Рішення від 30.01.2025 по справі 200/171/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року Справа№200/171/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17.01.2023 ОСОБА_1 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про:

- визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди відповідно пункту 1 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн. починаючи з 26.09.2022 по 30.11.2022 пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів;

- зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі до 100 000 грн починаючи з 26.09.2022 по 30.11.2022 пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем його було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), де на підставі бойових розпоряджень та наказів він виконував бойові завдання на кордоні країни. Позивач зазначає, що положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» визначено, що передбачені цією постановою виплати належать військовослужбовцям, які, як беруть безпосередню участь у бойових діях, так і забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії. На думку позивача, перебуваючи у відрядженні та виконуючі бойове розпорядження з 26.09.2022, він фактично приймав участь у заходах з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, що є підставою для виплати йому підвищеної суми додаткової винагороди до 100000,00 грн. в місяць. Але починаючи з 26.09.2022 до дати звернення до суду, він фактично отримує лише додаткову винагороду, виходячи з 30000,00 грн. на місяць.

Разом із цим, позивач зазначає, що відповідач відмовив йому у нарахуванні та виплаті підвищеної додаткової грошової винагороди у розмірі до 100 000 грн. на місяць відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», обґрунтовуючи це відсутністю підстав для таких виплат, передбачених наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168». Позивач вважає, що зазначений наказ не є актом Адміністрації Держприкордонслужби у розумінні вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», яким визначені умови застосування відмови у виплаті додаткової винагороди при участі в бойових діях, та не зареєстрований у встановленому законом порядку.

Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати додаткової винагороди у розмірі до 100000,00 грн. починаючи з 26.09.2022 по 30.11.2022 пропорційно дням участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, протиправною. Просив задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2023 року, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28.10.2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2023 року та постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2024 року скасовані, а справу № 200/171/23 направлено на новий судовий розгляд до Донецького окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу розподілу справи між суддями справа передана на розгляд судді Криловій М.М.

Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність прийняття адміністративної справи №200/171/23 до свого провадження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2024 року прийнято до провадження адміністративну справу №200/171/23 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Витребувано у відповідачів копії та докази.

05 грудня 2024 року на адресу суду надійшли додаткові пояснення на позовну заяву, у яких Військова частина НОМЕР_3 заперечують щодо задоволення позовних вимог.

Обгрунтовуючи додаткові пояснення Військова частина НОМЕР_3 зазначила, що Позивача у відповідності до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165гриф (володільцем даного бойового наказу є Адміністрація Державної прикордонної служби України) у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) було направлено в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/гриф Позивач у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказує, що дані розпорядження надати немає можливості, оскільки вони скасовані та мають обмежений гриф допуску. Дані бойові розпорядження зазначали керівництву зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) прийняти під охорону та оборону певну ділянку державного кордону України в межах відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зазначає, що копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу (документів, які підтверджують виконання бойових завдань Позивачем), надати не має можливості, так як їх облік та ведення безпосередньо здійснювалося у 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) та до управління ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) не надавалися. Оскільки дані документи знаходяться у володінні військової частини НОМЕР_1 , то провести облік фактичного часу участі Позивача у бойових діях (безпосередньої участі у воєнних (бойових) діях або заходах із зазначенням кількості днів помісячно такої участі) та надати інформацію щодо місця перебування Позивача та виду виконуваних бойових завдань, докази стосовно участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії з 26.09.2022 по 30.11.2022, докази перебування ОСОБА_1 безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів з 26.09.2022 по 30.11.202 у військової частини НОМЕР_3 не має можливості, так як дані документи до військової частини НОМЕР_3 з 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) не надавалися.

Вказує, що підтверджуючі документи щодо прийняття Позивачем безпосередньої участі (в сукупності) у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів до ІНФОРМАЦІЯ_2 від 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону у період з 30.09.2022 по 07.01.2023 не надходили.

Щодо рапортів зазначає, що посилання на будь - які бойові розпорядження, накази, журнали бойових дій, інші документи в рапортах начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону ОСОБА_2 від 17 листопада 2022 року та від 01 грудня 2022 року відсутні. Підстави для складання даних рапортів, в тому числі, з інформацією, посилання на конкретний(і) підпункт(и) 1-8 пункту 2 Наказу № 392 (підпункти 1-7 пункту 2 Наказу № 268) в даних рапортах не зазначені.

Щодо довідки про безпосередню участь в бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 07.01.2023 №3208 вказує, що дана довідка інформує про період перебування Позивача в зоні бойових дій та можливість виконання ним бойових завдань згідно пункту 2 Наказу 2. Довідка від 07.01.2023 №3208 не є довідкою про підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, які складаються з метою визначення права військовослужбовця на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ №168. Вказана довідка не може бути належним доказом участі Позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, його безпосереднього перебування в районах у період здійснення зазначених заходів.

Інформує, що копії з журналу бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журналу надходження розпоряджень по підрозділу (документів, які підтверджують виконання бойових завдань) за період з вересня по грудень 2022 року надати не має можливості, так як їх облік та ведення безпосередньо здійснюються у 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ). Оскільки дані документи знаходяться у володінні військової частини НОМЕР_1 , надати інформацію чи залучався Позивач, у числі інших військовослужбовців до виконання бойових завдань у складі органів військового управління (штабів угруповань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угруповань військ (сил) Сил оборони держави, які саме завдання, на підставі яких бойових наказів (розпоряджень) та за якою посадою виконував Позивач у цьому періоді; чи свідчать виконувані Позивачем завдання про "безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії" у розумінні пунктів 2 Наказу № 392-АГ та Наказу № 628-АГ, у військової частини НОМЕР_3 не має можливості, так як дані документи до військової частини НОМЕР_3 з 2 впс НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) не надавалися.

10 грудня 2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву зі змісту якого війсбкова частина НОМЕР_1 просила відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обгрунтування своєї позиції вказала, що позивач у спірний період із жовтня 2022 року до січня 2023 року перебував у службовому відрядженні і виконував обов'язки на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 (в/ч НОМЕР_3 ).

Вказує, що підставою для здійснення нарахування та виплати додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», є довідка встановленої форми визначена наказами Адміністрації Державної прикордонної служби від 30 липня 2022 року №392-АГ/ від 09 грудня 2022 року №628- АГ. Така довідка передбачена пунктом 2 наказу 392-АГ оформлена на всіх відряджених військовослужбовців підрозділу, така довідка згідно додатку 2 до 5 числа у поточному місяці за попередній направляється начальнику прикордонного загону в якому ці військовослужбовці проходять службу для нарахування і виплати коштів (а не надається відрядженим військовослужбовцям наручно).

У довідці у графі «Підстава:» зазначено лише бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України №165 (гриф) від 16.09.2022 року на підставі якого позивача у складі підрозділу було направлено до НОМЕР_6 прикордонного загону у відрядження для виконання бойових завдань (факт відрядження не є тотожним факту прийняті участі у бойових діях), при цьому, документи які саме і підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або заходах - журнал бойових дій та рапорт (донесення) начальника (командира) підрозділу у довідці не зазначені (ці обов'язкові для заповнення графи вилучені з довідки НОМЕР_6 прикордонним загоном). Тобто, у довідці відсутнє посилання на документи які підтверджують як безпосередню участь військовослужбовця у бойових діях або заходах, так і кількість днів такої участі. Крім того, що довідка надана з порушенням вимог її оформлення і не відповідає вимогам наказу 392-АГ, також, дана довідка суперечить офіційній відповіді начальника НОМЕР_6 прикордонного загону (лист від 29.11.2022 року №22/4820-22 вих.), в якій зазначено, що НОМЕР_6 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної додаткової винагороди до 100000 грн. підрозділам (військовослужбовцям) НОМЕР_4 прикордонного загону (військової частини НОМЕР_1 ), за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_6 прикордонного загону.

Щодо нарахування та виплати додаткової винагороди передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168 вказує, що на виконання пункту 2-1 ПКМУ №168 (ПКМУ № 168 доповнено пунктом 2-1 ПКМУ № 793 від 07.07.2022) Адміністрацією Державної прикордонної служби видано наказ від 30.07.2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168».

Обов'язок оформлення документів визначених п.4, п.5, п.11 наказу №392-АГ які являються підставою для нарахування і виплати коштів покладено на начальників органів Держприкордонслужби (командирів військових частин), який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі, що підтверджується довідкою, за формою, наведеною у додатку 1, додатку 2 до наказу №392-АГ.

Зазначає, що у зв'язку з не отриманням довідки до 5 числа (щомісячно) військовою частиною НОМЕР_1 з метою реалізації вимог Постанови №168 та наказу №392-АГ на адресу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 направлявся лист відповідачем від 25.11.2022 №22/2811-22-вих з клопотанням про надання інформації щодо відряджених військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах, за встановленою формою (у виді довідок) визначених наказом №392-АГ, для нарахування і виплат підвищеної додаткової винагороди. На адресу військової частини НОМЕР_1 від начальника НОМЕР_6 прикордонного загону надійшов лист від 29 листопада 2022 року «Про надання інформації», в якому зазначено, що НОМЕР_6 прикордонний загін не вбачає підстав надання довідок для виплати підвищеної (до 100000 грн.) додаткової винагороди підрозділам (військовослужбовцям) військової частини НОМЕР_1 , за час їх перебування у відрядженні на ділянці НОМЕР_6 прикордонного загону.

Військова частина НОМЕР_1 зобов'язана здійснити нарахування коштів і видати наказ про виплату підвищеної додаткової винагороди до 100000 гривень за період перебування військовослужбовця у відряджені на підставі підтверджуючих документів такої безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах наданих командиром до якого був відряджені військовослужбовці, а такою підставою для відряджених військовослужбовців являється довідки, за формою що встановлена наказом №392-АГ. Але відносно позивача, командир до якого був відряджений позивач, не надавав підтверджуючих документів безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах за формою встановленою наказом №392-АГ. Крім того, на звернення відповідача щодо необхідності отримання підтверджуючих документів безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах під час його відрядження до НОМЕР_6 прикордонного загону, ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив, що підтверджуючі документи не будуть надані у зв'язку з тим, що відрядженні до НОМЕР_6 прикордонного загону військовослужбовці в/ч НОМЕР_1 не приймали участі у бойових діях і заходах. (лист НОМЕР_6 прикордонного від 29 листопада 2022 року «Про надання інформації»).

Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, що підтверджується паспортом - ID картка № НОМЕР_7 .

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 13.01.2022 №22-ОС «Про особовий склад» відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2022 №10-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби у січні-грудні 2022 року», наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.10.2021 №544-аг «Деякі питання комплектування резервістами військового оперативного резерву першої черги», прийнято на військову службу за контрактом осіб сержантського та старшинського складу, зарахувати у списки особового складу та на всі види забезпечення рядового запасу ОСОБА_1 , з яким укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України строком на 3 (три) роки, з січня 2022 року.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 11.07.2022 №153-ВВ «Про особовий склад (службове переміщення» відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (зі змінами внесеними згідно з Постановами КМУ №1041 від 20.12.2017, №1052 від 27.12.2017, №103 від 21.02.2018), «Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та закордон», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2012 №582, вибув у службове відрядження молодший сержант ОСОБА_1 , молодший інспектор прикордонної служби 2 категорії 1 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип Б), до НОМЕР_8 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_5 ), з метою проведення заходів, визначених розпорядженням з 11.07.2022 до особового розпорядження.

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 09.09.2022 №372-ОС «Про особовий склад» відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.01.2022 №10-ОС «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби у січні-грудні 2022 року» призначено молодшого сержанта ОСОБА_1 інспектором прикордонної служби 3 категорії - помічник гранатометника 2 відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави відділу прикордонної служби №2, звільнивши з посади молодшого інспектора прикордонної служби 2 категорії 1 відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (тип Б), згідно з пунктом 310 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, (призначення військовослужбовців на вищі, рівні та нижчі (не більше ніж на один ступінь) посади у воєнний час здійснюються без згоди цих військовослужбовців).

Відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 18.11.2022 №257-ВВ «Про особовий склад (службове переміщення» відповідно до Закону України «Про військовий облік та військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29.12.2009 №1115/2009, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2014 №704 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (зі змінами внесеними згідно з Постановами КМУ №1041 від 20.12.2017, №1052 від 27.12.2017, №103 від 21.02.2018), «Інструкції про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та закордон», затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2012 №582, надано відпустку за сімейними обставинами із збереженням грошового забезпечення молодшому сержанту ОСОБА_1 , інспектору прикордонної служби 3 категорії - помічнику гранатометника 2 відділення інспекторів прикордонної служби першої прикордонної застави відділу прикордонної служби №2, тривалістю 7 календарних днів, з 20.11.2022.

У період з 27.09.2022 по 30.11.2022 позивач знаходився в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ), що підтверджується матеріалами справи.

25.11.2022 відповідач з вернувся із листом вих.№22/2811-22вих «Про надання інформації», зокрема, до начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просив надати до НОМЕР_4 прикордонного загону відносно військовослужбовців (прикордонної комендатури швидкого реагування №1, прикордонної комендатури швидкого реагування №1, відділу прикордонної служби №2, що виконують завдання на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відділу прикордонної служби № НОМЕР_9 , відділу прикордонної служби (тип С), що виконують завдання на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_6 ), інформацію - дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» та наказом №392-АГ, за формою, наведеною у додатку 2 наказу №392-АГ за період виконання завдань протягом вересня та жовтня 202 року.

29.11.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 листом вих.№22/4820-22-Вих надав відповідь на лист відповідача від 25.11.2022 вих.№22/2811-22вих «Про надання інформації», в якій повідомив, що відповідно до вимог пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч грн. у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо у районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів, за виконання у відповідні дні військовослужбовцем.

Підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» не застосовується.

Відповідно до розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 17.04.2022 №21-1215-2022 «Щодо однакового трактування положень» збільшення додаткової винагороди до 100 тисяч грн. (із розрахунку на місяць) здійснюється військовослужбовцям, які у районах ведення бойових дій здійснюють охорону і оборону об'єктів Державної прикордонної служби України (у т.ч. військові містечка, пункти постійної дислокації (пункти управління) органів (підрозділів), місця базування (стоянки) корабельно-катерного складу, стоянки літаків (вертольотів), місця тривалого несення служби, пункти пропуску (пункти контролю) через державний кордон України, інші місця й об'єкти, де особовий склад Державної прикордонної служби України виконує, визначені законодавством України завдання), а також виконують бойові (спеціальні) завдання на бойових позиціях, блокпостах (контрольно-пропускних пунктах, спостережних пунктах, тощо), збільшення додаткової винагороди визначається лише за дні безпосереднього виконання бойових завдань з відбиття атак (вогневого ураження, бойового контракту з ворогом), збройного нападу на об'єкти, які охороняються, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення (вогневого ураження), у т.ч. перебування безпосередньо цих об'єктів під бомбардуванням, артилерійським, ракетними обстрілами.

У зв'язку з вищевикладеним, довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_3 , не опрацьовувались.

Разом з тим, на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону були направлені копії рапортів щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону за вересень та жовтень 2022 року для прийняття правового рішення.

04.12.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 супровідним листом вих.№22/4928-22вих «Про надання інформації» до НОМЕР_4 прикордонного загону було направлено копію рапорту щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону. В даному листi було зазначено, що пiдтверджуюча iнформацiя вiдповiдно до вимог пункту 2 пiдпунктiв 1-8 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України вiд 30.07.2022 №392-АГ «Про реалiзацiю вимог постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 28.02.2022 №168» у НОМЕР_6 прикордонного загону iменi князя Володимира Великого вiдсутня. Дана iнформацiя була направлена для вжиття заходiв в межах компетенції.

15.12.2022 представник позивача звернувся з адвокатськими запитами до відповідача та військової частини НОМЕР_3 , в яких, зокрема, просила:

«1. Надати обґрунтовану відповідь щодо підстав і причин не нарахування та не виплати щомісячної доплати у вигляді додаткової винагороди, передбаченою Постановою Кабінету Міністрів України вiд 28.02.2022 №168, військовослужбовцю ОСОБА_1 за його безпосередню участь у бойових діях та забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії у період з вересня по сьогоднішній день.

1.1. У разі якщо такі не нарахування та не виплати відбулись через службове розслідування або накладене стягнення судом за порушення (вживання алкоголю або інше) військового порядку та несення військової служби військовослужбовцем ОСОБА_1 , надати копії таких документів, які стали підставою для позбавлення такого виду грошового забезпечення.

2. Надати довідку про грошове забезпечення (додаткові виплати, компенсації) здійснені ОСОБА_1 у період з 24.02.2022 по теперішній час включно.

3. Надати довідку командира військової частини про безпосередню участь військовослужбовця ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.

3.1. Якщо довідки не має, надати документи, які підтверджують безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях або здійсненні забезпечення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії.»

27.12.2022 відповідач листом вих№3436-22-вих надав відповідь на адвокатський запит від 15.12.2022 (вхідний №2686-22-вх від 22.12.2022), в якій зазначив, зокрема, що на даний час у НОМЕР_4 прикордонного загону відсутні підстави для внесення молодшого сержанта ОСОБА_1 в наказ про збільшення розміру виплати додаткової грошової винагороди до 100000 грн. за період перебування військовослужбовця у відрядженні на ділянці ІНФОРМАЦІЯ_7 . Документи, які підтверджують безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії молодшого сержанта ОСОБА_1 в НОМЕР_4 прикордонному загону відсутні, оскільки ці документи не надходили на адресу НОМЕР_4 прикордонного загону.

Згідно із копією довідки №3480 від 07.01.2023, яка видана військовою частиною НОМЕР_3 , молодший сержант ОСОБА_1 , який проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_3 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 19.11.2022; з 27.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 07.01.2023. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України №165гриф від 16.09.2022.

09.02.2023 Адміністрація Державної прикордонної служби України листом вих.№21/5748/23-Вих надано відповідь на адвокатський запит від 02.02.2023 щодо реалізації прав військовослужбовців НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_1 ) на отримання збільшеної додаткової винагороди за жовтень і листопад 2022 року, в якому зазначив, зокрема, наступне.

Адміністрацією Державної прикордонної служби України ініційовано перевірку зазначеної у запиті інформації щодо нарахування додаткової винагороди військовослужбовцям за результатами якої встановлено, що клієнти адвоката у жовтні і листопаді 2022 року перебували на бойових позиціях, проте, участь у бойових діях або визначених пунктом 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» заходах у складі військової частини НОМЕР_1 не брали ( ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) від 06.02.2023 вих№.22/838-23-Вих), довідки, передбачені пунктом 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», на адресу військової частини НОМЕР_1 не направлялись, підстави для нарахування збільшеної додаткової винагороди в НОМЕР_4 прикордонного загону відсутні.

Відповідно до копії довідки №5208 від 21.03.2023, яка видана військовою частиною НОМЕР_3 , молодший сержант ОСОБА_1 , який проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_3 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області: з 27.09.2023 по 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 19.11.2022; з 27.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 31.12.2022. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022.

Не погодившись із тим, що у спірний період з 26.09.2022 по 30.11.2022 позивачу не нараховувалась підвищена винагорода, останній звернувся до суду із цим адміністративним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 65 Конституції України Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини першої статті 6, частини першої статті 14 Закону України «Про Державну прикордонну службу України» від 03.04.2003 №661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до особового складу якої входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі статтею 16 цього Закону умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, дія якого в силу приписів пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону поширюється в тому числі на військовослужбовців правоохоронних органів спеціального призначення, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно з абзацами першим і другим частини четвертої статті 9 цього Закону грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».

У пункті 1 цієї постанови Уряд установив, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Аналіз цих норм законодавства дає підстави для висновку про те, що встановлена Постановою №168 додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень на місяць є складовою грошового забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби, що виплачується їм на період дії воєнного стану та підлягає збільшенню до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії під час перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.

Водночас реалізація зазначених приписів Постанови №168 вимагала визначення порядку й умов виплати додаткової винагороди з метою встановлення переліку бойових дій та заходів, передбачених абзацом першим пункту 1 цієї постанови, а також визначення документів, які підтверджують безпосередню участь військовослужбовця у таких діях і заходах, враховуючи, що Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 №558, не врегульовувала цих питань.

31.03.2022 Адміністрація Держприкордонслужби видала наказ №164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168».

У пункті 3 наказу №164-АГ встановлено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходів, здійснювати на підставі одного з таких документів:

1) бойового наказу (бойового розпорядження);

2) журналу бойових дій (вахтового журналу) або журналу ведення оперативної обстановки або бойового донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постових відомостей (під час охорони об'єкту, на який було здійснено збройний напад, або артилерійський ракетний обстріл);

3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, КрМО, КаМО, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по-батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах, начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, які ведуть (вели) бойові дії та до яких відряджені військовослужбовці, надавати останнім довідку про участь у вказаних заходах із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі (додаток 1).

Пункт 4 наказу №164-АГ передбачав, що начальникам регіональних управлінь та органів Держприкордонслужби, до яких відряджені військовослужбовці з інших органів та підрозділів щомісячно до 5 числа поточного місяця повідомляти органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу про їх безпосередню участь у бойових діях або заходах за попередній місяць (додаток 2).

Відповідно до пункту 5 наказу №164-АГ виплату військовослужбовцям зазначеної у пункті 1 винагороди здійснювати на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів).

В наказі про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100 000 гривень на місяць, обов'язково зазначати підстави для його видання.

Відповідно до Указу Президента України від 03.10.1992 № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» і Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 № 731, подібні накази центрального органу виконавчої влади підлягають обов'язковій державній реєстрації Міністерством юстиції України, оскільки містять норми, що зачіпають права, свободи та законні інтереси осіб і встановлюють організаційно-правовий механізм їх реалізації.

Разом з цим накази від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ державну реєстрацію не проходили.

Верховний Суд у постанові від 21.12.2023 (справа №200/193/23) сформував правовий висновок, відповідно до якого під час вирішення питання про наслідки порушення зазначених вимог стосовно реєстрації наказів слід врахувати обставини їх фактичного виконання протягом 2022 року, в тому числі й у спірний період, органами Держприкордонслужби наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ і від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ, зокрема, в частині визначення бойових дій та заходів, передбачених пунктом 1 Постанови №168, а також документування безпосередньої участі військовослужбовців у таких діях і заходах.

У спірний період виключно зазначені накази Адміністрації Держприкордонслужби визначали механізм реалізації Постанови №168 щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Держприкордонслужби під час дії воєнного стану, адже наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 №36 «Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.01.2023 за №196/39252) набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовувався з 01.02.2023, тобто не підлягав ретроспективному застосуванню до спірних правовідносин.

Разом з цим, Інструкція №188 була прийнята на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 №18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських», визначала порядок та розміри виплати конкретно встановленої цією постановою винагороди (за час участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, у воєнних конфліктах, інших заходах в умовах особливого періоду).

Отже, суд вважає, що положення Інструкції № 188 у спірних правовідносинах не підлягають застосуванню при визначенні порядку та умов виплати додаткової винагороди, встановленої на період дії воєнного стану Постановою №168.

Крім того, документування (фіксація) у спірний період органами Держприкордонслужби безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях і заходах та фактична виплата їм додаткової винагороди до 100 000 гривень відповідно до приписів наказів Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ унеможливлює застосування іншого механізму реалізації Постанови №168 до правовідносин, що вже відбулися.

За відсутності цих відомчих нормативно-правових актів не здійснювався би облік особового складу, який мав право на збільшену додаткову винагороду, що призвело б до невиплати цієї частини грошового забезпечення військовослужбовцям.

Так, Верховний Суд у постанові від 24.08.2024 у справі №280/2754/23 дійшов висновку про те, що застосуванню для визначення порядку та умов виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, передбаченої Постановою № 168, у спірний період підлягають накази Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ та від 09.12.2022 №628/0/81-22-АГ. Протилежний висновок поставив би питання необхідності повернення вже виплачених на підставі цих наказів сум додаткової винагороди.

Відповідно до частина 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, при розгляді цієї справи, суд ураховує правову позицію викладену в постанові Верховного Суду від 24.08.2024 у справі №280/2754/23.

Так, 09.12.2022 Адміністрацією Державної прикордонної служби України прийнято наказ №628/8/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - Наказ №628-АГ), який застосовується з 01.12.2022, пунктом 8 якого передбачено, що інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Аналізуючи наведені приписи пункту 1 Постанови №168, суд зазначає, що умовою для виплати додаткової винагороди у розмірі 100 000 гривень в розрахунку на місяць є безпосередня участь військовослужбовцям Збройних Сил у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебування безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди виплачується пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Як встановлено судом, та підтверджується матеріалами справи, відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 року № 165 гриф., молодший сержант ОСОБА_3 у складі другого відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) було направлено у службове відрядження в оперативне підпорядкування ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ).

Відповідно до бойових розпоряджень начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 19.09.2022 №276/гриф (скасоване), від 25.09.2022 №1348/гриф (скасоване) та від 25.10.2022 №1697/гриф Позивач у складі 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_1 ) у складі зведеного загону ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_5 ) приступив до виконання завдань в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Отже, у період з 27.09.2022 по 30.11.2022 позивач знаходився в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ), що підтверджується матеріалами справи.

Згідно із копією довідки №3480 від 07.01.2023, яка видана військовою частиною НОМЕР_3 , молодший сержант ОСОБА_1 , який проходив військову службу в військовій частині НОМЕР_3 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 19.11.2022; з 27.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 07.01.2023.

Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф від 16.09.2022.

Стосовно тверджень відповідача про те, що довідка не є належним документальним підтвердженням безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд зазначає, що вказана вище довідка містить відомості про підстави видачі, а саме: на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16.09.2022.

Отже, вказана довідка оформлена згідно Додатку 1 до наказу 392-АГ, на підставі бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №165 гриф від 16.09.2022.

При цьому, жодних доказів недійсності довідки від 07.01.2023 № 3480 відповідачами не надано.

Суд, дослідивши пояснення відповідачів у справі та співставивши їх із відповідними положеннями наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ вважає, що обов'язок із документування участі військовослужбовців у діях та заходах, передбачених п. 2 наказу № 392-/0/81-22-АГ та п. 2 наказу № 628/0/81-22-АГ покладений на Військову частину НОМЕР_3 .

Натомість, Військова частина НОМЕР_3 стверджує, що відповідальним за облік та документування участі військовослужбовців у відповідних діях та заходах є 2 відділ прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону, зокрема, журнал бойових дій, книги оперативно-службової діяльності та журнал надходження розпоряджень по підрозділу (документи, які підтверджують виконання бойових завдань позивачем), відсутні у веденні Військової частини НОМЕР_3 , оскільки їх облік та ведення безпосередньо здійснюється у 2 відділі прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону, тому докази стосовно виконання позивачем під час перебування у відрядженні у НОМЕР_6 прикордонному загоні у період з 27.09.2022 по 30.11.2022 завдань, що визначені п. 2 наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ на адресу Військової частини НОМЕР_3 з 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону не надходили.

Однак, суд критично оцінює посилання Військової частини НОМЕР_3 на те що відповідальним за документування участі позивача у бойових діях та заходах є 2 відділ прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону, оскільки позивач відряджений до НОМЕР_6 прикордонного загону і саме останній, відповідно вимог наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ несе обов'язок оформлення документів, які є підставою для нарахування та виплати збільшеної додаткової винагороди, а отже й відповідальність за достовірність та правильність їх оформлення.

Суд зазначає, що порушення порядку передання документів, рапортів та іншої документації/інформації між військовими частинами щодо безпосередньої участі військовослужбовця у здійсненні бойових дій по забезпеченню заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, не свідчить про відсутність у нього права на таку винагороду.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постановах від 28.05.2024 по справі № 120/5170/23, від 13.06.2024 по справі № 200/2784/23, від 19.09.2024 по справі 120/7509/23, від 10.10.2024 по справі 120/14641/23, від 10.10.2024 по справі 120/5154/23, від 21.11.2024 по справі № 120/8916/23.

Разом з тим, судом встановлено, що Військовою частиною НОМЕР_3 направлялись рапорти на адресу Військової частини НОМЕР_1 щодо виплати збільшеної додаткової винагороди, які стосуються спірних правовідносин, однак до них не було додано підтверджуючої інформації, як того вимагають положення наказів № 392-/0/81-22-АГ та № 628/0/81-22-АГ.

Так, аналізуючи зміст наявних у матеріалах справи витягів з рапортів начальника 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону майора ОСОБА_2 , судом встановлено, що на виконання вимог п. 4 наказу від 30.07.2022 № 392-/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог Постанови № 168» представлено дані про участь військовослужбовців, зокрема ОСОБА_1 у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій, в якому викладено прохання виплатити додаткову винагороду до 70 тисяч гривень на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців 2 відділу прикордонної служби НОМЕР_4 прикордонного загону у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районі ведення бойових дій:

витяг від 17.11.2022 № 1670 :

в період з з 01.09.2022 по 30.09.2022, період безпосередньої участі з 27.09.2022 по 30.09.2022 (4 дні);

в період з 01.10.2022 по 31.10.2022, період безпосередньої участі з 01.10.2022 по 31.10.2022 (31 день).

витяг від 01.12.2022 №1879:

в період з 01.11.2022 по 30.11.2022, період безпосередньої участі з 01.11.2022 по 19.11.2022 та з 27.11.2022 по 30.11.2022 (23 дні).

витяг від 01.12.2022 №1878:

в період з 01.11.2022 по 30.11.2022, період безпосередньої участі з 01.11.2022 по 19.11.2022, з 27.11.2022 по 30.11.2022 (23 дні).

Верховний Суд у своїй постановах від 01.08.2024 по справі № 200/3564/23, від 07.11.2024 по справі № 200/525/23, від 05.12.2024 по справі № 200/1347/24 зазначив, що оцінка судом таких рапортів має істотне значення для правильного вирішення цього спору, позаяк згідно з пунктом 4 наказу № 392-/0/81-22-АГ підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах здійснюється на підставі комплексу інформації, наявної у відповідних документах, а відповідно до пункту 3 наказу № 628/0/81-22-АГ перелік підтверджуючих документів допускає альтернативність і не зведений винятково до їхньої сукупності.

Архівна відомість грошового забезпечення позивача № 1 за період з січня 2022 року по грудень 2022 року не містить даних у спірний період за час його відрядження до Військової частини НОМЕР_3 , тобто з 27.09.2022 по 30.11.2022, що йому нараховувалась винагорода відповідно до Постанови № 168 у розмірі 70 000,00 грн. пропорційно дням такої участі, в графі «Винагорода ПКМУ 168 70 тис.» такі дані відсутні, також стосовно відсутності у цей період цієї виплати у період з 27.09.2022 по 30.11.2022, відповідачами не заперечується.

У правовідносинах, що склалися, не є спірними обставини щодо того, що позивач приймав безпосередню участь в бойових діях у період з 01.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 19.11.2022; з 27.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 07.01.2023.

Суд зазначає, що принцип правової визначеності є невід'ємною, органічною складовою принципу верховенства права. Про це у низці своїх рішень зазначає зокрема Європейський Суд з прав людини. У своїх рішеннях Конституційний Суд України також посилається на принцип правової визначеності, наголошуючи на тому, що він є необхідним компонентом принципу верховенства права.

Принцип правової визначеності (певності) загальний принцип права, який гарантує забезпечення легкості з'ясування змісту права і можливість скористатися цим правом у разі необхідності.

Конституційний Суд України сформулював у рішенні від 22.09.2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками, в якому зазначається, що «із конституційних принципів рівності і справедливості випливає вимога визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі» (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини) [14]. Цим Конституційний Суд України наголосив, що невизначеність, нечіткість правової норми призводить до її неоднакового розуміння та тлумачення, що в практичній площині призводить до різного застосування.

При цьому ЄСПЛ у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Отже, національне законодавство має тлумачитися таким чином, щоб результат тлумачення відповідав принципам справедливості, розумності та узгоджувався з положеннями Конвенції.

Ураховуючи викладене вище, суд вважає, що у спірних періодах позивачу, відповідно до абзацу 1 пункту 1 Постанови №168, підлягала виплаті додаткова винагорода у збільшеному розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

При цьому, оскільки судом встановлено, що у спірний період позивачу частково виплачена додаткова винагорода відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а саме: у жовтні 2022 року - 30 000 грн (за вересень 2022 року), у листопаді 2022 року - 30 000 грн (за жовтень 2022), у грудні 2022 року - 53 000 грн (за листопад 2022 року), з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити збільшену додаткову грошову винагороду, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі 100000 гривень у зв'язку з безпосередньою участю у здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у період з 26.09.2022 року по 30.11.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням виплачених сум.

З огляду на зазначені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

При розгляді цієї справи, судом, відповідно до частина 5 статті 242 КАС України, враховані висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду від 24.08.2024 у справі №280/2754/23, від 28 травня 2024 року у справі № 120/5170/23.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, ураховуючи, що докази понесення інших судових витрат позивачем не надані, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст.ст. 262, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо у районах у період здійснення зазначених заходів з 26.09.2022 року по 30.11.2022 року , в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Зобов'язати Військову частині НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; рнокпп НОМЕР_11 ) збільшену додаткову грошову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" у розмірі 100 000 грн у зв'язку з безпосередньою участю у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії перебуваючи безпосередньо у районах у період здійснення зазначених заходів з 26.09.2022 року по 30.11.2022 року в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя М.М. Крилова