Рішення від 31.01.2025 по справі 200/8102/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року Справа№200/8102/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви від 10.10.2024 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 як такого, що було засуджено до позбавлення волі і виключено 21.11.2000;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 прийняти рішення щодо внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 як такого, що було засуджено до позбавлення волі і виключено 21.11.2000.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 21.11.2000 позивач, відповідно до запису у військовому квитку, був виключений із військового обліку як засуджений до позбавлення волі ІНФОРМАЦІЯ_3 . З метою підтвердження факту внесення даних з приводу виключення з обліку позивача адвокатом Потєшиним О.В. було направлено адвокатський запит. У відповідь на адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_3 від 05.05.2024 №08/9341 було повідомлено про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 , до 21.11.2000, після чого був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 як такий, що був засуджений до позбавлення волі. Інформація про виключення з військового обліку військовозобов'язаних громадянина ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесена не була, у зв'язку з тим, що облікові картки військовозобов'язаних, які знаходяться на архівному зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_6 в процесі опрацювання. Після неоднозначної відповіді позивач 10.10.2024 направив цінним листом з описом вкладень заяву про внесення даних щодо виключення з військового обліку ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Однак, у відповідь за результатами розгляду заяви ІНФОРМАЦІЯ_3 від 16.11.2024 №08/17611 повідомив, що так дійсно ОСОБА_1 був виключений з військового обліку, однак після внесених змін до чинного законодавства України йому необхідно прибути до ТЦК та поновитись на обліку. Вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки відповідач фактично підтвердив, що позивач є виключеним з військового обліку та є невійськовозобов'язаним, однак замість внесення даних до ЄДР призовників, військовозобов'язаних та резервістів рекомендував поновитись на обліку, що й зумовило звернення із позовом до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.11.2024 прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду одноособово суддею в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання, в якому останній просить відкласти (перенести) розгляд справи (підготовчого засідання) та продовжити строк проведення підготовчого провадження для надання відзиву на позовну заяву.

Також від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 19.12.2024 клопотання представника відповідача про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) та продовження строку проведення підготовчого провадження для надання відзиву на позовну заяву та про розгляд справи в порядку письмового провадження - повернуто заявнику без розгляду.

Відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_5 було надано відзив, у якому викладені заперечення проти задоволення позовних вимог та вказано, що виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється у районних (міських) ТЦК та СП, органах Служби безпеки України, підрозділах Служби зовнішньої розвідки відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» із застосуванням механізмів, передбачених Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.

Зазначає, що згідно з положеннями пункту 3 частини шостої статті 37 Закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК та СП підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Також вказує, що Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, (далі Порядок № 1487), визначено, що для взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2).

Крім того, зазначає, що відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року за № 559, визначено: для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов'язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру; Відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.; у разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.

Крім того вважає, що позивач власною поведінкою продемонстрував протиправну бездіяльність, яка стосується власної (особистої) неявки до ІНФОРМАЦІЯ_2 , що унеможливлює фіксацію оновлення визначених облікових даних, та в контексті встановлених відповідачем обставин у справі, доходить до висновків, що дії та рішення відповідача узгоджуються з вимогами чинного законодавства та не порушують прав позивача.

Не погоджуючись з відповідачем, представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій щодо аргументів, наведених у відзиві, заперечив. Вказав, що відповідачем була порушена процедура перевірки військово-облікових даних позивача.

Усі подані документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.

Оскільки обґрунтовані заяви про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути за правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Суд установив, що позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до запису військового квитка № НОМЕР_3 від 22.11.2000 виключений із військового обліку як засуджений до позбавлення волі.

29.05.2024 представник позивач звернувся до відповідача з заявою в якій вказав, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , до 21.11.2000 включно перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 . З 22.11.2000, за відміткою військового квитка позивача, був виключений з військового обліку як засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжких злочинів (ст. 37 п. 5 пп. "Г" Закону України Про загальний військовий обов'язок i військову службу у редакції від 24.05.2000) та в якій зокрема просив:

- надати інформацію про виключення з військового обліку ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.11.2000 у формі довідки;

- надати відповідь чи була інформація про виключення з військового обліку ОСОБА_1 внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Листом від 05.05.2024 №08/9341 відповідач повідомив, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_5 , до 21.11.2000, після чого був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_1 , як такий, що був засуджений до позбавлення волі. Інформація про виключення з військового обліку військовозобов'язаних громадянина ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів внесена не була, у зв'язку з тим, що облікові картки військовозобов'язаних, які знаходяться на архівному зберіганні в ІНФОРМАЦІЯ_5 в процесі опрацювання.

10.10.2024 позивач звернувся до відповідача з заявою у якій вказав, що до Реєстру інформація про виключення з військового обліку військовозобов'язаних та резервістів досі не внесена. На підставі викладеного, просив внести в Єдиний державний реєстр призовників військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення позивача з військового облік військовозобов'язаних.

Листом від 16.11.2024 №08/17611 відповідач повідомив, що позивач перебував на військовому обліку військовозобов'язаних, був виключений з військового обліку, як такий що був засуджений. Додатково повідомляє, що відповідно внесених змін до чинного законодавства України, позивачу необхідно прибути до територіального центру комплектації та соціальної підтримки, розташовано за адресою фактичного місця проживання з метою поновлення на військовому обліку військовозобов'язаних.

Не погоджуючись з діями відповідача позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Частиною 2статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України. Громадяни проходять військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII, Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно із частиною 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ст.2 Закону №2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та Національної гвардії України.

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон №3543-XII, у редакції від 18.05.2024) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Згідно із частиною 5 статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону №2232-ХІІ.

Згідно з п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що була чинною до 17.05.2024 включно, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

При цьому, суд зауважує, що позивач в даній справі оскаржує бездіяльність щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви від 10.10.2024 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення з військового обліку позивача як такого, що було засуджено до позбавлення волі і виключено 21.11.2000.

11.04.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" за № 3633-ІХ, який набрав чинності 18.05.2024 (далі - Закон № 3633-ІХ).

Так, вищевказаним Законом № 3633-ІХ внесені зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та ч.6 ст. 37 викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку".

Отже, станом на дату виникнення спірних правовідносин, а саме 10.10.2024, в частина 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу не містила такої підстави для виключення з військового обліку, як попереднє засудження особи до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Окрім того, згідно пункту 4 розділу «Загальні питання» Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:

- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;

- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.

З огляду на наведені вище положення Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Порядку № 560, з 18.05.2024 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Враховуючи вищевикладене, та те, що станом на дату виникнення спірних правовідносин, а саме 10.10.2024, в Законі України «Про військовий обов'язок і військову службу» не передбачалася можливість виключення з військового обліку з підстав того, що особа повинна бути виключена, оскільки вона була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання цього позову до суду в електронному вигляді в розмірі 2422,40 грн, що документально підтверджується квитанцією №0.0.4018674205.1 від 19.11.2024.

Належна сума сплати судового збору за даний поданий позов є - 968,96 грн.

У зв'язку з відмовою у позові судові витрати у розмірі 968,96 грн розподілу не підлягають.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» позивач має право звернутись до суду з клопотанням про повернення надмірно сплаченого судового збору у розмірі 1453,44 грн.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 138-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Повне судове рішення складено 31.01.2025.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Т.В.Загацька