Рішення від 30.01.2025 по справі 140/9279/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/9279/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Камінь-Каширської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії (далі - Камінь-Каширська МСЕК) про зобов'язання внести зміни до довідки до акту огляду МСЕК серії 12ААГ № 868634 та встановити причину інвалідності - інвалідність отримана внаслідок війни, під час захисту Батьківщини.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач ОСОБА_1 був призваний у ЗСУ призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 з 11.03.2022, має звання головного сержанта, НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, займає посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії - помічника гранатометника.

04.07.2024 позивач пройшов МСЕК, відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 12 АГГ № 868634 позивачу встановлено 3 групу інвалідності, підстава інвалідності - захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби; втрата професійної працездатності у відсотках складає 50 %.

Вважаючи, що позивачу повинна бути встановлена інша причина інвалідності (особа з інвалідністю внаслідок війни - через травми або захворювання, одержані під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби), позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 23).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (а. с. 27-29) представник відповідача Тимощук В.В. позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з огляду на те, що під час прийняття рішення про встановлення причини інвалідності відповідач діяв законно, керувався довідкою госпітальної ВЛК від 02.02.2023.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 11.03.2022 проходив військову службу по мобілізації у НОМЕР_1 прикордонному загоні Державної прикордонної служби України, на посаді інспектора прикордонної служби 3 категорії - помічника гранатометника, про що свідчать записи у військовому квитку (а. с. 9).

02.02.2023 за № 339 ЛВМКЦ ДПСУ склала довідку госпітальної ВЛК за результатами медичного огляду, яким позивача визнано обмежено придатним до військової служби, встановлено діагноз із зазначенням захворювання, та про причинний зв'язок захворювання: ТАК, пов'язані з проходженням військової служби (а. с. 36).

13.11.2023 складено акт № 651-23 про нещасний випадок, що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби, стосовно ОСОБА_1 , із зазначенням дати і часу настання нещасного випадку «о 13.00 у серпні 2022 року», обставин, за яких стався нещасний випадок, внаслідок якого позивач отримав травмування (а. с. 15-16).

Листом від 12.04.2024 № 13.1/345 Центральна ВЛК ДПС України, у відповідь на звернення про встановлення причинного зв'язку травми із захистом Батьківщини, повідомила позивача, що не вбачає підстав для винесення постанови про причинний зв'язок наслідків травми із захистом Батьківщини (а. с. 35).

Камінь-Каширська МСЕК, на підставі акту огляду МСЕК № 339 від 14.06.2024, видала довідку до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 868634, з якої вбачається встановлення позивачу третьої групи інвалідності, причина інвалідності - захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби (а. с. 7). Згідно із довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 025248 позивачу ОСОБА_1 одноразово встановлено 50 % ступеня втрати працездатності з 15.05.2023 (а. с. 8).

Отже, спір у цій справі виник щодо зазначення в довідці до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 868634 від 14.06.2024 причини інвалідності позивача.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про проходження медичного огляду у Державній прикордонній службі України, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 06.05.2009 № 333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2009 за № 570/16586 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Положення № 333), це Положення визначає порядок проведення військово-лікарськими комісіями (далі - ВЛК) Державної прикордонної служби України (далі - Держприкордонслужба) медичного огляду громадян призовного віку; військовозобов'язаних, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах (далі - ВВНЗ); військовослужбовців Держприкордонслужби та членів їхніх сімей; осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби та військових частин прикордонних військ СРСР та їх органів управління, дислокованих на території України; військовослужбовців Держприкордонслужби та працівників Держприкордонслужби, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I, II груп патогенності; військовослужбовців Держприкордонслужби, які проходять військову службу на кораблях, катерах та суднах забезпечення Морської охорони Держприкордонслужби; льотного складу та авіаційного персоналу Держприкордонслужби, з метою визначення їх придатності за станом здоров'я до військової служби (роботи за фахом), встановлення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) з проходженням військової служби та встановлення причинного зв'язку, захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), які призвели до смерті військовослужбовців Держприкордонслужби.

Згідно із пунктом 1 глави 1 розділу ІІ Положення № 333 основними завданнями ВЛК є, зокрема: організація та проведення медичного огляду осіб, зазначених у пункті 1 розділу І цього Положення; визначення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) військовослужбовців Держприкордонслужби, осіб, звільнених з військової служби Держприкордонслужби, з проходженням військової служби.

Пунктами 2, 3 глави 1 розділу ІІ Положення № 333 передбачено, що для виконання завдань, визначених у пункті 1 цього розділу, у Держприкордонслужбі створюються: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК), постійно та тимчасово діючі позаштатні гарнізонні та госпітальні ВЛК закладів охорони здоров'я (органів) Держприкордонслужби, а також постійно діючі ЛЛК. ЦВЛК, ВЛК, ЛЛК приймають постанови, які оформлюються свідоцтвом про хворобу (додаток 1), довідкою військово-лікарської комісії (лікарсько-льотної комісії) (додаток 2), протоколом засідання ВЛК (ЛЛК) з визначення причинного зв'язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) (додаток 3). Строк оформлення ЦВЛК, ВЛК, ЛЛК свідоцтва про хворобу становить не більше 5 робочих днів із дня завершення медичного огляду.

За приписами пункту 1 глави 11 розділу ІІІ Положення № 333 постанови ВЛК, ЛЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. ВЛК при винесенні постанови оцінює висновки лікарів за результатами медичного огляду в закладі охорони здоров'я Держприкордонслужби, документи особи, які характеризують стан її здоров'я, з інших закладів охорони здоров'я (результати обстежень, висновки лікарів і спеціалістів тощо) (за наявності), які є додатковими матеріалами для встановлення діагнозу, а також ознайомлюються з медичними записами в електронній системі охорони здоров'я, що характеризують стан здоров'я особи, та вносять відповідні медичні записи до електронної системі охорони здоров'я в порядку, установленому законодавством.

Відповідно до пункту 2 глави 11 розділу ІІІ Положення № 333 рішення ВЛК, дії (бездіяльність) ВЛК органів Держприкордонслужби оскаржуються в ЦВЛК або судовому порядку. За рішенням ЦВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. У разі визнання ЦВЛК звернення щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ЦВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний або контрольний огляд ВЛК. ЦВЛК розглядає звернення на постанову ВЛК та приймає рішення в строки, визначені статтею Закону України «Про звернення громадян». На повторний або контрольний медичний огляд особи, зазначені в пункті розділу І цього Положення, направляються для проходження медичного огляду ВЛК в інший заклад охорони здоров'я Держприкордонслужби, ніж той, у якому проводився медичний огляд ВЛК, постанова якої скасована або оскаржується. У разі визнання ЦВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян». Постанови ЦВЛК, ВЛК, ЛЛК оскаржуються в строки, визначені статтею 17 Закону України «Про звернення громадян». Постанови ВЛК інших військових формувань, які винесені стосовно військовослужбовців Держприкордонслужби, підлягають обов'язковому розгляду ЦВЛК з прийняттям власної постанови. У випадку скасування ЦВЛК постанови ВЛК, ЦВЛК приймає власну постанову. Постанова ЦВЛК оформляється в 4 примірниках. Перший примірник зберігається у ЦВЛК протягом 5 років з подальшим здаванням у Центральний архів Держприкордонслужби. Другий примірник направляється на адресу ВЛК, постанова якої скасована, із занесенням даних у книгу протоколів засідань ВЛК, ЛЛК та зберігається протягом 5 років з подальшим здаванням у Центральний архів Держприкордонслужби. Третій та четвертий примірники направляються на адресу органу Держприкордонслужби за місцем проходження служби військовослужбовця. Третій примірник долучається до особової справи військовослужбовця, четвертий примірник видається військовослужбовцю начальником органу Держприкордонслужби чи начальником кадрового підрозділу.

Згідно із пунктами 1, 2 глави 12 розділу ІІІ Положення № 333 у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців Держприкордонслужби встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва). Причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у військовослужбовців Держприкордонслужби при медичному огляді визначають постійно діючі госпітальні (гарнізонні) ВЛК, у складних випадках - ЦВЛК.

Пунктом 4 глави 12 розділу ІІІ Положення № 333 визначено, що постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) приймаються в таких формулюваннях, зокрема:

5) «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» - якщо воно виникло під час захисту Батьківщини або виконання обов'язків військової служби під час служби у складі діючої армії та флоту в роки Другої світової війни та участі в бойових діях, розмінуванні боєприпасів часів Другої світової війни, а також при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера, судна забезпечення), екіпажу літака (вертольота), або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції Об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції Об'єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.

Постанова ВЛК у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» приймається щодо військовослужбовців Держприкордонслужби за наявності в них медичних документів, якщо вони етіопатогенетично дозволяють віднести або підтверджують початок захворювання у період участі в бойових діях.

Постанова ВЛК у формулюванні «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини» не приймається, якщо захворювання, у тому числі, що призвело до смерті військовослужбовця, є наслідком:

вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;

навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

6) «Захворювання, травма (поранення, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами 1, 5 цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності;

Постанови ВЛК у формулюванні «Захворювання, травма (поранення, контузія, каліцтво), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» приймаються також при медичному огляді військовослужбовців Держприкордонслужби за результатами захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) одержаних ними в період проходження військової служби, коли документи про обставини їх одержання на момент медичного огляду відсутні, або якщо захворювання, травма (поранення, контузія, каліцтво) одержане за обставин, не пов'язаних з виконанням обов'язків, крім випадків, визначених у підпункті 2 цього пункту.

Постанова ВЛК у формулюванні «Захворювання ТАК, пов'язане з проходженням військової служби» приймається, якщо захворювання, у тому числі, що призвело до смерті військовослужбовця, виникло (розвинулося) в період проходження військової служби та є наслідком:

вчинення ним кримінального або адміністративного правопорушення;

вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння;

навмисного спричинення шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом).

За приписами частини першої статті 7 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 № 2961-IV залежно від ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, спричиненого стійким обмеженням повсякденного функціонування особи, зумовленим захворюванням, травмою (її наслідками) або вродженими порушеннями, при взаємодії із зовнішнім середовищем, особі, визнаній особою з інвалідністю, встановлюється перша, друга чи третя група інвалідності.

Відповідно до пункту 1 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Положення № 1317), це Положення визначає порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями (далі - комісії).

Згідно із пунктом 3 Положення № 1317 медико-соціальна експертиза проводиться з метою встановлення інвалідності хворим, що досягли повноліття, потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, особам з інвалідністю (далі - особи, що звертаються для встановлення інвалідності) за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.

Пунктом 12 Положення № 1317 передбачено, що причинний зв'язок інвалідності колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті або з виконанням ними інших обов'язків військової служби встановлюється на підставі постанови військово-лікарської комісії, оформленої як довідка військово-лікарської комісії, свідоцтво про хворобу або витяг з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії за формою, затвердженою Міноборони, що підтверджують факт отримання поранення (захворювання).

За змістом пункту 26 Положення № 1317 особі, що визнана особою з інвалідністю, залежно від ступеня розладу функцій органів і систем організму та обмеження її життєдіяльності встановлюється I, II чи III група інвалідності. I група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від ступеня втрати здоров'я особи з інвалідністю та обсягу потреби в постійному сторонньому догляді, допомозі або нагляді.

Причинами інвалідності є:

загальне захворювання;

інвалідність з дитинства;

нещасний випадок на виробництві (трудове каліцтво чи інше ушкодження здоров'я);

професійне захворювання;

поранення, контузії, каліцтва, захворювання: одержані під час захисту Батьківщини, виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) чи пов'язані з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, що визнані такими згідно із законодавством, в районі воєнних дій на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю у бойових діях у мирний час;

поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

При вирішенні спору суд враховує, що стосовно позивача прийнято постанову ЛВМКЦ ДПСУ про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва) у такому формулюванні: «Захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби», про що видано довідку від 02.02.2023 за № 339 (а. с. 36).

При цьому, листом від 12.04.2024 № 13.1/345 Центральна ВЛК ДПС України, у відповідь на звернення про встановлення причинного зв'язку травми із захистом Батьківщини, повідомила позивача, що не вбачає підстав для винесення постанови про причинний зв'язок наслідків травми із захистом Батьківщини (а. с. 35).

Водночас, за змістом пункту 12 Положення № 1317 причинний зв'язок інвалідності військовослужбовців встановлюється на підставі постанови ВЛК, оформленої як довідка ВЛК.

З матеріалів справи вбачається, що у довідці до акта огляду Камінь-Каширської МСЕК серії 12 ААГ № 868634 від 14.06.2024 як причину інвалідності зазначено «захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби» (а. с. 7), що відповідає причинному зв'язку інвалідності («захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби»), встановленому на підставі постанови ЛВМКЦ ДПСУ, оформленої як довідка від 02.02.2023 за № 339 (а. с. 36).

З урахуванням наведеного, оскільки у довідці до акта огляду Камінь-Каширської МСЕК серії 12 ААГ № 868634 від 14.06.2024 вказано причину інвалідності («захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби»), що відповідає причинному зв'язку інвалідності, встановленому на підставі постанови ЛВМКЦ ДПСУ, оформленої як довідка від 02.02.2023 за № 339, тому суд не встановив порушень вимог законодавства при визначенні Камінь-Каширською МСЕК причини інвалідності позивача.

Стосовно незгоди позивача із встановленою у довідці до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 868634 від 14.06.2024 причини інвалідності («захворювання, так, пов'язане з проходженням військової служби»), то надання оцінки діагнозу позивача та причинного зв'язку захворювання виходить за межі судового розгляду (такі висновки суду відповідають правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18, від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16). Крім того, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивач реалізував своє право на судове оскарження дій ЛВМКЦ ДПСУ та Центральної ВЛК ДПС України щодо визначення причинного зв'язку захворювання, тоді як постанова ЛВМКЦ ДПСУ, оформлена як довідка від 02.02.2023 за № 339, була обов'язковою для відповідача у цій справі Камінь-Каширської МСЕК при встановленні причинного зв'язку інвалідності.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що під час розгляду справи не знайшли свого підтвердження доводи позивача про порушення вимог законодавства під час встановлення Камінь-Каширською МСЕК причинного зв'язку інвалідності позивача, правові та фактичні підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача внести зміни до довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААГ № 868634 від 14.06.2024 в частині встановлення іншої причини інвалідності відсутні, оскаржувані дії відповідача щодо встановлення причинного зв'язку інвалідності є правомірними та такими, що вчинені відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв'язку із чим у задоволенні позову належить відмовити.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.М. Валюх