про залишення позовної заяви без руху
29 січня 2025 року м. Київ Справа № 990/381/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Войтович І.І., отримавши та розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 з позовом до Центральної виборчої комісії , у якому просить суд:
1. Зобов'язати Центральну виборчу комісію звернутися до Служби безпеку України, інших компетентних органів щодо встановлення факту наявності в ОСОБА_2 громадянства Російської Федерації на момент реєстрації його кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу під час виборів народних депутатів України 21 липня 2019 р., а також неприпинення цього громадянства до моменту визнання його обраним народним депутатом України по вказаному виборчому округу;
2. Зобов'язати прийняти рішення про визнання участі ОСОБА_2 як кандидата в депутати у виборчому процесі на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року незаконною і такою, що не мала юридичних наслідків при встановленні результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі у зв'язку з наявністю в нього громадянства російської федерації;
3. Визнати такою, що не підлягає врахуванню при встановленні результатів виборів у вищезазначеному одномандатному окрузі кількість голосів виборців, поданих за ОСОБА_2 як кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 47;
4. Визнати обраним народним депутатом України в одномандатному виборчому окрузі № 47 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 як кандидата в народні депутати України, який одержав більшу відносно інших кандидатів, які балотувалися у цьому одномандатному окрузі, кількість голосів виборців цього округу;
5. Зобов'язати прийняти рішення про реєстрацію народним депутатом України ОСОБА_1 відповідно до Протоколу Центральної виборчої комісії про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 47 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, згідно із Законом України "Про вибори народних депутатів України", який одержав більшу відносно інших кандидатів у народні депутати України, які балотувалися в одномандатному виборчому окрузі № 47, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі № 47;
6. Зобов'язати видати в установленому законодавством порядку ОСОБА_1 рішення про реєстрацію народним депутатом України ОСОБА_1 , 1961 року народження, відповідно до Протоколу Центральної виборчої комісії про результати позачергових виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі № 47 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року та тимчасове посвідчення народного депутата України.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказану справу 21.01.2025 передано головуючому судді Войтович І.І.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідність позову вимогам КАС України суддя перевіряє у відповідні строки враховуючи навантаження у роботі судді.
Перевіряючи чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, суддя зазначає наступне.
Позивач у справі вказує про те, що Центральна виборча комісія, як орган відповідальний за організацію, підготовку і проведення виборів народних депутатів України та здійснення контролю за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, при виконанні своїх повноважень в частині реєстрації кандидатів у народні депутати України, здійснює перевірку щодо осіб, які мають намір бути зареєстрованими кандидатами у народні спутати України на відповідність вимогам Конституції України. Комісія повинна дотримуватися балансу між правами виборців та правами особи, яка бажає скористатися пасивним виборчим правом. З метою підтвердження відповідності кандидата цензу осілості, існує можливість підтвердити місце перебування особи на території України шляхом надання доказів на підтвердження проживання в Україні протягом останніх п'яти років.
ОСОБА_1 25.06.2019 був зареєстрований кандидатом у народні депутати України по одномандатному виборчому округу №47, висунутий Політичною партією "Слуга народу" на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019. Та, за наслідками проведених виборів було обрано ОСОБА_2 від Політичної платформи - За життя", який також балатувався по одномандатному виборчому округу №47. ОСОБА_1 за підсумками голосів посів був друге місце.
Відмічає, що ОСОБА_2 як кандидат у народні депутати України був громадянином російської федерації, громадянство рф не було припинено і після набуття ним депутатських повноважень у зв'язку з чим наполягає, що ОСОБА_2 грубо та умисно було порушено вимоги Конституції балотуючись кандидатом в народні депутати України та будучи оголошеним обраним народним депутатом України. Додав, що повноваження народного депутата України одномандатного виборчого округу №47 ОСОБА_2 достроково припинені Верховною Радою України 24.02.2023.
Суддя відповідно зазначає, що згідно ч. 1 ст. 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
За ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зокрема:
повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Та, в даній позовній заяві позивач не вказує в якості третьої особи ОСОБА_2 та не зазначає виклад обставин а саме яким чином рішення в даній справі вплине на права та інтереси даної особи.
Суддя зазначає позивачу, що в силу ч.3 ст.49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Тобто, особа, яка звертається до суду з клопотанням про залучення третьої особи має навести обґрунтування необхідності задоволення клопотання, в якому зазначити на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Вказане є передумовою для прийняття судом відповідного рішення.
Натомість як позивач не подав до позовної заяви обґрунтованого клопотання щодо необхідності залучення до участі в справі третьої особи ОСОБА_2 , на чиїй стороні виступатиме третя особа, із зазначенням та обґрунтуванням, на які права чи обов'язки вказаної третьої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Суддя також зазначає, що за ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин суддя вважає за необхідне залишити без руху позовну заяву із наданням часу для усунення зазначених недоліків.
Також суддя зауважує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням у доступі до правосуддя. Так, згідно з практикою Європейського суду з прав людини, сформульовану, зокрема, в рішеннях від 20 травня 2010 р. у справі "Пелевін проти України" (п. 27), від 30 травня 2013 року у справі "Наталія Михайленко проти України" (п. 31) право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою: регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб та ресурсів суспільства та окремих осіб.
Указані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- надати уточнену позовну заяву із належним обґрунтуванням обставин щодо зазначення у позові третьої особи ОСОБА_2 , із зазначенням на які права та інтереси вплине рішення суду у даній справі враховуючи предмет спору, та у відповідній кількості позовну заяву із додатками згідно кількості учасників справи;
- обґрунтоване клопотання щодо необхідності залучення третьої особи ОСОБА_2 із зазначенням на які права та інтереси вплине рішення суду у даній справі враховуючи предмет спору.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Войтович І.І.