Постанова від 30.01.2025 по справі 337/6773/24

ЄУН 337/6773/24

3/337/48/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року Суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Мурашова Наталія Анатоліївна, за участі секретаря Бессарабової Т.П., прокурора - Беклеміщевої Ю.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , захисника Макаренко В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальника відділу адміністративно-господарського та матеріально-технічного забезпечення КСП «Запоріжзеленгосп» ЗОР, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в період з 23.03.2023 по 12.07.2023 займала посаду головного спеціаліста відділу управління персоналом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область), яка належить до посади державної служби категорії «В» і відповідно до пп. в) п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єкта декларування.

Однак ОСОБА_1 , будучи звільненою з вказаної посади державної служби 12.07.2023 та згідно з ч.2 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаною подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні»), не пізніше 31.01.2024, в порушення вказаних вимог Закону несвоєчасно (21.05.2024) подала декларацію без поважних причин (протокол про адміністративне правопорушення №426 від 19.12.2024).

Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненою з вказаної посади державної служби 12.07.2023 та згідно з ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язаною подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за минулий рік (2023) не пізніше 01.04.2024, в порушення вказаних вимог Закону несвоєчасно (21.05.2024) подала декларацію без поважних причин (протокол про адміністративне правопорушення №427 від 19.12.2024).

Тим самим ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення визнала частково та пояснила, що вона дійсно в 2023 займала посаду державної служби і була суб'єктом декларування. Однак відповідно до чинного законодавства (на момент її роботи та звільнення) на час дії воєнного стану строки подання декларацій були зупинені. Після звільнення з державної служби вона не слідкувала за законодавством, до якого були внесені зміни та змінені строки подання декларацій за минулий рік та при звільненні. Крім того, у неї виникли тяжкі сімейні обставини - хвороба батьків. Декларації за 2023 рік та при звільненні вона подала 21.05.2024 після отримання повідомлення з НАЗК. Вважає, що декларації вона подала несвоєчасно з поважних причин.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Макаренко В.М. зазначив, що редакція ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» станом на день звільнення ОСОБА_1 - 12.07.2023 не передбачала обов'язку подати декларацію при звільнення протягом 30 днів з дня припинення відповідної діяльності. Зміни до вказаного Закону щодо строків декларування були внесені Законом №3384, який набрав чинності 12.10.2023, тобто вже після звільнення ОСОБА_1 з посади. Крім того, на даний час сплинув 6-місячний строк, визначений ст.38 КУпАП, для накладання адміністративного стягнення за ст.172-6 КУпАП. В обох протоколах необґрунтовано зазначено, що датою виявлення правопорушення є 19.12.2024. 16.05.2024 ОСОБА_1 отримала повідомлення НАЗК згідно з ч.2 ст.51-2 Закону України «Про запобігання корупції» щодо необхідності подання декларації за 2023 рік та при звільненні. Обидві декларації були подані нею 21.05.2024 і з цього часу перебувають у відкритому доступі. НАЗК про факт несвоєчасного подання декларації одночасно письмово повідомляє спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції. Тобто очевидно, що такі повідомлення одночасно з ОСОБА_1 отримали і уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції. Однак протоколи про адміністративне правопорушення були складені 19.12.2024 після того, як ОСОБА_1 декілька разів викликалась до Управління стратегічних розслідувань для дачі пояснень щодо несвоєчасності подання декларацій. Дата складання протоколу про адміністративне правопорушення не може бути датою його виявлення. Просить провадження у справі закрити у зв'язку з закінченням строку накладанню адміністративного стягнення.

Прокурор Беклеміщева Ю.М. вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення доведена повністю належними та допустимими доказами. Протоколи складено правомірно. Жодних поважних причин несвоєчасності подання декларацій ОСОБА_1 не зазначила та не обґрунтувала. Днем виявлення адміністративного правопорушення є 19.12.2024 - дата складання протоколів про адміністративне правопорушення, коли остаточно були зібрані докази відсутності поважних причин несвоєчасного подання декларацій.

Вислухавши думку учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Згідно з ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом (ст.245 КУпАП).

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ч.1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, згідно з ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно пп. в) п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Згідно з п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції Закону № 2381-IX від 08.07.2022) суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.

Законом України № 3384-IX від 20.09.2023 (набув чинності 12.10.2023) п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» був викладений в іншій редакції, згідно з якою особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно з ст.47 Закону України «Про запобігання корупції» подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.

Наказом №128-ос від 17.03.2023 ОСОБА_1 була призначена на посаду головного спеціаліста відділу управління персоналом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) з 23.03.2023 строково, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу дванадцятимісячного строку після припинення чи скасування воєнного стану.

Згідно з посадовою інструкцією посада головного спеціаліста відділу управління персоналом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) віднесена до категорії «В» посади державної служби.

З посадовою інструкцією ОСОБА_1 під особистий підпис була ознайомлена 23.03.2023.

Згідно з наказом №292-ос від 11.07.2023 ОСОБА_1 звільнена з посади головного спеціаліста відділу управління персоналом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область) з 12.07.2023 за угодою сторін відповідно до ч.2 ст.86 Закону України «Про державну службу».

Отже, ОСОБА_1 , займаючи в період з 23.03.2033 по 12.07.2023 посаду головного спеціаліста відділу управління персоналом Державної екологічної інспекції Південного округу (Запорізька та Херсонська область), відповідно пп. в) п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» була суб'єктом декларування та відповідно є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

В силу положень ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», з урахуванням п.2-7 Прикінцевих положень цього Закону (в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023, який набув чинності 12.10.2023) у ОСОБА_1 як особи, яка 12.07.2023 припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, виник обов'язок подати декларацію «при звільненні» до 31.01.2024 та декларацію за минулий період (2023 рік) до 01.04.2024.

Такі декларації ОСОБА_1 подала і вони оприлюднені в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 21.05.2024, тобто несвоєчасно, що останньою в суді не заперечувалось.

При цьому, обставин, які об'єктивно могли завадити ОСОБА_1 подати декларації у встановлений законом строк, зокрема, таких як хвороба, перебування на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічні збої офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою, в ході судового розгляду судом не встановлено.

Наведені ОСОБА_1 причини несвоєчасного подання декларації - необізнаність із змінами до законодавства, тяжкі сімейні обставини не можна вважати поважними.

Таким чином, суд вважає встановленим та доведеним, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В той же час, вирішуючи питання чи підлягає ОСОБА_1 адміністративній відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, суд виходить з того, що в силу ч.4 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

За змістом протоколів про адміністративне правопорушення №426 та №427 від 19.12.2024 та позицією прокурора датою вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, є дата подання декларацій - 21.05.2024, а днем виявлення вчиненого адміністративного правопорушення є дата складання протоколів про адміністративне правопорушення - 19.12.2024.

Однак, суд не погоджується з такою позицією і виходить з того, що об'єктивна сторона вказаного адміністративного порушення полягає у несвоєчасності подання декларації без поважних причин. Подія правопорушення є разовою, не є триваючим правопорушенням. Саме з моменту оприлюднення декларації особи в Єдиному реєстрі декларацій на офіційному сайті НАЗК, відомості, що містяться в ній, в т.ч. і щодо дати її подання, набувають статусу загальнодоступних.

Як вже зазначалось, ОСОБА_1 подала декларацію при звільненні та за минулий рік 21.05.2024 і саме з цього моменту є засвідченим факт несвоєчасності подання декларації.

Крім того, ОСОБА_1 подала декларації після отримання 16.05.2024 повідомлення НАЗК від 24.04.2024, направленого їй фактично 10.05.2024 згідно з ч.2 ст.51-2 Закону України «Про запобігання корупції», щодо виявлення факту неподання декларації за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (з 01.01.2023 по 22.03.2023), та щорічної декларації за 2023 рік.

Так, спеціально уповноважені суб'єкти у сфері протидії корупції згідно з ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» є органи прокуратури, Національної поліції, Національне антикорупційне бюро України, Національне агентство з питань запобігання корупції.

До повноважень останнього в силу положень ст.11 вказаного Закону належить, зокрема, здійснення в порядку, визначеному цим Законом, контролю та перевірки декларацій суб'єктів декларування, вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень, надіслання до інших спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції матеріали, що свідчать про факти таких правопорушень.

Згідно з ч.1 ст.51-1 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство проводить щодо декларацій, поданих суб'єктами декларування, такі види контролю: 1) щодо своєчасності подання; 2) щодо правильності та повноти заповнення; 3) логічний та арифметичний контроль.

Згідно з ч.1 ст.51-2 Закону державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.

Відповідно до ч.2 ст.51-2 Закону якщо за результатами контролю встановлено, що суб'єкт декларування не подав декларацію, Національне агентство письмово повідомляє такого суб'єкта про факт неподання декларації, і суб'єкт декларування повинен протягом десяти днів з дня отримання такого повідомлення подати декларацію в порядку, визначеному частиною першою статті 45 цього Закону.

Одночасно Національне агентство письмово повідомляє про факт неподання декларації спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції, а також керівнику державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права про факт неподання декларації відповідним суб'єктом декларування.

Як вже зазначалось, про факт неподання ОСОБА_1 декларації «при звільненні» та щорічної декларації за 2023 рік у визначений законом строк, НАЗК повідомило останню шляхом направлення відповідного повідомлення, яке датоване 24.04.2024.

В той же час, матеріали справи не містять відомостей про одночасне повідомлення Національним агентством про факт неподання ОСОБА_1 декларації органам Національної поліції України, до повноважень яких згідно з ст.255 КУпАП належить складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст.172-6 КУпАП, та вжиття оперативних заходів щодо притягнення до відповідальності винуватої особи.

Відповідно до додатково наданих прокурором в судовому засіданні документів повідомлення про встановлення факту несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 НАЗК направило до Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України лише 02.08.2024, яке в подальшому було скеровано і надійшло до Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області 19.08.2024. Протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП були складені лише 19.12.2024.

Проведення УСР перевірки та встановлення обов'язкової ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, - відсутність поважних причин для несвоєчасного подання декларації, на думку суду, також повинно бути оперативним та охоплюватись встановленим законом строком накладання адміністративного стягнення.

При цьому, суд звертає увагу, що розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі доданих до нього доказів. Разом з тим, вищевказані документи, які містять інформацію щодо виявлення факту несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій, до протоколів про адміністративне правопорушення первісно долучені не були, однак суд приймає їх до уваги, оскільки вони містять відомості, що стосуються істотних обставин цієї справи.

Суд вважає, що датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення є 21.05.2024, від якої і повинен відраховуватись строк накладання адміністративного стягнення, визначений ч.4 ст.38 КУпАП.

Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 цього Кодексу.

Враховуючи вищевказане, суд вважає, що на момент розгляду вказаної справи сплинув строк, визначений ч.4 ст.38 КУпАП, для накладання адміністративного стягнення за ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку з чим та відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження у цій справі слід закрити.

Керуючись ст.7,ч.4 ст.38,ч.1 ст.172-6,245,247,251,252,280,283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з закінченням строків накладання адміністративного стягнення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня її постановлення.

Суддя Хортицького районного суду

м.Запоріжжя Н.А. Мурашова

30.01.2025