Рішення від 24.01.2025 по справі 200/8047/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 року Справа№200/8047/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У листопаді 2024 року ОСОБА_1 (далі - Розумовський звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач), в якому просить: - визнати протиправними дії щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення при обрахунку грошової допомоги на оздоровлення за 2014-2022 роки; - зобов'язати нарахувати і виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2014-2018 роки, передбачену статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 та індексації грошового забезпечення; - зобов'язати нарахувати в виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2019-2022 роки, передбачену статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, з урахуванням індексації грошового забезпечення; - визнати протиправними дії щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди та індексації грошового забезпечення при обрахунку матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2022 роки; - зобов'язати нарахувати і виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2016-2018 роки, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 та індексації грошового забезпечення; - зобов'язати нарахувати і виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019-2022 роки, з урахуванням індексації грошового забезпечення.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що оскільки індексація грошового забезпечення має систематичний характер, відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не включення при розрахунку його грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань індексації як складової місячного грошового забезпечення. Вважає, що відповідач порушив права позивача на отримання такої виплати в повному розмірі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що розрахунок індексації грошового забезпечення позивача як військовослужбовця з 1 грудня 2015 року не прив'язаний до місяця прийняття (виходу) на військову службу. Відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу позивача та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку він займав. Посилається на те, що для обчислення поточної індексації грошового забезпечення позивача за період з 10.11.2018 по 23.02.2022 місяцем підвищення доходу є березень 2018 року. Вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 діє в межах визначеного законодавства України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувані докази.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 30.04.2024.

Позивач має право на пільги, установлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , виданого 08.06.2015.

Відповідно до копії витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 22.01.2022 № 26 установлено, що підполковника ОСОБА_1 , начальника відділу персоналу ІНФОРМАЦІЯ_1 звільненого наказом командувача військ оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (по особовому складу) від 12 січня 2022 року № 9 у запас за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби у мирний час або обмежену придатність у воєнний час, за винятком випадків, визначених Положенням про проходження громадянами України військової служби) пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», вирішено вважати, що 24 січня 2022 року справи та посаду здав і направлений для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_6 . З 24 січня 2022 року виключений із списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 та всіх видів забезпечення. Також указано, що матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік не отримав.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року у справі № 200/5352/03 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018 (включно). Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 1 січня 2016 року по 28 лютого 2018 року (включно) із застосуванням місяця підвищення, за яким починається обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, із врахуванням раніше проведених виплат.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 7 березня 2024 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2023 року у справі № 200/5352/23 залишено без змін.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року у справі № 200/4406/24 задоволено в повному обсязі позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не врахування норм абзаців 4, 5, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.03.2018 по 24.01.2022. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити перерахунок індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу у розмірі 3 951, 95 грн в місяць за період з 01.03.2018 по 24.01.2022.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 2 грудня 2024 року апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року у справі № 200/4406/24 залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 вересня 2024 року у справі № 200/4406/24 залишено без змін.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_7 від 18 жовтня 2024 року № 09/02/1009 позивачу повідомлено про те, що нарахування та виплата йому грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснювалась відповідно до норм чинного законодавства і перерахунку не підлягає.

Відповідач надав до суду копії архівних відомостей щодо позивача за період з 2014 року по 2022 рік, в яких наявні відомості щодо виплати позивачу грошової допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у спірному періоді. З цих архівних відомостей випливає, що позивач отримував вказані допомоги у спірний період, окрім матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016 рік, 2018, 2022 - 2022 роки. Грошова допомоги на оздоровлення за 2018 рік нарахована в лютому 2018 року.

Спірні правовідносини виникли з приводу належного розміру виплачених позивач сум грошової допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

У відповідності до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII) Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

Так, ч. 2 ст. 9 Закону №2011-XII визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону №2011-XII військовослужбовцям виплачуються грошова допомога на оздоровлення та державна допомога сім'ям з дітьми в порядку і розмірах, що визначаються законодавством України.

У пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій» (далі - Постанова № 889), яка була чинною до 01.03.2018, установлено, що військовослужбовці (крім тих, що зазначені підпункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби), мають право на отримання щомісячної додаткової грошової нагороди в розмірі: з 1 квітня 2013 року у розмірі, що не перевищує 20 % місячного грошового забезпечення; з 1 вересня 2013 року - у розмірі, що не перевищує 40 % місячного грошового забезпечення; з 1 січня 2014 року у розмірі, що не перевищує 60 % місячного грошового забезпечення; з 1 квітня 2014 року розмірі, що не перевищує 80 % місячного грошового забезпечення; з 1 липня 2014 року -- у розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Граничні розміри, порядок та умови виплати цієї винагороди визначаються Міністерством оборони. Міністерством внутрішніх справ та адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення (пункт 2 зазначеної Постанови № 889).

За пунктом 5 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 24.10.2016 №550 (далі - Інструкція №550), яка була чинною до 20.07.2018, така винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації), а командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).

Винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 8 указаної Інструкції).

У пункті 9 Інструкції №550 передбачено, що розміри винагороди встановлюються наказами Міністра оборони України (начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони) з урахуванням конкретної військової частини, займаної посади на особливостей умов проходження служби в межах видатків на грошове забезпечення, передбачених для Міністерства оборони (Головною управління розвідки Міністерства оборони) в Державному бюджеті України на відповідний рік.

Крім цього, наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року №260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Інструкція № 260), яка була чинною до 20.07.2018, пунктом 30.1 якої передбачено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 30.3 цієї Інструкції розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Відповідно до п. 33.1 Інструкції №260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 і п. 6 розділу XXIII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 7 червня 2018 року № 260, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 червня 2018 року за № 745/32197 (далі - Порядок № 260), передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які набули (набувають) право на отримання щорічної основної (канікулярної) відпустки, один раз на рік виплачується грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

Згідно з п. 1 розділу XXIV Порядку № 260 військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, один раз на рік надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Суд зазначає, що як грошова допомога на оздоровлення, так і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань розраховуються з розміру місячного грошового забезпечення, до складу якого, в свою чергу, входить додаткова грошова винагорода, а тому вказані виплати повинні здійснюватись з урахуванням такої додаткової грошової винагороди.

Індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг.

Правова позиція стосовно систематичного та постійного характеру виплати індексації наведена у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №638/9697/17, від 30 грудня 2020 року у справі №359/8843/16-а.

Наведене відповідає правовим висновкам Верховного Суду, які викладені а постанові від 21 грудня 2021 року у справі №8 20/3423/18.

Верховний Суд у вказаній постанові також зазначив, що наступне: «Водночас суд вважає безпідставними посилання відповідача на те, що грошова допомога на оздоровлення і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не входять до складу грошового забезпечення, мають разовий характер, а тому у відповідності до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» не підлягають індексації».

Отже, під час здійснення позивачу розрахунку грошової допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідач повинен був ураховувати щомісячну додаткову грошову винагороду, передбачену Постановою № 889, та індексацію грошового забезпечення.

Водночас суд зазначає, що право позивача на виплату грошової допомоги на оздоровлення і матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за певні періоди (роки) не є спірним у межах цієї справи.

У наданих до суду архівних відомостях відсутня інформація про виплату позивачу матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016, 2018 - 2022 роки. До суду не надано доказів які б підтверджували нарахування і виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за вказані роки.

Тому позовні вимоги щодо належного розрахунку матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2016 рік, 2018, 2022 - 2022 роки не підлягають задоволенню.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 80, 90, 132-139, 143, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_4 ) про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди (за 2014 - 2018 роки) та індексації грошового забезпечення (за 2014 - 2022 роки) при розрахунку ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 перерахувати і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2014 - 2018 роки, з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 та індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 перерахувати і виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2019-2022 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неврахування щомісячної додаткової грошової винагороди (за 2017 рік) та індексації грошового забезпечення (за 2017 і 2019 роки) при розрахунку ОСОБА_1 матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 перерахувати і виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2017 рік з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, та індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 перерахувати і виплатити ОСОБА_1 матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2019 рік з урахуванням індексації грошового забезпечення.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Повне рішення суду складено 24 січня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков