Справа № 755/932/25
Провадження №: 3/755/855/25
"28" січня 2025 р. Суддя Дніпровського районного суду м. Києва Сазонова М.Г., за при секретарі Буткевич Л.В., за участю прокурора Сироватки В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Київській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої: Печерський ліцей № 75 Печерського району м. Києва заступником директора та вчителем інформатики, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ; проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України,
встановив:
ОСОБА_1 , обіймаючи у 2022 році посаду головного спеціаліста відділу бюджетних надходжень управління бюджетних надходжень та операцій із фінансовим ресурсом Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області, будучи державним службовцем категорії «В», являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 20.02.2024 року, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи по 01.03.2023 посаду головного спеціаліста відділу бюджетних надходжень управління бюджетних надходжень та операцій із фінансовим ресурсом Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області, будучи державним службовцем категорії «В», являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, 21.02.2024 року, без поважних причин, подала декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 28 січня 2025 року, на підставі ст. 36 КУпАП, матеріали адміністративних справ об'єднані в одне провадження.
В судовому засіданні ОСОБА_1 з обставинами, викладеними в протоколах про адміністративні правопорушення, погодилась, вину визнала. По суті справи повідомила, що про необхідність подавати декларацію не знала, та як їх подання було зупинено у зв'язку із воєнним станом, та в лютому 2024 року їй зателефонували з Казначейської служби та повідомили, що вона має подати чотири декларації. Зазначила, що про відновлення декларування з жовтня 2023 року не знала, та погодилась, що це не звільняє її від відповідальності.
Прокурор Сироватка В.В. у судовому засіданні зазначив, що матеріали справ про адміністративне правопорушення містять докази про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з чим, просив накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Наказом Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області від 02.09.2022 № 158-ос ОСОБА_1 з 05.09.2022 призначено на посаду головного спеціаліста відділу бюджетних надходжень управління бюджетних надходжень та операцій із фінансовим ресурсом Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області.
05.09.2022 ОСОБА_1 письмово попереджена про вимоги та обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
25.10.2022 наказом Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області № 192-ос ОСОБА_1 присвоєно з 06.10.2022 9 ранг державного службовця в межах посад державної служби категорії «В».
Наказом Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області від 28.02.2023 № 23-ос ОСОБА_1 01.03.2023 звільнено з посади головного спеціаліста відділу бюджетних надходжень управління бюджетних надходжень та операцій із фінансовим ресурсом Головного управління Державної казначейської служби України у Київській області відповідно до п. 1 ст. 36 КЗпП України та п. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу».
21.02.2024 ОСОБА_1 подала декларацію при звільненні, та 20.02.2024 подала щорічну декларацію за 2022 рік, що підтверджується витягами послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважений на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» станом на 21.02.2024.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Положеннями статті 280 КУпАП передбачено, що суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в даному випадку, передбаченого статтею 172-6 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин, зобов'язаний з'ясувати: чи мало місце правопорушення, за яке особа притягається до відповідальності; чи містить діяння склад адміністративного правопорушення, чи є особа винною у його вчиненні та чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Стаття 33 КУпАП передбачає, що при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державну службу» посада головного спеціаліста відділу звітності про виконання місцевих бюджетів управління консолідованої звітності відноситься до категорії «В» посад державної служби.
Частиною 5 статті 32 Закону України «Про державну службу» визначено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Абзацом 4 ч. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Абзацом 1 ч. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність настає за неподання або несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
По даній справі встановлено, що ОСОБА_1 порушила вимоги Закону України «Про запобігання корупції», який визначає засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, щодо системи об'єктивного фінансового контролю за майновим станом публічних службовців, тобто вчинене протиправне, винне діяння за яке законом передбачено адміністративну відповідальність.
Таким чином, враховуючи викладене, суддя вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Враховуючи обставини правопорушення, дані про особу, яка притягується до відповідальності, зокрема те, що ОСОБА_1 раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, обставини, що пом'якшують її відповідальність - визнання вини, а також відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, докази наявні у матеріалах справи, суддя дійшов до висновку про необхідність накладення на неї стягнення у мінімальних межах санкції статті.
У відповідності до ст. 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір в дохід держави в розмірі ставки, визначеної п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» - 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст.ст. 33-35, 36, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 283-285, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн., на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що в разі не сплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпровський районний суду м. Києва.
Суддя М.Г. Сазонова