Номер провадження 3/754/490/25
Справа №754/789/25
Іменем України
30 січня 2025 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Тарасенко Н.В., розглянувши матеріали, що надійшли до розгляду з Управління патрульної поліції у м.Києві ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого в АДРЕСА_1 , за ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , будучи особою, яка протягом року піддавалась адміністративному стягненню за порушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП, а саме за керування транспортним засобом не маючи права керування таким транспортним засобом, повторно протягом року, 26 грудня 2024 року об 11 год. 38 хв. по вул. Крайній, 1 в м. Києві, в порушення вимог п. 2.1а Правил дорожнього руху, керував транспортним засобом - автомобілем марки «Toyota Avensis», номерний знак НОМЕР_1 , будучи особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Крім того, ОСОБА_1 26 грудня 2024 року об 11 год. 38 хв. по вул. Крайній, 1 в м. Києві, керував транспортним засобом - автомобілем «Toyota Avensis», державний номерний знак НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість обличчя, виражене тремтіння пальців рук, хитка хода, нечітке мовлення, зіниці очей звужені, не реагують на світло, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
З метою повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи, враховуючи необхідність з'ясування аналогічних обставин за адміністративними протоколами відносно однієї особи, слід дійти до висновку про необхідність об'єднання справ про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126, ч. 1 ст. 130 КУпАП для спільного розгляду в одному провадженні.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушень визнав, підтвердив викладені у протоколах обставини та пояснив, що дійсно керував транспортним засобом, не маючи права керування транспортними засобами, оскільки постановою суду ще у 2018 році був позбавлений права керування транспортними засобами. Після зупинки автомобіля поліцейськими на їх вимогу відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення дійшов висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених:
- ч. 5 ст. 126 КУпАП, а саме у повторному протягом року вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, керуванні транспортним засобом не маючи права керування транспортними засобами;
- ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме у відмові від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується зібраними у справі та дослідженими в ході судового розгляду справи доказами:
1/ протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1№205496, ЕПР1№205519 від 26 грудня 2024 року, які складені у відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП та містять необхідні у них відомості, зокрема щодо дати, часу, місця та способу вчинення самих адміністративних правопорушень, які призвели до порушення ПДР України;
2/ даними, що містять постанова серії ЕНА № 2700524 від 28 липня 2024 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП; постанова серії ЕНА №3732210 від 26 грудня 2024 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП;
3/ постановою Дніпровського районного суду м.Києва від 09 лютого 2018 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП;
4/ даними, що містить довідка складена ст. інспектором відділу адміністративної практики УПП у м.Києві Вацулою І. за результатами проведених заходів із встановлення повторності вчиненого адміністративного правопорушення;
5/ даними, що містять картки обліку адміністративних правопорушень вчинених ОСОБА_1 ;
6/ направленням на огляд ОСОБА_1 з метою виявлення стану сп'яніння до КНП КМНКЛ «Соціотерапія" від 26 грудня 2024 року;
7/ відеозаписами з нагрудних відеокамер працівників Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, які здійснювали оформлення протоколів про адміністративні правопорушення.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки ОСОБА_1 будучи особою, яка протягом року піддавалась адміністративному стягненню за порушення, передбачене ч.2 ст. 126 КУпАП, а саме за керування транспортним засобом не маючи права керування транспортними засобами, повторно протягом року вчинив правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП, а саме керував транспортним засобом не маючи права керування транспортними засобами та відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху.
При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 суд враховує характер вчинених ним адміністративних правопорушень, особу правопорушника, та вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 за скоєні адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, до адміністративної відповідальності у виді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами, без оплатконого вилучення транспортного засобу, в межах санкцій статей.
При цьому суд враховує вимоги ст. 36 КУпАП, відповідно до якої при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ч. 2 ст. 36, ст.ст. 283, 284, 294 КУпАП,
Справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 126, ч. 1 ст. 130 КУпАП, відносно ОСОБА_1 : справа №754/789/25 провадження №3/754/490/25, справа №754/810/25, провадження №754/505/25 - об'єднати в одне провадження.
Об'єднаному провадженню присвоїти номер: справа № 754/789/25, провадження №3/754/490/25.
Накласти на ОСОБА_1 за скоєне адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5 ст.126 КУпАП, - адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 грн. (сорок тисяч вісімсот грн.), з позбавленням права керування транспортним засобом на строк п'ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу; за скоєне адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. (сімнадцять тисяч грн.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Остаточно за сукупністю призначених стягнень накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 грн. (сорок тисяч вісімсот грн.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк п'ять років, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. шістдесят коп.).
Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя