Справа № 199/10724/24
(3/199/104/25)
іменем України
31.01.2025 року місто Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Машкіна Н.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої продавцем «Vape store», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №408201 від 13.12.2024 року ОСОБА_1 13.12.2024 року, близько 11:43 год., за адресою: м.Дніпро, вул. Набережна Сонячна (Маршала Малиновського), 2 на торгівельній точці здійснювала реалізацію електронних цигарок, на яких відсутні марки акцизного збору встановленого зразку.
В судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Гусаров В.О. заявив клопотання про закриття провадження у справі, в обґрунтування якого посилався на те, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки об'єктивної сторони інкримінованого їй адміністративного правопорушення. Так, диспозицією ч.1 ст. 156 КУпАП не охоплюються дії щодо торгівлі «електронними сигаретами», протокол та адміністративний матеріал не містять відомостей на підтвердження факту торгівлі, зокрема щодо здійснення правочину купівлі-продажу, даних покупця, назви товару та його вартості. Вилучені у ОСОБА_1 дві електронні сигарети належать особисто їй, були придбані нею для особистого використання, у зв'язку з чим сторона захисту просить повернути їх за результатами розгляду справи.
Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи та речові докази, суд приходить до наступного.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Частиною 1 ст.156 КУпАП передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
В той же час, умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення. Склад адміністративного правопорушення це сукупність встановлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, що характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення входять ознаки, які характеризують об'єкт, об'єктивну і суб'єктивну сторони та суб'єкта правопорушення.
Окрім протоколу, адміністративний матеріал містить:
- рапорт щодо реєстрації заяви від поліцейського про факт продажу електронних цигарок без марок акцизного податку за адресою: м.Дніпро, вул. Набережна Сонячна (Маршала Малиновського), 2,
- протокол огляду та вилучення від 13.12.2024 року, згідно якого було виявлено та вилучено електронні сигарети «Elf Bar 10000» у кількості 2 шт., які були оглянуті в судовому засіданні;
- копію ліцензії на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, термін дії з 24.05.2024 до 24.05.2025, суб'єкт господарювання ТОВ «Лола Трейд», адреса місця торгівлі: м.Дніпро, вул. Маршала Малиновсьокго, 2.
Однак, жодних відомостей на підтвердження факту торгівлі тютюновими виробами (факт реалізації не зафіксовано, відсутні відомості про покупця, предмету продажу та його вартість) адміністративний матеріал не містить. При цьому, вчинення торгівлі є обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за ч.1 ст. 156 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку встановлених законом. Особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути притягнута до відповідальності, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що складений органами Національної поліції протокол про адмінітсартивне правпорушення, а також зібрані та надані докази у вказаній справі не забезпечують такий рівень доказування, який не залишає жодних розумних сумнівів щодо доведеності провини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 156 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правпорушення.
При цьому, ч.1 ст. 265 КУпАП передбачено, що речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Враховуючи, що згідно з протоколом огляду не встановлено, що вилучені у ОСОБА_1 електронні сигарети «Elf Bar 10000» у кількості 2 шт. не містили марок акцизного податку та не спростовано її доводи щодо належності особисто їй вказаного майна, воно підлягає поверненню власнику.
Керуючись ст. ст. 9, 164, 247, 277, 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 156 КУпАП відносно ОСОБА_1 - закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Речові докази: електронні сигарети без марок акцизного податку, вилучені згідно протоколу огляду від 13.12.2024 року за адресою: м. Дніпро, вул. Сонячна Набережна, 2 - повернути ОСОБА_1 .
Скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: Н.В. Машкіна