щодо направлення / не направлення за періоди з 08 жовтня 2022 року по 8 січня 2023 року рапортів із клопотанням про виплату військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону, відрядженим до НОМЕР_3 прикордонного загону, додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн на місяць;
- копії всіх рапортів (або витяги з них) про участь позивача у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 Наказу № 392, які складались комендантом НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (або його заступником) за період з 08 жовтня 2022 року по 8 січня 2023 року.
- пояснення стосовно проходження позивачем військової служби під час його перебування у відрядженні в оперативному управлінні НОМЕР_3 прикордонного загону у складі НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (відомості про завдання та заходи, які виконувались позивачем у вказані періоди);
- пояснення щодо посадових осіб, які мали вести журнал бойових дій, книгу оперативно-службової діяльності та журнал надходження розпоряджень по підрозділу - НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону, у період з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року, - із посиланням на нормативно-правові приписи, а також відповідні накази, розпорядження щодо покладення цих обов'язків на відповідних посадових осіб;
- копії (витяги) зазначених вище журналів бойових дій, книг оперативно-службової діяльності та журналів надходження розпоряджень по підрозділу - за періоди з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року;
- пояснення щодо посадових осіб, які мали складати рапорти про участь позивача у бойових діях або заходах у період з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року, - із посиланням на нормативно-правові приписи, а також відповідні накази, розпорядження щодо покладення цих обов'язків на відповідних посадових осіб;
- пояснення коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону щодо направлення / не направлення за періоди з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року рапортів із клопотанням про виплату позивачу додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн на місяць;
- пояснення коменданта 1 комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону щодо направлення / не направлення за періоди з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року рапортів із клопотанням про виплату військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону, відрядженим до НОМЕР_3 прикордонного загону, додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн на місяць;
- копії всіх рапортів (або витяги з них) про участь позивача у бойових діях або заходах, передбачених п. 2 Наказу № 392, які складались комендантом НОМЕР_5 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону (або його заступником) за період з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року.
Витребувано у позивача довідку про його безпосередню участь у бойових діях, або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Зобов'язано позивача, відповідача та третьої особи надати письмові пояснення щодо характеру виконуваних позивачем обов'язків під час проходження ним військової служби у період з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року.
На виконання вказаної ухвали суду 22 жовтня 2024 року третьою особою надано пояснення, у яких зазначено наступне.
Позивача у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 гриф (володільцем даного бойового наказу є Адміністрація Державної прикордонної служби України) у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_6 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/гриф позивач у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_6 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Дані розпорядження надати немає можливості, оскільки вони скасовані та мають обмежений гриф допуску.
Дані бойові розпорядження зазначали керівництву зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_6 ) прийняти під охорону та оборону певну ділянку державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Завдання відповідно до вищезазначених бойових розпоряджень ІНФОРМАЦІЯ_2 не підпадають під підпункт пункту 2 Наказів № 392-АГ, № 628-АГ, оскільки дані бойові розпорядження військової частини НОМЕР_2 видавалися стосовно зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_6 ) (в цілому, без зазначення прізвищ військовослужбовців) та стосувалися прийняття під охорону та оборону певної ділянкиу державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі даних бойових наказів (розпоряджень) у зведеному загоні ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_6 ) видавались власні бойові розпорядження (за підпорядкованістю). Дані бойові розпорядження до військової частини НОМЕР_2 не надавалися.
Копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу (документів, які підтверджують виконання бойових завдань позивачем), надати не має можливості, так як їх облік та ведення безпосередньо здійснювалося у 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) та до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) не надавалися.
Оскільки дані документи знаходяться у володінні військової частини НОМЕР_1 , то провести облік фактичного часу участі позивача у бойових діях (безпосередньої участі у воєнних (бойових) діях або заходах із зазначенням кількості днів помісячно такої участі за період з 27.09.2022 по 07.01.2023) та надати інформацію щодо місця перебування позивача та виду виконуваних бойових завдань у військової частини НОМЕР_2 не має можливості, так як дані документи до військової частини НОМЕР_2 з 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) не надавалися.
Інформацію щодо кількості бойових чергувань позивача у ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) надати не має можливості, так як облік несення служби здійснювався у 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону та до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) не надавався.
Оскільки копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу в період з жовтня 2022 року по грудень 2023 року до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходили, інформація та підстави для складення Списків, передбачених додатком 2 до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81 - 22 - АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» за жовтень - грудень 2022 року відсутні та не були направлені ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) до НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ).
Надати відомості стосовно виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року №168 за спірний період у військової частини НОМЕР_2 немає можливості, оскільки позивач перебував у штаті та на фінансовому забезпеченні у військовій частині НОМЕР_1 .
Підтверджуючі документи щодо прийняття позивачем безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону у період з 27.09.2022 по 31.12.2022 не надходили.
Разом з тим, рапорт начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону майора ОСОБА_2 від 17.11.2022 № 1670 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 70 тисяч гривень за вересень та жовтень 2022 року надійшов до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_5 від 17.11.2022 №1672 та був відправлений до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 19.11.2022 №22/4591-22-Вих);
Рапорти начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону майора ОСОБА_3 від 01.12.2022 №1878 та від 01.12.2022 №1879 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 30 тисяч гривень та 70 тисяч гривень за листопад 2022 року надійшли до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_5 від 01.12.2022 №1880 та були відправлені до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 04.12.2022 №22/4928-22-Вих).
Рапорт начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону майора ОСОБА_4 від 21.12.2022 №2192 щодо виплати додаткової винагороди у розмірі до 30 тисяч гривень за грудень 2022 року надійшов до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно рапорту першого заступника начальника загону - коменданта прикордонної комендатури ІНФОРМАЦІЯ_5 від 22.12.2022 №2193 (№5592-22-Вх від 23.12.2022) та був відправлений до НОМЕР_4 прикордонного загону супровідним листом від 26.12.2022 №22/5474-22-Вих.
Посилання на будь - які бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій, інші документи в даних рапортах начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону ОСОБА_4 від 17 листопада 2022 року та від 01 грудня 2022 року відсутні.
Підстави для складання даних рапортів, в тому числі, з інформацією, посилання на конкретний(і) підпункт(и) 1-8 пункту 2 Наказу № 392 (підпункти 1-7 пункту 2 Наказу № 268) в даних рапортах не зазначені.
Рапорт щодо виплати військовослужбовцям 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) додаткової грошової винагороди у розмірі до 70000 гривень за грудень 2022 року залишено без реалізації, оскільки документи, зазначені в графі «підстава» до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 надані не були. Рапорти щодо виплати військовослужбовцям 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) додаткової грошової винагороди у розмірі до 70000 гривень та у розмірі до 30000 гривень за січень 2023 до військової частини НОМЕР_2 не надходили.
Так як позивач був прикомандирований до військової частини НОМЕР_2 у період з 27.09.2022 по 07.01.2023, начальником військової частини НОМЕР_2 було видано довідку про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 07.01.2023 № 3645. Разом з тим, оскільки підтверджуючі документи до військової частини НОМЕР_2 не були надані, в довідці дана інформація відсутня. Тобто дана довідка інформує про період перебування Позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань згідно пункту 2 Наказу 2. Довідка від 07.01.2023 № 3645 не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168. Зі змісту наведеної довідки вбачається, що вона була видана на підставі бойового розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 Документ сформований в системі «Електронний суд» 22.10.2024 9 №165 гриф, за яким Позивача було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування до НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_2 ). Наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо. Отже, вказана довідка не може бути належним доказом участі Позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів.
28 жовтня 2024 року відповідачем до суду надано пояснення, у яких зазначено наступне.
Щодо відомостей про завдання та заходи, які виконувались позивачем у спірний період зазначив, що конкретних відомостей щодо того які саме завдання виконував позивач в прикордонному загоні відсутні.
Відповідно до пункту 3 «Порядку ведення журналу бойових дій» затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30 грудня 2022 року №104 визначено, що ведення журналу здійснюється начальником (командиром) підрозділу, а в управлінні органу Держприкордонслужби - призначеною наказом командира військової частини, тому у зв'язку з тим, що в підрозділі ведення журналу бойових дій здійснюється командиром підрозділу, окремі накази щодо покладення даного обов'язку на окремих посадових осіб не видавались.
Позивач в спірний період не проходив служби в НОМЕР_5 прикордонній комендатурі швидкого реагування, а проходив у відділі прикордонної служби №2, а посадова особа яка в спірний період обіймала посаду начальника відділу прикордонної служби №2 військову службу в НОМЕР_4 прикордонному загоні не проходить, у зв'язку з чим відсутня можливість відібрати відповідні пояснення, проте з рапортів вбачається, що вони тадресовані першому заступнику начальника загону - коменданту прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_4 та на них накладено резолюцію «Направити встановленим порядком на адресу НОМЕР_3 прикз», таким чином можна необхідно дійти до висновку що рапорти щодо виплати додаткової грошової винагороди направлялись.
Ухвалу про витребування доказів позивачем не виконано.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2024 року призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання.
Повторно витребувано у позивача письмові пояснення щодо характеру виконуваних позивачем обов'язків під час проходження ним військової служби у період з 08 жовтня 2022 року по 08 січня 2023 року, довідку про його безпосередню участь у бойових діях, або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
01 листопада 2024 року представником відповідача до суду надано додаткові пояснення, у яких останній зазначив наступне.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 (із змінами) Чернігівська область віднесена до територій можливих бойових дій.
Відповідач не надав жодних доказів на підтвердження того, що за спірний період позивач дійсно не приймав безпосередньої участі у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Ухвалою суду від 06 листопада 2024 року витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_4 (військова частина НОМЕР_6 ):
- пояснення стосовно проходження позивачем військової служби під час його перебування у відрядженні в оперативному управлінні НОМЕР_3 прикордонного загону у складі ІНФОРМАЦІЯ_4 (відомості про завдання та заходи, які виконувались позивачем у вказані періоди);
- пояснення щодо посадових осіб, які мали складати рапорти про участь позивача у бойових діях або заходах у період з 26.09.2022 по 07.01.2023;
- копії (витяги) журналів бойових дій, книг оперативно-службової діяльності та журналів надходження розпоряджень по підрозділу відносно ОСОБА_1 - за період з 26.09.2022 по 07.01.2023.
14 січня 2024 року військовою частиною НОМЕР_6 надано пояснення, у яких зазначено наступне.
Згідно наказу начальника НОМЕР_7 прикордонного загону №166-ВВ від 12.07.2022, зараховано в оперативне підпорядкування майстер-сержанта ОСОБА_1 з 12 липня 2022 року.
Згідно наказу начальника НОМЕР_7 прикордонного загону №225-ВВ від 27.09.2022, виключено з оперативного підпорядкування майстер-сержанта ОСОБА_1 з 27 вересня 2022 року.
Згідно довідки №02.5/589/25-Вн від 13.01.2025 встановлено, що в журналах службово-бойових дій за період з 26.09.2022 по 07.01.2023 відомостей щодо ОСОБА_1 не обліковано.
Згідно довідки №02.5/590/25-Вн від 13.01.2025 встановлено, що в книгах прикордонної служби за період з 26.09.2022 по 07.01.2023 відомостей щодо ОСОБА_1 не обліковано.
За період з 26.09.2022 по 07.01.2023 ОСОБА_1 не перебував ні в оперативному підпорядкуванні військової частини НОМЕР_6 , ні проходив службу в ній.
Ухвалою суду від 15 січня 2024 року закрито підготовче провадження та призначити справу № 200/494/23 до судового розгляду по суті.
Визначено подальший розгляд справи № 200/494/23 по суті здійснювати в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_8 , РНОКПП: НОМЕР_9 .
Наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 11 липня 2022 року № 153-ВВ позивача на підставі Бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27 червня 2022 року № 106 (гриф) відряджено до НОМЕР_7 прикордонного загону з 11 липня 2022 року.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 12.07.2022 № 166-ВВ позивача зараховано в оперативне підпорядкування з 12.07.2022.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 від 27.09.2022 № 225-ВВ позивача виключено з оперативного підпорядкування з 27.09.2022.
Відповідно до наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 09 січня 2023 року № 7-ВВ, позивач прибув з ділянки НОМЕР_3 прикордонного загону 08 січня 2023 року.
Відповідно до довідки військової частини НОМЕР_1 від 09.09.2024 № 08/1962, позивач вибув з НОМЕР_7 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_3 прикордонного загону та перебував у службовому відрядженні з 08.10.2022 року по 08.01.2023 року.
Рапортом начальника 2 відділу прикордонної служби від 17.11.2022 вих. № 1670 на виконання п. 4 Наказу АДПСУ від 30.07.2022 № 392-АГ представлено дані про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконання бойових (спеціальних) завдань, або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн, зокрема, щодо відповідача за період з 27.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 25.10.2022 пропорційно участі у вказаних заходах.
Рапортом начальника 2 відділу прикордонної служби від 01.12.2022 вих. № 1879 на виконання п. 4 Наказу АДПСУ від 30.07.2022 № 392-АГ представлено дані про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконання бойових (спеціальних) завдань, або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій про виплату додаткової винагороди у розмірі 70000 грн, зокрема, щодо відповідача за період з 05.11.2022 по 30.11.2022 пропорційно участі у вказаних заходах.
Рапортом начальника 2 відділу прикордонної служби від 01.12.2022 вих. № 1878 на виконання п. 4 Наказу АДПСУ від 30.07.2022 № 392-АГ представлено дані про участь військовослужбовців у бойових діях, у виконання бойових (спеціальних) завдань, або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000 грн, зокрема, щодо відповідача за період з 05.11.2022 по 30.11.2022 пропорційно участі у вказаних заходах.
Рапортом начальника 2 відділу прикордонної служби від 21.12.2022 вих. № 217 на виконання Наказу АДПСУ від 09.12.2022 № 628/0/81-22/АГ представлено дані про виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби військовослужбовцями про виплату додаткової винагороди у розмірі 30000 грн пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби за грудень 2022 року, зокрема, щодо позивача.
Відповідно до архівної відомості № 1, яку відповідачем додано до матеріалів справи, позивачеві з вересня 2022 року по грудень 2022 року включно грошова винагорода до 70000 грн не сплачувалась, у вересні-жовтні 2022 року позивачеві виплачено додаткову винагороду у розмірі 30000 грн. щомісячно, у листопаді 2022 року - 24193,55 грн., у грудні 2022 року - 560000 грн.
Відповідно до довідки від 07.01.2023 № 3645 позивач приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області 30.09.2022, з 01.10.2022 по 25.10.2022, з 05.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 07.01.2023.
Відповідно до листа НОМЕР_4 прикордонного загону № 14-58-23-вих від 03.01.2023 позивач з 26 жовтня 2022 перебував у службовій відпустці зі збереженням грошового забезпечення за сімейними обставинами тривалістю 10 діб.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Згідно зі статтею 16 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
Частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до частини 4 статті 9 Закону № 2011 грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Адміністрація Держприкордонслужби відсутня у цьому переліку.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Цей строк неодноразово продовжувався аналогічними Указами та наразі триває.
28 лютого 2022 року на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 168.
Пункт 1 Постанови № 168 передбачає, що військовослужбовцям Державної прикордонної служби виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
В подальшому, Постанова № 168 була доповнена пунктом 2-1 (зміни внесені постановою Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168»), яким установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07 липня 2022 року № 793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», вказаний пункт 2-1 Постанови № 168 підлягає застосуванню з 24 лютого 2022 року.
На виконання Постанови № 168 та з метою врегулювання виплати військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди та підвищення рівня їх соціального захисту Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято: наказ від 31.03.2022 №164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (далі - наказ 164-АГ), застосовується з 24 лютого 2022 року; наказ від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», застосовується з 01 серпня 2022 року (далі - наказ 392-АГ) та наказ від 09.12.2022 №628-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» (далі - наказ 628-АГ), який набирає чинності та застосовується з 01.12.2022 (цей наказ застосовувався за період грудень 2022 року січень 2023 року).
Накази №164-АГ, №392-АГ, №628-АГ Адміністрації Держприкордонслужби видано на реалізацію пункту 2-1 Постанови № 168 з метою врегулювання порядку і умов здійснення виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди під час дії воєнного стану, про що зазначено в преамбулах вказаних наказів.
Таким чином, зазначені накази Адміністрації Держприкордонслужби не зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян та не мають міжвідомчого характеру, не створюють нових норм, а лише конкретизують порядок підтвердження однієї з умов виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, а саме регламентують порядок підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Порядок та умови виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, які визначають механізм виплати на період дії воєнного стану військовослужбовцям Державної прикордонної служби України додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, були затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України 26 січня 2023 року №36 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за № 196/39252.
Зазначені Порядок та умови введені в дію з 01 лютого 2023 року, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
За частиною першою статті 8 Закону України «Про Державну прикордонну службу» від 03.04.2003 № 661-ІV (далі - Закон № 661-ІV) керівництво Державною прикордонною службою України та діяльністю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, здійснює Голова Державної прикордонної служби України.
Відповідно до п. 3, 4 ч. l ст. 19 цього Закону, одними із обов'язків державної прикордонної служби України є припинення у взаємодії з відповідними правоохоронними органами збройних конфліктів та інших провокацій на державному кордоні України та участь у взаємодії із Збройними Силами України та іншими військовими формуваннями у відбитті вторгнення або нападу на територію України збройних сил іншої держави або групи держав.
Відповідно до пункту 9 Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 533 (далі - Положення), Адміністрація Держприкордонслужби в межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів МВС видає директиви, накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.
Згідно пункту 10 цього Положення Адміністрацію Держприкордонслужби очолює Голова Держприкордонслужби.
Назване Положення не передбачає оприлюднення цих актів, зокрема і як умову, з якою пов'язується їхня чинність.
Аналізуючи написані вище положення пункту 2-1 Постанови № 168 у зіставленні з Наказами №392-АГ, №628-АГ через призму того, чи правомірним (дозволеним, правним, легітимним) є застосування положень цих наказів для визначення/підтвердження безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених заходів (як умови для виплати додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168, у розмірі до 100000 грн) суд дійшов висновку, що це застосування має як юридичне підґрунтя, так і раціональне пояснення
Голова Держприкордонслужби відповідальний за очолюваний ним орган і Накази №392-АГ, №628-АГ, які він видав в умовах дії воєнного стану на виконання указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 і № 69 та Постанови № 168, має правну основу.
Приписи пункту 1 Постанови № 168 пов'язують виплату військовослужбовцям додаткової винагороди у збільшеному розмірі до 100000 грн з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Суд зазначає, що текстуальний виклад цієї частини пункту 1 Постанови №168 (щодо умов для виплати військовослужбовцям додаткової винагороди у збільшеному розмірі до 100000 грн) має широкий зміст, що за певних умов могло б спричиняти неоднакове її розуміння та застосування, наслідком чого може бути необґрунтована невиплата військовослужбовцю додаткової винагороди або, навпаки, виплата за відсутності для цього підстав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 в абзаці першому пункту 1 постанови №168 слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».
У решті зміст пункту 1 цієї постанови в частині, що стосується виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби, на час виникнення спірних правовідносин (10.10.2022 по 08.01.2023) не змінювався.
Разом з цим, у постанові від 06 квітня 2023 року у зразковій справі №260/3564/22, яка набрала законної сили, Верховний Суд дійшов висновку, що зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 7 липня 2022 року №793 змін до постанови №168 у частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.
Аналіз наведених норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена постановою Кабінету Міністрів України №168 додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Для належного виконання пункту 1 Постанови № 168 і виплати додаткової винагороди військовослужбовцям з урахуванням їхньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, Голова Держприкордонслужби затвердив Накази №392-АГ, №628-АГ, у яких, серед іншого, зазначено, що треба розуміти під терміном «безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів» (далі також - бойові дії або заходи).
Суд вважає за необхідне зазначити, що Голова Держприкордонслужби, який здійснює безпосереднє військове керівництво цим органом, організовує виконання покладених на неї завдань і функцій, затверджує кошториси, плани використання бюджетних коштів, штатні розписи структурних підрозділів, своїми Наказами №392-АГ, №628-АГ затвердив акти, якими мало б керуватися командування структурних підрозділів для належного підтвердження участі військовослужбовців Держприкордонслужби у бойових діях і заходах, за що цим військовослужбовцям належить виплатити додаткову винагороду, що ніяким чином не звужує прав військовослужбовців на її отримання.
Держприкордонслужба є правоохоронним органом спеціального призначення і виконує свої завдання в умовах дії воєнного стану, суд не має підстав заперечити обов'язковість дотримання вимог Наказів №392-АГ, №628-АГ, які націлені головно на те, щоб розкрити/роз'яснити зміст положень пункту 1 Постанови № 168 (з уваги на функції Держприкордонслужби) і організувати порядок їх виконання/реалізації, позаяк йдеться про військовослужбовців та публічні кошти.
З урахуванням наведеного суд доходить висновку, що протягом спірного періоду командування відповідач діяв правомірно, коли у свій діяльності та в умовах дії воєнного стану дотримувалося затверджених Наказами №392-АГ, №628-АГ вимог та діяло відповідним чином.
У контексті цього спору це означає, що відповідач мав пов'язувати виплату додаткової винагороди у розмірі до 100000 грн з виконанням військовослужбовцем завдань, які перелічені у Наказах №392-АГ, №628-АГ.
Так, Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року справа № 200/193/23 у п. 45 відповідаючи на поставлені перед судом касаційної інстанції питання, дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ.
30 липня 2022 року Адміністрація Держприкордонслужби, посилаючись на пункт 2-1 постанови №168, видала наказ №392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168», який був уведений в дію з 1 серпня 2022 року.
Пункт 2 цього наказу визначав вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю Держприкордонслужби право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі:
1) бойових завдань із ведення руху опору на тимчасово окупованій території України;
2) бойових завдань з пошуку, виявлення і знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб), поєднаних з безпосереднім контактом з такими групами, формуваннями, особами;
3) бойових завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
4) польотів у районах безпосереднього ведення бойових дій або ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту;
5) бойових (спеціальних) завдань у районах безпосереднього ведення бойових дій кораблями, катерами, суднами в морській, річковій акваторії, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником;
6) бойових завдань з відбиття збройного нападу (безпосереднього вогневого ураження) на об'єкти, що охороняються, у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього зіткнення з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час вогневого ураження;
7) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення (в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом (підрозділом, у тому числі зведеним) Держприкордонслужби оборони або наступу, контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі органу військового управління, штабу угруповання військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави;
8) бойових (спеціальних) завдань із всебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які виконують завдання у складі діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави безпосередньо в районі ведення бойових дій згідно бойовим розпорядженням, поєднане з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником.
У пункті 4 наказу №392-/0/81-22-АГ встановлено, що підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах:
1) бойового наказу (бойового розпорядження);
2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад;
3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.
Згідно з пунктом 5 наказу №392-/0/81-22-АГ для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (абзац перший пункту 5 наказу).
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця (абзац другий пункту 5 наказу).
У довідках, передбачених цих пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу (абзац третій пункту 5 наказу).
Відповідно до пункту 10 наказу №392-/0/81-22-АГ облік військовослужбовців, які беруть безпосередню участь в бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу та підготовку проєкту наказу про виплату додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 цього наказу, в органах Держприкордонслужби покладено на штаб органу, а у випадку відсутності штабу - на підрозділ (посадову особу), який веде облік бойових дій.
Надання військовослужбовцям довідок про участь у зазначених заходах здійснює підрозділ, який веде облік особового складу.
Відповідно до пункту 11 наказу №392-/0/81-22-АГ склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України (абзац перший пункту 11 наказу).
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупування військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу (абзац другий пункту 11 наказу).
Згідно з пунктом 12 наказу №392-/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).
До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100000 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.
З 1 грудня 2022 року був уведений в дію наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 9 грудня 2022 року №628/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168».
Цей наказ дещо змінив перелік бойових дій і заходів, передбачених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №168, проте залишився незмінним перелік документів для підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців, у тому числі відряджених, у таких бойових діях або заходах.
Пункт 2 цього наказу визначав вичерпний перелік бойових дій і заходів, передбачених абзацом другим пункту 1 Постанови №168, виконання яких у відповідні дні давало військовослужбовцю Держприкордонслужби право на збільшення додаткової винагороди до 100000 грн у розрахунку на місяць пропорційно часу його безпосередньої участі:
1) бойових (спеціальних) завдань на лінії бойового зіткнення в межах району виконання бойових (спеціальних) завдань органом Держприкордонслужби (підрозділом, у тому числі зведеним) першого ешелону оборони або наступу (контрнаступу, контратаки) під час перебування у складі штабу відповідного органу військового управління Збройних Сил України, угрупування військ (сил) або штабу тактичної групи, включеної до складу діючих угруповань військ (сил), та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
2) бойових (спеціальних) завдань із усебічного забезпечення органів Держприкордонслужби або їх підрозділів (у тому числі зведених), які згідно з бойовим розпорядженням виконують завдання у складі органів військового управління, військової частини (підрозділів), угрупувань військ, інших складових сил оборони, та за умови вогневого ураження або безпосереднього зіткнення з противником;
3) бойових завдань з відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються, нанесення вогневого ураження на об'єкти, що охороняються (у тому числі бойові позиції, блокпости, контрольно-пропускні пункти, спостережні пункти), звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, за умови безпосереднього вогневого контакту з противником або нанесення руйнувань чи пошкоджень цим об'єктам під час збройного нападу (вогневого ураження);
4) бойових (спеціальних) завдань з пошуку, виявлення та знешкодження диверсійно-розвідувальних груп, незаконних збройних формувань (озброєних осіб) в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником;
5) бойових завдань з виявлення та вогневого ураження повітряних цілей;
6) польотів, ведення повітряного бою, а також заходів з виводу повітряних суден з-під удару противника з виконанням зльоту згідно з бойовими розпорядженнями;
7) бойових (спеціальних) завдань екіпажами кораблів, катерів, суден забезпечення Держприкордонслужби в морській та річковій акваторіях, поєднаних з вогневим ураженням або безпосереднім зіткненням з противником, а також при виконанні бойових завдань щодо пошуку (тралення) та знешкодження (знищення) мін, вибухонебезпечних предметів
У пункті 3 наказу № 628 встановлено, що документами, що підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у бойових діях або заходах, є:
1) бойовий наказ (бойове розпорядження);
2) журнал бойових дій (службово-бойових дій, вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал, журнал ведення оперативної обстановки, бойове донесення або постова відомість під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад чи копії або витяги з них;
3) рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу (групи, загону, екіпажу) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях або заходах, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військового звання, прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях або заходах.
Згідно з пунктом 7 наказу № 628 для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 3 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі.
Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця.
У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 3 цього наказу.
Відповідно до пункту 8 наказу № 628 склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України.
Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.
Пунктом 9 цього ж наказу передбачено, що про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, також включаються військовослужбовці, які:
1) безпосередньо виконують бойові (спеціальні) завдання у складі відділів прикордонної служби, прикордонної застави, прикордонної комендатури, прикордонної комендатури швидкого реагування на українсько-російській ділянці державного кордону (у тому числі військовослужбовці зведених загонів інших органів Держприкордонслужби, які виконують такі завдання на ділянці цих підрозділів);
2) вперше перебувають у зв'язку із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії;
3) захоплені в полон (крім тих, які добровільно здалися в полон) або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні (у разі, коли зазначені події сталися як до введення воєнного стану, так і після його введення);
4) загинули (померли внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм), виплата здійснюється за весь місяць, але не більше періоду дії воєнного стану.
Згідно з пунктом 5 Наказу № 628 виплата додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів Голови Держприкордонслужби, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, Морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня.
Верховний Суд у постанові від 21 грудня 2023 року у справі № 200/193/23 також дійшов висновку про те, що Інструкція про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.03.2016 № 188, була прийнята на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», а тому колегія суддів вважає помилковим застосування судами першої та апеляційної інстанцій її положень при визначенні порядку та умов виплати додаткової винагороди, встановленої на період дії воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України №168.
У відповідності до вимог частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також слід зазначити, що посилання відповідача на не направлення йому військовою частиною, до якої був відряджений позивач, довідки за формою згідно Додатку 2 до Наказу № 628 не може слугувати підставою для відмови в позові, оскільки недотримання органами Державної прикордонної служби України вимог в частині обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.
Так, в постанові від 25 січня 2024 року в справі № 560/1216/23 Верховний Суд зазначив:
«49. Водночас, незважаючи на позовні вимоги, які стосувалися виплати позивачу додаткової винагороди з 24 лютого 2022 року без визначення кінцевої дати, подані позивачем докази, що охоплювали період з 24 лютого по 31 травня 2022 року, та заперечення відповідача щодо наявності підстав для виплати позивачу вказаної винагороди за час його відрядження до іншої військової частини, суди попередніх інстанцій не встановили, у який період часу та до якої військової частини ОСОБА_1 був відряджений з початку введення воєнного стану в Україні, а також якими обставинами позивач обґрунтовував позовні вимоги про виплату йому додаткової винагороди у розмірі 100000 грн на місяць за період з 01 червня 2022 року по дату звернення до суду (25 січня 2023 року). Фактично судові рішення про відмову в задоволенні позову за період з 01 червня 2022 року по 25 січня 2023 року нічим не обґрунтовані.
50. Надаючи оцінку поданим позивачем до суду довідкам військової частини НОМЕР_8 на предмет їх належності, допустимості, достовірності і достатності для підтвердження обставин безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах у період з 24 лютого по 31 травня 2022 року, суди обох інстанцій не дослідили й не з'ясували змісту документів, зазначених підставою видачі цих довідок».
Як зазначалось вище, видавник цієї довідки неодноразово в своїх листах та протягом розгляду цієї справи в поясненнях стверджував, що вона (довідка) лише інформує про період перебування позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань згідно Наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України та не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн, передбаченої Постановою №168.
Зі змісту наведеної довідки вбачається, що єдиною підставою її видання слугував бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16 вересня 2022 року, за яким позивача було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування до НОМЕР_3 прикордонного загону (військова частина № НОМЕР_2 ).
При цьому зміст такого бойового наказу (про відрядження), що не є спірною в справі обставиною, виданого 16 вересня 2022 року, апріорі не може свідчити про виконання позивачем в майбутньому, бойових дій (завдань), які визначені Наказами Адміністрації Державної прикордонної служби України (давали б право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн, передбаченої Постановою №168).
В той же час, наведена довідка не містить в собі жодних відомостей щодо наявності бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій (вахтових журналів), журналів ведення оперативної обстановки; списків особового складу, який залучався для виконання бойових (спеціальних) завдань; бойових донесень; рапортів (донесень) командира підрозділу (групи) про участь позивача у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних завдань) тощо.
Більш того, вона містить період січень 2023 року, при тому, що райони ведення воєнних (бойових) дій визначається щомісячно наказом Головнокомандувача Збройних Сил України.
У період з 28.09.2022 по 31.12.2022 Чернігівська область входила до переліку районів ведення воєнних (бойових) дій. З 01.01.2023 відповідно до наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 №26 «Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій» Чернігівська область виключена з переліку районів ведення воєнних (бойових) дій.
При цьому суд вважає, що сам по собі факт віднесення Чернігівської області до районів ведення воєнних (бойових) дій не свідчить про наявність у позивача права на отримання додаткової винагороди у її збільшеному розмірі.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постанові від 05 червня 2024 року у справі № 360/568/23.
Період з 01.01.2023 по 08.01.2023 у рапортах на виплату додаткової винагороди до 100000 грн взагалі відсутній, хоча цей період зазначений в довідці НОМЕР_3 прикордонного загону від 07.01.2023 № 3645.
Вказаний період не є спірним у цій справі, разом з тим суд вважає за необхідне дослідити усі вказані у спірній довідці періоди з метою повного та всебічного розгляду справи та остаточного вирішення спору між сторонами.
Рапорти, журнали бойових дій та будь-які бойові накази відносно позивача за період з 01.01.2023 по 08.01.2023 сторонами до матеріалів справи не надавались, незважаючи на неодноразове їх витребування судом.
Крім того, відомості у вказаній довідці та відомості, зазначені у рапортах за вересень 2022 року відносно позивача не співпадають.
Отже, вказана довідка не може бути належним доказом участі позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів, що давало би право на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн, передбаченої Постановою №168.
Суд зауважує, що виконання позивачем завдання охорони певної ділянки державного кордону в межах відповідальності НОМЕР_3 прикордонного загону є одним з безпосередніх функціональних обов'язків позивача як військовослужбовця органу Державної прикордонної служби, і само по собі виконання такого завдання не передбачено п. 2 Наказу № 628 та п. 2 Наказу 392 та не дає права на отримання додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн, передбаченої Постановою №168.
Сам факт виконання позивачем якихось бойових завдань на підставі бойових розпоряджень (наказів) під час перебування у службовому відрядженні в оперативному підпорядкуванні НОМЕР_3 прикордонного загону в період дії воєнного стану в Україні, не є достатньою підставою для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови №168, - для цього потрібно виконання дій (завдань), прямо передбачених відповідними пунктами пункту 2 Наказу № 628 та пункту 2 Наказу № 392.
Не є підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях та відповідних заходах бойові накази (розпорядження), оскільки сама по собі видача бойового наказу (розпорядження) не є безумовним доказом його виконання військовослужбовцем та його безпосередньої участі у бойових діях чи відповідних заходах. Крім того, виконання бойових розпоряджень та участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не є тотожними поняттями.
Суд зазначає, що надані рапорти про виплату позивачу збільшеної винагороди до 70000 грн. за вересень - листопад 2022 року взагалі не містять підстав їх видання.
У постанові від 23 травня 2024 року у справі № 360/334/23 Верховний Суд дійшов висновку, що оцінка рапортів має істотне значення для правильного вирішення цього спору, позаяк згідно з пунктом 4 наказу №392-/0/81-22- АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до пункту 3 наказу № 628/0/81-22-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні будь-які належні, допустимі та достовірні докази (документи, матеріали) щодо виконання позивачем у спірний період безпосередніх бойових дій чи заходів з безпосередньої відсічі і стримуванні збройної агресії в період перебування безпосередньо в районах ведення бойових дій за спірний період, і як наслідок, наявності у нього права для нарахування та виплати додаткової грошової винагороди у розмірі 100000 гривень, яка передбачена пунктом 1 Постанови №168.
У позовній заяві позивач прямо не вказує, що приймав участь у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів безпосередньо в районах ведення бойових дій. Позовна заява містить загальні твердження про наявність у позивача права на спірні виплати через виконання бойових наказів та забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.
Водночас, конкретних періодів часу участі у бойових діях або заходах не наводить, не зважаючи на необхідність їх визначення для застосування пропорційності, що передбачена пунктом 1 Постанови № 168.
Відповідно до ст. 19 Конституції України відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За таких обставин суд доходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 за участю третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_2 ) визнання протиправною бездіяльність (дії) щодо не нарахування та невиплати збільшеної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень, у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 26.09.2022 року по 31.12.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, зобов'язання нарахувати та виплатити збільшену додаткову грошову винагороду, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю та у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів в період з 26.09.2022 року по 31.12.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах - відмовити повністю.
Повний текст рішення складено та підписано 31 січня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська