вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
30 січня 2025 року Справа № 480/3775/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3775/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування з 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року обмеження ОСОБА_1 розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та постановою № 185 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" розміром 1500 гривень;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 01 березня 2023 року та з 01 березня 2024 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови № 185 "Про індексацію пенсій і страхових виплат та додаткових заходів, щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що відповідно до вимог постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024р. “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», ГУ ПФУ у Сумській області було проведено з 01.03.2023 року та 01.03.2024 року перерахунок пенсії позивача з урахуванням індексації. При цьому позивач/представник позивача вважає, що відповідачем протиправно було обмежено з 01.03.2023 та 01.03.2024 розмір збільшення пенсії позивача, передбаченого п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 та, відповідно, п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23 лютого 2024р., розміром 1500 гривень. Позивач не погоджується з такими діями відповідача, вважає їх протиправними та такими, що порушують його права на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача. Крім того даною ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірені копії всіх розрахунків щодо перерахунків та виплати пенсії позивача проведених на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Копія даної ухвали була направлена відповідачу через систему "Електронний суд" та отримана ним 14.05.2024, про що свідчить довідка про доставку електронного листа (а.с. 29). Проте вимоги суду не було виконано, відзиву на позовну заяву та витребувані докази суду надано не було.
Відповідно до вимог п. 3 ч. 1. ст. 236 КАС України ухвалою суду провадження у даній справі було зупинено до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/8511/23.
Оскільки обставини, на підставі яких було зупинено провадження у справі № 480/3775/24 було усунено, ухвалою Сумського окружного адміністративного суду провадження у справі згідно ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України поновлено.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду, на підставі ч. 13 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в частині позовних вимог було залишено без руху та надано позивачу/представнику позивача строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання суду заяви про поновлення строку звернення до суду з даною позовною заявою, у якій зазначити поважні причини пропуску строку звернення до суду та докази поважності причин пропуску такого строку.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було задоволено заяву представника позивача про поновлення процесуального строку, поновлено ОСОБА_1 процесуальний строк звернення до Сумського окружного адміністративного суду із даним позовом та продовжено розгляд справи № 480/3775/24 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Водночас даною ухвалою було повторно витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірені копії всіх розрахунків щодо перерахунків та виплати пенсії позивача проведених на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Також зазначеною ухвалою було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірені копії всіх розрахунків щодо перерахунків та виплати пенсії позивача проведених на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році".
На виконання вимог суду представником відповідача надано суду через систему "Електронний суд" витребувані судом докази (а.с. 70-71).
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивачу було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, як учаснику бойових дій, про що також зазначено у позовній заяві (а.с. 1, 70-71).
На звернення позивача щодо перерахунку його пенсії з урахуванням індексації без обмеження 1500,00 грн, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом, повідомило позивача, що на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) та від 24.02.2024 № 185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) проведено індексацію пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024. Згідно з пунктом 10 Постанови № 168 та пункту 3 Постанови № 185 розмір індексації не повинен перевищувати 1500,00 грн. Оскільки, збільшення в результаті перерахунку пенсії не може перевищувати 1500,00 грн. згідно з пунктом 10 постанови № 168, розмір пенсії з 01.03.2023 року склав 17216,43 грн. (16908,53 грн. + 753,48 грн. + 313,95 грн. + 523,25 грн. - 1282,78 грн. - обмеження індексації пенсії з 01.03.2023). З 01.03.2024 проведений перерахунок розміру пенсії у зв'язку з її індексацією та зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с. 18-19).
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту - Закон №1058-IV).
За приписами частини першої статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Порядок проведення індексацій пенсій у 2023 році передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі по тексту - Постанова № 168).
Відповідно до п. 1 Постанови № 168, установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому п. 10 Постанови № 168 установлено, що зокрема, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, положеннями Постанови КМУ №168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі підвищення на коефіцієнт збільшення встановлений відповідною постановою.
Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
З перерахунку пенсії, наданого представником відповідача, суд вбачає, що з 01.03.2022 року відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році". Після даного перерахунку, основний розмір пенсії за віком склав 14 125,75 грн. Розмір пенсії з набавками склав 15595,59 грн. (а.с. 70).
В подальшому, з 01.03.2023 року відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Після даного перерахунку, основний розмір пенсії позивача за віком склав 16 908,53 грн. (а.с. 70 (зворотній бік).
Тобто розмір пенсії позивача збільшився та розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії склав 2 782,78 грн. (16 908,53 грн - 14 125,75 грн), у зв'язку з чим, відповідно до п. 10 Постанови № 168, відповідачем було застосовано обмеження максимальним розміром індексації сумою 1282,78 та розмір пенсії з набавками склав 17216,43 грн. (14 125,75 грн - основний розмір пенсії позивача за 2022 року + 1500,00 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з урахуванням обмеження максимальним розміром + 753. грн (доплата за понаднормовий стаж) + 209,30 грн (підвищення учасникам війни) + 104,65 (доплата учасникам війни та колишнім в'язням) + 523,25 (пенсія за особливі заслуги перед Україною (а.с. 70 (зворотній бік).
В свою чергу відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі по тексту - Постанова № 185) установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
При цьому п. 3 Постанови № 185 установлено, що зокрема, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
З перерахунку пенсії, наданого представником відповідача, суд вбачає, що з 01.03.2024 року відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796. Після даного перерахунку, основний розмір пенсії позивача за віком склав 18254,45 грн. (а.с. 71).
Тобто розмір пенсії позивача збільшився та розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії склав 1 345,92 грн. (18254,45 грн - 16 908,53 грн), що не перевищує встановлений Постановою № 185 максимальний розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії 1500 гривень.
При цьому, як вбачається з даного перерахунку пенсії, під час проведення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, на виконання Постанови № 185, відповідачем не було застосовано обмеження максимальним розміром індексації.
Водночас суд зазначає, що загальновідомим є факт введення указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану», з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України воєнного стану.
Відповідно до статті 1 Закону України від 12 травня 2015 року № 389-VIII “Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб'єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов'язане з небезпекою для життя і здоров'я.
Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.
Саме з цією метою Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01 березня 2023 року та 01 березня 2024 року з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
Дана позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 13.06.2024 року у справі № 120/14637/23, від 25.06.2024 року у справі № 420/25467/23, від 25.06.2024 року у справі № 420/24063/23, від 26.06.2024 року у справі № 580/9314/23 та від 21.11.2024 року по справі № 580/2617/24.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Водночас суд зазначає, що абз. 2 п. 10 Постанови № 168 є чинним та протиправним не визнавався, оскільки постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.09.2024 року по справі № 320/8511/23, було скасовано рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 січня 2024 року в частині та винесено нову постанову, якою відмовлено в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" щодо визначення розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, який не може перевищувати 1500 гривень.
Отже з 01.03.2023 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови № 168, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500, 00 грн та з 01.03.2024 на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 постанови № 185, у зв'язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача є неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача з 01.03.2023 та з 01.03.2024 проведена відповідачем із дотриманням вимог чинного законодавства.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже вихід за межі позову можливий у виняткових випадках, зокрема, коли повний та ефективний захист прав, свобод та інтересів неможливий у заявлений позивачем спосіб. Такий вихід за межі позовних вимог має бути пов'язаний із захистом саме тих прав, свобод та інтересів, щодо яких подана позовна заява (постанова Верховного Суду від 24 вересня 2019 року у справі №819/1420/15).
Суд зазначає, що з перерахунку пенсії, водночас судом встановлено, що під час перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, відповідно до Постанови № 185, розмір пенсії позивача було зменшено на суму обмеження максимальним розміром індексації за 2023 рік в розмірі 1110,16 грн. та розмір пенсії з доплатами до виплати становить 16 974,48 грн.
При цьому будь-яких пояснень, з посиланням на норми законодавства, щодо застосування вказаних обмежень за 2023 рік при перерахунку пенсії з 01.03.2024 року, представником відповідача суду не надано.
А відтак суд зазначає, що відповідачем було безпідставно зменшено суму пенсії позивача з 01.03.2024 року на суму обмеження максимальним розміром індексації за 2023 рік. Вказані дії відповідача не відповідають вимогам Постанов № 168 та № 185 та призводять до порушення прав позивача.
При цьому, як вже зазначалося судом вище, після проведеного перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії становить 1 262,42 грн. (17 122,04 грн - 15 859,62 грн), що не перевищує встановлений Постановою № 185 максимальний розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії 1500 гривень.
Отже будь-які обмеження розміру збільшення при перерахунку пенсії позивача з 01.03.2024 року, відповідно до Постанови № 185, з боку відповідача є протиправними.
А відтак, враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування обмеження в індексації пенсії з 01.03.2023 року (1282,78 грн.) під час проведення з 01.03.2024 перерахунку пенсії позивачу, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році"; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 року, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без зменшення розміру пенсії на суму обмеження максимальним розміром індексації за 2023 рік (1282,78 грн.) та з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до норм Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, тому питання щодо відшкодування судових витрат у даній справі не вирішується.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо застосування обмеження в індексації пенсії з 01.03.2023 року (1282,78 грн.) під час проведення з 01.03.2024 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 року, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", без зменшення розміру пенсії на суму обмеження максимальним розміром індексації за 2023 рік (1282,78 грн.) та з урахуванням проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.О. Павлічек