Постанова від 29.01.2025 по справі 280/7721/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року м. Дніпросправа № 280/7721/24

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Шальєвої В.А.

суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,

секретар Корсун Ю.В.

за участі представника позивача Тягушева Д.О.

представника відповідача Ферафонтова Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року (суддя Садовий І.В., повне судове рішення складено 03 жовтня 2024 року) в справі № 280/7721/24 за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Східне МУ ДПС по роботі з ВПП) про скасування податкового повідомлення-рішення № 462/32-00-51-04-03/00130926 від 17 травня 2024 на суму 821 390,98 грн (штраф 10% за порушення граничного терміну сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до державного бюджету)).

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 462/32-00-51-04-03/00130926 від 17 травня 2024 року, яким до ПАТ «Запоріжжяобленерго» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 821 390,98 грн.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апелянт вважає неправильним висновок суду першої інстанції про невстановлення законодавцем граничних строків сплати відсотку частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі, адже ч. 5 ст. 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» чітко встановлений термін сплати до бюджету (не пізніше 1 липня року, що настає за звітним), як й Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» (абз. 1, 2 статті 20).

Враховуючи норми підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, вказує, що граничним терміном сплати частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2021 рік є 01 серпня 2022 року, а позивачем в цей термін грошове зобов'язання не сплачено в повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача та представника позивача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить до висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з офіційними відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ПАТ «Запоріжжяобленерго» зареєстроване юридичною особою - 17.05.2000 (номер запису: 11031200000001469). Видами діяльності ПАТ «Запоріжжяобленерго» є: 35.13 Розподілення електроенергії (основний); 85.32 Професійно-технічна освіта; 61.10 Діяльність у сфері проводового електрозв'язку.

Східним МУ ДПС по роботі з ВПП проведено камеральну перевірку ПАТ «Запоріжжяобленерго» щодо порушення термінів сплати (перерахування) суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону за результатами фінансово - господарської діяльності в 2021 році.

За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 23.04.2024 №402/32-00-51-04-03/00130926, яким, окрім іншого, встановлено порушення вимог частини п'ятої статті 11 Закону №185-V, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення», а саме: порушення граничного терміну сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку на частку держави при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, у розмірі 8 213 909,8 грн.

Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення за формою «Ш» від 17.05.2024 № 462/3200-51-04-03/00130926, яким за порушення вимог частини п'ятої статті 11 Закону №185-V, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» та на підставі статті 124 ПК України до ПАТ «Запоріжжяобленерго» застосовано штрафні санкції у сумі 821 390,98 грн.

Рішенням ДПС України від 02.08.2024 №23546/6/99-00-06-03-01-06 скаргу ПАТ «Запоріжжяобленерго» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 17.05.2024 № 462/3200-51-04-03/00130926 - без змін.

Також судом першої інстанції встановлено, що до 30.10.2023 власником 60,247548% акцій у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» була Держава Україна в особі суб'єкта управління об'єктами державної власності - Міністерства енергетики України.

З 30.10.2023 власником пакету акцій ПАТ «Запоріжжяобленерго» у кількості 108 060 003 штук простих іменних акцій, що становить 60,247548% статутного капіталу, є АТ «Українські розподільні мережі» на підставі договору купівлі - продажу акцій №1/9-УРМ-23 від 26.10.2023, який укладений для реалізації наказу Міністерства енергетики України від 28.07.2023 №229 «Про збільшення статутного капіталу та здійснення додаткової емісії акцій акціонерного товариства «Українські розподільні мережі».

АТ «Українські розподільні мережі» утворено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 №1336 «Про утворення акціонерного товариства "Українські розподільні мережі"», відповідно до пункту 1 якої 100 відсотків акцій АТ «Українські розподільні мережі» належить державі, повноваження з управління корпоративними правами держави у статутному капіталі якого здійснює Міністерство енергетики України.

Відтак, до 30.10.2023 у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» більше 50 відсотків акцій прямо належало державі в особі Міністерства енергетики України, а з 30.10.2023 вказана частка належить державі в особі Міністерства енергетики України опосередковано (через акціонерне товариство «Українські розподільні мережі»).

У зв'язку із не прийняттям загальними зборами акціонерів ПАТ «Запоріжжяобленерго» рішення про нарахування дивідендів за 2021 рік до 01.05.2022 відповідно до приписів Податкового кодексу України ПАТ «Запоріжжяобленерго» 28.06.2022 поданий до податкового органу «Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку» за 2021 рік, згідно з яким:

- чистий прибуток за 2021 рік склав суму 272 672 000 грн,

- доля державної частки у статутному капіталі - 60,247549 %,

- норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу)/дивідендів на державну частку (згідно з постановою № 230 від 08.03.2022) - 50 %,

- частина чистого прибутку (доходу)/дивіденди на державну частку, що відраховуються до бюджету за звітний податковий період, - 82 139 098 грн (272 672 000 грн х 50% х 60,247549%).

На виконання частини другої статті 20 Закону № 1928-ІХ платіжним дорученням №6252 від 29.06.2022 ПАТ «Запоріжжяобленерго» сплачено до Державного бюджету України частину чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго», за 2021 рік в сумі 73 925 188,20 грн (82 139 098 грн х 90 % = 73 925 188,20 грн).

Тому суд першої інстанції дійшов висновку, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» повністю виконані вимоги частини другої статті 20 Закону № 1928-ІХ, а саме сплачено до державного бюджету пропорційно розміру акцій (частки) держави у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» частина чистого прибутку в розмірі не менше 90 відсотків від базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленого Кабінетом Міністрів України на 2021 рік (50%) до 01.07.2022.

Суд першої інстанції зазначив, що сплачена до державного бюджету частина чистого прибутку в розмірі 90 відсотків від базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів в розмірі 50 відсотків (73 925 188, 20 грн), фактично складає 45% частини чистого прибутку ПАТ «Запоріжжяобленерго» за 2021 рік, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» (272 672 000 грн х 45% х 60,247549%).

Також судом першої інстанції враховано, що відповідно до протоколу річних загальних зборів акціонерів ПАТ «Запоріжжяобленерго» №30 від 26.04.2023 по сьомому питанню «Затвердження результатів фінансово-господарської діяльності Товариства за 2021 рік та розподіл прибутку Товариства, отриманого за результатами діяльності Товариства у 2021 році. Прийняття рішення про виплату дивідендів, затвердження розміру річних дивідендів з урахуванням вимог, передбачених законодавством, відповідно до результатів фінансово-господарської діяльності Товариства у 2021 році, та способу їх виплати» загальними зборами акціонерів ПАТ «Запоріжжяобленерго», прийнято наступне рішення:

« 1. Затвердити чистий прибуток у розмірі 272 671 442,00 грн., отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2021 році.

2. Розподілити чистий прибуток, отриманий Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році, з урахуванням законів України «Про управління об'єктами державної власності» та «Про Державний бюджет України на 2022 рік», таким чином:

- на виплату дивідендів акціонерам Товариства - відповідно до статті 20 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», врахувавши при цьому сплачену до Державного бюджету України частину чистого прибутку, отриманого Товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році, у розмірі 73 925 188,20 грн. (платіжне доручення N 6252 від 29.06.2022);

- на поповнення резервного капіталу Товариства - 5 %;

- залишок коштів направити на здійснення витрат, передбачених Фінансовим планом Товариства на 2022 рік.

3. Прийняти рішення про виплату дивідендів за простими акціями Товариства та здійснити виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності Товариства у 2021 році безпосередньо акціонерам».

На виконання зазначеного рішення та відповідно до частини другої статті 20 Закону №1928-ІХ платіжною інструкцією №5112 від 26.06.2023 ПАТ «Запоріжжяобленерго» сплачено до Державного бюджету України решта 10% частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» за 2021 рік в сумі 8 213 909,80 грн (82 139 098 грн - 73 925 188,20 грн).

Суд першої інстанції зауважив, що відповідачем притягнуто до відповідальності позивача за несвоєчасну сплату решти 10% від частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго», за 2021 рік в сумі 8 213 909,80 грн (82 139 098 грн - 73 925 188,20 грн).

Проте ані частина друга статті 20 Закону № 1928-ІХ, ані частина п'ята статті 11 Закону №185-V, ані ПК України не містять конкретних термінів сплати до Державного бюджету України відповідних коштів в розмірі 10% від частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі.

Наведене, на думку суду першої інстанції, вказує, що законодавець не створив умов, за яких платник податку міг у передбачені чинним законодавством України строки сплатити інші 10% від частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго», за попередньо передбаченого підходу, а тому доводи відповідача про порушення позивачем приписів підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України є необґрунтованими та безпідставними.

Врахувавши, що платник не може зазнавати негативних наслідків у вигляді відповідальності за несвоєчасну сплату решти 10% від частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго», суд першої інстанції дійшов висновку, що спірне податкове повідомлення рішення відповідача №462/32-00-51-04-03/00130926 від 17.05.2024, яким до ПАТ «Запоріжжяобленерго» застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 821 390,98 грн, є протиправним та підлягає скасуванню.

Суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що Східним МУ ДПС по роботі з ВПП проведена камеральна перевірка ПАТ «Запоріжжяобленерго» щодо порушення термінів сплати (перерахування) суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону за результатами фінансово-господарської діяльності в 2021 році.

Висновки камеральної перевірки оформлено актом від 23 червня 2024 року №402/32-00-51-04-03/00130926, яким, зокрема, встановлено порушення ПАТ «Запоріжжяобленерго» вимог частини п'ятої статті 11 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» № 185-V, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині порушення граничного терміну сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку на частку держави при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 8 213 909,8 грн.

На підставі приведеного акту камеральної перевірки Східним МУ ДПС по роботі з ДПС 17 травня 2024 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 462/3200-51-04-03/00130926 про застосування до ПАТ «Запоріжжяобленерго» штрафних санкцій у сумі 821 390,98 грн.

Рішенням ДПС України від 02 серпня 2024 року №23546/6/99-00-06-03-01-06 скаргу ПАТ «Запоріжжяобленерго» залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 17 травня 2024 року № 462/3200-51-04-03/00130926 - без змін.

Спірним в цій справі є питання правомірності застосування до позивача штрафу за порушення граничного терміну сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з частини чистого прибутку на частку держави.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Правові основи управління об'єктами державної власності визначає Закон України «Про управління об'єктами державної власності» від 21 вересня 2006 року № 185-V (далі - Закон № 185-V), за положеннями частини першої статті 3 якого об'єктами управління державної власності є, зокрема, корпоративні права, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави).

Відповідно до частини п'ятої статті 11 Закону № 185-V господарська організація, у статутному капіталі якої є корпоративні права держави, за підсумками календарного року зобов'язана спрямувати частину чистого прибутку на виплату дивідендів згідно з порядком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, до 1 травня року, що настає за звітним, приймають рішення про відрахування не менше 30 відсотків чистого прибутку на виплату дивідендів, якщо інше не встановлено законом.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, сплачують до Державного бюджету України дивіденди у строк не пізніше 1 липня року, що настає за звітним, нараховані пропорційно розміру державної частки (акцій) у їх статутних капіталах.

Господарські товариства один раз на рік подають до податкового органу розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку в порядку та строки, встановлені Податковим кодексом України.

Платники частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку несуть відповідальність за неподання або несвоєчасне подання до податкових органів розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку або за порушення правил нарахування та сплати (перерахування) таких платежів у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про акціонерні товариства» №514-VI від 17 вересня 2008 року, який був чинним на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №514-VI) дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів.

Частиною третьою статті 30 Закону №514-VI встановлено, що рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами акціонерного товариства.

Згідно з частинами першої та другої статті 32 Закону №514-VI загальні збори є вищим органом акціонерного товариства. Акціонерне товариство зобов'язане щороку скликати загальні збори (річні загальні збори). Річні загальні збори товариства проводяться не пізніше 30 квітня наступного за звітним року.

До виключної компетенції загальних зборів акціонерів належить, зокрема, затвердження розміру річних дивідендів (пункт 15 частини другої статті 33 Закону №514-VI).

Відтак, зобов'язання з виплати дивідендів виникає у господарського товариства з моменту прийняття рішення загальних зборів акціонерів про виплату дивідендів, при цьому строком сплати частини чистого прибутку є строк до 01 липня року, що настає за звітним.

Крім того, до обов'язків такого господарського товариства належить подання до контролюючого органу розрахунку частини чистого прибутку, а платники несуть передбачену Податковим кодексом України відповідальність, зокрема, за порушення правил нарахування та сплати (перерахування) таких платежів.

Судом встановлено, що до 30 жовтня 2023 року власником 60,247548% акцій у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» була Держава Україна в особі суб'єкта управління об'єктами державної власності - Міністерства енергетики України, з 30 жовтня 2023 року власником пакету акцій ПАТ «Запоріжжяобленерго» у кількості 108 060 003 штук простих іменних акцій, що становить 60,247548% статутного капіталу, є АТ «Українські розподільні мережі» на підставі договору купівлі-продажу акцій №1/9-УРМ-23 від 26 жовтня 2023 року, який укладений на реалізацію наказу Міністерства енергетики України від 28 липня 2023 року №229 «Про збільшення статутного капіталу та здійснення додаткової емісії акцій акціонерного товариства «Українські розподільні мережі».

Отже, до 30 жовтня 2023 року у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» більше 50% акцій прямо належало державі в особі Міністерства енергетики України, а з 30 жовтня 2023 року ця частка акцій належить державі в особі Міністерства енергетики України опосередковано (через АТ «Українські розподільні мережі»).

Частиною другою статті 20 Закону України «Про Державний бюджет на 2022 рік» від 02 грудня 2021 року №1928-ІХ (далі - Закон № 1928-ІХ) встановлено, що господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків (крім тих, що визначені частиною першою цієї статті), які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, сплачують до державного бюджету та іншим учасникам господарського товариства пропорційно розміру їх акцій (часток) у статутному капіталі господарського товариства частину чистого прибутку в розмірі, визначеному за базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленими на відповідний рік, але не менше 90 відсотків, до 1 липня року, що настає за звітним.

Пунктом 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - ПК України) передбачено, що для господарських товариств, корпоративні права яких частково належать державі, та господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, що не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, який настає за звітним, податковим (звітним) періодом є календарний рік.

Платники частини чистого прибутку (доходу) та/або дивідендів на державну частку, визначені Законом України "Про управління об'єктами державної власності", подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та фінансову звітність.

Відповідно до пункту 49.19 статті 49 ПК України для платників дивідендів на державну частку (господарські товариства, корпоративні права яких частково належать державі, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків), податковими (звітними) періодами є календарний рік. При цьому розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складається та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю до 1 липня року, що настає за звітним.

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним, подають один раз на рік до 1 липня року, шо настає за звітним, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, складений за підсумками звітного року.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 року № 230 «Про затвердження базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави» (далі - постанова № 230) затверджено базовий норматив відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році (далі - базовий норматив) господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, а також господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, у тому числі дочірніх підприємств, у розмірі 50 відсотків.

У зв'язку із не прийняттям загальними зборами акціонерів ПАТ «Запоріжжяобленерго» рішення про нарахування дивідендів за 2021 рік до 01 травня 2022 року ПАТ «Запоріжжяобленерго» 28 червня 2022 року подано до Східного МУ ДПС по роботі з ВПП розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2021 рік (а.с. 68), яким задекларовано наступні показники: чистий прибуток за 2021 рік - 272 672 000 грн, доля державної частки у статутному капіталі - 60,247549%, норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу)/дивідендів на державну частку (згідно з постановою № 230 від 08.03.2022) - 50%, частина чистого прибутку (доходу)/дивіденди на державну частку, що відраховуються до бюджету за звітний податковий період, - 82 139 098 грн (272 672 000 грн х 50% х 60,247549%).

Платіжним дорученням № 6252 від 29 червня 2022 року ПАТ «Запоріжжяобленерго» сплачено до бюджету частину чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго», за 2021 рік в сумі 73 925 188,20 грн (82 139 098 грн х 90 % = 73 925 188,20 грн).

Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що ПАТ «Запоріжжяобленерго» у повній мірі виконано вимоги частини другої статті 20 Закону № 1928-ІХ, а саме сплачено до 01 липня 2022 року до державного бюджету пропорційно розміру акцій (частки) держави у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» частина чистого прибутку в розмірі не менше 90 відсотків від базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленого Кабінетом Міністрів України на 2021 рік, (50%), яка фактично складає 45% частини чистого прибутку ПАТ «Запоріжжяобленерго» за 2021 рік, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» (272 672 000 грн х 45% х 60,247549%).

Фактично підставою для застосування до позивача штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням є факт перерахування ПАТ «Запоріжжяобленерго» відповідно до платіжної інструкцією №5112 від 26 червня 2023 року до бюджету решта 10% частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго», за 2021 рік в сумі 8 213 909,80 грн (82 139 098 грн - 73 925 188,20 грн) із порушенням граничних строків.

Так, річними загальними зборами акціонерів ПАТ «Запоріжжяобленерго» (протокол №30 від 26 квітня 2023 року) прийняті, серед іншого, наступні рішення:

затверджено чистий прибуток у розмірі 272 671 442,00 грн, отриманий товариством за результатами фінансово-господарської діяльності товариства у 2021 році;

розподілено чистий прибуток, отриманий товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році, з урахуванням законів України «Про управління об'єктами державної власності» та «Про Державний бюджет України на 2022 рік», таким чином:

- на виплату дивідендів акціонерам товариства - відповідно до статті 20 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», врахувавши при цьому сплачену до Державного бюджету України частину чистого прибутку, отриманого товариством за результатами фінансово-господарської діяльності у 2021 році, у розмірі 73 925 188,20 грн (платіжне доручення N 6252 від 29.06.2022),

- на поповнення резервного капіталу товариства - 5 %,

- залишок коштів направити на здійснення витрат, передбачених фінансовим планом товариства на 2022 рік.

Саме на виконання зазначеного рішення позивачем платіжною інструкцією №5112 від 26 червня 2023 року перераховано до бюджету решта 10% частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго», за 2021 рік в сумі 8 213 909,80 грн (82 139 098 грн - 73 925 188,20 грн).

Суд цілком погоджується із висновком суду першої інстанції, що оскільки позивачем у встановлені законодавством строк (до 01 липня 2022 року) сплачено до державного бюджету пропорційно розміру акцій (частки) держави у статутному капіталі ПАТ «Запоріжжяобленерго» частина чистого прибутку в розмірі не менше 90 відсотків від базового нормативу відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, установленого Кабінетом Міністрів України на 2021 рік (50%), а перерахування у 2023 році решти 10% частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі товариства, за 2023 рік обумовлено прийняттям відповідного рішення загальними зборами акціонерів саме у 2023 році, проте частина друга статті 20 Закону № 1928-ІХ та частина п'ята статті 11 Закону №185-V, як й ПК України, не містять конкретних термінів сплати до Державного бюджету України залишку в розмірі 10% від частини чистого прибутку, що припадає на державну частку у статутному капіталі, то й відсутні підстави вважати про порушення позивачем граничних термінів сплати цього грошового зобов'язання.

Судом першої інстанції з цього питання правомірно вказано, що позиція контролюючого органу порушує принцип правової визначеності як складової принципу верховенства права, який в аспекті податкових правовідносин вимагає, аби законодавчі норми, якими визначаються загальнообов'язкові правила поведінки відповідних суб'єктів, були чіткими та зрозумілими, стабільними й несуперечними, а також передбачуваними, тобто платник податків повинен мати можливість передбачити наслідки своїх дій чи бездіяльності на основі чітких та зрозумілих законодавчо сформованих правил.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі «Олександр Волков проти України» вказано, що формулювання національного законодавства повинно бути достатньо передбачуваним, щоб дати особам адекватну вказівку щодо обставин та умов, за яких державні органи мають право вдатися до заходів, що вплинуть на їхні конвенційні права (див. рішення від 24 квітня 2008 року у справі «C.G. та інші проти Болгарії» (C. G. and Others v. Bulgaria), заява №1365/07, п.39).

За змістом рішень ЄСПЛ у справах «Вєренцов проти України», «Кантоні проти Франції» відповідальність за подолання недоліків законодавства, правових колізій, прогалин, інтерпретаційних сумнівів лежить в тому числі й на судових органах, які застосовують та тлумачать закони. Роль судового рішення, покладена на суди, полягає саме в тому, щоб розвіяти такі сумніви щодо тлумачення, які залишаються, беручи до уваги зміни в повсякденній практиці.

Фінансова відповідальність за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання установлена статтею 124 ПК України, відповідно до пункту 124.1 якої у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім грошового зобов'язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, застосованих до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, а також пені, застосованої до нього на підставі цього Кодексу чи іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 5 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Ураховуючи той факт, що позивачем сплачено частину чистого прибутку за 2021 рік у 2022 році відповідно до установлених законодавцем станом на 2022 рік правил, сплата у 2023 році на виконання рішення загальних зборів акціонерів решти (10%) частини чистого прибутку не може вважатися сплатою грошового зобов'язання із порушенням граничних строків сплати, тому відсутні підстави для застосування до позивача штрафу спірним податковим повідомленням-рішенням.

Основним доводом апелянта є те, що за нормами підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України граничним терміном сплати частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за 2021 рік є 01 серпня 2022 року, а позивачем в цей термін грошове зобов'язання не сплачено в повному обсязі.

Надаючи оцінку таким доводам апелянта, суд зазначає таке.

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, зокрема, щодо строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).

Отже, законодавцем введенням цієї норми фактично продовжено раніше встановлені строки сплати податків та зборів.

Разом з тим, суд вкотре зауважує, що позивачем сплачено частину чистого прибутку за 2021 рік у 2022 році відповідно до установлених законодавцем станом на 2022 рік правил (як стосовно розміру, так й строку сплати), тому сплата у 2023 році на виконання рішення загальних зборів акціонерів решти (10%) частини чистого прибутку не є сплатою грошового зобов'язання із порушенням граничних строків сплати, тому відсутні підстави для застосування до позивача штрафу спірним податковим повідомленням-рішенням.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року справі № 280/7721/24 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 жовтня 2024 року справі № 280/7721/24 за позовом Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття 29 січня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 30 січня 2025 року.

Суддя-доповідач В.А. Шальєва

суддя С.М. Іванов

суддя В.Є. Чередниченко