справа № 380/1701/25
про передачу справи до іншого адміністративного суду
30 січня 2025 року м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Качур Р.П. одержала позовну заяву Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу -
Головне управління ДПС у Львівській області звернулося до Львівського окружного адміністративного із позовною заявою до ОСОБА_1 , у якій просить стягнути з відповідача податковий борг до бюджету в розмірі 3478,97 грн.
З метою з'ясування інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача суддя звернулася до Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно з відповіддю № 1077657 від 30.01.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, отриманою на запит судді з метою з'ясування інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача, таке місце проживання ОСОБА_2 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Зміст отриманої інформації, свідчить про наявність підстав для передачі цієї справи на розгляд іншому адміністративному суду.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 125 Конституції України, ч. 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Згідно з ч. 1 ст. 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Питання реєстрації місця проживання особи регулює Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», відповідно до ст. 6 якого реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції. У разі якщо нове місце проживання особи знаходиться в іншій адміністративно-територіальній одиниці, орган реєстрації після реєстрації такого місця проживання надсилає повідомлення про зняття особи з реєстрації відповідному органу реєстрації за попереднім місцем проживання особи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Водночас в силу вимог п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Як видно з інформації, наданої Єдиним державним демографічним реєстром, зареєстрованим місцем проживання відповідача є Хмельницька область, с. Субіч.
Згідно з ч. 5 ст. 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи (відповідача) буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено (ч. 6 ст. 29 КАС України).
Згідно з ч. 8 ст. 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Отже, ураховуючи, що відповідач не зареєстрований у Львівській області, на територію якої поширюється юрисдикція Львівського окружного адміністративного суду, беручи до уваги, що місце проживання відповідача зареєстровано в Хмельницькій області, тому справу слід передати на розгляд до Хмельницького окружного адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 26, 29, 171, 243, 248, 256, 293-295 КАС України, суддя -
1. Адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу передати на розгляд Хмельницького окружного адміністративного суду.
2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у п'ятнадцятиденний строк з дати її складення.
Суддя Р.П. Качур