Постанова від 20.12.2007 по справі АС2/630-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.12.07

Справа №АС2/630-07.

За позовом: Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі

товариства з обмеженою відповідальністю, Сумська область,

м. Глухів

до відповідача: Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами

споживання електричної та теплової енергії в Сумській

області, м. Суми

про визнання незаконними та скасування постанов

Суддя Соп'яненко О.Ю.

При секретарі судового засідання Петен Я.Л.

За участю представників сторін:

від позивача - Голуб А.В.

Від відповідача - Ткаченко О.О.

Суть спору: Позивач просить визнати незаконними та скасувати постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р. та № ОПн96/07-40 від 31.07.2007р. про накладення на Мале підприємство - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю штраф у розмірі 1020 грн. та 510 грн. за не виконання припису № Пн-11 від 24.01.2007р., а також просить суд судові витрати стягнути з державного бюджету.

Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому проти адміністративного позову заперечує і просить у позові відмовити, посилаючись на те, що позов пред'явлено до неналежного відповідача Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області не є юридичною особою, а с структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляду у Північному регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». В свою чергу ВП «Держенергонагляду у Північному регіоні» має доручення на представництво від НЕК «Укренерго» бути відповідачем та позивачем в суді з питань що відносяться до його компетенції.

Крім того, відповідач зазначає, що постанови № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р. та № ОПн96/07-40 ви 31.07.2007р. винесені згідно зі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та «Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого Постановою КМУ № 1312 від 30 07 1999р., за невиконання приписів державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області і є законними.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд встановив:

На підставі акту - обстеження № ПН-11 від 24.01.2007р. Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок споживача за період з 22.01.2007р. по 24.01.2007р., відповідач виніс припис № ПН-11 від 24.01.2007р., відповідно до якого на підставі ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» директору Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю Голобу А.В. приписується 60 приписів (стор. 10 - 12 адмін. справи), з них: пройти перевірку знань відповідальному за електрогосподарство, пройти перевірку знань в комісії за участю інспектора Держенергонагляду; розробити посадові інструкції для електротехнічного персоналу; розробити графік ремонтів та оглядів електрообладнання; призначити особу із числа ІТП, яка виконує обов'язки відповідального за електрогосподарство в періоди його відсутності; забезпечити організацію та своєчасне проведення відповідальному за електрогосподарство профілактичних вимірів та випробувань електрообладнання; розробити технічний паспорт на пристрої заземлення; забезпечити електротехнічну службу оперативним журналом; розробити та затвердити експлуатаційні інструкції на основне електрообладнання до 24.02.2007р. і т. ін.

Постановою № ОПн52/07-40 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 15.05.2007р., за не виконання припису № ПН-11 від 24.01.2007р., а саме: пп. 9, 9, 10, 11, 16, 21, 22, 23, 26, 29, 30, 33, 34, 36, 37, 38, 42, 43, 47, 54, 58, 59, на Мале підприємство - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» накладено штраф у розмірі 510 грн.

На підставі акту - обстеження № Пн-116 від 11.05.2007р. Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок споживача, відповідач виніс припис № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р., відповідно до якого на підставі ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» директору Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю Голобу А.В. приписується 22 приписи (стор. 40 - 41 адмін. справи), з них: призначити особу, яка буде заміщати відповідальну за електрогосподарство у разі її відпустки до 15.06.2007р.; установити замок на приводі роз'єднувача до 02.07.2007р. і т. ін.

Постановою № ОПн96/07-40 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 31.07.2007р., за не виконання припису № ОПн-52/07-40 від 15.05.2007р., а саме: пп. 1, 16, на Мале підприємство - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» накладено штраф у розмірі 1020 грн.

24.07.2007р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Литвиненком В.В. Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області було складено протокол № 00450 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого позивач в порушення ст. 18820 Кодексу про адміністративні правопорушення, ст. ст. 9, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», утримався від виконання припису Держенергонагляду № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р.

Позивач вважає, що відповідач - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області не має права здійснювати перевірки суб'єктів підприємницької діяльності щодо питань, які відносяться до компетенції інспекції з охорони праці.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що в протоколі про адміністративне правопорушення було зазначено, що попередження про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення будуть подані окремо. Зазначені попередження на адресу позивача не надходили і позивач був позбавлений можливості прийняти участь у розгляді справи щодо накладення на нього адміністративних стягнень, що не відповідає вимогам Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Разом з тим суд вважає, що вимоги позивача не можуть бути задоволені із наступних підстав:

З 22.01.2007р. по 24.01.2007р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Литвиненком В.В. Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області було проведено обстеження з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок споживача - Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю - позивача у справі, про що було складено акт відповідної форми.

Під час перевірки було встановлено ряд порушень діючого законодавства України щодо технічного стану та організації експлуатації електроустановок та запропоновано позивачу заходи щодо усунення виявлених при обстеженні порушень, а саме:

- дотримуватися встановленої відповідними нормативними документами періодичності проведення профілактичних випробувань та вимірів електрообладнання;

- своєчасно та в повному обсязі розробляти технічну документацію по електрогосподарству;

- своєчасно проводити атестацію електротехнічного та не електротехнічного персоналу з групою по електробезпеці 1;

- забезпечувати та поновляти в електроустановках схеми живлення та приєднань;

- своєчасно розробляти графіки оглядів та ремонтів електрообладнання та здійснювати контроль за їх виконанням.

Згідно ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.

І, на підставі акту - обстеження № ПН-11 від 24.01.2007р. Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок споживача за період з 22.01.2007р. по 24.01.2007р., відповідач виніс припис № ПН-11 від 24.01.2007р., відповідно до якого на підставі ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» директору Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю Голобу А.В. приписується 60 приписів.

Але, як вбачається з матеріалів справи, зазначений припис відповідача позивачем до встановленого в приписі терміну виконано не було і відповідачем було винесено постанову № ОПн52/07-40 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 15.05.2007р., відповідно до якої за не виконання припису № ПН-11 від 24.01.2007р., а саме: пп. 9, 9, 10, 11, 16, 21, 22, 23, 26, 29, 30, 33, 34, 36, 37, 38, 42, 43, 47, 54, 58, 59, на Мале підприємство - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» накладено штраф у розмірі 510 грн.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

А, на підставі акту - обстеження № Пн-116 від 11.05.2007р. Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю з питань технічного стану та організації експлуатації електроустановок споживача, відповідач виніс припис № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р., відповідно до якого на підставі ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» директору Малого підприємства - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю Голобу А.В. приписується 22 приписи.

І, як встановлено у судовому засіданні, зазначений припис відповідача позивачем до встановленого в приписі терміну виконано не було і відповідачем було винесено постанову № ОПн96/07-40 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику від 31.07.2007р., відповідно до якої за не виконання припису № ОПн-52/07-40 від 15.05.2007р., а саме: пп. 1, 16, на Мале підприємство - завод автопричепів, запчастин у формі товариства з обмеженою відповідальністю відповідно до вимог ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» накладено штраф у розмірі 1020 грн.

Крім того, з протоколу № 00450 про адміністративне правопорушення від 24.07.2007р. вбачається, що позивач в порушення ст. 18820 Кодексу про адміністративні правопорушення, ст. ст. 9, 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», утримався від виконання припису Держенергонагляду № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р.

Згідно ст. 18820 Кодексу про адміністративні правопорушення, ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії - тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і попередження або накладення штрафу на посадових осіб - від одного до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», передбачено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.

Суд, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення повноважних представників сторін, встановив, що оскаржувані позивачем постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р. та № ОПн96/07-40 від 31.07.2007р. винесені відповідачем по факту порушення позивачем законодавства про електроенергетику.

Крім того, як встановлено у судовому засіданні, позивачем пред'явлено позов до неналежного відповідача Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Сумській області не є юридичною особою, а с структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляду у Північному регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Але в свою чергу ВП «Держенергонагляду у Північному регіоні» має доручення на представництво від НЕК «Укренерго» бути відповідачем та позивачем в суді з питань що відносяться до його компетенції.

Відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Приймаючи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача не можуть бути задоволені, оскільки вони суперечать вимогам чинного законодавства України і фактичним обставинам справи, тому суд у задоволенні позовних вимог відмовляє, оскільки вважає, що позивачем не надано суду належних доказів в обґрунтування своєї позиції по справі, а постанови № ОПн52/07-40 від 15.05.2007р. та № ОПн96/07-40 ви 31.07.2007р. винесені відповідачем у відповідності до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та «Положення про порядок накладання на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику», затвердженого Постановою КМУ № 1312 від 30 07 1999р., за невиконання приписів державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Сумській області.

Тому, керуючись ст. ст. 158, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

2. Копію постанови надіслати сторонам у справі.

3. Згідно ст. 186 КАС України заява про апеляційне оскарження постанови подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення (з дня складення постанови в повному обсязі). Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Згідно ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання, апеляційної скарги постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ СОП'ЯНЕНКО О. Ю.

Повний текст постанови підписаний 25.12.07 р.