Рішення від 30.01.2025 по справі 420/1200/24

Справа №420/1200/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» з позовною заявою до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови ПШ №058656 від 18.12.2023 року про накладення адміністративно-господарського штрафу.

Ухвалою від 15.01.2024 року (суддя ОСОБА_1 ) судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 18.06.2024 року звільнено з посади судді Одеського окружного адміністративного суду ОСОБА_1 у зв'язку з поданням заяви про відставку.

Відповідно до протоколу повторного автоматичного розподілу справу передано на розгляд судді Свиді Л.І.

Ухвалою від 26.06.2024 року судом прийнято до провадження справу та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.

Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що відповідач неправомірно застосував норму матеріального права, яка передбачає відповідальність встановлену абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» з огляду на те, що дана норма передбачає відповідальність виключно до автомобільних перевізників, а в даному випадку позивач не мав статус автомобільного перевізника під час здійснення господарської операції з перевезення вантажів 24.10.2023, а також відповідач під час винесення спірної постанови невірно обрахував гранично допустимий обсяг навантаження в залежності від категорії та типу причепу, що призвело до застосування невідповідної норми матеріального права.

З відзиву на позовну заяву та заперечень на відповідь на відзив вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що під час здійснення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме здійснення перевезень вантажу з перевищенням встановлених законодавством вагових норм, оскільки загальна вага транспортного засобу склала 50 тон при дозволених 40 тон, перевищення склало 25%, а також перевищення навантаження на здвоєну вісь склало 21 тонну при допустимому 18 тон, відсоток перевищення склав 16,6%, відповідальність за що передбачена абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Відповідач вказує, що у аналізу свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 на спеціалізований напівпричіп/напівпричіп-контейнеровоз KRONE, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , вбачається, що вказаний напівпричіп призначений для перевезення вантажу та контейнерів, при цьому відомості щодо переобладнання вказаного напівпричепу для перевезення змінного кузова в особливих примітках зазначеного свідоцтва відсутні, а доказів того, що зазначений напівпричіп перевозив змінний кузов позивачем не надано. Відповідач зазначає, що відомості щодо перевізника зазначаються в товарно-транспортній накладній, яка не надавалась водієм транспортного засобу під час проведення перевірки 24.10.2023 та була в нього відсутня, що зафіксовано у акті проведення перевірки від 24.10.2023 №АР017648.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1, пп. 1, 3 п. 4, пп. 57 п. 5 «Положення про Державну службу з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра з відновлення України - Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, проводить перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

Згідно з п. 15 «Порядку проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі)», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання приписів щодо усунення порушень вимог законодавства про автомобільний транспорт, винесених за результатами розгляду справ про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, які можливо перевірити під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі); виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

На виконання своїх повноважень, 24.10.2023 року о 00.50 год. посадовою особою Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області за місцем перевірки: а/д М 14 Одеса-Мелітополь 21 км + 700 м, згідно направлення на перевірку від 19.10.2023 №43/В, здійснено перевірку транспортного засобу марки MAN/KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_3 / НОМЕР_2 , водій ОСОБА_2 , за результатами якої складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №АР017648, яким встановлено, крім іншого, порушення абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», зокрема здійснення перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством вагових норм понад 20% але не більше 30%, так як загальна вага транспортного засобу склала 50 тон при дозволених 40 тон, а також перевищення навантаження на здвоєну вісь, так як навантаження складало 21 тонну при допустимому 18 тон.

На підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №АР017648 від 24.10.2023 року відповідно до зазначених порушень Відділом державного нагляду (контролю) у Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ058656 від 18.12.2023 року, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн.

Позивач не погодився із правомірністю постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу та звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 1, ч. 3, 14 ст. 6 Закон України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері автомобільного транспорту, забезпечує: формування та реалізацію державної політики у сфері автомобільного транспорту; нормативно-правове регулювання; визначення пріоритетних напрямів розвитку автомобільного транспорту.

Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п. 8 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року №103, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про автомобільний транспорт» законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України «Про транспорт», «Про дорожній рух», чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень.

Завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є: визначення основних правових та організаційних основ державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки; визначення системи державного контролю, прав, обов'язків та відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України.

Відповідно до п. 22.5 «Правил дорожнього руху» рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують зовнішніх габаритів: ширина: 2,6, сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху 3,75; висота від поверхні дороги: 4, транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, на маршрутах, встановлених Агентством відновлення, Укртрансбезпекою, Національною поліцією 4,35; довжина: вантажного автомобіля 12, автопоїзда 22, автомобіля (тягача) з напівпричепом 18,75, маршрутного транспортного засобу 18,75; виступ вантажу за задній габарит транспортного засобу 2; фактичної маси: вантажні автомобілі: двовісний автомобіль 18 14; трьохвісний автомобіль 25 (26)* 21; чотирьохвісний автомобіль 32 24, чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами 38 24; комбіновані транспортні засоби: двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом 36 24; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом 40 24; трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом 40 24; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 42 24; трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 44 24; автопоїзди: двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом 40 24; навантаження на вісь: на одинарну вісь 11,5 7; на здвоєні осі, якщо відстань між осями: менш як 1 метр 11,5 7; від 1 до 1,3 метра 16 10; від 1,3 до 1,8 метра при неспарених колесах 18 10,5; від 1,3 до 1,8 метра при спарених колесах, за умови, що навантаження на кожну вісь не перевищує 9,5 тонни 19 11,5; від 1,3 до 1,8 метра чотирьохвісних автомобілів, ведучі вісі яких оснащені спареними колесами, за умови, що навантаження на кожну ведучу вісь не перевищує 11,5 тонни 23 11,5; від 1,8 до 2,5 метра для причепів та напівпричепів 20 11,5. На строєні осі, в тому числі транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, якщо відстань між осями: 1,3 метра або менше 21 13, понад 1,3 до 1,4 метра 24 14.

Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами».

Згідно положень п. 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. №30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» через центри надання адміністративних послуг.

Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Таким чином, водій транспортного засобу у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень повинен мати при собі дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України.

Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що за відсутності документів, зокрема в даному випадку дозволу у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, до осіб, які здійснюють їх перевезення, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.

Непред'явлення вказаних документів під час проведення перевірки свідчить про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що має наслідком для застосування санкцій, визначених ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

З матеріалів справи вбачається, що транспортний засіб - вантажний спеціалізований контейнеровоз марки МАН, державний номерний знак НОМЕР_4 , перебуває у власності Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК», а спеціалізований причіп - спеціалізований контейнеровоз марки KRONE, державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуває у власності ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвами про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5 та НОМЕР_1 .

01.01.2022 року орендодавець - ТОВ «ВИВЕК» та орендар - ФОП ОСОБА_3 уклали договір оренди вантажного автомобіля, причіпа, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар бере в тимчасове володіння наступне майно, зокрема, вантажний автомобіль марки МАН, державний номер НОМЕР_4 , модель TGA 26.400, рік випуску 2014; термін оренди складає 2 роки з 01.01.2022 року до 31.12.2023 року.

24.07.2020 року ТОВ «ЄВРОМЕТ-МИКОЛАЇВ» (замовник) та ФОП ОСОБА_3 (перевізник) уклали договір перевезення ЄММ-854/20, відповідно до умов якого перевізник зобов'язується на підставі та в строк, встановлений заявкою, доставити ввірений йому вантаж до місця призначення, а замовник зобов'язується прийняти надані послуги та оплатити їх вартість.

Згідно положень ст. 908, 909 Цивільного кодексу України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення. За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про автомобільний транспорт» договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).

На підставі договору перевезення ЄММ-854/20 від 24.07.2020 року складено заявку на перевезення вантажу від 23.10.2023 року, відповідно до якої перевізником є ФОП ОСОБА_3 .

Крім того, на підтвердження виконання вказаної заявки до суду позивачем надано акт надання послуг №49 від 25.10.2023 року, рахунок на оплату №49 від 25.10.2023 року та товарно-транспортну накладну №000019274 від 23.10.2023 року, відповідно до якої автомобільним перевізником зазначено ФОП ОСОБА_3 , водій - ОСОБА_2 , замовник та вантажовідправник - ТОВ «ЄВРОМЕТ-МИКОЛАЇВ», а вантажоодержувач - ТОВ «ТРАНС-СЕРВІС».

Згідно з ч. 1 ст. 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 33 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.

Згідно з п. 1.10, 2.2 Правил дорожнього руху власник транспортного засобу - фізична або юридична особа, яка володіє майновими правами на транспортний засіб, що підтверджується відповідними документами; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Власник транспортного засобу, а також особа, яка використовує такий транспортний засіб на законних підставах, можуть передавати керування транспортним засобом іншій особі, що має при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії. Власник транспортного засобу може передавати такий засіб у користування іншій особі, що має посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, передавши їй реєстраційний документ на цей транспортний засіб.

З урахуванням зазначеного, Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» в даному випадку не є автомобільним перевізником і як наслідок не повинно нести відповідальність за порушення вимог законодавства у сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів.

За таких обставин, уповноважені посадові особи Укртрансбезпеки необґрунтовано склали матеріали перевірки відносно позивача як автомобільного перевізника вантажу.

Відповідач зазначає, що товарно-транспортна накладна, яку позивачем надано разом з позовом до суду, не надавалась водієм транспортного засобу під час проведення перевірки 24.10.2023 та була у нього відсутня, що зафіксовано у акті проведення перевірки від 24.10.2023 №АР017648 та стало підставою для застосування адміністративно-господарського штрафу за постановою ПШ №058655 у зв'язку з відсутністю на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: товарно-транспортної накладної.

Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року №363 затверджені «Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», згідно з якими товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.

Відповідно до «Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року №363, основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.

Під час розгляду справи суд встановив, що ТОВ «ВИВЕК» не погодилося з постановою ПШ №058655 від 18.12.2023 року про накладення адміністративно-господарського штрафу та звернулося до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.06.2024 року у справі №420/1198/24, що набрало законної сили на підставі постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 20.01.2025 року, визнано протиправною та скасовано постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті ПШ №058655 від 18.12.2023 про накладення адміністративно-господарського штрафу щодо товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК».

Одеський окружний адміністративний суд в рішенні від 03.06.2024 року у справі №420/1198/24 прийшов до висновку, що ТОВ «ВИВЕК» у спірних правовідносинах не мало статусу автомобільного перевізника, а отже не є суб'єктом відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт, у зв'язку з чим відповідач протиправно застосував до позивача адміністративно - господарський штраф згідно абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Згідно з ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Враховуючи зазначене, оскільки Товариство з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» в даному випадку не є автомобільним перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», тому відповідач безпідставно прийняв постанову №ПШ058656 від 18.12.2023 року про застосування до нього адміністративно-господарського штрафу у розмірі 34000 грн. за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Суд не надає оцінки доводам позивача, що відповідач під час винесення спірної постанови невірно обрахував гранично допустимий обсяг навантаження в залежності від категорії та типу причепу, що призвело до застосування невідповідної норми матеріального права, оскільки ТОВ «ВИВЕК» не є перевізником, тобто не є суб'єктом спірних правовідносин, тому не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт, суб'єктом яких є саме перевізник.

Суд враховує, що ТОВ «ВИВЕК» 07.12.2023 року направило поштою на адресу Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті письмові пояснення, в яких просило не застосовувати адміністративно-господарський штраф з огляду на те, що воно не було автомобільним перевізником у розумінні ЗУ «Про автомобільний транспорт», про що надано наступні документи: копію акту рейдової перевірки серія АР №017648 від 24.10.2023; копію акту про перевищення нормативних вагових параметрів №0071816 від 24.10.2023; довідку про результати здійснення вагового контролю №0062830 від 24.10.2023; копію акту рейдової перевірки серія АР №017647 від 24.10.2023; копію договору оренди транспортних засобів №б/н від 01.01.2022; належним чином завірену копію свідоцтва про державну реєстрацію транспортних засобів; копію товарно-транспортних накладних №000019274 від 23.10.2023 та №000019275 від 23.10.2023; завірену копію договору на перевезення вантажів №ЄММ-854/20 від 24.07.2020 (разом із заявкою на перевезення від 23.10.2023); копію акту наданих послуг з перевезення вантажів №49 від 25.10.2023.

При цьому, відповідач зазначає, що у вкладенні цього листа були відсутні додатки 5, 7, 8 9, про що складено акт від 15.12.2023 року №1.

Разом з цим, суд критично оцінює такі доводи відповідача, оскільки на підтвердження надіслання вказаних документів позивач надав до суду опис вкладення до цінного листа з повідомленням про вручення поштового відправлення Укрпошти від 07.12.2023 року.

Відповідно до п. 17 «Правил надання послуг поштового зв'язку», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. №270, послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв'язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

Тобто, наданий опис вкладення до цінного листа з повідомленням про вручення поштового відправлення Укрпошти від 07.12.2023 року є належним доказом відправлення вказаних документів відповідачу.

Крім того, позивач надав роздруківку з сервісу «Gmail» про надіслання зазначених документів на адресу електронної пошти відповідача 07.12.2023 року.

Під час розгляду справи відповідач не надав до суду належних та допустимих доказів, які спростовують встановлені вище факти.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що оскаржувана постанова відповідача №ПШ058656 від 18.12.2023 року про застосування адміністративно-господарського штрафу до позивача у сумі 34000,00 грн. є необґрунтованою та протиправною, а тому підлягає скасуванню судом.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» (вул. Солдатська, буд. 56, кв. 16, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25001, код ЄДРПОУ 38340349) до Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (пл. Бориса Дерев'янка, буд. 1, каб. 203, м. Одеса, 65008, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови ПШ №058656 від 18.12.2023 року про накладення адміністративно-господарського штрафу - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті №ПШ058656 від 18.12.2023 року про застосування адміністративно-господарського штрафу до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» у сумі 34000,00 грн.

Стягнути з Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (пл. Бориса Дерев'янка, буд. 1, каб. 203, м. Одеса, 65008, код ЄДРПОУ 39816845) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВИВЕК» (вул. Солдатська, буд. 56, кв. 16, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25001, код ЄДРПОУ 38340349) сплачений судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Леонід СВИДА