Рішення від 29.01.2025 по справі 260/7076/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року м. Ужгород№ 260/7076/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Рейті С.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Закарпатській області), в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням для обчислення пенсії заробітної плати згідно довідки №17 від 19.02.2023 року та заробітної плати, виплаченої за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, відповідно до довідки № 19 від 19.02.2023 року, з застосуванням п.8 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок з 19.05.2024 року призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням для обчислення пенсії заробітної плати згідно довідки №17 від 19.02.2023 року та заробітної плати, виплаченої за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, відповідно до довідки №19 від 19.02.2023 року, з застосуванням п.8 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку та отримує пенсію за віком згідно Закону України від 09.07.2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) в ГУ ПФУ в Закарпатській області.

13.03.2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статі 40 Закону №1058-IV та надала довідки про заробітну плату за 1986 - 1991рр., видані Агроторговим державним підприємством «Радгосп-завод Мукачевский»: №15, №16, №17 від 19.02.2023 року, оформлені згідно з додатком до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1; та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №19 від 19.02.2023р., оформлену згідно з додатком до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 року.

Однак, їй було відмовлено в проведенні такого перерахунку пенсії до отримання акту за результатами перевірки достовірності даних, вказаних в вищезазначених довідках. В листі ГУ ПФУ від 17.05.2023 року за №0700-0305-8/25172 ОСОБА_1 повідомлено, що, в ході перевірки довідки про заробітну плату № 15 встановлено, що суми доплат, премій відповідають даним, які зазначені в довідці; загальні суми нарахованих виплат за рік, зазначених в довідках № 16, №17, співпадають з первинними документами, але підтвердити суми щомісячних нарахувань немає можливості; отже, відсутнє право для перерахунку пенсій згідно наданих довідок. Проте, у вказаному листі нічого не зазначалось про довідку №19, в якій вказані суми заробітної плати, виплаченої за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць.

Не погоджуючись з відмовою відповідача, з метою досудового врегулювання спору, позивач через свого представника - адвоката Скржешевського М.С., звернулася до відповідача із заявою від 01.07.2024 року, в якій просила здійснити перерахунок пенсії з врахуванням до заробітної плати для обчислення пенсії заробітної плати згідно довідки №17 від 19.02.2023р. та заробітної плати, виплаченої за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, відповідно до довідки №19 від 19.02.2023р, шляхом ділення суми заробітної плати за результатами роботи на кількість місяців виконання такої роботи, як передбачено п.8 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.2005 року.

Проте, відповідач в листі №3814-3456/П-02/8-0700/24 від 31.07.2024 року зазначив, що в довідці про зарплату № 19 від 19.02.2023 року відображені суми нарахованих доплат та премій без зазначення сум заробітної плати, що не відповідає вимогам форми довідки згідно Порядку; а також дія Постанови №306 не поширюються на осіб, котрі отримували помісячну заробітну плату і котрим було здійснено доплати, премії за реалізацію продукції, за перевиконання планів та за результатами роботи за рік; Порядок передбачає врахування заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, а не додаткових виплат.

Таким чином, відповідач відмовив здійснити перерахунок призначеної пенсії за віком ОСОБА_1 , з урахуванням для обчислення пенсії заробітної плати згідно довідки №17 від 19.02.2023 року та заробітної плати, виплаченої за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, відповідно до довідки №19 від 19.02.2023 року, з застосуванням п.8 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.2005 року.

Вказане слугувало підставою для звернення до суду із даним позовом про визнання таких дій протиправними.

Ухвалою судді від 27.11.2024 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

10.12.2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, зі змісту якого, відповідач заперечує проти задоволення заявлених позовних вимог.

Зазначає, що 13.03.2023 року позивач звернулася до ГУ ПФУ в Закарпатській області із заявою № 1704/924 про перерахунок пенсії.

ГУ ПФУ в Закарпатській області була проведена перевірка наданих позивачем довідок про заробітну плату за №№ 15,16,17 від 19.02.2023 року за період 01.01.1986 по 31.12.1991 роки. У ході перевірки довідки про заробітну плату № 15 від 19.02.2023 року встановлено, що суми заробітної плати та суми доплат, премій, за період з січня 1986 року по грудень 1991 року, відповідають даним, які зазначені у довідці. В ході перевірки довідок про заробітну плату за №№ 16, 17 від 19.02.2023 року, встановлено, що загальні суми нарахованих виплат за рік співпадають з первинними документами, але підтвердити суми щомісячних нарахувань немає можливості. Отже відсутнє право для перерахунку пенсії згідно наданих довідок. Станом на 01.05.2023 року розмір пенсії позивача розрахований із заробітної плати за 1987-1991 роки згідно довідки № 106 від 14.10.2014 року та становить 3610,87 грн., яка відповідає сумам згідно довідки № 15 від 19.02.2023 року.

Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Як встановлено з матеріалів адміністративної справи, 20.10.2014 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

13.03.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням заробітної плати за 1987-1991 роки згідно наданих нею довідок за №№ 15, 16, 17, 19 від 19.02.2023 року.

17.05.2023 року відповідачем направлено позивачу лист та повідомлено, що ГУ ПФУ в Закарпатській області була проведена перевірка наданих довідок про заробітну плату №№ 15, 16, 17 від 19.02.2023 року за період з 01.01.1986 року по 31.12.1991 року. У ході перевірки довідки про заробітну плату № 15 встановлено, що суми заробітної плати та суми доплат, премій, за період з січня 1986 року по грудень 1991 року, відповідають даним, які зазначені у довідці. В ході перевірки довідок про заробітну плату за №№ 16, 17 від 19.02.2023 року, встановлено, що загальні суми нарахованих виплат за рік співпадають з первинними документами, але підтвердити суми щомісячних нарахувань немає можливості. Отже відсутнє право для перерахунку пенсії згідно наданих довідок. Станом на 01.05.2023 року розмір пенсії позивача розрахований із заробітної плати за 1987-1991 роки згідно довідки № 106 від 14.10.2014 року та становить 3610,87 грн., яка відповідає сумам згідно довідки № 15 від 19.02.2023 року (а.с.9).

01.07.2024 року представник позивача звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням до заробітної плати для обчислення пенсії заробітної плати згідно довідки № 17 від 19.02.2023 року та заробітної плати, виплаченої за результатом роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, відповідно до довідки № 19 від 19.02.2023 року (а.с.21-22).

Листом від 31.07.2024 року № 3814-3456/П-02/8-0700/24 відповідач повідомив, що ГУ ПФУ в Закарпатській області була проведена перевірка наданих довідок про заробітну плату №15,16,17 від 19.02.2023 року за період з 01.01.1986 року по 31.12.1991 року (акт №0700-1003-1/1671 від 10.04.2023 року). У ході перевірки первинних документів року встановлено, що суми заробітної плати та суми доплат, премій за період з січня 1986 року по грудень 1991 року, відповідають даним, які зазначені у довідці про заробітну плату №15 від 19.02.2023 року.

З приводу порушеного у зверненні питання щодо обчислення заробітку з урахуванням довідок про заробітну плату № 16,17 та 19 повідомлено наступне.

В довідці про заробітну плату №17 відображені суми заробітної плати без зазначення доплат та премій нарахованих згідно окремих відомостей, а в довідці про заробітну плату №16 відображені суми доплат та премій без врахування нарахованої заробітної плати.

Крім того, в ході перевірки довідок про заробітну плату № 16, 17 від 19.02.2023 року, встановлено, що загальні суми нарахованих виплат за рік співпадають з первинними документами, але підтвердити суми щомісячних нарахувань немає можливості.

При цьому, в наданій довідці про заробітну плату №19 від 19.02.2023 року відображені суми нарахованих доплат та премій без зазначення сум заробітної плати, що не відповідає вимогам форми довідки згідно вищезазначеного Порядку.

Додатково зазначено, що дія Постанови №306 не поширюється на осіб, котрі отримували помісячну заробітну плату і котрим було здійснено доплати, премії за реалізацію продукції, за перевиконання планів та за результатами роботи за рік. Порядок передбачає врахування заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, а не додаткових виплат.

Одночасно повідомлено, що в довідці про заробітну плату №15 за період з січня 1986 року по грудень 1991 року відображені суми, в тому числі:

- суми заробітної плати (відображені в довідці про заробітну плату №17)

- суми доплат та премій (відображені в довідці про заробітну плату №16 та №19.

Відтак, згідно матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 заробіток для обчислення пенсії розраховано згідно довідки № 15 з урахування сум заробітної плати, доплат та премій, що відповідає нормам статті 40 Закону (а.с.49-50).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача на підставі довідок №№17, 19 від 19.02.2023 року, остання звернулася до суду із даним позовом за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За визначенням ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 2 статті 5 Закону №1058 визначено, що виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

В силу положень статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв.

До заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності Законом №1058, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум (ч.2 ст.41 Закону №1058).

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України (абз.2 ч.2 ст.41 Закону №1058).

20.04.2005 Кабінет Міністрів України Постановою №306 затвердив Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць.

Дія цього порядку поширюється на осіб, які до 01.07.1998 отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, а саме:

- тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування;

- творчих працівників (архітекторів, художників, артистів, музикантів, композиторів, критиків, мистецтвознавців, письменників, кінематографістів).

Отже, чинним законодавством встановлено обмеження щодо врахування при обчисленні розміру пенсії доходів, отриманих за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися страхові внески - такі виплати враховуються в розмірі, який не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Пунктом 2 Порядку №306 визначено, що до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії згідно з цим Порядком зараховуються суми виплат (доходу), з яких сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788.

Відповідно до п.3 Порядку №306, для обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць (далі - робота), особа звертається із заявою до управління, в якому зберігається пенсійна справа особи - у разі подання заяви особою, якій вже призначено пенсію; за місцем подання заяви про призначення пенсії - у разі звернення особи за призначенням пенсії.

Пунктом 4 Порядку №306 встановлено, що до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. Таким документом може бути довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.

Підставою для виплати заробітної плати за результатами виконаної роботи, що зазначаються в довідці, може бути:

- законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи.

В силу п. 9 Порядку №306, перерахунок пенсії у зв'язку із зарахуванням до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, здійснюється на підставі заяви та необхідних документів у строк, визначений статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Також, суд бере до уваги, що в силу пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Підставою для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, що зазначаються у довідці, може бути: законодавчий або інший нормативно-правовий акт чи положення про оплату праці, яким на момент виплати особі заробітної плати (доходу) було передбачено проведення остаточного розрахунку за результатами певного періоду (кварталу, півріччя, року) або після закінчення роботи; цивільно-правовий договір (п.6 Порядку №306).

У пункті 8 Порядку №306 зазначено, що заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

З матеріалів справи вбачається та відповідачем не заперечується, що відповідач не застосовував пункт 8 Порядку №306 для визначення заробітної плати (доходу), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Відповідач в своїх листах зазначав, що у довідках про заробітну плату за №№ 16, 17 від 19.02.2023 року загальні суми нарахованих виплат за рік співпадають з первинними документами, але підтвердити суми щомісячних нарахувань немає можливості

Крім того, в довідці про заробітну плату №19 від 19.02.2023 року відображені суми нарахованих доплат та премій без зазначення сум заробітної плати, що не відповідає вимогам форми довідки згідно вищезазначеного Порядку.

Додатково зазначено, що дія Постанови № 306 не поширюється на осіб, котрі отримували помісячну заробітну плату і котрим було здійснено доплати, премії за реалізацію продукції, за перевиконання планів та за результатами роботи за рік. Порядок передбачає врахування заробітної плати (доходу), що виплачена за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, а не додаткових виплат.

Фактично, згідно відповіді на заяви позивача слідує, що відмовою відповідача у питанні перерахунку пенсії, слугувала відсутність довідки про заробітну плату, оформленої згідно з додатком до Порядку затвердженого постановою КМ України від 20.04.2005 року №306.

Проте, суд доходить висновку про необґрунтованість таких тверджень відповідача, оскільки приписи Порядку № 306 не містять іншого порядку та умов зарахування заробітної плати, а ніж той, що визначено п.8 Порядку №306, а тому заробітну плату (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, необхідно обчислювати шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, строк якої перевищував 1 місяць, на кількість місяців виконання такої роботи.

Аналогічні правові висновки викладено Верховним Судом в постановах від 17.11.2021 у справі №299/2236/16-а та від 13.12.2019 у справі №431/2643/17.

Згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 25.03.1978 року, остання, у період з 21.03.1978 року по 16.07.2001 року працювала в радгосп - заводі «Мукачівський» (а.с.32-33).

Пенсію позивачу було розраховано згідно наданої довідки про заробітну плату за період роботи з 1986 року по 1991 року за № 106 від 14.10.2014 року.

Оскільки позивач у вказаний період працювала в сільському господарстві, де остаточний розрахунок по оплаті праці та преміювання здійснювалось за результатами роботи за рік після реалізації продукції, у згаданій довідці в певних місяцях, а саме: березень, червень 1987 року; березень, травень 1988 року; березень, квітень 1989 року; лютий, березень 1990 року; березень, грудень 1991 року, суми щомісячної заробітної плати зазначено з додаванням сум доплат, фактично виплачених в цих місяцях за результатами роботи.

В результаті, при обчисленні розміру пенсії, за ці місяці враховано тільки суму зарплати, що не перевищує 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум (тобто, суми зарплати за ці місяці враховано з обмеженням).

В подальшому, позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та надала довідки про заробітну плату за 1986 - 1991 рр., видані Агроторговим державним підприємством «Радгосп-завод Мукачівський» за №№ 15, 16, 17 від 19.02.2023 року, оформлені згідно з додатком до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 та довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №19 від 19.02.2023 року, оформлену згідно з додатком до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №306 від 20.04.2005 року.

Як уже було зазначено вище, суми заробітної плати, зазначені в довідці № 15 від 19.02.2023 року, відповідають сумам заробітної плати, зазначеним в довідці №106 від 14.10.2014 року, з врахуванням якої і на даний час обчислюється розмір пенсії (а.с.17).

У довідці за № 16 від 19.02.2023 року вказано суми заробітної плати, виплаченої за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць (що відповідають сумам довідки №19), але з розбивкою цих сум помісячно (а.с.18).

В довідці № 17 від 19.02.2023 року зазначено суми щомісячної заробітної плати без додавання сум зарплат, виплачених за результатами роботи (а.с.19).

Дослідивши зміст довідки про заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць від 19.02.2023 року, суд вважає, що її зміст відповідає вимогам Додатку до Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306, зокрема у ній зазначено підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи, відомості про документи, на підставі яких її видано, у тому числі відомості нарахування заробітної плати за 1986-1991 роки (а.с.20).

Отже, оскільки заробітна плата позивачу виплачувалась за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, тому при обчисленні пенсії позивачу відповідно до довідки від 19.02.2023 року № 19 підлягають застосуванню положення Порядку № 306.

Враховуючи наведене, суд критично ставиться до мотивів відмови ГУ ПФУ в Закарпатській області у перерахунку пенсії позивача з урахуванням поданих довідок.

Отже, відповідач повинен врахувати при перерахунку пенсії щомісячні нарахування заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату за № 17 від 19.02.2023 року та довідки про заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць від 19.02.2023 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за № 17 від 19.02.2023 року та довідки про заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць від 19.02.2023 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306 "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за № 17 від 19.02.2023 року та довідки про заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць від 19.02.2023 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 № 306 "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 19.05.2024 року.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, враховуючи задоволення позову, на користь позивача підлягають відшкодуванню судові витрати, сплачені позивачем за подання цього позову.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 204530635) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за № 17 від 19.02.2023 року та довідки про заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць від 19.02.2023 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306 "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за № 17 від 19.02.2023 року та довідки про заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць від 19.02.2023 року відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306 "Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 19.05.2024 року та з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

5. Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 255 КАС України, та може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

СуддяС.І. Рейті