30 січня 2025 року м. Житомир
справа № 240/9475/24
категорія 111620300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Лятошинського Бориса, 5, адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області до Державного підприємства "Грозинське" про стягнення податкової заборгованості,-
встановив:
Головне управління Державної податкової служби у Житомирській області звернулося до суду з позовом, у якому просить стягнути з Державного підприємства "Грозинське" заборгованість в сумі розміром 174007,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що Державне підприємство "Грозинське" перебуває на обліку у Головному управлінні Державної податкової служби у Житомирській області та є платником податків. За відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 174007,11 грн, з яких: 170295,31 грн - штрафна санкція; 3711,80 грн - пеня.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 20.05.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвала про відкриття провадження була направлена відповідачу за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отримана відповідачем 14.06.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0600268939072.
Відповідач у строк, встановлений судом та нормами чинного законодавства, не надіслав до суду відзив на позовну заяву.
Відповідно до положень ч. 5 ст.262, ч. 1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, зазначає наступне.
Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України (далі - Кодексу) платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Матеріали справи свідчать, що за відповідачем рахується податковий борг, а саме:
- земельний податок з юридичних осіб у розмірі 144828,39 грн, з яких: 144447,02 грн - штрафна санкція; 381,37 грн - пеня;
- податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 29178,72 грн, з яких: 25848,29 грн - штрафна санкція; 3330,43 грн - пеня.
Підпунктом 54.3.3. п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до абзацу першого п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
На підставі акта перевірки від 28.07.2023 №12743/06-30-04-08/00724809 встановлено порушення п.57.1 ст.57, п.54.1 ст.54, п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України та нараховано штрафну санкцію в сумі розміром 144447,02 грн, з яких 144447,02 грн. - штрафна санкція, що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 24.08.2023 №015840408 (а.с.18).
Відповідно до акту перевірки від 28.07.2023 №12751/06-30-04-08/00724809 встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання/порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» визначеного п.54.1 ст.54, п.57.1 ст.57, п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України та нараховано штрафну санкцію у розмірі 18726,93 грн, що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 25.08.2023 №00159540408 (а. с. 12).
Згідно з актом перевірки від 27.02.2024 №3526/06-30-04-08/00724809 встановлено порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов'язання з податку на додану вартість визначеного п.54.1 ст.54, п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового кодексу України та нараховано штрафну санкцію у розмірі 667,30 грн., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 20.03.2024 №00058340408 (а.с.14).
На підставі акта перевірки від 27.02.2024 №3526/06-30-04-08/00724809 нараховано штрафну санкцію у розмірі 6454,06 грн., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням від 20.03.2024 №00058320408 (а.с.16).
Згідно з п.58.1 ст.58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
Вказані податкові повідомлення-рішення направлені на адресу відповідача, та отримані адресатом, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення №0600041430971, №060041430971, №1150300430819 (а.с. 19, 13, 15, 17).
Податкові зобов'язання, визначені у вказаних податкових повідомленнях-рішеннях протягом встановленого Податковим кодексом України строку, відповідачем не сплачено.
На момент винесення судового рішення у даній справі, доказів оскарження податкового повідомлення-рішення до суду відповідачем не надано.
Згідно зі ст.129 Податкового кодексу України відповідачу нарахована пеня за несвоєчасну сплату заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 381,37 грн та з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 3330,43 грн.
Пунктом 59.1 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо після направлення податкової вимоги сума податкового боргу змінилась, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Головним управлінням Державної фіскальної служби у Житомирській області сформована та направлена відповідачу податкова вимога форми "Ф" №0003286-1306-0630 від 05.04.2023 на загальну суму податкового боргу у розмірі 1221664,41 грн, яка направлялась на адресу відповідача та вручена адресату 03.05.2024, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення №1150104447762 (а.с. 10-11).
Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання в сумі 174007,11 грн є податковим боргом.
Пунктом 95.1 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до абзацу 1 пункту 95.3 статі 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму заборгованості у розмірі 174007,11 грн відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується даними облікової картки, розрахунком формування податкової заборгованості. Доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору, не надано, тому суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що податковий борг має бути стягнутий з відповідача.
Згідно зі ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Підсумовуючи зазначене та те, що відповідач відзиву на позовну заяву та доказів погашення податкового боргу не надав, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу з Державного підприємства "Грозинське" в розмірі 174007,11 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи положення до ч. 2 ст. 139 КАС України та відсутність судових витрат суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати по сплаті судового збору, понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 4, 6-9, 32, 77, 139, 205, 229, 242-246, 255, 258, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
Позов Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника,7, м.Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н,10003, код ЄДРПОУ 44096781) до Державного підприємства "Грозинське" (с. Грозине, Коростенський р-н, Житомирська обл.,11542, код ЄДРПОУ 00724809) про стягнення податкової заборгованості,- задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Грозинське" на користь Головного управління Державної податкової служби у Житомирській області податковий борг у розмірі 174007 (сто сімдесят чотири тисячі сім) грн 11 (одинадцять) коп, з яких:
- 144828 (сто сорок чотири тисячі вісімсот двадцять вісім) грн 39 (тридцять дев'ять) коп з земельного податку з юридичних осіб, з яких: 144447 (сто сорок чотири тисячі чотириста сорок сім) грн 02 (дві) коп - штрафна санкція; 381 (триста вісімдесят одна) грн 37 (тридцять сім) коп - пеня.
- 29178 (двадцять дев'ять тисяч сто сімдесят вісім) грн 72 (сімдесят дві) коп з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), з яких: 25848 (двадцять п'ять тисяч вісімсот сорок вісім) грн 29 (двадцять дев'ять) коп - штрафна санкція; 3330 (три тисячі триста тридцять) грн 43 (сорок три) коп - пеня.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Горовенко
Повний текст рішення складено 30.01.2025.