30 січня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6595/24
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі судді Гаврилко С.Є. розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
16 жовтня 2024 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просить суд: "1. Прийняти адміністративний позов до розгляду; 2. За результатами розгляду справи ухвалити рішення, яким: визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по зниженню з 01 січня 2018 року по 18 квітня 2023 року відсоткового розміру основної пенсії позивача ОСОБА_1 з 90% від суми грошового забезпечення до 70% від суми грошового забезпечення, зазначеного у довідці ЛK УМВС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № №/A3290 від 30 квітня 2017 року, а з 19 квітня 2023 року, - у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" про розмір грошового забезпечення станом за березень 2019 року №33/27-1008 від 22 липня 2021 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок основної пенсії Позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01 січня 2018 року по 18 квітня 2023 року, виходячи з розміру у 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ЛK УМВС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № №/A3290 від 30 квітня 2017 року, а з 19 квітня 2023 року, - у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області" про розмір грошового забезпечення станом за березень 2019 року №33/27- 1008 від 22 липня 2021 року та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по припиненню з 01 жовтня 2024 року нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" Позивачу ОСОБА_1 ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) відновити з 01 жовтня 2024 року нарахування і виплату Позивачу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум; 3. Справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін; 4. Стягнути на користь Позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063) документально підтверджені судові витрати у розмірі 2422,40 грн.".
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01 жовтня 2024 року доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській область здійснити з 01 жовтня 2024 року нарахування та виплату щомісячної ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713, з урахуванням раніше проведених виплат. У задоволенні позову у частині решти позовних вимог - відмовлено.
Ухвалюючи рішення Закарпатський окружний адміністративний суд, в частині позовних вимог щодо проведення з 01 січня 2018 року до 18 квітня 2023 року перерахунку пенсії позивача, виходячи з розміру у 90% грошового забезпечення, зазначеного у довідці ЛK УМВС про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № №/A3290 від 30 квітня 2017 року, а з 19 квітня 2023 року, - у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Закарпатській області", було відмовлено, оскільки розмір грошового забезпечення, що зазначений у наведених довідках не стосується наявності у позивача права на перерахунок та виплату пенсії позивача у розмірі 90% грошового забезпечення та протиправного зменшення відповідачем такого відсотку.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2024 виправлено описку, допущену в третьому абзаці резолютивної частини рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року, яке ухвалене в адміністративній справі, а саме цифри: "82 %" - виправити на цифри "90%".
Таким чином, у зв'язку з ухваленим судом 05 листопада 2024 року рішенням - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зобов'язане здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Також Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській область зобов'язане здійснити з 01 жовтня 2024 року нарахування та виплату щомісячної доплати ОСОБА_1 в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 січня 2025 року встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області строк для подання звіту про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі №260/6595/24, та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надати у тримісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі № 260/6595/24, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання.
22 січня 2025 року від Головного Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області до суду надійшов звіт про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі № 260/6595/24, з якого вбачається, що Головним управлінням з 01 жовтня 2024 року було нараховано позивачу щомісячну доплату в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713, з урахуванням раніше проведених виплат, підтвердженням чого надані копії перерахунків пенсії. Разом з тим, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Перерахунок пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення здійснений до дати здійснення перерахунку пенсії (19 квітня 2023 року) на підставі довідки № 33/27-1008 на виконання рішення суду у справі № 260/3437/24.
Дослідивши поданий відповідачем звіт, та заяви позивача, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 3811 частиною 1 КАС України встановлено, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
За правилами статті 3821 частини 1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду (стаття 3822 частина 1 КАС України).
Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1291 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист. Обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Конституційний Суд України, розглядаючи справу № 1-7/2013 у рішенні від 26 червня 2013 року, вказав не те, що вже неодноразово зазначав про те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини рішення від 13 грудня 2012 року № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини рішення від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012).
Згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
Європейський суд з прав людини в пункті 40 рішення у справі "Горнсбі проти Греції" зазначив, що право на суд було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави допускала невиконання остаточного та обов'язкового судового рішення на шкоду одній зі сторін.
Якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (рішення у справі "Піалопулос та інші проти Греції", пункт 68).
Конституційний Суд України бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в рішенні у справі "Шмалько проти України" від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду (пункт 43).
Право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Із змісту звіту, поданого до Закарпатського окружного адміністративного суду вбачається, що на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі № 260/6595/24, Головним управлінням з 01 жовтня 2024 року було нараховано позивачу щомісячну доплату в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713, з урахуванням раніше проведених виплат, підтвердженням чого надані копії перерахунків пенсії. Разом з тим, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Перерахунок пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення здійснений до дати здійснення перерахунку пенсії (19 квітня 2023 року) на підставі довідки №33/27-1008 на виконання рішення суду у справі № 260/3437/24.
Судом встановлено, що відповідно до перерахунку пенсії позивачу, з 01 жовтня 2024 року було нараховано щомісячну доплату в розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 року №713 (а.с. 68).
Разом з тим, у відповідності до перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії за вислугу років у розмірі 90 % від грошового забезпечення (а.с. 66).
Однак, як вбачається із перерахунку пенсії позивача з 01 травня 2023 року, 01 жовтня 2024 року та 01 січня 2025 року розмір пенсії позивача знову становить 70 % грошового забезпечення (а.с.а.с. 67, 68, 70).
Як вбачається із звіту про виконання рішення Головним управлінням зазначено, що перерахунок пенсії позивача у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення здійснений до дати здійснення перерахунку пенсії (19 квітня 2023 року) на підставі довідки № 33/27-1008 на виконання рішення суду у справі № 260/3437/24.
Таким чином, судом встановлено, що на виконання рішення по справі № 260/3437/24, позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 09 квітня 2023 року та зменшено розмір відповідних сум грошового забезпечення, а саме - з 90 відсотків до 70 відсотків.
Відповідно до статті 3823 частини 1 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 3821 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Згідно із статтею 3823 частиною 2 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
За правилами статті 3823 частини 11 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу
З огляду на докази, що містяться в матеріалах справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області продовжує виплачувати позивачу пенсію позивачу за вислугу років у розмірі 70% сум грошового забезпечення, що підтверджується розрахунками пенсії за вислугу років станом на 01 травня 2023 року, 01 жовтня 2024 року та 01 січня 2025 року, що свідчить про невиконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року по справі №260/6595/24 в частині здійснення перерахунку перерахунок пенсії позивачу за вислугу років у розмірі 90% сум грошового забезпечення.
Суд зауважує, що рішення Закарпатського окружного адміністративного суду, що ухвалене у даній справі є обов'язковим до виконання на всій території України та не вичерпує свою дію, а відтак зменшення відповідачем з 2023 року розмір грошового забезпечення з 90 відсотків до 70 відсотків свідчить про не виконання рішення суду у від 05 листопада 2024 року по справі № 260/6595/24.
А відтак, поданий відповідачем звіт та надані суду документи свідчать про часткове виконання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року по справі № 260/6595/24.
За таких обставин, відповідно до вимог статті 3823 частини 11 КАС України та зважаючи на те, що відповідачем було здійснено частково заходи, спрямовані на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року по справі № 260/6595/24, а також надано до суду актуальні докази вчинення дій, спрямованих на виконання судового рішення, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про часткове виконання судового рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року по справі №260/6595/24 та встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області новий строк для подання звіту про повне виконання рішення суду протягом трьох місяців з дня отримання даної ухвали.
Керуючись статтями 241, 243, 382-3823 КАС України, суд -
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про виконання судового рішення по справі №260/6595/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії про визнання протиправними дій та рішення, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі №260/6595/24, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надати у тримісячний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2024 року у справі № 260/6595/24, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, що суд згідно положень статті 3823 КАС України:
відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення; якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 3822 цього Кодексу;
у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення;
у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.Є. Гаврилко