Рішення від 28.01.2025 по справі 620/15135/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 року м.Чернігів Справа№ 620/15135/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Клопота С.Л.

розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить наступне:

1. Визнати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області від 29.07.2024 року №974260178824, яким ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії, протиправним.

2. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 16.02.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції чинній на день призначення пенсії) з 23 липня 2024 року без встановлення будь якого строку та обмеження у часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06 січня 2023 року №32 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15», та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», за останнім місцем роботи начальника управління в Головному управлінні статистики у Чернігівській області, зазначеної в довідці Головного управління статистики у Чернігівській області від 11.07.2024 року №11.1-41/46-24 та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 23.07.2024 року не доотриману пенсію.

Ухвалою судді від 28.11.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення вказаної ухвали для подання відзиву на позов.

Відповідачем подано відзив на позов, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив у їх задоволенні відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

ОСОБА_1 , 1954 року народження, з 28.11.2009 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі відповідач) як особа, якій призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Пенсія призначена у розмірі 82% суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На час призначення пенсії позивачка працювала начальником управління в Головному управлінні статистики у Чернігівській області.

На заяву позивачки, Головне управління статистики у Чернігівській області видало довідку про заробітну плату від 11.07.2024 року №11.1-41/46-24, що надається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, з відповідним розрахунком, а саме за грудень 2023 року заробітна плата за посадою начальника управління в Головному управлінні статистики становить 38390 грн.01 коп., в тому числі: посадовий оклад 9000 грн. 00 коп., надбавка за ранг - 500 грн.00 коп., надбавка за вислугу років (36%) - 3240 грн.00 коп. Середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 р. становили :

- премія - 4435 грн.72 коп.

- надбавка за інтенсивність праці - 21214 грн.29 коп.

23 липня 2024 року позивачка звернулася до Відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.02.1993 року №3723- XII «Про державну службу» (в редакції що була чинною на час призначення пенсії), у зв'язку з підвищенням з 01 січня 2023 року розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

29 липня 2024 року, на подану заяву, від Відповідача надійшла відмова (рішення від 29.07.2024 року №974260178824), з посиланням на прийнятий Закон України від 10.12.2015 року «Про державну службу» №889-VIII.

Не погодившись з таким рішенням, позивачка звернулась з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частина 1 статті 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Стаття 37 Закону №3723-ХІІ, на підставі якої позивачу призначено пенсію у 2010 році, визначала умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців.

Стаття 37-1 Закону визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців.

Так, частина 1 статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно пунктів 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена за Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Проте 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, яким стаття 37-1 Закону №3723-ХІІ викладена у новій редакції, яка встановлює, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, як станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, так і станом на час звернення до суду з цим позовом, положення статті 37-1 Закону №3723-ХІІ, які встановлювали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою, та визначали порядок і умови для такого перерахунку, скасовані.

Водночас питання щодо перерахунку пенсій державних службовців віднесене до відання Кабінету Міністрів України.

Порядок перерахунку пенсій державних службовців, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, був передбачений згаданою вище Постановою № 865.

Однак з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (далі - Постанова №1013) з Постанови № 865 виключений пункт 4 (щодо умов перерахунку пенсії пенсіонерам), а пункт 5 цієї постанови (щодо форми довідки для перерахунку) змінений.

З 01 грудня 2015 року - початку застосування Постанови № 1013 та у зв'язку з набранням у чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), який інакше врегульовує правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про державну службу», не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців.

Наведене відповідає правовим висновкам Верховного Суду, викладеним, зокрема, у постановах від 23.01.2018 у справі № 745/458/16-а, від 13.02.2018 у справі № 697/2282/17, від 21.02.2018 у справі № 638/19513/16-а та від 05.03.2019 у справі № 226/1478/16-а, від 22.04.2021 у справі № 712/10182/17.

Враховуючи викладене, оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком пенсії, не передбачена можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, у пенсійного органу не було правових підстав для здійснення такого перерахунку.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась під час розгляду справ у подібних правовідносинах судами першої та апеляційної інстанцій (постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2024 у справі №420/13695/23, постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.10.2023 у справі № 706/1554/17).

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, 83А, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14005) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення виготовлено 28 січня 2025 року.

Суддя Сергій КЛОПОТ