Рішення від 30.01.2025 по справі 580/2421/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року справа № 580/2421/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач 1), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) (далі - відповідач 2), в якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), яка полягає у не повідомленні всупереч п. 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 31.03.2022 №164-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» за формою, встановленою додатком 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) повідомити відповідно п. 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 31.03.2022 № 164-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» за формою, встановленою додатком 2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ), яка полягає у не прийняті на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 (із змінами) “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» наказу про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) прийняти на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 (із змінами) “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» наказ про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) нарахувати і виплатити ОСОБА_1 на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (із змінами) “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» додаткову винагороду у розмірі до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022 з врахуванням проведених виплат за цей період.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідно до Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (із змінами) “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» він набув право на отримання додаткової винагороди у розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022, щодо якої відповідач 1 не повідомив відповідно п. 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби України від 31.03.2022 №164-АГ відповідача 2 про безпосередню участь позивача у бойових діях, як наслідок, відповідач 2 не включив додаткову винагороду до розрахунку заробітної плати позивача за вищезазначені періоди.

Відповідач 1 позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, у якому зазначив, що наказ Адміністрації прикордонної служби України від 31.03.2022 №164-АГ “Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 №168» втратив чинність, тому вважає, що предмет позову відсутній. Також відповідач зазначає, що позивач у періоді з 05.07.2022 до 12.10.2022 перебував в оперативному підпорядкуванні (у відрядженні), в його складі не перебував та брав безпосередню участь у бойових діях на території Чернігівської області в складі прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_3 прикордонного загону (в/ч НОМЕР_4 ). Всі матеріали особової справи позивача та відрядження у відповідача 2. Відповідно до довідки про безпосередню участь в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії позивач брав таку участь на території Чернігівської області та вона направлена відповідачу 2 в одному екземплярі, які містяться у матеріалах адміністративної справи. Водночас, рапорти від керівництва вказаної комендатури про участь позивача для виплати збільшеної додаткової винагороди за спірний період не надходили. На підставі вищевикладених обставин, відповідач 1 вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Відповідач 2 позов не визнав, надав до суду письмовий відзив, у якому зазначив, що зазначений позивачем наказ Адміністрації прикордонної служби України від 31.03.2022 №164-АГ “Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 №168» діяв лише до 31.07.2022, а позивачу виплачена грошова винагорода відповідно до наданої відповідачем 1 інформації у серпні 2022 року за липень. Щодо інших періодів, то відповідач 2 звертався з листами до відповідача 1, на що отримав відповідь про те, що підрозділи Держприкордонслужби України, які знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення, тому вимоги постанови КМУ від 28.02.2022 №168 не застосовуються, як наслідок, довідки про участь військовослужбовців у діях або заходах не опрацьовувались. На підставі вищевикладених обставин, відповідач 2 вважає, що позов задоволенню не підлягає.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 02 червня 2023 року у задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погодившись з рішенням суду подав апеляційну, а в подальшому і касаційну скаргу, на підставі якої Постановою Верховного суду від 03.10.2024 скасовано рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 02 червня 2023 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2024 року, а справу №580/2421/23 направлено на новий судовий розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.

Верховний суд у постанові від 03.10.2024 вказав на необхідність з'ясування обставин щодо завдань які виконував позивач на території Чернігівської області, а конкретно - на ділянці державного кордону, відповідальність за охорону якої було покладено на ІНФОРМАЦІЯ_3 , куди був відряджений позивач за спірний період; які завдання (накази, розпорядження) виконував позивач як військовослужбовець у складі Військової частини НОМЕР_1 протягом спірного періоду, зокрема чи охоплюються (могли охоплюватися) вони (тобто їхній зміст) тими умовами (обставинами), які визначені у наказах Адміністрації Держприкордонслужби від 30 липня 2022 року №392/0/81-22-АГ, від 09 грудня 2022 року № 628/0/81-22-АГ, за яких командування військової частини, куди був відряджений військовослужбовець, мало б видати довідки встановленої форми для нарахування додаткової винагороди у збільшеному розмірі.

ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) до суду надано пояснення про неможливість надання інформації зазначеної у постанові Верховного суду від 03.10.2024.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Згідно витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , полковника ОСОБА_2 від 07.06.2022 №286-ОС, позивач, як старший сержант, призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, зарахований до списків особового складу.

04.07.2022 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 винесено наказ №237-вв “Про особовий склад (службові переміщення)» відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (зі змінами), Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (зі змінами), Указу Президента України від 29.12.2009 №1115/2009 “Про затвердження Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України» (зі змінами), витягом з якого підтверджується направлення позивача для виконання бойових завдань у підпорядкування начальника зведеного відділу прикордонної служби (тип С) НОМЕР_3 прикордонного загону з 04 липня 2022 року до окремого розпорядження. Підставою для винесення цього наказу зазначено: розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27.06.2022 №Ш/25-1359-Е.

12.09.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 направив на адресу в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 та начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 (вх.№з/1755-22вх 13.09.2022) Довідку про військовослужбовців в/ч НОМЕР_4 та НОМЕР_2 , які брали участь у бойових діях або заходах за серпень 2022 року у складі в/ч НОМЕР_1 . У ній з посиланнями на накази дск зазначені відомості про участь військовослужбовців для доплати до 100 тис. грн), до якої наявні відповідні копії рапортів. Відомості про позивача для виплати у такому розмірі відсутні.

Листом від 16.11.2022 ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслав начальнику ІНФОРМАЦІЯ_4 для вжиття заходів в межах компетенції копії рапорти начальника зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) від ІНФОРМАЦІЯ_6 від 13.11.2022 №1631, №1632, №1633, у яких зазначено про виконання дій безпосередньо в районах ведення бойових дій за період з 01.10.2022 по 13.10.2022 з витягами з журналу службово-бойових дій. Відомості про службу позивача для виплати доплати до 100 тис. грн у них відсутня.

Довідкою військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України від 14.10.2022 №3203, підписаною командиром, полковником ОСОБА_3 , виданою позивачу, який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_2 , підтверджується, що він взяв безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області на підставі бойових наказів Адміністрації державної прикордонної служби України №104 гриф від 22.06.2022 та №106 гриф від 27.06.2022 у наступні періоди: з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022.

Довідкою начальника відділу кадрів військової частини НОМЕР_5 підполковника ОСОБА_4 №12/56 підтверджується, що позивач в складі зведеного загону відділу прикордонної служби (тип С) від НОМЕР_3 прикордонного загону та ІНФОРМАЦІЯ_7 дійсно в період з 14 жовтня 2022 року до 08 листопада 2022 року, з 01 грудня 2022 року до 11 січня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в межах Донецької області, відповідно до бойового наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №165 (гриф).

Розрахунковими листами, виданими в/ч НОМЕР_2 , підтверджується виплата позивачу у заявленому спірному періоді грошового забезпечення, серед якого додаткова грошова винагорода: у липні 2022 року - 24000 грн за червень; у серпні 2022 року - 30000 грн та 58709,68 грн за липень; у вересні 2022 року - 18387,10 грн за серпень; у жовтні 2022 року - 30000 грн за вересень; у листопаді 2022 року - 30000 грн та 40645,16 грн за жовтень.

Також довідкою ІНФОРМАЦІЯ_2 від 03.04.2023 №47 підтверджується виплата додаткової грошової винагороди позивачу з липня до листопада 2022 року включно у вищезазначених розмірах.

03.11.2022 начальник ІНФОРМАЦІЯ_4 видав наказ №384-вв, витягом якого підтверджується, що позивач вважається таким, що змінив місце перебування у відрядженні та прибув 13.10.2022 з ділянки НОМЕР_6 прикордонного загону на ділянку НОМЕР_7 прикордонного загону, з метою участі у виконанні бойових (спеціальних) завдань в межах зони (району) відповідальності угруповання, згідно з розпорядженнями Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 №Ш/25-2075-Е, від 07.10.2022 №Ш/25-2267-Е.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_2 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням якнайшвидше надіслати на його адресу довідку про участь військовослужбовців Головного центру, які брали участь у бойових діях або заходах за жовтень 2022 року на ділянці НОМЕР_6 прикордонного загону відповідно до наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168».

У відповідь відповідач 2 отримав лист від відповідача 1 від 07.12.2022 №22/4992-22 про те, що підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумських областей, не виконують бойові завдання на лінії зіткнення, з огляду на що підпункт 7 п.2 згаданого наказу від 30.07.2022 не застосовується, а довідки для військовослужбовців в/ч НОМЕР_2 , які брали участь у діях або заходах у складі в/ч НОМЕР_1 , не опрацьовуються.

22.03.2022 представник позивача звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а якій просив спрямувати ІНФОРМАЦІЯ_2 довідку про участь позивача у бойових діях та виконання завдань із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.08.2022 по 12.10.2022 для здійснення додаткової виплати до грошового забезпечення, передбаченої пунктом 1 постанови КМУ від 28.02.2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану».

ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив представника позивача, що довідку від 14.10.2022 №3203 направлено ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Також 22.03.2023 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 з проханням здійснити перерахунок та виплату позивачу додаткової винагороди згідно зі вказаною вище постановою КМУ №168 у розмірі до 100 тис. грн а розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах за період з 01.08.2022 до 12.10.2022 включно, до якого надав вищезазначену довідку 14.10.2022 №3210, однак станом на час звернення до суду відповіді не отримав.

Наведене стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

У відповідності до статті 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Згідно п. 2 вищевказаного Указу, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, 573/2022 від 12.08.2022 та від 07.11.2022 № 757/2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" (далі - Постанова №168).

Пунктом 1 Постанови № 168 (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 № 1146, яка застосовується з 01.09.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Пунктом 5 Постанови № 168, передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.

Відповідно до пункту 2-1 Постанови № 168, порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.

З метою виконання вимог Постанови № 168 та з метою врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України видано наказ від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ “Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168» (далі - Наказ № 392-АГ).

На виконання п. 1 Наказу № 392-АГ, військовослужбовцям, крім випадків, передбачених цим наказом, які проходять військову службу в Адміністрації Державної прикордонної служби України, регіональних управліннях, органах охорони державного кордону, загонах морської охорони (у тому числі строкову), навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення (далі - органи Держприкордонслужби) з дня призову (прийняття) на військову службу до дня виключення із списків особового складу органу Держприкордонслужби (у зв'язку із звільненням з військової служби) на період дії воєнного стану щомісячно здійснюється виплата додаткової винагороди в розмірі до 30 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання відповідно до законодавства України обов'язків військової служби. Додаткова винагорода збільшується до 100 тисяч гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів.

Згідно пунктів 4 та 5 Наказу № 392-АГ, підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, здійснюється на підставі сукупності наявної інформації у таких документах: 1) бойового наказу (бойового розпорядження); 2) журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад); 3) рапорту (донесення) начальника (командира) підрозділу (тимчасово створеної групи військовослужбовців, зведеного загону, катерів і кораблів Морської охорони, екіпажу літака, вертольоту тощо) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань, із зазначенням військових звань, прізвищ, імен та по батькові, а також кількості днів участі військовослужбовців у таких діях та заходах.

Для військовослужбовців, відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання і завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Для військовослужбовців Держприкордонслужби, які відряджені до органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, у підпорядкування яких вони передані, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, підтверджується довідкою, виданою керівником відповідного органу військового управління, з відображенням у ній термінів безпосередньої участі у бойових діях або заходах кожного військовослужбовця. У довідках, передбачених цим пунктом, обов'язково мають зазначатися відомості про підтверджуючі документи, передбачені пунктом 4 цього наказу.

Положеннями пунктів 11 та 12 Наказу № 392-АГ, передбачено, що склад органів і підрозділів Держприкордонслужби, які беруть (брали) участь у бойових діях або заходах у відповідних районах ведення бойових дій, визначаються щомісячно наказом Адміністрації Держприкордонслужби відповідно до рішень (наказів, директив, розпоряджень) Головнокомандувача Збройних Сил України. Інформація про військовослужбовців, відряджених з інших органів та підрозділів Держприкордонслужби, дні їх безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, подаються начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у додатку 2 до цього наказу.

Виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби - на підставі наказів вищих начальників (командирів). До наказу про виплату додаткової винагороди, виходячи з розміру до 100 тисяч гривень на місяць, в обов'язковому порядку додаються узагальнені дані, отримані з документів, передбачених пунктами 4-6 цього наказу.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач у період з 05.07.2022 по 31.07.2022, з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022, з 01.10.2022 року по 12.10.2022, виконував бойові завдання на ділянці НОМЕР_6 прикордонного загону, військова частина НОМЕР_1 видала довідку від 14.10.2022 № 3203, в якій зазначено, що старший сержавн ОСОБА_1 , який проходить військову службу в військовій частині НОМЕР_2 , приймав безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської області. Підставою для винесення даної довідки слугував бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України № 104 гриф від 22 червня 2022 року, бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України № 106 гриф від 27 червня 2022 року.

Отже, безпосередня участь у бойових діях або заходах позивача, яка дає право на додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, підтверджена довідкою виданою військової частини НОМЕР_1 від 14.10.2022 № 3203.

Так, довідка військової частини НОМЕР_1 від 14.10.2022 року № 3203, складалась з огляду на первинні документи, які підтверджують виконання безпосередніх службових дій кожним військовослужбовцем за визначений відрізок дат. А тому, як зазначено в довідці військової частини НОМЕР_1 від 14.10.2022 № 3203, підставою, яка слугувала винесенню даної довідки є бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України № 104 гриф від 22 червня 2022 року та бойовий наказ Адміністрації державної прикордонної служби України № 106 від 27 червня 2022 року.

Суддів зауважує, що від сутність рапортів про участь військовослужбовця у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань не змінює та не відміняє доведених обставин виконання позивачем у зазначені періоди бойових (спеціальних) завдань, що підтверджується відповідними документами, наявними в матеріалах справи.

Відповідачем не спростовано відсутності участі позивача у спірний період у бойових діях/у виконанні бойових (спеціальних) завдань, при цьому, вказуючи на причини неможливості виплати додаткової грошової винагороди.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-ІV встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У справі "Рисовський проти України", № 29979/04, рішення від 20.10.2011, пункти 70, 71, Суд підкреслив особливу важливість принципу "належного урядування", зазначивши, що він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії" (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини" (Oneryildiz v. Turkey), п. 128, та "Беєлер проти Італії" (Beyeler v. Italy), п. 119).

Принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. рішення у справі "Москаль проти Польщі" (Moskal v. Poland), n. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), заява № 36548/97, п. 58).

Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії" (Lelas v. Croatia), п. 74).

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див. зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" (Pincova and Pine v. the Czech Republic), n. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії" (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі "Трґо проти Хорватії" (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).

Так, виплаті спірної допомоги передує отримання інформації про відряджених військовослужбовців про дні їх безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, яка подається начальниками органів Держприкордонслужби (органів військового управління (штабів угрупувань військ (сил) або штабів тактичних груп), включених до складу діючих угрупувань військ (сил) Сил оборони держави, до 5 числа щомісячно (у поточному місяці за попередній) в органи, в яких ці військовослужбовці проходять службу, за формою, наведеною у Наказі № 392-АГ.

У той же час, недотримання відповідачами вимог Наказу № 392-АГ в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі, на право отримання спірної додаткової винагороди.

Слід зазначити, що відповідачами не заперечується існування бойових наказів Адміністрації державної прикордонної служби України № 104 гриф від 22.06.2022 та № 106 гриф від 27.06.2022, посилання на які містить довідка командира військової частини НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України полковника ОСОБА_5 від 14.10.2022 № 3203.

Водночас, доказів направлення журналу бойових дій та рапортів ІНФОРМАЦІЯ_2 до 05 числа кожного місяця спірного періоду матеріали справи не містять.

Згідно пункту 3 Наказу Міністерства внутрішніх справ України 25.06.2018 №558, грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем їх служби або органом, у якому вони перебувають на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем - ІНФОРМАЦІЯ_2 не заперечується можливість нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди, відповідно до пункту 1 Постанови № 168, але за умови надання підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях або заходах.

Таким чином, вимоги позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 є передчасними в частині бездіяльності у неприйнятті наказу, зобов'язання видати наказ та нарахувати/виплатити додаткову грошову винагороду, позаяк, вказані дії виникають після надходження інформації про участь позивача у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022 за встановленою формою, та є втручанням у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень щодо обліку/нарахування/виплати додаткової грошової винагороди.

Суд вважає, що недотримання відповідачами вимог Наказу № 392-АГ в частині обміну інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, у жодному разі не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.

Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши наявні у справі докази, а також проаналізувавши наведені вище норми, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про наявність правових підстав для їх часткового задоволення.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України “Про судовий збір» з відповідача останній у відповідності до ст. 139 КАС України не стягується.

Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), яка полягає у не повідомленні ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про безпосередню участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) направити до ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) інформацію про участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022 за встановленою формою.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) розглянути питання про нарахування і виплатиту ОСОБА_1 на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (із змінами) “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» додаткову винагороду у розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії за період з 01.08.2022 по 18.08.2022, 31.08.2022, з 01.09.2022 по 30.09.2022 та з 01.10.2022 по 12.10.2022, з врахуванням проведених виплат за цей період.

У іншій частині позовних вимог відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Петро ПАЛАМАР