Справа № 580/1974/24 Суддя (судді) першої інстанції: Олексій РІДЗЕЛЬ
30 січня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Заїки М.М.,
суддів - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Черкаській області), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління поліції охорони в Київській області від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023 про заробітну плату, одержану в зоні відчуження за період з 10.08.1987 до 26.10.1987;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Управління поліції охорони в Київській області від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023 про заробітну плату, одержану в зоні відчуження за період з 10.08.1987 до 26.10.1987.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 03.04.2024 позов задоволено.
При цьому суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на обрахунок його пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідці Управління поліції охорони в Київській області від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023. Доводи відповідача, що позивач не звертався за перерахунком пенсії на підставі вказаної довідки, суд вважає необґрунтованими, оскільки зміст листа від 24.10.2023 свідчить, що позивачу відмовлено у такому перерахунку.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
В обґрунтування своїх доводів відповідач зазначає, що за результатами надходження акту перевірки від 12.07.2023 №2600-1005-1/5288 та повторного розгляду заяви від 16.03.2023 прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача від 08.09.2023 №232950005602, оскільки відповідно до рішення Урядової комісії від 02.02.1987 №351 після 01.03.1987 термін «зона небезпеки» не застосовувався, оплата праці у зоні ЧАЕС провадилась, зокрема, в населених пунктах Прип'ять у 3-х кратному розмірі, на станції Янів у 4-х кратному розмірі, в решті населених пунктах 30-ти кілометрової зони у 2-х кратному розмірі.
Крім того, до заяви не додано довідку, на підставі якого нормативного акту Управління поліції охорони в Київській області має право видавати довідки за період роботи/служби в органах внутрішніх справ ГУ МВС України в Київській області.
Враховуючи вищевикладене, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до довідок про заробітну плату від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023 та від 04.03.2021 №К-31/43/30/4/3/01-2021.
Крім того, позивач не звертався до Головного управління стосовно перерахунку пенсії підставі довідки Управління поліції охорони в Київській області від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023.
Шостим апеляційним адміністративним судом ухвалою від 13.05.2024 відкрито апеляційне провадження у справі, встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу.
Позивач не подав відзиву на апеляційну скаргу відповідача.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2025 справу призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Встановлено, що згідно із посвідченням від 22.12.2021 серії НОМЕР_1 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та особою з інвалідністю 2 групи.
Позивач отримує пенсію з інвалідності відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ).
16.03.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Управління поліції охорони в Київській області від 04.03.2021 №К-31/43/30/4/3/01-2021.
Рішенням ГУ ПФУ в м. Києві №7864/03-16 відмовлено позивачу у перерахунку пенсії на підставі вказаної довідки до її підтвердження за результатами перевірки.
За результатами надходження акту перевірки від 12.07.2023 №2600-1005-1/5288 та повторного розгляду заяви від 16.03.2023, ГУ ПФУ в м. Києві прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії позивача від 08.09.2023 №232950005602, оскільки відповідно до рішення Урядової комісії від 02.02.1987 №351 після 01.03.1987 термін «зона небезпеки» не застосовувався, оплата праці у зоні ЧАЕС провадилась, зокрема, в населених пунктах Прип'ять у 3-х кратному розмірі, на станції Янів у 4-х кратному розмірі, в решті населених пунктах 30-ти кілометрової зони у 2-х кратному розмірі.
07.09.2023 (вих. №2300-0306-5/59299) відповідачем направлено запит до Управління поліції охорони в Київській області Національної поліції України щодо надання нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії позивача.
Управлінням поліції охорони в Київській області Національної поліції України листом від 21.09.2023 надано нову довідку про заробітну плату від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023, отриманої за період роботи із 10.08.1987 до 26.10.1987 та маршрутний лист від 21.09.2023 №К-151/43/30/4-2023.
На звернення позивача щодо перерахунку пенсії, відповідач листом від 24.10.2023 повідомив позивача про відсутність підстави для перерахунку пенсії відповідно до довідок про заробітну плату від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023 та від 04.03.2021 №К-31/43/30/4/3/01-2021.
Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на обрахунок його пенсії з урахуванням заробітної плати, зазначеної у довідці Управління поліції охорони в Київській області від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023. Доводи відповідача, що позивач не звертався за перерахунком пенсії на підставі вказаної довідки, суд вважає необґрунтованими, оскільки зміст листа від 24.10.2023 свідчить, що позивачу відмовлено у такому перерахунку.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно статті 49 Закону №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 54 Закону №796-XII визначає, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з правовими нормами статті 57 Закону №796-XII визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Водночас, для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України (частина 4 статті 57 Закону №796-XII).
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення визначені Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок №1210).
Згідно з пунктом 1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 9 Порядку №1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою: П = Зс х Кзс х (КВ/100 %), де: П - розмір пенсії; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124; Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії; Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).
Згідно із пунктом 10 Порядку №1210 призначення пенсії із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу за межами зони відчуження, провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або за вибором особи призначення пенсії провадиться відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах, визначених частиною третьою статті 54 цього Закону.
Встановлено, що позивач надав відповідачу довідку Управління поліції охорони в Київській області Національної поліції України від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023 про заробітну плату позивача за періоди роботи: 10-23.08.1987 (м. Прип'ять) з урахуванням кратності 4; 24.08.1987 (с. Луб'янка) кратність 1; 01-16.09.1987 (м. Прип'ять) кратність 4; 17-20.09.1987 (ст. Янів) кратність 3; 01-26.10.1987 (м. Прип'ять) кратність 4, та з урахуванням збереженого заробітку за дні роботи в зоні відчуження оплату за роботу в м. Прип'ять визначено з урахуванням кратності 5; ст. Янів - кратність 4.
Згідно із витягом із маршрутного листа позивач при участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС знаходився в 30-ти кілометровій зоні (зоні відчуження): м. Прип'ять із 10.08.1987 до 23.08.1987; с. Луб'янка пл. відстою транспорту 24.08.1987; м. Прип'ять із 01.09.1987 до 16.09.1987; ст. Янів нафтобаза із 17.09.1987 до 20.09.1987; м. Прип'ять із 01.10.1987 до 26.10.1987.
У вказаній довідці зазначено, що вона виписана на підставі маршрутного листа та особової картки заробітної плати за 1987 рік.
Довідка підписана керівником, головним бухгалтером та скріплена печаткою архівної установи.
Доводи відповідача, що позивач не звертався за перерахунком пенсії на підставі вказаної довідки, обґрунтовано відхилені судом першої інстанції, оскільки зміст листа від 24.10.2023 свідчить, що позивачу відмовлено у такому перерахунку.
Позивач, користуючись правом на обчислення пенсії, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках, до заяви про перерахунок пенсії долучив вказану довідку про заробітну плату за роботу у зоні відчуження.
Відповідно до частини 4 статті 15 Закону №796-ХІІ видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно із пунктом 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що до заяви не додано довідку, на підставі якого нормативного акту Управління поліції охорони в Київській області має право видавати довідки за період роботи/служби в органах внутрішніх справ ГУ МВС України в Київській області, адже підстави видачі вказаної довідки не залежать від позивача. При цьому, позивач не може нести відповідальність та отримувати негативні наслідки у вигляді неналежного соціального забезпечення за незбереження відповідним державним органом відомостей про фактично нараховані та виплачені йому суми грошового забезпечення за період участі у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС чи видачі відповідної довідки неналежним органом.
Пунктом 4.7. Порядку №22-1 закріплено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Відповідно до частини третьої статі 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Тому, підтвердження відомостей, наданих для призначення (перерахунку) пенсії встановлюється за результатами перевірки підстав їх видачі, яка проводиться спеціалістами органів Пенсійного фонду України на підприємствах (установах, організаціях). Під час таких перевірок обов'язково використовуються первинні документи: це і книги наказів, і відомості про нарахування заробітної плати, а також особові рахунки працівників, які підтверджують достовірність даних, зазначених у довідках для призначення та перерахунку пенсій.
Головним управлінням 07.09.2023 (вих. № 2300-0306-5/59299) направлено запит до Управління поліції охорони в Київській області Національної поліції України щодо надання нової довідки про заробітну плату для обчислення пенсії з урахуванням вище викладеного.
Управлінням поліції охорони в Київській області Національної поліції України листом від 21.09.2023 № К-151/43/30/3/-2023 на запит від 07.09.2023 № 2300-0306-5/59299 надано нову довідку про заробітну плату від 21.09.2023 № К-151/43/30/3/01-2023, отриманої за період роботи із 10.08.1987 до 26.10.1987, та маршрутний лист від 21.09.2023 № К-151/43/30/4-2023. Відомості у довідці від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023 повністю дублюють відомості, зазначені у довідці від 04.03.2021 №К-31/43/30/4/3/01-2021, із завищеною кратністю за роботу у м. Прип'ять.
З урахуванням наведеного апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про протиправність оскаржуваної відмови та необхідність зобов'язання ГУ ПФУ в Черкаській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки Управління поліції охорони в Київській області від 21.09.2023 №К-151/43/30/3/01-2023 про заробітну плату, одержану в зоні відчуження за період з 10.08.1987 до 26.10.1987.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 271, 272, 286, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя М.М. Заїка
Судді Є.О. Сорочко
Є.В. Чаку
Повний текст постанови складено та підписано 30 січня 2025 року.