Ухвала від 28.01.2025 по справі 927/1144/24

УХВАЛА

28 січня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/1144/24

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., при секретарі Ткачовій А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

кредитора: Головного управління ДПС у Чернігівській області,

код ЄДРПОУ 44094124, вул. Реміснича,11, м. Чернігів, 14000,

боржник: Приватне підприємство "УКРПРОДПРОМ",

код ЄДРПОУ 35281066, вул. Інструментальна, буд. 1, м. Чернігів, 14037,

про відкриття провадження у справі про банкрутство

Представники учасників справи:

заявника: Протченко О.М.

боржника: не прибув.

У судовому засіданні була підписана вступна та резолютивна частини ухвали, на підставі ст.233 Господарського процесуального кодексу України.

Обставини справи:

Головне управління ДПС у Чернігівській області звернулось до Господарського суду Чернігівської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство приватного підприєства "УКРПРОДПРОМ" у зв'язку з неспроможністю останнього виконати грошові зобов'язання перед кредитором.

Ухвалою суду від 18.12.2024 заяву Головного управління ДПС у Чернігівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство залишено без руху та надано кредитору строк для усунення недоліків заяви.

Ухвалою суду від 20.12.24, після усунення заявником недоліків, заяву прийнято до розгляду, підготовче засідання призначено на 20.01.25.

Призначене на 20.01.25 на 15:30 підготовче засідання по справі не проводилось, у зв'язку з технічною неможливістю проведення судового засідання з використанням підсистеми відеоконференцзв'язку: vkz.court.gov.ua, що виникла через відсутність з'єднання з інтернет-мережею, про що було складено Акт №11-25 про неможливість проведення судового засідання від 20.01.25.

У зв'язку з викладеним, розгляд справи у підготовчому засіданні було призначено на 28 січня 2025 р. на 09:00 з повідомленням учасників справи у порядку ст. 120 Господарського процесуального кодексу України.

Процесуальним правом на участь в призначеному на 28.01.2025 підготовчому засіданні боржник по справі не скористався, відзиву на заяву не подав. Представник кредитора в судовому засіданні виклав зміст заяви та просив її задовольнити.

Додаткових заяв та клопотань від учасників справи не надходило.

За змістом абз. 2 ч. 1 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, неявка у підготовче засідання сторін та представника державного органу з питань банкрутства, а також відсутність відзиву боржника не перешкоджають проведенню засідання.

Суд вважає за можливе розглянути заяву кредитора у судовому засіданні без участі осіб, які не прибули.

Розглянувши у підготовчому засіданні подані документи та дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань приватне підприємство "УКРПРОДПРОМ" зареєстроване в якості суб'єкта господарювання 10.07.2007, номер запису 10631020000000648, місцезнаходження: вул. Інструментальна, буд. 1, м. Чернігів, 14037.

Приватне підприємство "УКРПРОДПРОМ" перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області як платник податків.

Статтями 67, 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

За змістом ст. 1, 14 Податкового кодексу України, останній регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України передбачений обов'язок платника податків, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно ст. 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно із заявою боржник має податковий борг в загальній сумі 16 805 971 грн 84 коп. за наступними платежами до бюджету:

з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 16 559 724,31 грн. (в тому числі, 10 753 044 грн. основного платежу, 2 686 541 грн штрафних санкцій, 3 120 139,31 грн пені);

з податку на додану вартість в сумі 136 100 грн. 67 коп. (в тому числі, 79 445,67 грн. основного платежу, 56 655 грн. штрафних санкцій);

з екологічного податку в сумі 860,88 грн. (основний платіж);

з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) в сумі 109 285,98 грн. (основний платіж).

Так, щодо боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 109 285,98 грн.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (надалі - Закон №2464) боржник є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Пунктами 1 та 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 визначено, що обов'язками платника податку є своєчасне та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплата єдиного внеску, а також подання звітності з ЄСВ.

Боржник подавав до контролюючого органу звіти з ЄСВ, де самостійно визначив зобов'язання які підлягали сплаті, а саме:

•звіт (податковий розрахунок) за вересень 2020 року №9263772122 від 13.10.2020 року (граничний термін сплати 20.10.2020р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 11484,97 грн.

Разом з тим, у зв'язку частковою сплатою у сумі 10840,19 грн. на підставі платіжного доручення №3161 від 09.01.2023р., у боржника непогашеними залишились зобов'язання з ЄСВ в розмірі 644,78 грн. (11484,97 грн. нараховані зобов'язання - 10 840,19 грн. сплата = 644,78 грн.).

•звіт (податковий розрахунок) за жовтень 2020 року №9306719032 від 20.11.2020 року (граничний термін сплати 20.11.2020р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 8155,93 грн.

•звіт (податковий розрахунок) за листопад 2020 року №9336478520 від 16.12.2020 року (граничний термін сплати 21.12.2020р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 9389,79 грн.

•звіт (податковий розрахунок) за грудень 2020 року №9368549013 від 16.01.2021 року (граничний термін сплати 20.01.2021р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 8143,97 грн.

•звіт (податковий розрахунок) за 1 квартал 2021 року №9119495651 від 12.05.2021 року (граничний термін сплати 12.05.2021р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 26 678,05 грн. з щомісячним зазначенням єдиного внеску в розмірах: за січень - 8484,39 грн., за лютий - 9017,94 грн., за березень - 9175,72 грн.

•звіт (податковий розрахунок) за 2 квартал 2021 року №9216996670 від 03.08.2021 року (граничний термін сплати 09.08.2021р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 29 962,05 грн. з щомісячним зазначенням єдиного внеску в розмірах: за квітень - 10307 грн., за травень - 9348,05 грн., за червень - 10307 грн.

•звіт (податковий розрахунок) за 3 квартал 2021 року №9308625761 від 18,10.2021 року (граничний термін сплати 09.11.2021р.), де боржником самостійно визначені зобов'язання з ЄСВ у сумі 26 311,41 грн. з щомісячним зазначенням єдиного внеску в розмірах: за липень - 10739,86 грн., за серпень - 7990,40 грн., за вересень - 7581,15 грн.

Зазначені зобов'язання з ЄСВ боржником не виконані, що призвело до виникнення заборгованості у розмірі 109 285 грн. 98 коп. (основне зобов'язання).

Термін виконання зобов'язань з ЄСВ визначений відповідно до частини 8 статті 9 Закону №2464.

Статтею 25 Закону №2464 встановлено, що не підлягають оскарженню зобов'язання зі сплати ЄСВ, самостійно визначені платником.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою ( пункт 6 частини 1 статті 1 цього Закону).

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника ( частина 12 статті 9 Закону №2464).

За приписами частини 16 статті 25 Закону №2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Так, щодо податкового боргу в сумі 16 696 685,86 грн.

Відповідно до пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у встановлені строки.

Положеннями пункту 38.1 статті 38 ПК України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Боржник має податковий борг за наступними платежами до бюджету:

-за платежем «екологічний податок, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонерними джерелами забруднення» в розмірі 860,88 грн., що виник на підставі несплати податкових зобов'язань, самостійно визначених платником податку у податкових деклараціях екологічного податку від 11.05.2021 року №9117417045 за 1 квартал 2021 року в розмірі 430,44 грн. (граничний термін сплати 20.05.2021р.); від 05.08.2021 року №33148577 за 2 квартал 2021 року в розмірі 430,44 грн. (граничний термін сплати 19.08.2021р.).

За приписами п.54.1 ст.54 ПК України сума грошового зобов'язання, що самостійно обчислене платником податків, вважається узгодженою.

-за платежем «податок на прибуток приватних підприємств» в розмірі 16 559 724,31 грн. (в т.ч. основний платіж - 10753044 грн., штрафні санкції - 2686541 грн., пеня - 3120139,31 грн.), що виник на підставі несплати податкового зобов'язання, самостійно визначеного податковою декларацією з податку на прибуток підприємства №9373045063 від 01.03.2021р. (граничний термін сплати 11.03.2021) в розмірі 6882,00 грн.; податкового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням №00000190500 від 16.01.2020р., яким платнику донараховано податок в сумі 10 746 162,00 грн., нараховано штрафну санкцію в розмірі 2 686 541,00 грн. та пені за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань в розмірі 3 120 139,31 грн.

-за платежем «податок на додану вартість» в розмірі 136 100,67 гри. (в т.ч. основний платіж - 79445,67 грн., штрафні санкції - 56655 грн.), що виник на підставі несплати податкових зобов'язань, визначених:

-податковим повідомленням-рішенням №00000220500 від 16.01.2020 року, відповідно до якого платнику нараховано штрафну санкцію в розмірі 37009,00 грн.;

-податковим повідомленням-рішенням №00000210500 від 16.01.2020 року, відповідно до якого платнику нараховано штрафні санкції в розмірі 19646,0 грн. (Разом з тим, 09.03.2023 року в системі електронного адміністрування ПДВ від платника надійшли грошові кошти в сумі 20.33 грн. згідно платіжного доручення №476895238 від 09.03.2023р., які зараховано в рахунок погашення зобов'язань по даному ППР);

-податковою декларацією з податку на додану вартість від 20.12.2018 року №9285294995 за листопад 2018 року, з урахуванням податкового повідомлення-рішення №00000210500 від 16.01.2020 року, якою визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 28584,00 грн.;

-податковою декларацією з податку на додану вартість від 20.11.2018 року №9257079557 за жовтень 2018 року, з урахуванням податкового повідомлення - рішення №00000210500 від 16.01.2020 року, якою визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 36104,00 грн.;

- уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з податку на додану вартість від 15.02.2019 року №9023260112 за грудень 2018 року, з урахуванням податкового повідомлення - рішення №00000210500 від 16.01.2020 року, якою визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 13896,00 грн.

-податковою декларацією з податку на додану вартість від 22.11.2021 року №9353136303 за жовтень 2021 року, якою визначені податкові зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 882,0 грн.

Сума грошових зобов'язань платника зі сплати податків та інших зобов'язань є узгодженою з огляду на положення пункту 54.1 статті 54, пунктів 56.17 та 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, оскільки:

-визначена на підставі податкових повідомлень-рішень, які станом на дату подачі цієї заяви платником податків в адміністративному та судовому порядку не оскаржені (пункти 56.17 та 56.18 статті 56 ПКУ);

-самостійно визначена платником у податкових деклараціях (пункт 54.1 статті 54 ПКУ).

Підпунктом 14.1.75 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Пунктами 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення, У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

На виконання вказаних норм відповідачу було надіслано податкову вимогу від 23.03.2021р. №1428-13, рекомендованим листом з повідомленням про вручення, що передбачено приписами пункту 58.3 статті 58, пункту 42.2 статті 42 ПК України.

Зазначена податкова вимога була вручена Відповідачеві, що підтверджується відповідним повідомленнями про вручення поштового відправлення 31.03.2023р.

Як встановлено судом, обставини виникнення податкового боргу в сумі 16 696 706,19 грн., правомірність стягнення такого боргу підтверджена рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2023 року у справі №620/8915/22, відповідно до якого вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області щодо стягнення податкового боргу з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 16 559 724,31 грн., з податку на додану вартість в сумі 136 121 грн., екологічного податку у сумі 860,88 грн. - задоволено в повному обсязі. За інформацією Єдиного державного реєстру судових рішень зазначене судове рішення набрало законної сили 10.03.2023 року.

Відповідно до приписів частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

Підстави та суми нарахованих грошових зобов'язань з податків та ЄСВ підтверджується інтегрованими картками платника з відповідних податків/зборів, які

згідно з Наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 року № 5 «Про затвердження порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування» (зареєстрований в Міністерстві юстиції 15 березня 2021 р. за N321/35943) ведуться з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків та зборів, містять інформацію про облікові операції та облікові показники, що характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

За приписами частини 2 статті 34 КУзПБ до заяви кредитора - контролюючого органу, уповноваженого відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, іншого органу, який відповідно до закону здійснює контроль за справлянням інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додаються докази вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості у встановленому законодавством порядку.

Заходи щодо стягнення податкового боргу визначені статтею 95 Податкового кодексу України.

Так, пунктом 95.1 зазначеною правової норми передбачено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 статті 95 ПКУ).

З метою стягнення коштів в сумі 4 534 368 грн. 99 коп. з рахунків боржника кредитор звертався з інкасовими дорученнями до:

до АТ КБ «ПриватБанк»: від 03.12.2024р. №10165 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10155 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10145 на суму 16 559 724,31 грн.;

до АТ «Сенс Банк»: від 03.12.2024р. №10146 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10147 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10160 на суму 136100,67 грн.; від

03.12.2024р. №10161 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10140 на суму 16 559 724,31 грн.; від 03.12.2024р. №10141 на суму 16 559 724,31 грн.;

до АТ «ОТП Банк»: від 03.12.2024р. №10150 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10151 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10156 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10157 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10138 на суму 16 559 724,31 грн.; від 03.12.2024р. №10139 на суму 16 559 724,31 грн.;

до АТ «Полікомбанк»: від 03.12.2024р. №10163 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10154 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10137 на суму 16 559 724,31 грн.;

до АТ «Укрексімбанк»: від 03.12.2024р. №10164 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10153 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10136 на суму 16 559 724,31 грн.;

до Акціонерний банк «Південний»: від 03.12.2024р. №10148 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10149 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10158 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10159 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10142 на суму 16 559 724,31 грн.; від 03.12.2024р. №10143 на суму 16 559 724,31 грн.;

до АТ «КРЕДОБАНК»: від 03.12.2024р. №10162 на суму 136100,67 грн.; від 03.12.2024р. №10152 на суму 860,88 грн.; від 03.12.2024р. №10144 на суму 16 559 724,31 грн.

Як вказує заявник, станом на дату подання заяви зазначені платіжні інструкції банками ще не повернуті.

Також з метою забезпечення погашення платником податкового боргу кредитором здійснювались заходи щодо виявлення майна боржника, яке може бути джерелом погашення такого боргу.

Згідно відомостей територіального сервісного центру № 7444 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Чернігівській області від 24.04.2021 року №31/25/13-717 транспортних засобів, зареєстрованих за боржником, не значиться.

Згідно відомостей з Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області від 02.04.2021 року №01-13-24/1726 сільськогосподарська техніка, зареєстрована за боржником, не значиться.

Згідно інформаційної довідки №287672856 від 01.12.2021 року з Державного реєстру речових прав на нерухоме майнота реєстру прав власності на нерухоме майно в реєстрі відсутні відомості щодо прав власності та інших речових прав, зареєстрованих за боржником.

Таким чином, кредитором вчинені вичерпні дії для пошуку всього майна боржника, яке може бути використане для погашення податкового боргу, та забезпечено здійснення всіх передбачених податковим законодавством заходів щодо стягнення податкового боргу з боржника.

Як зазначає заявник, не зважаючи на застосовані заходи і процедури стягнення, податковий борг не погашено у зв'язку з відсутністю джерел його погашення, визначених ст.87 ПК України.

За змістом ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства:

грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань серед іншого, віднесено зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загально-обов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування. Також абз. 5 статті 1 КузПБ визначено, що до складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду. Склад і розмір грошових зобов'язань визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви;

кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника;

неплатоспроможність - неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1,2 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Кодексом. У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

Відповідно до ч.3 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов'язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість.

Згідно з ч. 5 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу: про відкриття провадження у справі; про відмову у відкритті провадження у справі.

Положення Кодексу України з процедур банкрутства не встановлюють обов'язку для ініціюючого кредитора доводити те, що боржник у справі про банкрутство не має можливість виконати майнові зобов'язання, строк яких настав.

Доведення обставин можливості виконати майнові зобов'язання, строк яких настав, покладено саме на боржника, про що свідчить те, що боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість (ч. 3 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства).

Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 03.06.2020 у справі № 905/2030/19.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для відмови у відкритті провадження у справі за заявою ГУ ДПС у Чернігівській області до приватного підприємства "УКРПРОДПРОМ" про визнання банкрутом, оскільки докази, долучені кредитором до матеріалів даної справи свідчать про наявність ознак неплатоспроможності боржника, що у свою чергу є підставою для відкриття провадження у справі про банкрутство.

Таким чином, за наслідками розгляду у підготовчому засіданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, суд вважає за доцільне її задовольнити, відкрити провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "УКРПРОДПРОМ".

Крім того, кредитором у цій справі сплачено судовий збір у сумі 30 280,00грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 10.12.2024 №2753 та авансування винагороди арбітражного керуючого у сумі 72 000,00грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 19.12.2024 №2927.

Згідно з частинами 1,3 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи; до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Отже визначений ГПК України перелік судових витрат не є вичерпним.

Кодекс України з процедур банкрутства не визначає у яку чергу підлягають погашенню судові витрати, в тому числі сплачений ініціюючим кредитором судовий збір та авансована грошова винагорода, проте передбачає погашення у першу чергу витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді.

Оскільки авансування грошової винагороди арбітражного керуючого у справі про банкрутство, як і сплата судового збору, передбачені Кодексом, суд приходить до висновку, що і судовий збір, і авансування винагороди арбітражного керуючого належать до судових витрат, які підлягають погашенню у першу чергу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлені Головним управлінням ДПС у Чернігівській області грошові вимоги в розмірі 10 942 636,53 грн - податковий борг, є обґрунтованими і підтверджені наданими доказами та підлягають визнанню з послідуючим включенням вказаних вимог разом з 30 280,00грн - витрати зі сплати судового збору та 72 000,00 грн - витрати на авансування винагороди арбітражному керуючому - до реєстру вимог кредиторів, а представлені матеріали є достатніми для відкриття провадження у справі №927/1144/24 про банкрутство приватного підприємства "УКРПРОДПРОМ" та введення процедури розпорядження майном боржника на 170 календарних днів.

Поряд з цим, оскільки в силу ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства до грошового зобов'язання не включаються неустойка (штраф, пеня) - вимоги до боржника в частині 2 743 196 грн штрафних санкцій та 3 120 139,31 грн пені, судом на момент відкриття провадження у даній справі - не розглядаються.

Згідно з ч. 8 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства в ухвалі про відкриття провадження у справі про банкрутство зазначається, зокрема про призначення розпорядника майна, встановлення розміру його винагороди та джерела її сплати.

За змістом п. 21 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.

Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених частиною першою статті 34, частиною другою статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією.

Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу.

Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.

Заява Головного управління ДПС у Чернігівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "УКРПРОДПРОМ", серед іншого, містить пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна, а саме - Вихор Юлії Сергіївни та відповідну заяву про участь у справі з повідомленням про те, що вона не належить до жодної категорії осіб, зазначених у ч. 3 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства.

З урахуванням наведених вище положень п. 21 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства, а також враховуючи відсутність підстав для відхилення кандидатури, суд вважає за можливе розпорядником майна боржника призначити арбітражну керуючу Вихор Ю.С.

Положеннями ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що арбітражний керуючий виконує повноваження за грошову винагороду.

Розмір основної грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна або ліквідатора визначається в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останніх 12 місяців його роботи до відкриття провадження у справі, але не менше трьох розмірів мінімальної заробітної плати за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень.

Сплата основної винагороди арбітражного керуючого за виконання ним повноважень розпорядника майна, ліквідатора, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією здійснюється за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором або боржником) на депозитний рахунок господарського суду, який розглядає справу, до моменту подання заяви про відновлення відкриття провадження у справі.

За правилами ч.8 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства в ухвалі про відкриття провадження у справі про банкрутство зазначається, між іншим, про встановлення розміру винагороди розпорядника майна та джерела її сплати.

В матеріалах справи відсутні відомості про середньомісячну заробітну плату керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи, а тому враховуючи наведені вище приписи ст. 30 Кодексу України з процедур банкрутства, суд вважає за необхідне встановити основну грошову винагороду арбітражного керуючого Вихор Ю.С. за виконання повноважень розпорядника майна в розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень розпорядника майна за рахунок коштів, авансованих заявником (кредитором) на депозитний рахунок Господарського суду Чернігівської області.

Згідно з ч.9 ст.39 Кодексу України з процедур банкрутства, з метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, слід здійснити офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Керуючись ст. 1, 2, 28, 30, 34, 39, пункту 2-1 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 3, 12, 20, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі про банкрутство приватного підприємства "УКРПРОДПРОМ" (код ЄДРПОУ 35281066).

Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 44094124) у сумі 11 044 916,53 грн, з якої 10 942 636,53 грн - податковий борг, 30 280,00грн - витрати зі сплати судового збору та 72 000,00 грн - витрати на авансування винагороди арбітражному керуючому.

Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ввести процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів.

Призначити розпорядником майна боржника Вихор Юлію Сергіївну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 530 від 15.03.2013; РНОКПП НОМЕР_1 ; 17500, м. Прилуки Чернігівської області, вул. Ковальська, 17-Б; е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Встановити розпоряднику майна Вихор Ю.С. основну грошову винагороду у розмірі трьох мінімальних заробітних плат за кожен місяць виконання повноважень розпорядника майна, за рахунок коштів авансованих заявником на депозитний рахунок Господарського суду Чернігівської області.

Зобов'язати розпорядника майна надати суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів до 03.03.2025.

Строк проведення розпорядником майна інвентаризації майна встановити до 03.03.2025.

Попереднє засідання суду призначити на 19.03.2025 о 09:30. Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Чернігівської області за адресою: м. Чернігів, проспект Миру, 20, зал судових засідань №10.

Оприлюднити повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство з метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, на офіційному вебпорталі судової влади України, текст якого додається.

Копію даної ухвали направити: боржнику, кредитору, розпоряднику майна Вихор Ю.С. (вул. Ковальська, 17-Б, м. Прилуки, Чернігівська область, 17500, ІНФОРМАЦІЯ_1 ); Новозаводському районному суду м. Чернігова (вул. Мстиславська, 17, м. Чернігів, 14039, inbox@nz.cn.court.gov.ua), Чернігівському окружному адміністративному суду (вул. Київська, 23, м. Чернігів, 14005, inbox@adm.cn.court.gov.ua), Новозаводському відділу державної виконавчої служби у місті Чернігові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (вул. Княжа, 28, м. Чернігів, 14000, info@nz.cn.dvs.gov.ua), відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Управління адміністративних послуг Чернігівської міської ради (проспект Левка Лук'яненка, 20-а, м. Чернігів, 14032, cnap@chernigiv-rada.gov.ua) та Сектору з питань банкрутства у Чернігівській області Управління банкрутства Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (проспект Миру, 43, м. Чернігів, 14000, e-mail: bankrutstvo@cn.minjust.gov.ua).

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складений та підписаний 31.01.25.

Суддя М.В. Фесюра

Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/

Документи по справі можуть бути направлені на адресу суду: пр-т Миру, 20, м. Чернігів, 14000, та на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області: Е-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; тел. канцелярії (099)420-54-50.